Sponzorováno

Glycerin – na co je dobrý? Především pro vaši pleť 4.67/5 (39)

Glycerin působí jako změkčovadlo, které udržuje pokožku nejen vlhkou, ale i měkkou a pružnou na dotyk.

Glycerin působí jako změkčovadlo, které udržuje pokožku nejen vlhkou, ale i měkkou a pružnou na dotyk.

Glycerin, někdy také nazývaný glycerol, může být použit na všech typech kůže, včetně mastné pleti. Používá se k léčbě mnoha kožních stavů a problémů, jako je akné, kožní infekce, vrásky a jemné linie.

Glycerin přitahuje vlhkost, a proto je považován za zvlhčující prostředek (látka, která podporuje zadržení vlhkosti). Glycerin je změkčovadlo, které činí pokožku měkkou a pružnou na dotek. Glycerin v různých lotionech nebo jiných přípravcích pro péči o pokožku může napomoci v boji proti suché pokožce. Pokud máte třeba na tváři suchou pokožku, můžete aplikovat glycerin lokálně na obličej, aby se zvýšila a zafixovala vlhkost pokožky v tomto místě. Dá se říci, že glycerin nabízí hydratovanou a čistou pleť bez jakýchkoli vedlejších účinků. Glycerin vyhovuje většině lidí. Může vám dodat atraktivnější, přirozeně vypadající vzhled.

Co přesně je vlastně ten glycerin?

Glycerin je chemicky cukrový alkohol, který je primárně odvozen ze živočišných a rostlinných zdrojů, kde je odstraněn z triglyceridů. Jedná se o bezbarvou a bez zápachovou kapalinu s vysokou viskozitou a sladkou chutí. Glycerin je jednou z hlavních ingrediencí v mnoha výrobcích, včetně kosmetických přípravků, mýdel, sirupů proti kašli a pečiva. Je bezpečné konzumovat glycerin, ale pouze v omezeném množství, protože má více kalorií než standardní cukr.

Glycerin je jako termín často používán zaměnitelně s glycerolem – oba jsou názvy stejné sloučeniny propan-1,2,3-triol.

Jak vaší pokožce může glycerin pomoci?

Pojďme se spolu podívat na pár příkladů:

Hydratuje pokožku

Glycerin působí jako velmi účinný zvlhčovač pokožky. Pohlcuje vlhkost ze vzduchu, čímž pak redukuje suchou kůži. Je proto velmi užitečný i v zimním období. Glycerin tedy lze aplikovat přímo na pokožku jako zvlhčovač. Naneste na tampón glycerin a aplikujte na pokožku. Za chvíli pocítíte, že vaše pokožka je pěkně měkká, pružná a hydratovaná. Jednoduše pokožce dodává hydrataci a zdravý vzhled. Kdo právě s tímto bojuje, tak by měl na glycerin vsadit a zkusit ho. A ještě zmíníme, že je také známý svými vlastnostmi, které slouží k hojení suché, drsné a podrážděné pokožky.

Pomůže s vyhlazením pokožky

Vzhledem k tomu, že kůže stárne, později v životě někdy vypadá matně a je citlivá na podráždění, zarudnutí a mnoho dalších stavů, jako je třeba zmíněná suchá kůže kvůli ztrátě schopnosti zadržovat vlhkost. V procesu stárnutí se vaše kůže tak nějak zhoršuje – ale pravidelné používání glycerinu může způsobit zlepšení stavu pokožky, bude příjemně hladká – zabrání se dalším problémům spojeným se suchostí pleti. Také pomáhá při vyhlazení pokožky a obličeje vyplněním drobných trhlin v suché pokožce.

Udržuje rovnováhu vody

Zvlhčující látky v glycerinu přitahují vlhkost ze vzduchu a pomáhají ji s fixací v pokožce. Když je na kůži aplikován glycerin, minimalizuje ztrátu vody v důsledku odpařování a udržuje jakousi „rovnováhu vlhkosti“ v pokožce na intercelulární úrovni – jednoduše řečeno udržuje pokožku dobře hydratovanou a vyživovanou.

Vyživuje kůži

Kvůli výživovým vlastnostem může být glycerin používán na pokožku každý den. Jeho pravidelné používání pomůže udržet pokožku zdravou, měkkou a svěží.

Zlepšuje vzhled kůže

Glycerin působí jako změkčovadlo, které udržuje pokožku nejen vlhkou, ale i měkkou a pružnou na dotyk. To v finále znamená, že vaše pokožka vypadá zdravější a atraktivnější, ten tam je šupinovitý vzhled a další negativní vlastnosti suché kůže.

Sponzorováno

Léčí problémy pokožky

Glycerin je schopen „řídit“ buňky v procesu jejich růstu se zrání – a tak vlastně pomáhá léčit kůži. Glycerin působí také jako přírodní lék proti houbovým infekcím, jako je ekzém a psoriáza, tím, že pomáhá infikovaným tkáním a buňkám se rychleji regenerovat.

Terapeutický účinek glycerolu na rány a jiné kožní onemocnění je velmi dobrým důvodem k použití této snadno dostupné a relativně levné látky. Říká se, že i konzumace potravin bohatých na glycerin může pomoci v léčbě, ale určitě není tak účinná jako použití čistého glycerinu určeného pro léčebné účely. Spíš ho aplikujte místně.

Chrání kůži

Glycerin zvyšuje tloušťku epidermální vrstvy a zlepšuje bariérovou funkci pokožky. Pomáhá chránit kůži před škodlivými látkami z okolního prostředí. Glycerol díky svým hydratačním účinkům je součástí mnoha kosmetických mýdel a podobných výrobků.

Tak, prošli jsme si vliv glycerinu na pokožku. Ten, jak jsme viděli, je velmi pozitivní. Podívejme se na další možné přínosy a benefity této látky.

Je to bojovník proti stárnutí

Hloubková hydratační schopnost glycerolu pomáhá s různými příznaky stárnutí. Kromě minimalizace vzhledu vrásek může také pomáhat s udržením pružností pokožky, tedy pomáhá s některými příznaky v procesu stárnutí.

Stimuluje pohyby střev

Další obvyklé použití glycerinu je ve formě laxativních tobolek (ve formě klystýru). Tato tobolka bohatá na glycerin dráždí anální sliznici a způsobí, že střeva přijímají více vody (hyperosmotický účinek), což pak stimuluje hladký pohyb střev. (zde je na toto téma zajímavý výzkum)

Pro ty, kteří jsou citliví na glycerin ve své stravě, může být tento laxativní účinek považován za negativní vedlejší účinek, ale pokud trpíte chronickou zácpou, může to být vynikající a rychlé řešení – malé čípky potažené glycerinem.

Recepty s glycerinem

Tak, nyní už víte, že je glycerin super na pleť. A to z něj dělá skvělou přísadu, kterou můžete přidat do svých domácích receptů pro péči o pleť. Co se týče vaší pokožky, je opravdu takřka všestranný! Pojďme se tedy podívat na několik zajímavých receptů s glycerinem.

Hydratační přípravek na obličej

Co budete potřebovat:

A co dál?

  1. Smíchejte všechny ingredience v lahvičce.
  2. Pomocí rozprašovače nastříkejte jemně na čistou tvář.

Domácí lotion s glycerinem a včelím voskem

Co budete potřebovat:

  • Cca 1/2 šálku bambuckého másla
  • 1 a 1/2 lžičky včelího vosku
  • 2 lžíce rostlinného glycerinu
  • 2 lžičky kokosového oleje
  • Dvojitý hrnec
  • Ruční mixér
  • Skladovací nádoba

A co dál?

  1. Začněte roztavením bambuckého másla, včelího vosku a kokosového oleje v dvojitém hrnci.
  2. Po rozpuštění přidejte glycerin a nechte směs vychladnout po dobu 15 minut v chladničce.
  3. Do té doby by měla vaše směs částečně ztuhnout.
  4. Když k tomu dojde, vyndejte směs a vymixujte ji pomocí ručního mixéru, dokud nezískáte hladký bílý krém.
  5. Pak to pěkně dejte do skladovací nádoby a uskladněte na chladném suchém místě. Můžete přidat 10 kapek svého oblíbeného éterického oleje pro vůni + výživné vlastnosti. Doporučujeme používat levandulový olej, ylang ylang, geraninový olej nebo kadidlový olej.

Chladivý gel pro kožní vyrážky či kousnutí od komára

Co budete potřebovat:

  • 2 lžíce gelu aloe vera
  • 2 lžíce rostlinného glycerinu
  • 4 kapky eukalyptového esenciálního oleje
  • Malá sterilizovaná nádoba

A jak na přípravu?

  1. Smíchejte všechny přísady do malé misky.
  2. Povrch pokožky (postižené oblastí) s tímto chladícím gelem důkladně přetřete.

Sponzorováno

A co vy? Jak používáte glycerin vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Glycerin – na co je dobrý? Především pro vaši pleť”

    1. Denisa napsal:

      S tímto článkem nesouhlasím. Je jednostranný a mluví pouze o pozitivech používání glycerinu, ale už se tady neřeklo, že pokud je v nějakém kosmetickém přípravku obsažen z více než 10% (někdy se uvádí dokonce jen 5% – je-li ve složení krému glycerin hned na druhém místě za vodou, nepoužívat!), neváže na sebe vodu jen z okolí, ale i z pleti a tím ji místo hydratace dehydruje/vysušuje! Vede to pak k dermatitidám a přesušené pokožce.

      http://www.green-spirit.cz/blog/glycerin-a-jeho-ucinky-na-pokozku/
      https://www.syncare.cz/problemy-pleti/perioralni-dermatitida

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva