Sponzorováno

Síra je důležitá pro zdraví i krásu 4.67/5 (18)

Víte, že ementál obsahuje dost síry?

Víte, že ementál obsahuje dost síry?

Pro zdravé kosti, klouby a šlachy, ale i pro mnohé jiné orgány a orgánové soustavy v lidském těle je nutná i síra. Většina organismem využitelného minerálu je v syrových potravinách, avšak může se znehodnocovat tepelnou úpravou.

Síra a zdraví

Síra se v podobě glukosamin sulfátu přirozeně vyskytuje v tělesných chrupavkách a tento minerál je důležitý například pro zdraví nehtů, kůže, vlasů, protože je nezbytný pro tvorbu kreatinu – bílkoviny, která se nachází ve vlasech či pokožce. Síra pomáhá tlumit i svalové křeče a bolesti, důležitá je pro prevenci revmatismu, ale například i pro tvorbu heparinu, látky, která zabraňuje tvorbě krevních sraženin a v organismu plní řadu dalších funkcí.

Důležitou roli hraje například i při tvorbě inzulínu, podporuje zdraví reprodukční soustavy, síra dokonce pomáhá ničit i některé parazity, které se vyskytují v trávicí soustavě – lamblie a trichomonády.

Podporuje nezbytné oxidační reakce, stimuluje vylučování žluče, chrání před toxiny, negativními vlivy záření a znečištění, čímž zpomaluje stárnutí. Podílí se na syntéze kolagenu, nejdůležitější bílkoviny pro zdravou kůži.

Síra je nezbytně potřeba pro vlasy, nehty, inzulin, chrupavky a krev. Napomáhá trávení a vylučování.

Zdroj síry

Vstřebávání síry z potravy snižuje příliš mědi a naopak podporuje ho například vitamin E. Pokud má váš organismus málo síry, může se to projevit suchými a lámavými vlasy, bolestmi šlach, trávicími potížemi či kožními problémy.

Zdroje síry v potravě

A které potraviny obsahují hodně síry? Určitě vás jako první napadnou vajíčka a játra, ale je to i čočka, libové hovězí a vepřové maso, mléko, drůbež, ryby, mořské plody, zelí, brokolice, růžičková kapusta, červená paprika nebo i slunečnicová semenam sýr ementál, brambory.

Sirné lázně

Sirné lázně lidstvo s oblibou využívalo již ve starověku. Obzvláště pacienti s kožními problémy, např. s psoriázou či bolestmi pohybového aparátu.

Sponzorováno

Síra je součástí každé buňky, tělo dospělého člověka jí obsahuje asi 150 gramů. Využívají ji kůže, svaly, pojivové tkáně či kosti. Pokud jsou poškozené klouby či kůže, pomohou lázně v léčivých minerálních vodách s obsahem imunologicky účinné síry vytvořené přírodou. Během koupele se organismus přehřívá, síra se přes pokožku vstřebává do těla a působí na imunitu na buněčné úrovni. Díky jejím účinkům se zvyšuje propustnost buněčných stěn – usnadňuje se tak průnik živin do buněk a stejně odvod zplodin a toxinů.

Síra podporuje tvorbu kolagenu a keratinu, je ideálním pomocníkem při léčbě akné, ekzémů i onemocnění pohybového aparátu.

Kromě lázní je možné dopřát si sirné domácí vanové koupele s obsahem síry a sušeného sulfitového výluhu, které dostat koupit v papírových sáčcích. Zdrojem síry ve formě oxidu siřičitého jsou také sůl a černé bahno z Mrtvého moře.

Síra pozitivním způsobem ovlivňuje

 • akné, lupenku, alergie, astma
 • artritidu – zánět kloubů, bolesti svalů, křeče
 • kvasinkovou infekci, parazitární onemocnění
 • diabetes (cukrovka)
 • migrény, chronickou únavu
 • poškození kůže a stárnutí kůže, lámavé vlasy a nehty
 • syndrom karpálního tunelu
 • vředy, trávicí potíže, zácpu
Průměrný obsah síry v potravinách (mg/kg)
hovězí maso 1.740
vepřové maso 1.540
hovězí játra 3.200
vejce 420
sýr ementál 2.600
mouka pšeničná hrubá –  
mouka žitná 1.050
rýže loupaná 270
kukuřice, zrno 1.640
ovesné vločky 16
brambory 1.160
fazole 420
hrách 330
zelí bílé 370
kapusta 980
mrkev 190
rajčata –  
špenát 980
hřiby 470
jablka 170
broskve 230
pomeranče 170
jahody –  
maliny 160
borůvky 150
hrozny –  
ořechy –  
mléko plnotučné 400

Sponzorováno

A co vy? Jak doplňujete síru vy? Budeme moc rádi za komentáře v příloze.

A dále si přečtěte

2 Komentářů u článku “Síra je důležitá pro zdraví i krásu”

 1. Majka napsal:

  Jsem ráda,že jsem se o síře dočetla.protože mám problém s artritidou,vypadáváním a lámáním vlasů,třepením a lámáním nehtů,prostě ty neduhy nebudu ani psát.Vyhýbám se lékům,takže se léčím bylinkami,ale ty na všechno nestačí.Věk 70 let už je přece jenom dost,ale neházím flintu do žita a věřím,že do hrobu nepůjdu plešatá a že mi síra pomůže k tomu,abych tu byla ještě dlouho,ale pokud možno ne s bolestmi kloubů.Děkuju,že jsem se o Vás dozvěděla.Díky Majka

  • Helena Landrgottová napsal:

   Používejte i Magnésium, nejlépe v podobě koupelí přidáním Epsomské
   soli. Stříkejte si roztok této soli na bolavé klouby v poměru 1:3 (jedna odměna soli a 3 odměrky vody. Místo koupelí ve vaně můžete koupat jen nohy. Vše asi 20 minut.
   Přeji hezký den a uzdravení. Mně je také 70 let a tímto jsem se zbavila bolestí kolen. Helena.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva