Sponzorováno

Betakaroten – připraví pokožku na sluneční paprsky – jeho funkce a zdroje 4.86/5 (22)

Betakaroten - připraví pokožku na sluneční paprskyUž známá fráze „jsme to, co jíme“ nám napovídá, že potravinami ovlivňujeme jak budeme vypadat dnes i za několik let. Dostatečným a vyváženým příjmem zdravých potravin dokážeme vyřešit množství zdravotních potíží a tím ochránit naše tělo před škodlivými vlivy. Zelenina a ovoce s obsahem beta-karotenu jsou výborným prostředkem ochrany pokožky. Díky pravidelnému příjmu těchto potravin ve vaší stravě dopřejete kůži výživu a potřebnou sílu pro její obnovu a regeneraci. Také pomáhá chránit pokožku před zásahem škodlivých slunečních paprsků.

Vystavení ulrafialovému záření ze slunce a působením volných radikálů z prostředí přispívá k poškození kůže (vrásky, pigmentové skvrny, dehydrovaná pleť, předčasné stárnutí, rakovina kůže). I příjmem beta-karotenů můžeme zpomalit tyto procesy.

Co je to beta karoten a jak nám prospívá?

 • Hlavním přínosem beta-karotenu pro naše tělo jsou jeho antioxidační vlastnosti a provitamín A.
 • Beta-karoten je nejznámějším vitamínem z karotenoidů, které určují pigment v ovoci a zelenině (mají žlutou, oranžovou až červenou barvu obsahuje ho i zelená listová zelenina). Tak jako v rostlinách iv našem těle napomáhá tělu bránit se slunečním paprskům tvorbou pigmentu v pokožce.
 • Asi 50% z přirozeně se vyskytujících karotenoidů má najvyžší obsah provitaminu A právě beta-karoten. Díky složitým potřebným chemickým reakcím v těle se beta-karoten (jako nejúčinnější zdroj provitaminu A v potravě) přeměňuje na vitamin A (retinol), který je známí také jako „vitamín krásy“. Výzkumem se dokázalo, že kromě toho, že beta-karoten je zdrojem vitamínu A, hraje mnoho důležitých biologických služeb pro naše tělo.
 • Vitamin A (vitamin rozpustný v tucích) je nezbytný pro obnovu epitelových tkání kůže, podporu funkce zraku, zdravý stav pokožky a jako podpora imunity.
 • Beta-karoten je vynikajícím zdrojem antioxidantů, které napomáhají neutralizovat volné radikály z biologických procesů v těle iz vnějšího prostředí. Volné radikály mohou poškodit tuky (lipidy) v buněčných membránách, stejně jako genetický materiál v buňkách, což může být výsledkem rozvoji rakovinových buněk.
 • Tento významný karotenoid napomáhá předcházet (redukovat) zčervenání, úpalu a vzniku pigmetových skvrn, díky jeho silným antioxidačním vlastnostem. Uklízí v těle volné radikály, které mohou poškozovat buňky a zneškodňuje je.
 • Zlepšuje komunikaci mezi buňkami, brání tvorbě rakovinných buněk.
 • Vitamín A nahromaděný v kůži poskytuje 24hodinovou ochranu proti poškození kůže sluncem
 • Přibližně 20 – 50% z celkového spotřebovaného beta-karotenu se vstřebává v zažívacím traktu.
 • Nadměrným příjmem beta-kartoténov nemůže dojít k předávkování vitaminem A, i přesto, že se hromadí v těle (v tukové tkáni av játrech).
 • Vitamín A je výborným zdrojem výživy pro zdravou kůži. Je důležitou živinou pro růst a obnovu buněk, zpomaluje procesy stárnutí.
 • Doporučená denní dávka na vitamín A je pro muže 5000 IU (800R) a pro ženy 4000 IU (200 RE). Označení RE je mezinárodní značení retinolových jednotek (1 RE odpovídá 1 mg retinolu nebo 6 mikrogramů beta-karotenu nebo karoten je premeniteľný na 12 mikrogramů vitamínu A). Přibližně jeden hrnek převařené nastrouhané mrkve obsahuje 15 000 IU vitamínu A.

Jaké jsou nejsilnější zdroje beta karotenu?

Žluté, oranžové a červené ovoce a zelenina a tmavě zelená listová zelenina. Obsah karotenů v ovoci a zelených se může lišit v závislosti na ročním období a stupně zrání. Karotenoidy mohou ztratit některé jejich účinky během skladování v důsledku působení enzymů, světla a kyslíku. Dehydratace ovoce a zeleniny může výrazně snížit biologickou aktivitu beta-karotenu.

Sponzorováno

Silné zdroje jsou: mrkev, sladké brambory, rajčata, paprika, jahody, meloun, papája, brokolice, špenát, meruňky, broskve, vejce, rybí tuk, mango, pomeranče, jablka, dýně, ananas, nektarinky, čekanka, červená řepa, chřest, hrášek, višně, švestky.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na příjem betakarotenu ve svém jídelníčku? Napište nám do komentářů.

Co si o betakarotenu ještě přečíst?

Zdroje článku a studie o betakarotenu

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Betakaroten – připraví pokožku na sluneční paprsky – jeho funkce a zdroje”

 1. […] protože tělo přemění některé z nich na zdraví posilující antioxidanty. Mezi ně patří i betakaroten, ze kterého tělo může udělat antioxidant vitamin […]

 2. […] onemocnění žaludečních vředů se doporučuje užívání potravinových doplňků: Betakaroten, Zinek, Lékořice, šťáva z Aloe Vera, aminokyselina glutamin a další. Za vyzkoušení stojí […]

 3. […] kopřivě příroda nešetřila. Dala jí množství prospěšných látek, zejména chlorofyl, betakaroten, vitamin C, železo, vápník i hořčík. Nechybí ani flavonoidy s antioxidačními účinky či […]

 4. […] chutné druhy ovoce obsahují mnoho betakarotenu a jsou výborným zdrojem antioxidantů. Pomáhají hojit kožní rány. Dopřejte si hrst tohoto […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva