Sponzorováno

Zelená káva a hubnutí – jde to? 4.89/5 (9)

Zelená káva a hubnutí - jde to?Zelená kávová zrna jsou kávová zrna, která ještě nebyla pražena. Proces pražení snižuje množství obsažené kyseliny chlorogenové. Proto má zelená káva ve srovnání s tradiční, praženou kávou, vyšší hladiny kyseliny chlorogenové. Předpokládá se, že kyselina chlorogenová v zelené kávě, má určité zdravotní benefity, pokud jde o choroby srdeční, cukrovku, hubnutí a další.

Zelená káva se stala populární pomůckou při hubnutí poté, co ji ve své show v roce 2012 zmínil dr Oz. Podle jeho slov jde o „zelené kávové zrno, které rychle spaluje tuk“, a tvrdí, že není potřeba žádné cvičení nebo dieta.

Proč vlastně zelená káva?

Kyselina chlorogenová, která se hojně vyskytuje v zelených nepražených kávových zrnech, působí pozitivně i při snižování krevního tlaku. Podle odborníků ovlivňuje cévy, čímž se krevní tlak redukuje. Při hubnutí odborníci předpokládají, že kyselina chlorogenová ovlivňuje způsob, jak tělo zpracovává krevní cukr a jak probíhá metabolismus.

Proč lidé užívají zelenou kávu?

Některé výzkumy ukazují, že zelená káva může pomoci při hubnutí. Několik malých studií prokázalo, že lidé, kteří užívali zelenou kávu, zhubli o 1,3 až 2,3 kg více než ti, kteří tak nedělali. Zelená káva může hrát roli při snižování krevního cukru a při blokování hromadění tuku. Také se zdá, že zelená káva některým lidem pomáhá při snižování vysokého krevního tlaku.

Náš tip: Zkuste tuto zelenou kávu

Jedna malá studie týkající se osob s jemně zvýšeným krevním tlakem prokázala přínosy ve srovnání s placebem. Optimální dávka zelené kávy nebyla z několika příčin stanovena. Kvalita a aktivní prvky ve výživových doplňcích se od značky ke značce liší. Proto je složité, stanovit standardní dávkování. Poraďte se proto se svým lékařem.

Můžete získat zelenou kávu přirozeně ze stravy?

Zelená káva pochází ze stejných zrnek, jaké lidé používají na pražení kávy. Jediný rozdíl je v tom, že tyto kávová zrna jsou nepražená.

Vedlejší účinky a bezpečnost užívání zelené kávy

Zelená káva je pravděpodobně bezpečná, vycházejíce z omezeného množství výzkumů, které se dosud provedeny na lidech. V klinickém výzkumu nebyly hlášeny žádné vážné vedlejší účinky, pokud byla zelená káva nebo extrakt ze zelené kávy podávaný ústy a v přiměřených dávkách. Zelená káva je pravděpodobně nebezpečná, pokud by byla inhalovaná, a to kvůli nepříznivým respiračním účinkům.

Také je důležité uvědomit si, že zelená káva obsahuje kofein, podobně jako tradiční káva. Proto může zelená káva vyvolat nežádoucí účinky spojené s kofeinem, jako je tomu u klasické kávy. Kofein může vyvolat nespavost, nervozitu a neklid, žaludeční nevolnost, nucení na zvracení a zvracení, zvýšenou činnost srdce a zrychlené dýchání, a další vedlejší účinky.

Pojídáním velkého množství kávy si můžeme přivodit i bolesti hlavy, pocity úzkosti, neklid, zvonění v uších a nepravidelný srdeční rytmus.

Zvláštní opatření a upozornění u zelené kávy

Těhotenství a kojení

Není dostatek spolehlivých informací o bezpečnosti užívání zelené kávy, pokud jste těhotná nebo kojíte. V tomto případě se její konzumaci raději vyhněte. Znáte to, pro všechny případy.

Abnormálně vysoké hladiny homocysteinu

Konzumace velkých dávek kyseliny chlorogenové v krátkém období způsobila nárůst hladin homocysteinu, což může souviset se stavy, k jakým patří onemocnění srdce.

Úzkostné poruchy

Kofein v zelené kávě může zhoršit pocity úzkosti.

Sponzorováno

Cukrovka

Některé výzkumy tvrdí, že kofein obsažený v zelené kávě může ovlivňovat způsob, jakým se u lidí s cukrovkou zpracovává cukr. Udává se, že kofein způsobuje obousměrné výkyvy v krevním cukru. Užívejte kofein opatrně v případě, že máte cukrovku a pečlivě si monitorujte hladiny cukru v krvi.

Průjem

Zelená káva obsahuje kofein. Kofein v kávě, zvláště, pokud se konzumuje ve velkých dávkách, může zhoršit průjem.

Jak zelená kávová zrna účinkují?

Zelená kávová zrna obsahují polyfenoly, včetně kyseliny chlorogenové. Stejně jako extrakt z hroznů nebo zelený čaj, obsahuje i zelená káva antioxidanty, které pomáhají tělu neutralizovat škodlivé volné radikály.

Výzkum také ukázal, že kyselina chlorogenová obsažená v zrnech ze zelené kávy má u potkanů ​​i lidí antihypertenzní účinek, tedy že podporuje normální krevní tlak. Na rozdíl od kávových nápojů, extrakt ze zelené kávy obsahuje pouze málo kofeinu a není to stimulant.

Navíc, kyselina chlorogenová zaniká, když se kávová zrna praží a v kávových nápojích se proto nenachází. Kyselina chlorogenová podporuje snižování hmotnosti několika způsoby. Za prvé, podporuje vyváženou hladinu krevního cukru, a to utlumením uvolňování glukózy do těla. Za druhé, kyselina chlorogenová urychluje metabolismus a fungování jater, která následně spaluje více tuků. Tento duální mechanismus podporuje tvorbu svalové hmoty a to tak, že brání vstřebávání tuků a samotnému tloustnutí.

Hubnutí díky zeleným kávovým zrnům a odborný výzkum

Studie z roku 2006, publikována v odborném časopise (BMC Complementary and Alternative Medicine) zkoumala utlumení akumulace tuku a přibírání v případě myší, kterým podávali extrakt ze zelených kávových zrn. Vědci uvádějí, že u myší došlo ke snížení množství viscerálního tuku a úbytku váhy. Došli k závěru, že extrakt ze zelených kávových zrn může být efektivní pomůckou při prevenci přibírání a akumulace tuku a že aktivuje metabolismus tuků v játrech.

V roce 2011 byla publikována metaanalýza pěti studií (Gastroenterology Research and Practice), které zkoumaly extrakt ze zelených kávových zrn jako doplněk stravy při hubnutí. Ačkoli bylo poznamenáno, že mnohé z výzkumů byly realizovány na podnět producentů daného produktu, bylo také doplněno, že agregovaná data prokázala podstatný rozdíl v tělesné váze subjektů při užívání extraktu a při užívání placeba. Důkazy tedy indikují, že extrakt ze zelené kávy může podporovat hubnutí.

Stejný závěr byl podpořen i ve studii publikované v roce 2012 (The Diabetes Metabolic Syndrome and Obesity Journal). Zde sledovali skupinu 16 dospělých, kteří během 12 týdnů užívali zelená kávová zrna bez jakýchkoli jiných změn ve svém jídelníčku. Výsledky byly velmi překvapivé. Během tohoto období shodili sledované subjekty v průměru 10,5% celkové tělesné váhy a 16% celkového tělesného tuku, a to bez udání nějakých negativních vedlejších účinků.

Hubnutí? Nejdřív pohyb a strava – pak doplňky

Pokud jde o hubnutí, jsou pro úspěch prvořadé správné stravování a pohyb. Výzkum však ukazuje, že přiřazení výživových doplňků, jako je například extrakt ze zelených kávových zrn, může zvýšit potenciál na snížení hmotnosti, nemluvě ještě o jeho antioxidačních výhodách.

Sponzorováno

Stejně jako u všech výživových doplňků, aby byly zelená kávová zrna efektivní, musí jít o čistý, organický, 100% extrakt. Je vhodné, aby prošel laboratorními testy a získal certifikáty, které potvrzují a zaručují účinnost a kvalitu produktu.

A co si ještě o zelené kávě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva