Sponzorováno

Sušené borůvky a jejích účinky na zdraví – proč jsou zdravé? 4.73/5 (15)

 • Sušené borůvky jsou bohatým zdrojem živin a obsahují několik látek, které mohou mít pozitivní účinky na zdraví. V tomto článku ukáži hlavní přínosy sušených borůvek.
 • Obsah antioxidantů: Sušené borůvky jsou velmi bohaté na antokyaniny, které jsou silnými antioxidanty. Tyto látky pomáhají ochraňovat tělo před poškozením volnými radikály a mohou přispívat k prevenci různých onemocnění, včetně rakoviny.
 • Super pro zdraví srdce: Konzumace sušených borůvek může pomoci snížit riziko srdečních chorob. Antokyaniny a další látky obsažené v borůvkách mohou podporovat zdravou cévní stěnu a snižovat hladinu "špatného" LDL cholesterolu.
 • Zlepšení kognitivních funkcí: Některé studie naznačují, že pravidelná konzumace borůvek může pomoci zlepšit kognitivní funkce, jako je paměť a koncentrace. Tato schopnost je spojována s obsahem antokyaninů, které mohou podporovat zdraví mozku.
 • Pro zdraví očí: Sušené borůvky mohou být prospěšné pro oči, protože obsahují lutein a zeaxantin, které chrání oči před poškozením slunečním zářením a volnými radikály.
 • Proti zánětu: Antioxidanty obsažené v borůvkách mohou mít protizánětlivé účinky a pomoci snížit zánětlivé stavy v těle. To může být užitečné pro lidi trpící chronickým zánětem.
 • Pro zdravý trávicí systém: Sušené borůvky jsou také bohaté na vlákninu, což může podporovat zdravý trávicí systém a prevenci zažívacích potíží.
 • Pozor na to, že sušené borůvky mohou obsahovat vyšší množství cukru, takže byste je měli konzumovat s mírou, zejména pokud máte problémy s hladinou cukru v krvi. Sušené borůvky mohou také být celkem dost kalorické, takže byste měli sledovat svou celkovou kalorickou spotřebu, pokud se snažíte udržovat váhu.
 • Celkově jsou sušené borůvky zdravým a chutným doplňkem stravy, který může přinést různé výhody pro zdraví, zejména pokud jsou součástí vyvážené stravy.

To, co dělá sušené borůvky skutečně tak jedinečné, je jejich obsah anthokyanů

To, co dělá sušené borůvky skutečně tak jedinečné, je jejich obsah anthokyanů

Borůvky patří mezi jedno z nejzdravějších druhů ovoce, které můžete jíst. Ale co sušené borůvky? Jsou pro vás stejně dobré jako čerstvé borůvky? Pojďme se podívat na sušené borůvky z pohledu zdraví a na to, co tyto sladké fialové bobule nabízejí.

Zdravotní přínosy sušeného ovoce jsou dobře známé jako výživná a všestranná svačina. Obecně platí, že sušené ovoce si zachovává mnoho stejných zdraví prospěšných vlastností, jaké jsou v čerstvém ovoci. Dobrá zpráva je, že sušené borůvky nejsou jiné. Sušené borůvky jsou plné antioxidantů, vitamínů a minerálů. Jsou neuvěřitelně zdravé, chutné a hodí se, když zrovna nemáte po ruce čerstvé borůvky.

Díky mnoha výzkumům, které podporují jejich účinky na zdraví mozku, střev a srdce, jsou sušené borůvky sladkou lahůdkou, kterou prostě chcete mít ve své spíži. V tomto článku je vše, co potřebujete vědět o zdravotních výhodách sušených borůvek.

Taky milujete borůvky?

Borůvky jsou součástí rodu brusnice (Vaccinium), kvetoucích vytrvalých rostlin. Borůvky jsou typem keře, který má obvykle malou velikost. Borůvky jsou bobule velikosti hrášku se dužnatým vnitřkem. Borůvky mají ve svém středu drobná semena a charakteristickou indigově fialovou slupku. Jsou jemně sladké a mají příjemnou vůni. Borůvky patří do stejné rostlinné rodiny a jsou příbuzné s brusinkami.

Jak se vyrábí sušené borůvky?

Sušené borůvky se vyrábějí stejným způsobem jako sultánky, rozinky, brusinky a podobné sušené ovoce. Lze je sušit na vzduchu, na slunci nebo konzervovat pomocí chemických siřičitanů.

Nejlepší sušené borůvky jsou ty, které jsou vyrobeny co nejvíce přírodně. Často jsou konzervovány zdravými rostlinnými oleji, jako je slunečnicový olej, a mohou obsahovat trochu cukru. Skutečnost, že prémiové sušené borůvky jsou minimálně zpracovávány, zajišťuje věrnější chuť a zemitou barvu. Měly by připomínat původní ovoce v jeho nejpřirozenější podobě. Někteří výrobci sušených borůvek budou používat syntetické přísady ke konzervaci svého produktu. V případě pochybností si přečtěte štítek na produktu a hledejte siřičitany, konzervační látky nebo jiné přidané přísady. Samozřejmě chcete kupovat takové sušené borůvky, které obsahují co nejméně přidaných konzervantů a dalších látek, třeba cukru.

Obsah živin v sušených borůvkách

Borůvky jsou tmavé bobule s nízkým glykemickým indexem, bohaté na živiny, které se na svou malou velikost pyšní mnoha úžasnými živinami. Výhody borůvek pro lidské zdraví byly dobře zdokumentovány a jsou podpořeny vědeckým výzkumem. Není to žádné tahání faktů z klobouku, bylo provedeno mnoho odborných studií. Borůvky jsou dobrým zdrojem manganu, vitamínu C a vitamínu K. Obsahují také stopové množství selenu, železa, betakarotenu a vitamínů B.

Bioaktivní sloučeniny v sušených borůvkách

To, co dělá borůvky skutečně tak jedinečné, je jejich obsah anthokyanů. Tento polyfenol dodává borůvkám jejich výraznou a zářivou fialovou barvu. Kromě bobulí açai patří borůvky mezi potraviny s nejvyšším obsahem antokyanů na světě. Antokyany jsou kategorizovány jako flavonoidy, které mají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Bylo zjištěno, že antokyany nalezené v borůvkách chrání před poškozením DNA, rozšiřují poznávací schopnosti a chrání před srdečními chorobami.

Sponzorováno

Zdravotní přínosy a výhody sušených borůvek

 • Vysoký obsah antioxidantů
 • Bohaté na antokyany
 • Protizánětlivé účinky
 • Zlepšují zdraví mozku a paměť
 • Gastroprotektivní vlastnosti
 • Chrání před nemocemi a rakovinou
 • Kardioprotektivní vlastnosti
 • Chrání před Alzheimerovou chorobou

Čerstvé a sušené borůvky poskytují mnoho stejných nutričních a zdravotních výhod. Tyto výhody lze využívat po celou dobu života. Výzkumy v oblasti zdraví dětí, dospělých a geriatrického zdraví prokázaly různé zdravotní přínosy produktů z borůvek. Čtěte dále a zjistěte, jak můžete vy a celá vaše rodina těžit ze sušených borůvek.

Antokyaniny divoké borůvky jsou kardioprotektivní

Studie publikovaná v The Journals of Gerontology hodnotila účinky anthokyanů na vaskulární funkci. V tomto článku měly antokyany v divokých borůvkách příznivý účinek na endoteliální funkci v závislosti na dávce. To znamená, že zlepšení funkce cév se zvýšilo, když bylo přidáno více extraktu z borůvek. Anthokyany zlepšují relaxaci krevních cév, což z borůvek dělá zdravou volbu pro podporu kardiovaskulárního zdraví.

Sušené borůvky jsou gastroprotektivní

Nedávná studie identifikovala jedinečnou bioaktivní sloučeninu v určitých potravinách, která chrání lidské zdraví. Polyfenol zvaný pterostilben, který se hojně nachází v mandlích a borůvkách, vykazuje silné protizánětlivé a imunosupresivní vlastnosti. To znamená, že potraviny obsahující pterostilben mají terapeutický potenciál k ochraně proti chronickým onemocněním, zánětům a rakovině.

Podle této studie je pterostilben molekulárně podobný resveratrolu, sloučenině nacházející se v červeném víně, hroznech a arašídech. Tyto dvě sloučeniny mají podobný mechanismus účinku ve střevním traktu, přičemž autoři dospěli k závěru, že pterostilben „zmírňuje zánět tlustého střeva“. Toto zjištění je slibným objevem v budoucí léčbě chronických zánětlivých onemocnění střev. Borůvky, sušené nebo čerstvé, obsahují biologicky aktivní polyfenoly, které mohou chránit před gastrointestinálními onemocněními.

Flavonoidy z borůvek zlepšují kognitivní funkce u dětí

Bylo zjištěno, že flavonoidy (anthokyany) působí neuroprotektivně a zlepšují zdraví mozku. V malé studii zahrnující 21 dětí byly zkoumány přínosy sušeného borůvkového prášku. Každé dítě dostalo 30 g lyofilizovaného prášku z borůvek nebo placebo, než podstoupilo sérii testů k měření kognitivních funkcí. Výsledky odhalily, že děti, které konzumovaly borůvkový prášek, byly „výrazně rychlejší“ ve svých odpovědích na obtížné a náročné úkoly. Autoři této klinické studie došli k závěru, že divoká borůvka může zlepšit výkonnou funkci u malých dětí během náročných kognitivních úkolů.

Borůvky zlepšují zdraví mozku u dospělých

Kognitivní výhody borůvek s vysokým obsahem polyfenolů byly zdůrazněny v mnoha studiích. Další menší klinická studie publikovaná v European Journal of Nutrition byla provedena za účelem zjištění přínosů divokých borůvek na zdraví mozku u dospělých ve středním věku. Skupina dospělých ve středním věku (ve věku od 40 do 65 let) dostávala nápoj z divokých borůvek nebo placebo. Po dokončení řady kognitivních úkolů k měření výkonných funkcí a paměti dosáhli ti, kteří konzumovali borůvky, mnohem lépe než placebo.

Skupina, která konzumovala borůvkový nápoj, vykazovala rychlejší reakční časy a lepší krátkodobou paměť. Tento trend byl zachován po dobu 8 hodin testování, přičemž skupina borůvek vykazovala trvale lepší kognitivní výsledky.

Borůvky zlepšují paměť starších lidí

Francouzská studie z roku 2017 také informovala o kognitivních výhodách borůvek. Tato studie zkoumala účinky extraktu z borůvek u neurologických stavů souvisejících s věkem.

Zde bylo 30 ml borůvkového koncentrátu (387 mg anthokyanidinů) spotřebováno malou skupinou starších účastníků. Byly také měřeny markery zánětu a oxidačního stresu. Výsledky ukázaly, že mozková aktivita se po suplementaci borůvkami zvýšila. 12 týdnů suplementace borůvkovým koncentrátem prokázalo zlepšení kognitivních funkcí a pracovní paměti u skupiny zdravých starších dospělých.

Jak sušené borůvky skladovat

Nejjednodušší způsob je v balíčku, ve kterém jste je koupili. V opačném případě skladujte sušené borůvky ve vzduchotěsné nádobě mimo přímé sluneční světlo. Nejlépe na chladném a suchém místě, nebo dokonce v lednici. Sušené borůvky mají obvykle při správném skladování trvanlivost 9 měsíců.

Jak používat sušené borůvky

Sušené borůvky jsou skvělé v dezertech, dortech, muffinech, nebo se jedí přímo z dlaně! Sušené borůvky použijte všude tam, kde byste použili sušené brusinky, sultánky, rozinky nebo rybíz. Jednou z nejlepších věcí na sušených borůvkách je, že jsou vám k dispozici po celý rok, takže si je můžete vychutnat, kdykoli budete chtít. Pokud nemůžete sehnat čerstvé borůvky, pak jsou sušené borůvky správnou volbou.

Chcete-li něco extra speciálního, co je také technicky velmi zdravé, podívejte se na borůvky v hořké čokoládě. Ach ano! Super i pro děti. Ale pozor na tu čokoládu, měla by mít hodně kakaa, to si ověřte ve složení.

Sponzorováno

Dáváte si občas sušené borůvky? Třeba do kaše nebo do jogurtu či tvarohu? Napište nám váš recept do komentářů.

A dále si o borůvkách přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva