Sponzorováno

Pekanový olej (olej z pekanových ořechů) a jeho účinky pro zdraví i krásu – jak ho použít? 4.68/5 (40)

Na co všechno je dobrý pekanový olej? Budete možná překvapeni, kolik toho umí.

Na co všechno je dobrý pekanový olej? Budete možná překvapeni, kolik toho umí.

Pekanové ořechy jsou lahodné ořechy ze stromu Ořechovce pekanového. V poslední době jsou tyto ořechy velmi populární, můžete je jen tak křupat nebo je použít v rodinných receptech, v salátech nebo si je dát do jogurtu s medem. Není u nás mnoho lidí, kteří by tyto zdravé, lahodné a výživné ořechy neznali. Ale co možná nevíte je to, že z pekanových ořechů se dá vyrobit pekanový olej. Ten u nás tak známý není. A je to škoda, protože tento olej je opravdu super. Používá se k prevenci a léčbě různých problémů a nemocí. Pekanový olej je přírodní kožní lék používaný tradičně ve starých mexických i amerických kulturách. Může se totiž pyšnit dlouhým seznamem živin, které se v něm nacházejí.

Zdravotní benefity pekanového oleje

Toto jsou některé ze zdravotních přínosů pekanového oleje:

Super pro zdraví trávicího ústrojí

Pekanový olej podporuje zdraví tlustého střeva a pomáhá regulovat pohyby střev.

Pro zdraví kostí a zubů

Pekanové ořechy, a tedy i pekanový olej, jsou bohaté na fosfor, což je jeden z nejdůležitějších minerálů v těle. Fosfor, spolu s vápníkem a hořčíkem, podporuje zdravé kosti a zuby.

Pro zdraví a regeneraci pleti

Pekany obsahují zinek a vitamíny A a E, které hrají důležitou roli při udržování zdravé pokožky. Zinek pomáhá udržovat pokožku zdravou, chrání před infekcí, zatímco vitamíny, které jsou antioxidanty, vám dodávají pleti jas a záři.

Prevence nedostatku železa

Pekany dále mají vysoký obsah železa, což může pomáhat předcházet stavům, jako je anémie.

Pro regulaci krevního tlaku

Vysoká hladina hořčíku v pekanových ořeších a v oleji pomáhá snižovat krevní tlak, oba mají také protizánětlivé vlastnosti.

Pro kardiovaskulární zdraví

Pekany jsou bohatým zdrojem vlákniny, která snižuje riziko různých onemocnění, zejména srdečních. Mononenasycené tuky, jako je kyselina olejová, se také nacházejí v pekanovém oleji. Jsou vynikající pro zdraví koronárních tepen a pro prevenci mrtvice.

Podpora imunitního systému

Pekany obsahují mangan, který je velmi silným antioxidantem a je skvělý pro posílení imunitního systému. Tento antioxidant je také účinný pro ochranu vašich nervových buněk před poškozením volnými radikály.

A jak pekanový olej použít?

Co tedy můžeme dělat s olejem z těchto výživných ořechů? Jak ho užívat? Existuje skutečně překvapivý počet použití.

Konzumujte ho – užívejte vnitřně

Pekanový olej je nejen velmi přínosný z pohledu zdraví a krásy, ale je také velmi chutný. Má ořechovou příchuť, která se bezvadně hodí do studené kuchyně. Můžete si vyrobit vlastní dresink z pekanového oleje jako základnu a přidat do něj můžete balsamikový ocet, med, javorový sirup, bylinky a koření – prostě dle chuti. Nebo můžete přidat olej do svého salátu jen tak samotný a opravdu si vychutnáte jeho dekadentní chuť.

Ale to není vše. Pekanový olej může nahradit máslo nebo olivový olej. Mnoho rostlinných olejů nelze doporučit pro tepelnou úpravu, protože teplo může poškodit drahocenné živiny a olej se může snadno přepálit. Avšak pekanový olej je nádhernou výjimkou. Jeho kouřový bod je cca 243 °C, což znamená, že pokud zůstane pod touto teplotou, nebude oxidovat. Nebojte se ho tedy použít i v případě teplých pokrmů.

Pekanové ořechy jsou velmi populární a tradiční dezertní ingredience. Vzhledem k vysokému kouřovému bodu oleje je skvělé použít olej i při pečení. Můžete jej také přidat do sladkých lahůdek těsně před jejich podáním. Vyzkoušejte ho na zmrzlinu nebo na pečivo!

Sponzorováno

Nemusíte jej přidávat k ničemu, abyste mohli využít obrovských výhod pekanového oleje. Můžete ho prostě polknout přímo ze lžičky nebo jej smíchat s trochou vody. Doporučujeme čajovou lžičku denně jako součást každodenního rutinního rituálu.

Pouze 9,5% mastných kyselin v pekanovém oleji je nasyceno. To je nižší úroveň než v ostatních běžně používaných kuchyňských olejích, jako je olivový olej s 13,5%, arašídový olej se 17% a máslo se 66%. Pekanový olej je lehčí a neobsahuje některé přísady, které mají jiné oleje.

Použijte ho na kůži

S živinami jako je zinek, kyselina listová, fosfor a vitamíny A a E je tento olej bojovníkem za zdraví vaší pokožky. Zinek pomáhá udržovat pokožku zdravou, chrání ji před infekcí, zatímco vitamín A pomáhá udržovat čistou pleť. Antioxidanty v oleji, jako je kyselina ellagová a vitamíny A a E, působí při odstranění volných radikálů, které způsobují příznaky předčasného stárnutí pokožky, jako jsou jemné linie a vrásky.

Vzhled pleti skutečně obrovsky závisí na tom, co konzumujete … jak se říká, jste to, co jíte. V případě pleti to platí dokonale. Konzumace vyvážené a výživné stravy je klíčem k zdravé kůži bez problémů. Pokud vaše vnitřní orgány nefungují skvěle, vaše kůže trpí. Známky nezdravého systému mohou zahrnovat příznaky jako:

  • matná a mastná pleť
  • akné a jiné pupínky
  • jiné podráždění a problémy kůže, jako je třeba ekzém

Pekanový olej podporuje zdravou funkci orgánů, což umožňuje odstranění toxinů a odpadů z těla, takže vám zůstává zdravá, zářící kůže.

Můžete přidat pár kapek pekanového oleje do tělového mléka či krému a masírovat ho do pokožky. Přidejte kapkou nebo dvě do krému na obličej a pak jej promněte ve dlani. Pokud chcete, můžete olej aplikovat i přímo na kůži – ideálně rovnoměrně. Může být také použit jako masážní olej.

Pamatujte, že i když ho nebudete jíst, musíte se ujistit, že nejste alergičtí. Zvláště pokud jste nikdy dříve nejedli pekanové ořechy nebo nepoužívali pekanový olej, proveďte test na malé části pokožky před tím, než ho aplikujete na větší plochu těla. Pokud máte alergii na pekanové ořechy, je bezpečné předpokládat, že jste pravděpodobně alergičtí i na pekanový olej.

I pro péči o vlasy

Živiny v pekanovém oleji posilují vlasy, pomáhají každému vlasu růst, je hladší a silnější. Za pouhých 3 až 6 měsíců péče můžete výrazně zvýšit hustotu vlasů tím, že začleníte pekanový olej do vlasové rutinní péče – tenké a slabé vlasy změníte na tlustší a zdravější. Budou vypadat robustněji a vy z toho budete těžit.

Pekanový olej je vynikajícím zdrojem aminokyseliny L-argininu a železa, o kterých je známo, že pomáhají léčit plešatost u mužů a podporují růst zdravých vlasů. Vlasové folikuly potřebují správný příjem živin, aby mohly růst silné a zdravé vlasy. Navíc, pro zdravý růst vlasů je nezbytný správný krevní oběh. L-arginin dělá stěny tepny pružnější a pracuje proti tvorbě krevních sraženin.

Použijte pekanový olej k ošetření vlasů tím, že jej vmasírujete do pokožky hlavy a kořínků vlasů. Nechte působit na několik hodin nebo i přes noc. Můžete také přidat pekanový olej do kokosového oleje pro ošetření vlasů, budete pak těžit z výhod obou olejů. Poté, co ho necháte vsáknout se do vlasů a vlasové pokožky, umyjte si vlasy jako obvykle. Možná zjistíte, že potřebujete umýt vlasy více než jednou, aby se všechen olej umyl. Ale to je v pořádku.

TIP: Můžete také přidat několik kapek oleje z pekanových ořechů do šamponu nebo kondicionéru, abyste ho začlenili do pravidelné rutiny umývání vlasů.

Do koupele i difuzéru

Tohle vás možná ani nenapadlo. Pekanový olej můžete použít v difuzéru, aby se místnost naplnila jeho příjemnou a opojnou vůní. Vůně je krásná, ale živiny takto nepojmete.

Pekanový olej je považován za nosný olej a používá se v aromaterapii, aby zředil esenciální oleje při jejich použití. Nosné oleje, jako pekanový olej, mají silnější texturu a jsou většinou bez zápachu (nebo s jemnou vůní), takže mohou pomoci snížit tvrdou vůni silic.

Pokud byste si rádi užívali vůni oleje a získali více přínosů pro zdraví, zkuste ho přidat do vaší koupele nebo lázně pro nohy. Je to jakási nutriční odměna pro pokožkou, zatímco horká voda krásně uvolní svaly po dlouhém dni. Navíc, stejně jako u všech olejů v koupeli, může zabránit a léčit suchou pokožku.

A co vy? Znáte pekanový olej? Jak ho používáte? Budeme rádi za komentáře, vaše zkušenosti a doporučení.

VIDEO: Takto probíhá extrakce pekanového oleje

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva