Sponzorováno

Vyšetření hladiny CRP v krvi – test na C-reaktivní protein 4.94/5 (31)

Metodika stanovení CRP je citlivá a přesná, vyšetření je jednoduché, minimálně zatěžuje pacienta.

Metodika stanovení CRP je citlivá a přesná, vyšetření je jednoduché, minimálně zatěžuje pacienta.

Co je to CRP?

CRP je bílkovina, která se tvoří v játrech. Patří do skupiny tzv. bílkovin akutní fáze. Koncentrace těchto bílkovin začne v různé míře stoupat, když se v našem těle objeví zánětlivý proces.

Vzhledem k tomu, že zánětlivým procesem reaguje náš organismus prakticky na cokoliv, jsou zvýšené bílkoviny akutní fáze (a tedy i CRP) poměrně častým nálezem. K jejich zvýšení dochází u infekcí jakéhokoliv původu, u nádorových onemocnění i u autoimunitních chorob. Dospělí mají normální hodnotu CRP kolem 0,07 – 8,2 mg / l.

Výskyt typických zdravotních příznaků spolu s hodnotami CRP nad hraniční hodnotou poukazuje na pravděpodobnou bakteriální infekci, která bude vyžadovat antibakteriální léčbu.

Na co se používá toto vyšetření?

• Používá se na rozlišení bakteriální a virové infekce.
• Pomáhá rozhodnout o případném nasazení antibiotik.
• Jeho výška souvisí s mírou postižení tkání zánětem.
• Slouží k hodnocení účinnosti léčby antibiotiky.

CRP vyšetření

Vyšetření hladiny CRP se využívá jako prostředek pro předcházení zbytečnému užívání antibiotik při infekcích horních cest dýchacích. Tato onemocnění jsou nejčastějšími infekčními onemocněními, vyskytujícími se v praxi praktického lékaře a ve většině případů je velmi obtížné, až nemožné, rozlišit pouze na základě klinického vyšetření, zda jde o onemocnění virové nebo bakteriální. CRP je protein akutní fáze zánětu nacházející se v krvi. Jeho přirozená hladina u člověka bez zánětu a nekrózy dosahuje hodnoty 1,0 – 8,0 mg / l.

Hladina výrazněji stoupá při bakteriálním zánětlivém procesu, poškození tkání, po operacích, při popáleninách apod. Měřitelně hodnoty lze zaznamenat již o 4 – 6 hodin, maxima dosahuje CRP o 24 – 48 hodin a k poklesu dochází za 4 – 5 dní. Rychlý test pro stanovení hladiny CRP je pro lékaře cenným nástrojem při rozhodování se mezi nutností okamžité antibakteriální terapie a případným sledováním vývoje nemoci.

Výsledky CRP a následné rozhodnutí

Terapeuticky se rozhoduje následovně: Pacientům s hodnotou nad 40 mg / l je většinou nutné nasadit antibiotika. Jedině při jejich dobrém klinickém stavu a odmítnutí antibiotické léčby se doporučuje zopakovat vyšetření za 1 až 2 dny. Pacientům s hodnotou CRP nad 60 mg / l je nutné téměř vždy léčit antibiotikem, až na výjimky jako je salmonelóza, aftózní stomatitida, syndrom periodické horečky apod. Výsledky může zkreslit užívání hormonální antikoncepce, nitroděložní tělísko, těžká podvýživa a hormonální deficit.

Užívání nesteroidních antirevmatik a statinů může snižovat hladinu CRP v krvi. Vyšetření proto není vhodné realizovat u pacientů s chronickým zánětem – např. revmatoidní artritidou.

Sponzorováno

Při nízkých hodnotách CRP se může lékař pro indikací antibiotik rozhodnout až podle dalšího rozvoje klinického stavu a opakovaného monitorování zánětlivého parametru.

Kdy jsou hodnoty CRP vyšší?

• revmatoidní artritida
revmatická horečka
• Při systémovém lupus erythematodes.
Bronchitida.
• Při bakteriální sepsi.
• Při tuberkulóze.
• u meningitidy.
• při pneumokokové pneumonii.
Crohnově chorobě.
Zápalu plic.
• u infarktu myokardu a jiné.

Hodnota CRP v krvi

  Hodnota CRP [mg/l]

  Význam

  do 6

  normální hodnota

  6-35

  virová infekce

  35 – 50

  neurčité rozmezí

  víc jak 50

  bakteriální infekce

Kde se vyšetřuje CRP?

CRP se zjišťuje v laboratořích a je součástí celkového vyšetření krve, také se povinně dělá v ambulancích praktických lékařů a pediatrů, kdy může být varovným znakem jakéhokoliv patologického procesu v těle.

Cíle a výhody vyšetření

Hlavním cílem tohoto vyšetření je kromě pomoci při správné diagnostice, i snížení spotřeby antibiotik, protože se velmi často předepisovali zbytečně na diagnózy, které na to nezabírají.

Metodika stanovení CRP je citlivá a přesná, vyšetření je jednoduché, minimálně zatěžuje pacienta. Výsledek má při správném komplexním hodnocení vysokou výpovědní hodnotu a je k dispozici pár minut.

Antibiotická léčba je indikována, pokud je hodnota CRP vyšetření více než 40 mg / l, na základě jednoznačné anamnézy a klinického vyšetření, které poukazují na bakteriální infekci.

Kolik stojí vyšetření?

Vyšetření hrazeno ze zdravotního pojištění a musí ho povinně provádět i každá dětská klinika. Pacienti mají právo být vyšetření i touto diagnostickou metodou, aby se vyhnuli zbytečnému užívání antibiotik. Samoplátci si připlatí za toto vyšetření přibližně 100-200Kč.

Antibiotika jsou léky, které zatěžují lidský organismus, neměli by proto zbytečně užívat. CRP vyšetření je výborné v tom, že dokáže určit, zda máte bakteriální nebo virovou infekci, a zda je pro vás vhodné užívat antibiotika.

VIDEO: CRP test můžete udělat i doma

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Vyšetření hladiny CRP v krvi – test na C-reaktivní protein”

  1. Věra Bartošková napsal:

   Děkuji za instruktáž, jak si doma změřit CRP – vynikající.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva