Sponzorováno

Otékání a otoky nohou v létě – jaké jsou příčiny a jak to řešit? 4.82/5 (11)

Jak řešit oteklé nohy v létě?

Jak řešit oteklé nohy v létě?

Vysoké teploty jsou docel velkou zátěží pro celý organizmus a pro dolní končetiny obzvlášť. Krev se v nohách hromadí a způsobuje pocit tíhy, bolest a otoky. Oteklé nohy dokáží pokazit celé léto. Důležité je otoky nepodceňovat a zjistit, zda vás „nalité nohy“ neupozorňují na nějaký závažnější problém.

V kombinaci se sedavým zaměstnáním, dlouhodobým stáním či nedostatečným pohybem mohou být oteklé nohy v létě ještě o hodně nepříjemnější.

Příčiny oteklých nohou v létě

Je to dáno především tím, že teplo zpomaluje průtok krve v žilách, navíc zvyšuje se riziko dehydratace a častěji se cestuje, tedy dlouho sedí či stojí, což také zvyšuje riziko zánětu žil.

Za oteklé nohy v létě však nemůže jen teplé počasí. Otoky mají často další příčiny, které je podle lékařky důležité zjistit a léčit. Toto jsou možné příčiny otoku nohou.

Chronické žilní onemocnění

Podle lékařských statistik je chronické žilní onemocnění nejčastější příčinou otoků nohou. Trpí jím až 85% lidí.

Zanícené žilní stěny ztrácejí pružnost a nevytlačí pak krev zpět k srdci. Otoky vás tedy trápí hlavně večer, po celém dni na nohách. Nejvíce ohroženi jsou lidé s nadváhou a lidé se sedavým zaměstnáním.

Kromě otoků jsou dalším příznakem chronického žilního onemocnění metličkové a křečové žíly. Pokud na sobě pozorujete popsané příznaky, neváhejte s návštěvou lékaře.

Těhotenství

Oteklé nohy jsou v těhotenství velmi časté, zvláště v jeho druhé polovině. Kvůli správnému vývoji plodu začne tělo zadržovat větší množství tekutin.

Zvýšením hmotnosti a tlaku rostoucího bříška na pánevní žíly se hromadí krev v nohách, a následně se rozvíjejí křečové žíly.

V tomto období velmi pomáhá dodržovat správný pitný režim, často měnit polohy nohou, chodit pravidelně na rychlejší procházky a používat kompresní punčochy pro těhotné.

Lymfatické otoky (lymfedémy)

Otoky způsobené chybou v lymfatickém systému a hromaděním lymfy pod kůží poznáte tak, že kromě kotníků jsou oteklé i prsty a nárty. Odborně se tyto otoky nazývají lymfedémy.

Mohou být dědičné, v takovém případě mluvíme o primárním lymfedému, který se objeví nejčastěji v dospívání, více u dívek než chlapců.

Sekundární lymfedém vzniká blokací lymfatického řečiště úrazem, operací, ozařováním, zánětem či růstem nádoru. V obou případech dochází k hromadění lymfy. Tento typ otoků by měl být léčen na specializovaných pracovištích, např. pomocí lymfodrenáží.

Sedavé zaměstnání

Celodenní sezení u počítače nedělá dobře nejen vašemu zádům, ale ani nohám. Podobné problémy přinášejí i zaměstnání, kde se většinu času musí stát. Nohy tuhnou a průtok krve se opět zpomaluje, krev se hromadí v dolních končetinách a ty otékají.

Důležité je si nohy pravidelně protahovat, nesedět celý den na jednom místě. Ideální jsou malé procházky či občas vyběhnout schody.

Sponzorováno

Jak na oteklé nohy?

Vždy záleží na příčině.

Chcete -li snížit a zvládnout otoky nohou během těhotenství, doporučujeme tyto body:

  • Vyhněte se delšímu stání.
  • Během horkého počasí zůstaňte v klimatizované místnosti.
  • Při odpočinku zvedněte nohy.
  • Noste pohodlnou obuv a vyhněte se vysokým podpatkům.
  • Noste kompresní punčochy.
  • Odpočívejte nebo si zaplavte v bazénu.
  • Vyhněte se oblečení, které je těsné kolem kotníků.
  • Na postižená místa přiložte studený obklad.
  • Zvyšte příjem vody.
  • Vyhněte se nebo omezte příjem soli.

V horkém počasí se často objevují otoky nohou, protože vaše žíly se rozšiřují jako součást přirozeného procesu ochlazování vašeho těla. V rámci tohoto procesu proudí tekutiny do okolních tkání. Někdy však vaše žíly nejsou schopny přivést krev zpět do srdce.

Výsledkem je hromadění tekutiny v kotnících a chodidlech. Zvláště náchylní k tomu jsou lidé s oběhovými problémy. Zde jsou některé přírodní prostředky ke snížení otoku nohou v létě:

  • Namočte nohy do studené vody.
  • Pijte hodně čisté vody.
  • Noste obuv, která vašim nohám umožní volně dýchat a pohybovat se.
  • Odpočívejte se zvednutýma nohama.
  • Noste podpůrné kompresní punčochy.
  • Dejte si pár minut chůze a zkuste pár jednoduchých cvičení nohou.
  • Zkuste akupunkturu – Pravidelná akupunkturní léčba, zvláště pokud trpíte chronickým edémem, může pomoci regulovat metabolismus a cirkulaci tekutin. Někdy pacienti vidí výsledky během jednoho nebo dvou sezení.

Hlavně pijte dostatek čisté vody

Přestože je edém nadměrným hromaděním vody, pití adekvátního množství vody ve skutečnosti pomáhá edém redukovat. Důvodem je, že dostatečné množství vody sníží riziko dehydratace těla, což umožní buňkám uvolnit přebytečnou tekutinu, kterou zadržuje. Voda zároveň pomáhá zrychlit metabolismus těla a zlepšit oběh. A to chcete!

TENS na oteklé nohy v létě

TENS neboli transkutánní elektrická nervová stimulace je velmi užitečná terapie, kterou většina fyzioterapeutů a chiropraktiků používá k pomoci pacientům se svalovým napětím a bolestí. Studie však ukázaly, že pravidelná terapie TENS v postižené oblasti může také pomoci snížit otoky nohou. Přenosné jednotky TENS jsou obvykle k dispozici i pro domácí použití po konzultaci a se souhlasem vašeho lékaře, chiropraktika nebo fyzického terapeuta. Vzhledem k tomu, že určité zdravotní stavy jsou pro terapii TENS kontraindikovány, důrazně doporučujeme, abyste se před domácím použitím poradili s lékařem.

A jak oteklé nohy v létě řešíte vy? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále na toto téma přečíst?

VIDEO: Jak na těžké a oteklé nohy

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva