Sponzorováno

Bolest, která cestuje tělem – jak na ni? 4.85/5 (13)

Bolest nemusí nutně zůstat v jednom místě. Může v těle cestovat.

Bolest nemusí nutně zůstat v jednom místě. Může v těle cestovat.

Trápí vás bolest, která se pohybuje vaším těla? Pokud ano, nejste sami. Mnoho lidí trpí tímto typem bolesti. Ve skutečnosti je to jedna z nejčastějších stížností, které lékaři slyší. Migrace bolesti pak může být skutečnou výzvou k léčbě. Může být velmi těžké určit zdroj bolesti a ještě těžší najít lék nebo metodu léčby. V tomto článku probereme, co je migrace (pohyb) bolesti po těle a některé možné příčiny. Nabídneme také několik tipů, jak tento typ bolesti zvládat.

Bolest pociťujeme každý trochu jinak

Bolest je složité téma. Protože bolest znamená pro různé lidi různé věci v závislosti na jejich životních zkušenostech. Bolest může mít různou intenzitu, ale může také vyvolat vzpomínky na minulé události.

Bolest může být způsobena řadou faktorů, včetně teploty, vlhkosti, kvality vzduchu a barometrického tlaku. Některá jídla i léky mohou nepohodlí buď zmírnit nebo zhoršit. Intenzita bolesti ne vždy ukazuje dobu trvání bolesti, stejně jako doba trvání bolesti se vždy nerovná intenzitě bolesti.

Kromě bolesti samotné se mohou vyvinout další příznaky. Patří mezi ně únava, poruchy spánku, úzkost a deprese. Bolest můžete cítit jako tupou bolest nebo pulzující, pálivou nebo bodavou. Může být přerušovaná nebo konstantní.

Prostě to s bolestí není jednoduché. A ještě složitější je to s bolestí, která v těle jakoby cestuje.

Zkušenost s cestující bolestí

Toto je reálná zkušenost:

Několik měsíců pociťuji bolesti v různých částech mého těla včetně končetin, zad a hlavy. Nezranil jsem se a zdá se, že bolest přechází. Například mě jednoho dne bolely hýždě tak, že jsem si nemohl sednout, ale druhý den už to bylo v pořádku. Před týdnem jsem měl potíže s chůzí kvůli bolesti levé nohy, od lýtka až po horní část stehna. O dva dny později bolest nohou odezněla, ale nemohl jsem používat počítačovou myš pravou rukou kvůli bolesti, která začala na levé straně krku a šířila se přes můj krk a podél ruky až k prstům.

Dělal jsem krevní testy a rentgen, ale nic neukázali. Je mi 38 a celkově jsem zdravý. Nemám nadváhu, nekouřím, moc nepiju a pracuji v kanceláři v práci, která mě baví. Máte představu o tom, v čem může být problém a kdo by mohl být schopen pomoci?

A co poradil lékař?

První věc, která mě napadla, když jsem četl o vašich problémech, je, že můžete mít nízkou hladinu vitaminu D. Zajímalo by mě, jestli to váš lékař zkontroloval, když jste nedávno podstoupil krevní testy?

Nedostatek vitaminu D může způsobit bolesti a bolesti v kostech. Je to způsobeno nedostatkem slunečního záření na kůži a je to velmi častý problém v Severských zemích, zejména po dlouhé zimě (ale i u nás). Váš lékař vám může udělat krevní test, aby potvrdil vaši hladinu vitaminu D, a pokud se zjistí, že je nízká, nahradí ji tabletami.

Doporučuji také, abys jste si udělal přestávku na oběd mimo kancelář, abyste dostal na obličej a paže alespoň 15 minut slunečního svitu, protože to pomáhá zvýšit hladinu vitamínu D.

Co ukázal rentgen vašich zápěstí? Musíte zjistit tento výsledek a znovu navštívit svého lékaře, který určí další postup.

Navíc si myslím, že by stálo za to, abyste se zeptali svého praktického lékaře, zda vám zkontroloval hladiny vitaminu B12, zvláště pokud trpíte nějakými příznaky únavy. Je to proto, že kombinace bolesti svalů a únavy může u některých lidí poukazovat na nedostatek B12.

Celkově lze říci, že ačkoli existuje řada stavů, které by mohly potenciálně způsobovat příznaky, které máte, a jak bylo vysvětleno, nedostatek vitamínu D by byl asi na začátku seznamu, který je třeba zkontrolovat, pokud se vaše příznaky soustředí hlavně na bolesti kloubů a svalů.

Sponzorováno

Jakýkoli problém v páteři může například způsobit související a přenesenou bolest do jiných částí těla. Problém v krční páteři může způsobit bolest paží a rukou a problém v dolní části zad může vést k bolestem hýždí, nohou, chodidel a lýtek. To je také možnost.

Stejně tak jakýkoli problém v kloubech páteře může způsobit související problémy jinde. Pokud je například horní část páteře napnutá a svírá nervy, spodní část páteře se pokusí přizpůsobit problému v horní části páteře posunem polohy, což pak může vést k příznakům, jako jsou bolesti v dolní části páteře (protože páteř je v podstatě mimo svoji přirozenou polohu). To může platit zejména v případě, že je síla jádra slabá a někdo celý den pracuje u stolu se špatným postojem (sedem), takže by to mohlo být také k zamyšlení. Tímto směrem bych také přemýšlel.

Dále, když máte přetrvávající bolesti v obou zápěstích, mohli byste těžit z revmatologického posudku. Revmatolog se specializuje na poruchy malých tělních kostí, jako jsou ty, které se nacházejí v zápěstí, a s nimi související zánětlivé a degenerativní stavy, jako je revmatoidní artritida. Specializují se také na poruchy pojivové tkáně – to jsou tkáně, které obklopují svaly a kosti těla – a může způsobit typ příznaků, které jste měli, pokud tam je problém.

Abych to shrnul, prvními kroky by bylo zjistit, zda byly vaše hladiny vitaminu D a vitaminu B12 zkontrolovány, a pokud ne, můžete požádat svého praktického lékaře, aby vám je zkontroloval. Pokud budou testy v normálu, ale tyto příznaky budete mít nadále, pravděpodobně by stálo řešit problémy v oblasti páteře (špatný sed nebo postoj v práci?) a dále požádat o stanovisko revmatologa.

JAK SE ŠÍŘÍ BOLEST V TĚLE?

Bolest nemusí nutně zůstat v jednom místě. Časem se bolest může šířit z jedné části těla do druhé, posouvat se, expandovat nebo vystřelovat jinam, takže léčba je pak ještě těžší.

Jedním z běžných způsobů, jak se bolest šíří do jiných částí těla, je přílišná kompenzace, kdy měníme své pohybové vzorce, abychom kompenzovali zraněnou nebo bolavou část těla. Typickým příkladem je bolest zad způsobená chronickými bolestmi kolen nebo chodidel. Pokud je část nohy, jako je koleno nebo chodidlo, podrážděná, může se naše normální tělesná mechanika narušit a při chůzi můžete kulhat.

Když pak tento upravený vzorec chůze přetrvává po delší dobu, klade další tlak na jiné části těla, které mohou muset vynaložit větší úsilí, aby kompenzovaly slabost nohou. Než se nadějete, spodní zádové svaly se začnou napínat, bolí a ztuhnou, což se může snadno rozšířit do pravé kyčle a dokonce nahoru po zádech k rameni. Takto pak bolest může v těle cestovat.

Další nepohodlí může být také způsobeno tím, že nám brání v používání bolavé části těla. Proto mohou pacienti pociťovat dlouhodobou bolest rukou nebo ramen. Když se snaží pokračovat v běžné práci doma nebo v práci, spoléhají především na opačnou ruku a paži. Tato přílišná závislost na jedné straně těla bude mít za následek značné nadměrné používání a novou bolest. Pravák se syndromem karpálního tunelu a bolestí pravé ruky může zažít podobnou zkušenost i v levé ruce.

Sponzorováno

A co vy? Jakou zkušenost máte s bolestí vy? Napište nám i dalším čtenářům do komentářů pod článkem.

A dále si o bolesti přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva