Sponzorováno

Podiatrická péče (podiatrie) – léčba bolesti a problémů nohou. S čím může pomoci podiatr? 4.71/5 (35)

S čím vám může pomoci podiatrie?

S čím vám může pomoci podiatrie?

Podiatrie je odvětví medicíny zaměřené konkrétně na zdraví dolních končetin. Stejně jako je tomu u mnoha oborů zdravotní péče, i podiatrie zahrnuje práci s pacienty jak v prevenci, tak v léčbě (i v dlouhodobé léčbě konkrétních stavů) problémů nohou.

Kdo je to podiatr a co vlastně dělá?

Podiatři jsou vysoce kvalifikovaní zdravotničtí pracovníci. Jsou klinickými lékaři, kteří jsou schopni diagnostikovat, léčit a poradit s celou řadou problémů, úrazů a dalších problémových stavů nohou. Jsou také schopni poradit v různých příbuzných oblastech, jako je třeba správný výběr obuvi. Obecně nám tedy podiatři pomáhají zmírnit a léčit zdravotní problémy dolních končetin.

Někteří podiatři také soustředí své podiatrické znalosti a zkušenosti v odborných oborech, jako je chirurgie, dermatologie, sportovní medicína, kontrola diabetu nebo pediatrie. Podiatristé vlastně vykonávají hned několik rolí ve své každodenní práci, od diagnózy a léčby až po poradenství o péči o sebe sama a prevenci problémů v souvislosti s dolními končetinami.

Kvalifikovaný podiatr se tak každý den zabývá mnoha různými problémy souvisejícími s nohama pacientů. Řeší toho v tomto ohledu opravdu mnoho, proto zmíníme jen několik možných scénářů, u kterých je pediatr nepostradatelným rádcem a pomocníkem:

1. Diagnostika zlomených kostí v nohách

Pacienti mohou navštívit podiatra a hlásit mu různé otoky, citlivost a bolest nohou nebo prstů. Někdy nakonec zjistí, že na noze mají jednu nebo více zlomenin.

2. Problémy s nehty na nohou

Mnoho pacientů navštěvuje podiatry i kvůli problémům s nehty na nohou. Patří sem různorodé problémy s nehty, jako jsou například zarostlé nehty nebo nehty napadeny houbovou infekcí. Někteří podiatři také absolvovali školení, které jim umožnilo používat laser při ošetření nehtů. Podiatři mají obecně specifické vybavení pro bezbolestnou a účinnou léčbu těchto problémů. Například chirurgická korekce zarostlých nehtů pod lokální anestezií je běžným podiatrickým postupem.

3. Další různorodé problémy s dolními končetinami

Sem patří například problémy, jako jsou kuří oka, puchýře, bradavice či mozoly na nohou. Zejména nohy sportovců, jsou v tomto ohledu velmi namáhány a jejich problémy s nohama jsou relativně časté. Zmíněné problémy je omezují a mají tendenci učinit pacientův život složitější. Podiatři jsou schopni identifikovat problém, zajistit bezpečný průběh léčby a v budoucnu také poradit v oblasti prevence těchto zdravotních problémů.

4. Problémy s propadlými klenbami

U propadlé klenby na noze se také používá výraz „plochá noha“. Pacienti s těmito problémy jsou jen další skupinou, která těží ze schopnosti podiatra identifikovat problém a reagovat na něj potřebnou léčbou.

Sponzorováno

5. Hodnocení vhodnosti obuvi

Podiatři mohou samozřejmě také odborně poradit pacientům v jakémkoli věku (od malých dětí až po důchodce) o vhodnosti jejich obuvi. Opravdu mnoha problémům s nohama by se dalo efektivně vyhnout, kdybychom všichni měli vhodné, kvalitní a pohodlné boty. To si málokdo z nás uvědomuje.

6. Monitorování zdraví nohou u diabetických pacientů

To je důležitá úloha podiatrů. Nepříjemným vedlejším účinkem cukrovky je špatná cirkulace krve, což může ve finále vést k možnému poškození, a v nejhorším případě i k amputaci, dolních končetin. Zde je role podiatrů zásadní. Podiatři jsou uznáváni jako důležití členové týmu zdravotní péče při prevenci a zvládání komplikací dolních končetin u diabetických pacientů.

7. Poradenství v oblasti cvičení

Podiatři jsou vyškoleni, aby demonstrovali a sdíleli znalosti o různých druzích cvičení ke zlepšení zdraví dolních končetin. Tyto cviky jsou zvláště důležité pro pacienty, kteří jsou buď imobilní, nebo se jen velmi málo pohybují. Podiatři obecně hrají důležitou roli při udržování mobility mnoha starších a zdravotně postižených lidí.

8. Problémy kotníku a paty

Podiatři řeší také různá podvrtnutí kotníku, zánět šlach či artritidu v této oblasti. Bolesti paty, ať už jde o jakoukoliv příčinu, také mohou podiatři řešit.

9. Jakékoliv další problémy nohou

Ať už jde o nesrovnalosti délky nohou, křeče v nohách, bolesti kolen či kyčelních kloubů, jděte za podiatrem. Je schopen vám pomoci. Podiatři dále řeší také problémy způsobené poruchami kostí a kloubů, jako jsou artritida a svalová onemocnění měkkých tkání, jakož i neurologické a oběhové problémy nohou.

10. Bolesti kolena

Ano. I bolesti kolene může podiatrie řešit.

Kdo potřebuje navštívit podiatra?

Je to jednoduché – pokud vaše nohy nejsou absolutně v pořádku, pak je to možná způsob, jak vaše tělo říká, že je něco špatně. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba! Pokud se vám něco v oblasti vašich nohou nezdá, navštivte podiatra. Ať už jde o sportovní medicínu, pediatrii, dermatologii nebo diabetes, dnešní podiatr může řešit mnoho různých aspektů v péči o nohy.

Kde podiatra najdete?

Podiatři pracují v různých zdravotnických zařízeních, včetně soukromých nebo malých skupinových praxí. Mnozí z nich také slouží jako zaměstnanci nemocnic a v zařízeních dlouhodobé péče.

VIDEO: Podiatrická ordinace

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva