Podvrtnutý (vymknutý) kotník – jak je to s otokem – příznaky, cviky, příčiny a léčba 4.89/5 (18)

Sponzorováno

  • Vymknutý kotník je poranění nebo natržení jednoho nebo více vazů na vnější straně kotníku.
  • Pokud není podvrtnutí správně léčeno, můžete pak mít dlouhodobé problémy s kotníkem.
  • Vyvrtnutí může být obtížné odlišit od zlomeniny bez rentgenového snímku.
  • Pokud po tomto typu zranění nemůžete nohu zatížit, nebo pokud máte výrazný otok, modřinu nebo deformaci, měli byste vyhledat lékařské ošetření u lékaře. Může to být váš obvodní lékař nebo pediatr (u dětí), pohotovostní oddělení nebo ortopedický chirurg nohy a kotníku, v závislosti na závažnosti zranění.
  • Většina výronů kotníku samozřejmě nevyžaduje operaci a menší výrony se nejlépe léčí maximálně rehabilitačním programem.
  • V závislosti na tom, kolik vazů je zraněno, bude vaše podvrtnutí klasifikováno jako stupeň 1 (mírné), 2 (střední) nebo 3 (těžké).

Vymknutý kotník nebo-li výron v kotníku se stává obvykle chybným došlapem na postiženou nohu nebo vzniká v důsledku úrazu.

Vymknutý kotník nebo-li výron v kotníku se stává obvykle chybným došlapem na postiženou nohu nebo vzniká v důsledku úrazu.

Stačí obyčejné špatné našlápnutí a rázem máte vymknutý kotník. Podvrtnutí kotníku je vlastně jedním z nejčastějších poranění pohybového aparátu u lidí všech věkových kategorií – a to jak sportovců, tak i u lidí, kteří sportu tolik neholdují.

Ke zranění dochází, když je jeden nebo více vazů v kotníku nataženo nebo přetrženo, což způsobuje bolest, otok a samozřejmě i potíže s chůzí. Mnoho lidí se snaží vyléčit takové zranění kotníku a nevyhledají lékařskou pomoc. Pokud však podvrtnutí kotníku způsobuje více než jen mírnou bolest a otok, je důležité navštívit lékaře. Bez řádné léčby a rehabilitace se těžce zraněný kotník nemusí dobře hojit a mohli byste v ně ztratit rozsah pohybu a i stabilitu, což by v budoucnu mohlo mít za následek opakované podvrtnutí a další problémy. A to jistě nechcete.

Příznaky vyvrtnutého kotníku

Známky a příznaky vyvrtnutého kotníku se liší v závislosti na závažnosti zranění. Příznaky mohou být:

  • Bolest, zvláště když nesete váhu na postižené noze
  • Citlivost (velká), když se dotknete kotníku
  • Otok
  • Modřiny
  • Omezený rozsah pohybu
  • Nestabilita v kotníku
  • Pocit prasknutí nebo praskací zvuk v době zranění
Vyvrtnutý kotník může klasicky vypadat takto

Vyvrtnutý kotník může klasicky vypadat takto

Příčiny vymknutého kotníku

K podvrtnutí dochází, když je váš kotník nucen vychýlit se ze své normální polohy, což může způsobit natažení jednoho nebo více vazů kotníku, jejich částečné roztržení nebo úplné roztržení.

Příčiny vyvrtnutého kotníku mohou být:

  • Pád či skok, při kterém se vám podvrtne kotník
  • Nešikovné přistání na noze po skoku nebo otočení
  • Chůze, běh nebo cvičení na nerovném povrchu
  • Jiná osoba, která během sportovní aktivity šlápne nebo dopadne na vaši nohu (klasicky třeba při fotbale)

Jak léčit vymknutý kotník

Takovým prvním cílem léčby je snížit bolest a otok a chránit vazy před dalším poraněním. To obvykle znamená přijmout klasický režim RICE – odpočinek (rest), ledování (ice), komprese či obvázání (compress) a nohu dát nahoru, vyvýšit ji (elevation). To je první část.

Pokud máte silné bolesti a otoky, nechte určitě kotník prvních 24–48 hodin co nejvíce odpočívat. Během této doby ponořte nohu a kotník do studené vody nebo přiložte ledový obklad (kotník nezapomeňte zakrýt ručníkem pro ochranu pokožky) na 15–20 minut třikrát denně nebo dokud otok nezačne ustupovat.

Chcete-li snížit otok, komprimujte kotník elastickým obalem, jako je standardní obvaz nebo elastický návlek na kotník. Když sedíte, zvedněte kotník tak vysoko, jak jen (pohodlně) dokážete – do výšky kyčle, pokud je to možné. Během prvních 24 hodin se vyhněte všemu, co by mohlo zvýšit otoky, jako jsou horké sprchy, horké zábaly nebo podobně.

Kdy už s podvrtnutým kotníkem navštívit svého lékaře

Pokud vaše příznaky nejsou úplně mírné nebo se nezlepší brzy po zranění, kontaktujte svého lékaře. Možná vás bude chtít okamžitě vidět, zvláště pokud jsou vaše bolesti a otoky silné, nebo pokud je kotník necitlivý nebo neunese žádnou váhu. Vyšetří kotník a nohu a může s nimi opatrně různými způsoby manipulovat, aby určil typ podvrtnutí a rozsah zranění. Toto vyšetření může být o několik dní odloženo, dokud se otok a bolest nezlepší; mezitím pokračujte v režimu RICE.

Rentgeny se běžně nepoužívají k hodnocení poranění kotníku. Problémy s vazy jsou zdrojem většiny bolestí kotníků a vazy se na běžných rentgenových snímcích neobjeví.

Sponzorováno

Jak posílit kotník po výronu

Chcete-li se plně zotavit z výronu kotníku, budete muset obnovit normální rozsah pohybu hlezenního kloubu a posílit jeho vazy a podpůrné svaly. Studie ukázaly, že lidé se vracejí ke svým běžným aktivitám dříve, když jejich léčba klade důraz na obnovení funkce kotníku – často pomocí dlah, tejpování nebo elastických obvazů – spíše než na imobilizaci (jako je použití sádrové dlahy).

Tato strategie, nazývaná funkční léčba, obvykle zahrnuje tři fáze:

  1. režim RICE v prvních 24 hodinách ke snížení bolesti, otoku a rizika dalšího zranění,
  2. cvičení na rozsah pohybu a zpevnění kotníků během 48–72 hodin,
  3. trénink pro zlepšení vytrvalosti a rovnováhy, jakmile je zotavení v plném proudu.

Obecně můžete začít s rozsahem pohybu a protahovacími cvičeními během prvních 48 hodin a měli byste pokračovat, dokud nebudete bez bolesti jako před výronem. Začněte cvičit vsedě na židli nebo na podlaze. Jakmile se váš vymknutý kotník zlepší, můžete přejít ke cvičení ve stoje. Pokud se vaše příznaky nezlepší do dvou až čtyř týdnů, možná budete muset navštívit fyzioterapeuta nebo jiného specialistu.

Cvičení, která pomáhají obnovit funkci kotníku po jeho vymknutí a předcházet zranění

Cviky na rozsah pohybu, strečink a posilování kotníků

Cviky na první 1–2 týdny po vymknutí kotníku

OhýbáníOhýbání. Položte patu zraněné nohy na podlahu. Přitáhněte prsty a chodidlo k tělu co nejdále můžete. Uvolněte.
Poté je nasměrujte co nejdále od těla. Uvolněte.

První týden opakujte co nejčastěji.

Kotníková abecedaKotníková abeceda. S patou na podlaze pište palcem u nohy všechna velká písmena abecedy.
Písmena udělejte co největší.

To je moc dobré procvičování kotníku.

Cvičení kotníku s gumičkou

Cvičení kotníku s gumičkou

Cvičení kotníku s gumou. Kolem chodidla obtočte elastický pásek nebo hadičku a držte ji jemně napnutou (A).

Stiskněte prsty u nohou a tlačte je dolů. Vydržte několik sekund. Opakujte 30krát. Přivažte jeden konec pásku k noze stolu nebo židle (B). Druhý konec obtočte kolem nohy.

Pomalu přitáhněte nohu k sobě. Vydržte několik sekund.

Opakujte 30krát.

Procvičování kotníku

Procvičování kotníku

Procvičování kotníku.

Posaďte se nebo si lehněte na podlahu, s elastickým pásem nebo gumovou hadičkou uvázanou kolem zraněné nohy a ukotvenou kolem nezraněné nohy, pomalu tlačte zraněnou nohu směrem ven (nahoru).

Opakujte 30krát.

Cviky po 3-4 týdnech po vymknutí kotníku

Protažení kotníku ve stoje u zdi

Protažení kotníku ve stoje u zdi

Protažení kotníku ve stoje. Postavte se na délku jedné paže od stěny. Umístěte zraněnou nohu za druhou nohu, prsty směřují dopředu. Udržujte paty dolů a zadní koleno rovné.

Pomalu ohněte přední koleno, dokud neucítíte, jak se lýtko natahuje v zadní noze.
Vydržte 15–20 sekund.

Opakujte 3–5krát.

Protažení kotníku v seděProtažení kotníku v sedě. Kolem chodidla obtočte elastický pásek nebo gumovou hadičku. Udržujte koleno rovně a pomalu zatáhněte za pás, dokud neucítíte, jak se horní část lýtka natahuje.
Vydržte 15 sekund. Opakujte 15–20krát.

Protahuje kotníkProtahuje kotník. Postavte se prsty a bříškem postižené nohy na knihu nebo okraj schodiště. Vaše pata by měla být nad zemí. Pro rovnováhu použijte zeď, židli nebo zábradlí. Držte druhou nohu nad zemí za sebou, s mírně pokrčeným kolenem. Pomalu snižujte patu. Držte pozici po dobu 1 sekundy. Vraťte se do výchozí pozice. Opakujte až 15krát, několikrát denně. Toto cvičení může kotník hodně zatěžovat, takže než jej vyzkoušíte, požádejte o radu svého lékaře.

Sponzorováno

A jak se staráte o svůj vymknutý kotník vy? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si o kotníku přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva