Sponzorováno

Poškození a postižení nervů – jaké jsou příznaky? 4.78/5 (78)

Takto se pomocí nervů vyměňují informace mezi nervy a mozkem.

Takto se pomocí nervů vyměňují informace mezi nervy a mozkem.

V těle jsou desítky tisíc nervů. Hrají velmi důležitou roli – jejich hlavním úkolem je přenášet zprávy mezi mozkem a zbytkem těla. Zatímco některé nervy jsou zodpovědné za přenos zpráv z mozku do svalů, aby se tělo pohybovalo, existují i další nervy, které posílají zprávy o bolesti, tlaku nebo teplotě z těla směrem do mozku.

Příčin poškození nervů může být mnoho

Aby mohl nerv správně přenášet zprávy, každý z nervů má taková malá vlákna svázaná uvnitř, která jsou pokrytá vnější vrstvou – ta je izoluje a chrání. Občas se však nervy poškozují. Například mnoho miliónů lidí trpí poškozením periferních nervů, také známým jako neuropatie. Existuje však mnoho možných příčin poškození nervu. Může to být způsobeno jednoduše příliš velkým tlakem na určitý nerv, způsobený protahováním nebo řezem.

Mezi další příčiny a faktory, které přispívají k poškození nervu patří diabetes, opakující se pohyby, Lymská borelióza, nadměrné kouření, nadměrné pití alkoholu, stárnutí, nedostatek vitamínů, vystavení toxinům, infekce a i některá autoimunitní onemocnění jako je hepatitida C, záškrt, HIV, Epstein-Barr virus, revmatoidní artritida, syndrom Guillain-Barré.

Bez ohledu na důvod poškození nervu se příznaky obvykle vyvíjejí relativně pomalu. Ale dřív nebo později se objeví určité příznaky, které jasně naznačují, že byste mohli trpět poškozením nervů. Pokud zaznamenáte následující příznaky, okamžitě vyhledejte svého lékaře.

Zdravá a poškozená nervová buňka (neuron)

Zdravá a poškozená nervová buňka (neuron)

1. Necitlivost

Pokud jde o poškození senzorických nervů, prvními známkami, které byste mohli pocítit, jsou necitlivost a brnění, zejména v rukou, prstech a nohou. Senzorické nervy jsou zodpovědné za přenos pocitů. Když jsou tyto nervy zraněny nebo poškozeny, mohou se objevit pocity brnění v rukou nebo nohou, které mohou nakonec vést ke znecitlivění. Pokud by toto nebylo léčeno, mohla by se necitlivost rozšířit i do dalších oblastí těla.

Problém může být tak těžký, že nakonec narušuje každodenní rutinu nebo spánek. Některé z dalších důvodů, které způsobují znecitlivění v rukou a nohou, jsou neustálý tlak na ruce nebo nohy, vystavení velkému chladu, dočasné nervové komprese, sedavý životní styl a nedostatek příjmu vitamínu B12 nebo hořčíku.

2. Bolest

Dalším běžným příznakem poškození nervu je ostrá, bodavá nebo pálivá bolest. Tento druh bolesti se obvykle rozvíjí v rukou nebo nohou a cítíte ji tak nějak jinak než jiné druhy bolesti. Bolest vlastně cítíte v důsledku zranění senzorických nervů, které přinášejí pocity do mozku. Oblast bolesti může být rozšířená (difuzní) nebo omezena na jediný nerv nebo několik nervů. Takový druh bolesti se v noci často zhoršuje.

Kromě poškození nervů se mohou vyvinout bolesti nervů v důsledku cukrovky, deficitu vitaminu B12 nebo poranění mozku nebo míchy.

3. Svalová slabost

Některé nervy vám dávají možnost pohybovat se. Jakýkoli druh poranění nervů, které přenášejí motorické signály, způsobí určité svalové slabosti a ztrátu nad kontrolou svalů.

Za prvé, poškození naruší signály, které by mohly přenášet nervy mezi mozkem a konkrétní svalovou skupinou. To může způsobit potíže s chůzí nebo potíže s jemnými motorickými dovednostmi potřebnými ke zvednutí nebo uchopení nějakého předmětu.

Sponzorováno

Za druhé, pokud se postižená svalová skupina používá méně v důsledku poškození nervů, svaly se časem oslabují. To nakonec způsobuje větší potíže při provádění některých funkcí.

Kromě poškození nervů můžete mít svalovou slabost kvůli myasthenia gravis, Parkinsonově chorobě, revmatoidní artritidě, nebo dokonce i kvůli mrtvici.

4. Křeče nebo záškuby

Jakýkoli druh poškození motorických nervů může způsobit časté svalové křeče nebo záškuby. Vzhledem k tomu, že motorické nervy jsou protkané svaly, může způsobit i minimální poškození nervu svalové křeče. Současně mohou křeče a záškuby dále tahat nervy, což může ve finále způsobit větší škody.

Křeče nebo záškuby související s poškozením nervu se mohou lišit od závažnosti, od mírné až po intenzivní a extrémně bolestivé. Svalové křeče mohou také nastat v důsledku nadměrného sportovního výkonu, dehydratace nebo nedostatku minerálů.

5. Nadměrné nebo naopak velmi malé pocení

Poškození nervů, které pomáhají různým orgánům fungovat, může způsobit stav nazvaný autonomní neuropatie. Pokud jsou postiženy autonomní nervy, může to mít za následek potíže s potem a pocením obecně.

Zatímco někteří lidé mohou pociťovat nadměrné pocení, zejména v horní části těla a hlavy, jiní mohou zaznamenat naopak menší pocení, což zase může bránit regulaci tělesné teploty během přísné fyzické aktivity.

6. Velmi aktivní močový měchýř

Když trpíte poškozením nervu, váš močový měchýř může být nadměrně aktivní a možná budete muset na toaletu chodit hodně často. Docela velké množství svalů a nervů musí spolupracovat, aby močový měchýř udržel moč, dokud nebudete připraveni k jeho vyprázdnění. Nervové zprávy (informace), které ovládají vyprazdňování močového měchýře, se pohybují mezi mozkem a svaly.

Když dojde k nějakému poškození nervu, tak svaly nemusí být schopné utáhnout se nebo uvolnit se ve správný čas. Navíc poškozené nervy mohou způsobit, že dostáváte do mozku chybné informace z močového měchýře, takže máte pocit, že musíte častěji chodit na toaletu.

Zajímavost: Ženy, které porodily dítě vaginálně nebo lidé s diabetem mohou také mít problémy s močovým měchýřem.

7. Intenzivní bolesti hlavy

Pokud trpíte krátkými, silnými bolestmi hlavy, které spíš připomínají něco jako elektrický šok (tato bolest může být popsána jako pálivá nebo ostrá a bodavá), může to být známka poškození nervů. Ve skutečnosti však můžete trpět něčím, co se nazývá okcipitální neuralgie, což je stav, který se může objevit, když se nervy v krku skřípnou. To může být způsobeno zánětem v jednom z 12 kraniálních nervů pocházejících z mozku, které řídí svaly a přenášejí senzorické signály na hlavu a krk (+ také přenášejí informace z nich).

8. Ztráta rovnováhy

Dalším běžným příznakem poškození nervů je ztráta rovnováhy. Tento příznak nesmíte ignorovat, protože zvyšuje riziko pádu a zranění. Když jsou některé nervy (ty zodpovědné za stabilitu) poškozené, může to vést k nedostatečné koordinaci mezi signály mozku a pohyby těla. Tato neschopnost poznat polohu vašeho těla může vést k pádům a častějším zraněním.

Ztráta rovnováhy může být také způsobena stavem, jako je Parkinsonova choroba, u které se poškozují nervové buňky v mozku.

9. Zranění, které byste měli cítit, ale necítíte

Zranili jste se a nyní jste ránu objevili? Že jste při zranění nic necítili? Senzorické nervy mají říkat vašemu mozku, že povrch těla je nějakým způsobem poškozený. Máte-li popáleniny, řezné rány nebo jiná traumata, protože jste si třeba neuvědomili, že se dotýkáte něčeho horkého, ostrého nebo jinak nepohodlného, navštivte vašeho doktora. Možná máte poškozené nervy.

10. Je těžké nebo úplně nemožné pohnout nějakou částí těla

Jsou-li postiženy motorické nervy, může dojít k oslabení nebo dokonce paralýze nějaké části těla. Toto si již vyžaduje okamžitý lékařský zásah.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s poškozeným nervem? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  9 Komentářů u článku “Poškození a postižení nervů – jaké jsou příznaky?”

  1. Petra napsal:

   Dobry den, chtela bych Vas pozadat o radu. Muj kamarad mel pred 9 lety tezkou autonehodu. Vypadalo to, ze nebude vubec chodit, Mel zlomenou pater. Operace se podarila a zada mu sesrubovali ocelovymi destickami. Nerv ma poskozeny, neciti pravy bok. Ma silne bolest, hlavne rano. Boli ho dolni koncetiny, jakoby ho nekdo mlatil zeleznou tyci celou noc. Daly by se tuto ranni bolest utlumit. Treba Ibalgin masti??? Operovan byl v UK.
   Dekuji Vam,

   Petra K.

  2. Milena napsal:

   Dobrý den prosím o radu jsem 9 měsíců po TEP kolene a stále hodím o fr.holich mám stále velké bolesti kolene na práce straně a špatnou hybnost nemůžu ohnout nohu ani do schodů ortoped mě poslal na neurologii jestli nejsou poškozené nervy na to mi řekl že se s tím nedá nic dělat a poslal mě na ct bederní páteře prosím řadu co má dělat bolesti jsou nesnesitelný děkuji jelinkova

   • Markéta napsal:

    Dobrý den, asi před měsícem a půl jsem si při skoku na trampolíně otočila palec na noze. Došlo k otoků, zbarvení, velké bolesti. Rtg v pořádku. Doporučen klidový režim a pohodlná obuv. Bolest pretrvavala asi měsíc (brnění, pálení) hodně zmenšená hybnost. Ta přetrvává i při zmenšení bolesti-dá- se s tím fungovat. Proveden ultrazvuk… bez nálezu. Momentálně se, ale silná bolest vrátila a přesunula se o článek směrem k nehtu. Tato část je téměř nehybná. Nevím, zda mám palec fixovat nebo masírovat? Mockrát děkuji za odpověď. Markéta

    • Vojtěch napsal:

     Dobrý den, před 6ti lety se mi stal úraz, při kterém se mi mechanicky poškodila tepna, dalé také šlachy a nervy v zápěstí. Operace proběhla dobře, hybnost v prstech celkem zůstala. Problém je ovšem v nervech, nejvíce jsou zasaženy prsty od palce po prostrednicek. Jde o velmi nepříjemný pocit, v podstatě na to musím myslet od probuzení do noci každý den. Jsem si vědom, že velkou část za takhle špatný stav může to, že jsem se na rehabilitacich, které měly trvat 3 měsíce, neobjevil ani jednou. Důvody k mému tehdejšímu nechození jsou osobní, není třeba zmiňovat jak nerozumné to bylo, prosím. Chci se zeptat – má rehabilitace po tak dlouhé době nějakou šanci na zlepšení, nebo je již příliš pozdě? Mockrát děkuji za odpověď

  3. Monika napsal:

   Dobrý den,jsem 14dní po hloubkovém obstřiku krční páteře pod CT. Při vpichu,mi pan doktor 2x napíchl nerv.Mám nyní větší bolesti ruky než před obstřikem,je možné,že stále bolí ty napíchnuté nervy? Děkuji za odpověď. Řehořová

  4. viola rappova napsal:

   muj muz je po moskove mrtvice a ma postizeni nervu da se neco delatdochtor mu dava silne leky na uteseni bilesti a pri mu neni uz pomoci tak se vas ptam je to mozne ze ho nechji v takovych bolesti uz tri roky dekuji

  5. Jana napsal:

   Po operaci kyčelního kloubu mně sesta na hirurgi večer neodmotala napínací obvaz ani po upozoznění, že mně noha hroznš bolí. až ráno.. od té doby mně noha hrizné bolí, jako tam měla špendflíky při nášlapu to samý V nemocnici mně to nijak neléčili, jenom asi nějaká vitamíny, Teď doma mám jenom prášky proti bolesti
   Prosím o radu..

   • Jiří napsal:

    Dobrý den. Po operaci schwannomu mám necitlivost levé nohy od chodidla až k hýždi. Je toto normální stav a dojde časem k zlepšení nebo to mám řešit u nějakého lékaře (neurologa)? Mám 2 měsíce po operaci.

  6. Petr napsal:

   Dobrý den, asi před 2 měsíci jsem začal mít bolesti v pravém podžebří, které někdy vystřelovaly i mezi lopatky. Při pravidelné kontrole na urologii mi provedli m.j. i sono ledvin, žlučníku a oblasti jater – bez nálezu. Rovněž na neurologii p. doktor konstatoval, že by to nemělo být od páteře. Uvědomuji si, že jsem na jaře prodělal pásový opar na pravém boku – mohl by to být původce této dodatečné bolesti ? Děkuji moc za názor, a radu, co s tím. Petr

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva