Sponzorováno

Placebo efekt a nocebo efekt 4.88/5 (17)

Placebo efekt a nocebo efektPlacebo funguje až ve čtyřiceti procentech případů. I neúčinná pilulka s cukrem vám pomůže, pokud její síle věříte. Platí to i o vitaminech, kterými se v naději dopujete.
Pacientům s Parkinsonovou chorobou nasadili pilulku, která obsahovala namísto účinné látky cukr. Těm, co jí věřili, pomohla. Typický třes se ztratil. Podobná tabletka vás zbaví bolestí, trávicích potíží, syndromu dráždivého tračníku, deprese i jiných potíží. U placeba však nejde jen o falešné pilulky. Stejně účinkují i roztoky, náplasti, masti, injekce či fiktivní operace, při kterých se jen nařízne kůže, ale zákrok se neprovede. „Placebo má v léčbě některých stavů a ​​onemocnění skutečně význam,“ tvrdí MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD., z centra léčby bolesti v Bratislavě. „Velké srovnávací studie dokazují, že pomáhá až ve čtyřiceti procentech případů. Otázka však zní, jak dlouho placebo efekt vydrží. Navíc, funguje pouze při psychosomatických onemocněních, které ovlivňuje psychika a podvědomí. Při infekčních, které mají jasné původce, onkologických, degenerativních onemocněních či při chronické bolesti nemá místo.“

Mýtus o vitaminech

Podle algeziologa využívá placebo efekt zejména alternativní medicína, například homeopatie a akupunktura. Profitují z něj i různé výživové doplňky. „Jejich výrobci ani nemají zájem registrovat je jako léky, protože by museli platit drahý výzkum. Ten by většinou i tak nepotvrdil jejich účinnost. Nejnovější dlouhodobá americká studie tvrdí, že vitaminy v tabletách jsou čisté placebo a v Severní Americe či v Evropě nemají opodstatnění. Samozřejmě, jiné je to zemích, kde lidé hladoví a vážně jim chybí vitamíny. Vědci však vyvrátili i mýtus, že vysoké dávky céčka mají protinádorový účinek.

Naopak nadbytek vitamínu C může způsobit ledvinové kameny“. S minerály a stopovými prvky v přípravcích je to složitější. „Běžnými vyšetřeními neumíme zjistit přesné množství jednotlivých minerálů uvnitř buněk. Dokážeme změřit jen jejich hladiny v plazmě. Na základě toho doplňujeme minerál, jehož je nedostatek. Když jste málokrevní, potřebujete železo. Pokud vám v kostech chybí vápník, musíte užívat kalciové preparáty. Při vypadávání vlasů užíváte zinek a selen.“

Úřaduje psychika

Nejen neúčinné pilulky léčí, pokud jim věříte. Někdy stačí důvěřovat lékaři. „Pacientka si zlomila holeň. Chirurg jí měl zlomeninu zreponovat a dát do sádrové dlahy. Je to bolestivý úkon, proto se provádí v celkové anestezii,“ vrací se MUDr. Przewlocki ke své anesteziologické praxi. „Když jsem jí před zákrokem zavedl kanylu do žíly, v momentě usnula. Než dostala anestezii či léky od bolesti. Po zákroku jsem ji jemně poplácal po líci a ona se probudila bez jakýchkoliv bolestí. Je pravda, že člověk po poranění nemusí pocítit bolest minuty či dokonce dny, ale toto nebyl ten případ. Pacientku to bolelo od začátku, vsugerovala si však, že dostala léky od bolesti. Její očekávání fungovalo jako placebo.“ Své hrají i okolnosti, za kterých placebo užijete. Pokud vám ho dá lékař nebo terapeut bez komentáře, účinkuje hůře, než když vás ujistí, že vám určitě pomůže. Zde vstupuje do hry i etický rozměr. Dát pacientovi prázdnou pilulku znamená lhát mu. Ačkoli experimenty neurologů a psychologů potvrzují, že jde o prostředek k dosažení cíle .

Sponzorováno

Pozor na nocebo

Potvrzeno: Placebo funguje. Odborníci netuší jak. Očekávání však vyvolá v těle biochemické odpovědi, které působí jako skutečný lék. V krvi stoupne hladina jistých imunitních buněk a hormonů. V mozku vznikají tělu vlastní látky, které tlumí bolest. „Tento mechanismus je složitý, neboť se na něm podílí i podvědomí“, objasňuje algeziolog.
Existuje však i opak placeba, nocebo. Neúčinná látka nebude fungovat, když jste přesvědčeni, že vám léčba nezabere, je zbytečná nebo nastanou komplikace. Různé výzkumy potvrzují, že dokonce může vyvolat nežádoucí účinky. Pokud si je přečtete na příbalovém letáku, nebo vás na ně vysloveně upozorní lékař, stoupá šance, že se dostaví.

Na neškodný bonbón reagovala více než jedna třetina astmatických pacientů záchvatem, když si přečetli, že může nastat. I alergie na penicilin se ukázala až v devadesáti sedmi případech jako nocebo. Doktor Przewlocki souhlasí: „Měl jsem pacienta, který musel brát na utlumení chronické bolesti opiáty. Nastavil se na to, že má všechny nežádoucí účinky, i ty, jaké cítí jeden ze statisíce. Pozitivní nebo negativní naladění je pro vnímání bolesti a uzdravení velmi důležité. Bolest velmi špatně vnímají vnímají depresivní lidé a v rámci Evropy se s ní mnohem horší vyrovnávají jižané než Skandinávci.“ Psychika zmůže ve zdraví strašně moc.

Rituál polykání pilulky = placebo

V některých případech placebo funguje, i když o něm víte. Výzkumníci z lékařské fakulty Harvardovy univerzity v Bostonu testovali delší dobu trpících migrénou. Jedné skupině dávali lék s účinnou látkou, druhé placebo aniž by o tom věděli. Třetí skupina také dostávala placebo, ale s upozorněním. Čtvrtá skupina zůstala bez léčby. Falešné pilulky v nevědomosti účinkovali téměř stejně jako skutečná „medicína“. Ale i ti, co polykaly placebo vědomě, se cítili mnohem lépe než dobrovolníci bez jakékoliv pilulky. Proto vědci usuzují, že tlumení migrenózních bolestí může ovlivnit nejen vidina zlepšení, ale i samotný rituál, který se odehrává při polykání pilulky. Jde o reflexní řízení, které vychází z očekávání. Podobný terapeutický účinek placeba potvrdili i při syndromu dráždivého tračníku či při depresi.

Síla pudu sebezáchovy

Když se pod nemocnicí zatřásla zem, zdálo se, že osud čtrnácti bezvládných pacientů je zpečetěn. Měli těžké stadium Parkinsonovy nemoci, ležely nehybně v postelích a personál neměl šanci jim pomoci. Ale strach ze smrti jim dodal nečekanou sílu. Zvedli se, utíkali po schodech dolů a přežili. Silné zemětřesení se událo v italských Abruzzách v roce 2009. Psychologové, lékaři a neurobiologové z celého světa se tehdy ptali: Opravdu víra hory přenáší? V tomto případě fungoval jako uzdravující placebo efekt pud sebezáchrany, zakódovaný v každém z nás.

Roztok namísto morfia

Placebem „léčil“ už Hippokrates. Vědecký zájem o něj však podnítilo až pozorování vojenského lékaře Henryho K. Beechera na začátku druhé světové války. Viděl, jak polní sestra píchla zraněnému vojákovi injekci se solným roztokem, protože morfin už neměla. Nemocnému se přesto výrazně ulevilo. Beecher přišel i na to, že mnohé nové léky třeba testovat v dvojitých zaslepených studiích. Tuto praxi používají farmaceutické firmy dodnes. Část dobrovolníků užívá účinnou látku, část placebo, přitom o tom nevědí. Paradoxně, při testech často vyjde najevo, že placebo působí účinněji než skutečný lék.

Zajímavost: Záleží na velikosti i barvě

Prim v placebo hitparádě hrají tabletky. Několik malých nebo jedna větší zpravidla slaví větší úspěch než pilulka standardní velikosti. Své udělá i barva. Modrá a zelená působí tlumivě, červená, oranžová a žlutá povzbuzují. Roli hraje i cena – čím je preparát dražší, tím lépe něj pacienti reagují.

VIDEO: Placebo, nocebo a homeopatický lék

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o placebo

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Placebo efekt a nocebo efekt”

  1. […] Mnohokrát se setkáváme s tím, že efekt nabízeného produktu je spíše psychologický (tzn. placebo neublíží, ale ani nepomohou). A to jsou pak zbytečně vynaloženou investicí. V současnosti […]

  2. […] před výkonem přijali kofein, spálili o 15 procent více kalorií než ti, kteří dostali placebo?. Přitom nešlo o nějaké závratné množství této látky – 70ti kilovému člověku by […]

  3. Pravda Miroslav napsal:

    Věř a víra Tvá Tě uzdraví

Zanechat komentář ke článku

Zpráva