Sponzorováno

Sedmikráska a její účinky na zdraví 4.9/5 (39)

Jak může Sedmikráska přispět k vašemu zdraví a kráse?

Jak může Sedmikráska přispět k vašemu zdraví a kráse?

Sedmikráska (lat. Bellis perennis) je opravdu krásná bylinka. Bellis perennis je běžný evropský druh sedmikrásky patřící do čeledi Asteraceae (česky Hvězdnicovité). U nás je známá jako Sedmikráska nebo Sedmikráska chudobka. Sedmikráska je malý rod asi 10–15 druhů rostlin. Pochází ze střední, západní a severní Evropy a je naturalizována ve většině oblastí s mírným podnebím, včetně Australasie (Nový Zéland, Austrálie, Papua-Nová Guinea a sousední ostrovy v Tichém oceánu) a Ameriky. Některé druhy sedmikrásky mají přirozený výskyt i v severní Africe nebo Malé Asii. Sedmikráska je jednoletá bylinka měřící asi 10 až 25 cm s plazivými oddenky.

Naši předkové vypozorovali, že sedmikráska chudobka vydrží mrazy i do –15 °C stupňů. Když vykvete, už je jaro za dveřmi.

Části sedmikrásky, které rostou nad zemí, se používají k přípravě léčivého čaje. Sedmikráskový čaj se používá na kašel, bronchitidu, poruchy jater i ledvin a na otoky (zánět). Sedmikráska se také dá aplikovat přímo na kůži – na různé rány a kožní onemocnění.

Co v sobě Sedmikráska obsahuje?

Mnoho potenciálních zdravotních výhod sedmikrásky se projevuje díky rozmanitosti chemických sloučenin v ní. Rostlina obsahuje následující sloučeniny, z nichž všechny přinášejí různé zdravotní výhody.

 • Flavonoidy: Flavonoidy, které se nacházejí v sedmikráskách, mohou pomoci léčit širokou škálu onemocnění. Mají vynikající antioxidační vlastnosti a také schopnost redukovat zánět.
 • Antokyany: Antokyany také mají vynikající antioxidační vlastnosti. Jsou přítomny v mnoha červených a fialově zbarvených superpotravinách, jako jsou borůvky, brusinky a bobule maqui.
 • Polyfenoly: Polyfenoly mají také vynikající antioxidační vlastnosti a pomáhají tělu vstřebávat živiny efektivněji.
 • Sedmikrásky také obsahují triterpeny a saponiny.

Sedmikráska a její použití a účinky na zdraví

Podívejme se nyní, jaké účinky a přínosy pro naše zdraví může Sedmikráska mít.

Sedmikráska rozjasní vaši pokožku

Extrakt z květů sedmikrásky se používá v kosmetických produktech a přípravcích pro péči o pleť pro výrobu tonerů, různých pleťových mastí, pleťových vod atd. Obsahuje totiž přírodní látku známou jako L-arbutin, která rozjasňuje pokožku. A právě L-Arbutin je mimořádně účinná látky pro rozjasnění pleti. A jak tato látka vlastně funguje?

Snižuje výskyt tmavých skvrn (hyperpigmentace). Produkce melaninu stimulovaná UV zářením, hormonálními změnami v těle a dalšími faktory se projevuje například ztmavnutím kůže. V létě to poznáme jako opálení. Jak stárneme, buňky produkující melanin se v pokožce méně rovnoměrně rozptýlí, takže když je produkován melanin, výsledkem mohou být skvrny na pleti. L-Arbutin, pokud je aplikován na skvrny nebo rovnoměrně po celé ploše, působí na potlačení produkce melaninu (hnědého pigmentu). Výsledkem je rovnoměrnější tón pleti a snížení hnědých skvrn na naší pokožce. Takto tedy dochází k výslednému rozjasnění pleti.

Odstraní tmavé skvrny z pokožky

Extrakt L-arbutinu může blokovat tvorbu melaninu, což snižuje tvorbu tmavých skvrn. Extrakt ze sedmikrásky je perfektní náhradou hydrochinonu, což je látka, která se široce používá k řešení hyperpigmentace.

Sedmikráska zabrání ochabování pokožky

Sedmikráska symbolizuje čistotu a nevinnost. Má silné anti-aging vlastnosti (tedy vlastnosti proti stárnutí). Když je pokožka vystavena UV paprskům, jsou kolagenová vlákna poškozena, vytvářejí se jizvové tkáně a pro zdravou a pružnou pokožku je zapotřebí vytvoření nového kolagenu. Když stárneme, kůže se začne vrásnit, klesá její pružnost. Kosmetické produkty, které obsahují extrakt ze sedmikrásky pomáhají udržovat pokožku svěží a mladistvou.

Sedmikráska i pro zdraví dýchacích cest

Extrakt ze sedmikrásky má antitusický (tedy potlačující kašel), protizánětlivý a expektoranční (vykašlávací) účinek a používá se ve formě čaje k léčbě bronchitidy, nachlazení a dalších problémů dýchacích cest. Tradičně se sedmikráska používá k léčbě bronchitidy, která vede k dehydrataci úst, sedmikráska také usnadňuje dýchání, takže se doporučuje při jakýchkoliv dýchacích potížích. Používá se také jako ústní voda nebo kloktadlo na podporu léčby bolesti v krku a léčby zánětu v ústech.

Sponzorováno

Jeden skvělý způsob, jak si pomoci při léčbě kašle, nachlazení nebo bronchitidy, je připravit si zdravý čaj ze sedmikrásky. Je to jednoduché, bezpečné a ve vhodných dávkách vysoce efektivní.

Čaj ze sedmikrásky se dá také použít jako ústní voda, která pomáhá zmírnit bolest v krku a zánět v ústech.

Pro zdravé trávení

Extrakt z květu sedmikrásky má diuretické (na odvodnění se běžně používají k odstranění otoku) a projímavé vlastnosti. Protože stimuluje trávicí systém, je účinný při léčbě zažívacích cest, jako je průjem, mírná zácpa, játra, gastritida a potíže se žlučníkem. Extrakt také má antispasmodické vlastnosti, které jsou účinné při trávicích křečích.

Extrakt ze sedmikrásky může mít také antispasmodické účinky, které mohou pomoci snížit křeče v žaludku a v jiných částech těla.

Sedmikráska léčí rány a poranění

Extrakt z květů sedmikrásky je užitečný při hojení ran, čerstvých ran a různých škrábanců. Naneste sedmikrásku přímo na rány. Obsahuje antibakteriální látky. Dříve se dokonce používal její extrakt i při operacích a pro léčbu zraněných vojáků. Ve starém Římě si otroci chirurgů, kteří následovali římské legie na bojiště, sebou brali pytle plné sedmikrásky, aby z nich následně extrahovali šťávu a tu použili při léčbě vojáků. Obvazy byly namočeny v této šťávě a pak byly aplikovány na rány od mečů a oštěpů. Sedmikrásky byly používány ve středověku pro ošetření i výronů, modřin a otoků kloubů.

Je užitečná i při těžké menstruaci

Extrakt z květu sedmikrásky je užitečný pro ženy, které mívají těžkou menstruaci a těhotenství. Umí zmírnit bolest dělohy po porodu a během těhotenství.

Snižuje horečku

Extrakt z květů sedmikrásky má močopudný účinek, který podporuje pocení a přispívá ke snížení horečky. Používá se jako obklad na čelo i jako šálek čaje.

Na revma

Mast ze sedmikrásky je pomůckou pro zanícené klouby i rány. Tinktura poskytuje úlevu od revmatismu a svalové únavy.

Detoxikace

Extrakt ze sedmikrásky při pití jako šťáva se používá k odstranění škodlivých toxinů a škodlivých látek z těla. Působí jako „čistička krve“, která čistí krevní oběh.

Tradiční použití sedmikrásky pro zdraví

Jak Sedmikrásku používali naši předci? Pár informací se dochovalo.

 • Tradičně se Sedmikráska používala pro léčbu ran a k léčbě choulostivých partií.
 • V lidovém lékařství se používá k léčbě revmatismu.
 • V Turecku se používá k úlevě od bolesti žaludku.
 • Listy sedmikrásky se aplikují zvnějšku na modřiny, rány a řezná poranění.
 • Extrakt ze sedmikrásky se používá interně k léčbě zánětlivých poruch jater.
 • Žvýkejte listy sedmikrásky, abyste vyléčili vředy v ústech.
 • Odvar z kořenů sedmikrásky se používá k léčbě ekzémů.
 • Květy se používají k léčbě poruch dýchacích cest a gastrointestinálního traktu.
 • Používá se také jako lék na čerstvé rány.
 • Mírný odvar zmírňuje potíže s dýchacími cestami, bolestivé menstruace a revmatické bolesti.
 • V lidovém léčitelství se sedmikráska používá k úlevě od kašle a zlepšení trávení.

Opatření & upozornění v souvislosti se sedmikráskou

 • Lidé s vážnějšími zdravotními problémy by měli její užívání konzultovat s lékařem.

Jak sedmikrásku užívat?

 • Květy a listy se dají konzumovat přímo, jako zelenina.
 • Okvětní lístky a poupata mohou být konzumovány syrové nebo přidávané do salátů, polévek a sendvičů.
 • Mladé listy se vaří nebo se konzumují syrové v salátech.
 • Dá se udělat sedmikráskový čaj.

Recept na čaj ze sedmikrásky

Pití čaje ze sedmikrásky je skvělý způsob, jak podpořit vaši energii a léčit různé respirační stavy, jako je bronchitida, sinusitida a kašel. Co budete potřebovat?

 • Hrst sušených květů sedmikrásky
 • Jeden šálek horké, ne vroucí vody
 • 1 lžička syrového medu

Jak udělat čaj ze sedmikrásky:

 1. Nalijte vodu do šálku a přidejte sedmikrásky. Nechte je vyluhovat po dobu deseti minut.
 2. Propláchněte směs přes sítko.
 3. Přidejte med a promíchejte.
 4. Pijte, když je čaj dost vychlazený na to, aby se dal vypít.

Další zajímavé informace a fakta o sedmikrásce

 • Sedmikráska symbolizuje nevinnost a čistotu.
 • Jedná se o dvouletou rostlinu, která po dvou letech dokončí svůj životní cyklus.
 • Ačkoli bílé okvětní lístky u sedmikrásky jsou hodně běžné, také je můžete najít v růžové, žluté, červené, karmínové nebo dokonce fialové barvě.
 • Včely milují vzhled sedmikrásek a proto je hodně často navštěvují.
 • Nikdy nepoužívejte jakékoliv bylinky z oblasti, kde se používají pesticidy nebo herbicidy. Nikdy nesbírejte rostliny podél silnic.
 • Sedmikrásky vyvolat alergickou reakci u lidí, kteří jsou citliví na bylinky rodu Asteraceae / Compositae (Hvězdnicovité).
 • Sedmikrásky mají také svíravé a antioxidační vlastnosti a používají se jako složka v přípravcích pro péči o pleť, včetně mastí, pleťových vod, séra a dokonce i přírodních produktech na bělení.

Sedmikrásky tedy obsahují řadu léčivých látek, které mohou být užitečné pro vaše zdraví. Mají antioxidační, protizánětlivé, antibakteriální a hemolytické vlastnosti.

Sponzorováno

A co vy? Jak sedmikrásku používáte vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva