Sponzorováno

Pupalkový olej – na akné, impotenci i stárnutí 4.93/5 (15)

Pupalkový olej se vyrábí z pupalky

Pupalkový olej se vyrábí z pupalky

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) je přitažlivá rostlina se žlutými voňavými květy, které kvetou ve večerních hodinách. Svými květy těší svět pouze během noci, protože nad ránem odkvetou a odumřou. To však nic nemění na tom, že pupalka je léčivá rostlina s výjimečnými vlastnostmi. Pochází z oblasti Severní Ameriky, kde je součástí tradiční medicíny již stovky let.

Zhruba od třicátých let minulého století se začaly intenzivněji využívat produkty z pupalky k léčbě ekzémů a kožních problémů. Aktuálně se pupalkový olej, získaný ze semen pupalky lisováním za studena, stává prostředkem léčení mnoha zdravotních neduhů.

Pupalkový olej a zdraví

Pupalkový olej je především zdrojem omega-6 nenasycených mastných kyselin, konkrétně kyseliny gama-linolenové (GLA). Denní doporučená dávka pro dospělého jedince představuje asi půl gramu a člověk ji získává výhradně z potravin. Pokud tato významná esenciální kyselina v organismu chybí, tělo člověka upozorňuje na její nedostatek například kožními problémy, nervovými obtížemi, sníženou kvalitou vlasů a nehtů.

V čem vám může pupalkový olej pomoci?

Je dokázáno, že kyselina gama-linolenová jako reprezentantka omega-6 nenasycených mastných kyselin snižuje vysokou hladinu cholesterolu a krevní tlak, podporuje imunitu, psychickou vyrovnanost, eliminuje příznaky premenstruačního syndromu, migrény atd. Kromě GLA jsou v pupalkový olej zastoupeny vitaminy skupiny B, vápník a hořčík. Pupalkový olej má také schopnost snížit nepříjemné bolesti kloubů i intenzitu otoků.

Pupalkový olej je balzám na pokožku

Mezi první oblasti použití pupalkového oleje patřila schopnost zmírňovat příznaky ekzému – svědění, zarudnutí, olupování, vznik puchýřků a hnisajících prasklin. Nejnověji se tento zázrak doporučuje i při léčbě akné a psoriázy.

Sponzorováno

Kromě zásluh na zdraví pokožky lze pupalkový olej připsat i další, které jsou spojeny s krásou. Bojuje totiž i proti tmavým kruhům pod očima, stařeckým skvrnám, vráskám a suché pokožce.

TIP: Mrkněte na další čaje a bylinky proti akné

Proti Alzheimerovi i impotenci

Pupalkový olej se uplatňuje i jako bojovník proti zánětům, které způsobuje roztroušená skleróza. Zároveň posiluje přenos nervových impulsů, čímž eliminuje paměťové výpadky při Alzheimerově chorobě. Za tyto vlastnosti odpovídají především nenasycené mastné kyseliny.

Panenský olej z pupalky dvouleté je podpůrným prostředkem krevního oběhu. Z tohoto důvodu je schopen podpořit průtok krve do penisu, a tím odstranit jednu z primárních příčin mužské impotence. Odborníci v tomto případě doporučují užívání pupalkového oleje spolu s vitamínem C a ginko bilobou .

Pupalkový olej pro krásu …

Nesmíme zapomenout ani na výrazné stimulační účinky na metabolismus člověka. Podporou metabolismu člověk spálí více kalorií než obvykle. Pokud užívání pupalkového oleje podpoříte pravidelnou sportovní aktivitou, výsledky vás určitě potěší. Jeho pravidelný příjem by měl prospět také vašim vlasům a nehtům.

Jak pupalkový olej užívat a kolik vás bude stát?

Pupalkový olej jako zástupce panenských olejů není vhodný pro tepelné zpracování. Je stvořen pro dochucení salátů a polévek. Za doporučenou denní dávku se považuje množství jedné čajové lžičky ráno i večer po jídle.

Při kožních potížích malé množství oleje rozmícháme s krémem nebo mastí a naneseme na pleť. Při vážných a chronických onemocněních se doporučuje užívání pupalkového oleje konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Cena kvalitního pupalkového oleje se pohybuje od 200 Kč za 250 ml. Je dostupný i ve formě kapslí s přídavky vitamínů apod.

Znáte a používáte pupalkový olej? Dejte nám vědět o komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Jak kvete pupalka

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Pupalkový olej – na akné, impotenci i stárnutí”

  1. […] pupalkového oleje má dalekosáhlé léčebné účinky na organismus. Kromě jiných účinků je takto stimulována […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva