Sponzorováno

Jak se vyrábí kokosový olej a jak si ho vyrobit doma? 4.72/5 (18)

 • Kokosový olej se vyrábí z dužiny kokosových ořechů.
 • Výroba kokosového oleje doma může být zdlouhavá, ale není náročná - může to být zajímavý projekt pro ty, kteří mají přístup k čerstvým kokosům nebo si to prostě chtějí vyzkoušet.

Věděli jste, že kokosový olej si můžete vyrobit doma z čerstvých kokosů? Tento panenský olej pochází z čerstvého kokosového masa a je běžnou ingrediencí používanou po celém světě.

Naučte se v tomto článku, jak vyrobit kokosový olej. Po více než deseti letech používání kokosového oleje v mé domácnosti jsem se konečně rozhodla naučit se, jak si ho vyrobit doma.

Kokosový olej používám doma skoro denně. Je to můj nejpoužívanější olej, používám ho při pečení a také ho používám ve svých domácích produktech péče o tělo. Je to, skoro bych řekla, základ mého domova! Používám ho i při ústní hygieně.

Vím, že někteří lidé se okamžitě ptají, proč se obtěžovat s výrobou kokosového oleje doma? Upřímně, opravdu miluji vědomí, že vím, co přesně si mohu vyrobit doma. Navíc se mi líbí, když vím, že můžu být 100% zodpovědná za to, co je v produktech, které si dávám na tělo nebo do těla. Žádné zbytečné chemikálie, přísady, konzervanty atd.

Jak vyrobit kokosový olej doma?

Proces výroby domácího kokosového oleje je vlastně směšně jednoduchý. Extrahování oleje trvá sice poměrně dlouho, nicméně většina procesu výroby jde poměrně od ruky a nejsou s tím žádné problémy. Je to vlastně super jednoduché.

Základem procesu je vyrobit si domácí kokosové mléko, které pak zahřejte na mírném ohni, aby se z něj extrahoval olej!

Co budete potřebovat:

 • Čerstvé kokosy
 • Šroubový lis na olej (volitelný)
 • Mixér nebo mlýnek na maso
 • Síto nebo gáza na filtrování
 • Nádoby na skladování
 1. První krok: Otevřete kokosové ořechy kladivem nebo paličkou. Poté opatrně nožem vyjměte kokosové maso ze skořápek kokosových ořechů. Z kokosů tedy odstraňte tvrdou skořápku a takto se dostanete k dužině. Můžete ji vytáhnout nebo vyklopit. Rozdělte dužinu na menší kousky nožem. Kokosovou vodu si pak můžete uložit na pití nebo použít do smoothies.
 2. Krok dva: Pomocí kuchyňského robota nastrouhejte kokosové maso. Dužinu nasypte do mixéru nebo mlýnku na maso a rozmixujte ji na jemnou pastu. Je to nejlepší dělat v několika menších dávkách.
 3. Krok tři: Mixujte kokosové maso s vodou po dobu 2-4 minut, nebo dokud není směs hustá a krémová. Poté sceďte kokosové mléko z kokosového masa – třeba sáčkem na ořechové mléko nebo jemným sítkem. (Poznámka: Zceděné Kokosové maso pak můžete použít k výrobě kokosové mouky!). Jednoduše přes síto nebo gázu vytlačte kokosovou pastu, abyste získali kokosové mléko. Toto mléko je bílé a tekuté.
 4. Krok čtyři: Nalijte kokosové mléko do velké pánve. Kokosové mléko zahřejte na mírném ohni (střední stupeň na plotně). Důležité je opravdu udržovat nízkou teplotu a kokosové mléko jen lehce podusit. Jak se mléko zahřeje, kokosový olej pěkně vystoupí nahoru. Tento proces bude trvat jednu až dvě hodiny. Jde o celkem pomalý proces, nedá se moc uspěchat, tak nespěchejte. Jak se kokosové mléko tepelně zpracovává, barva kokosového mléka ztmavne a kokosový olej začne tuhnout a začne se oddělovat v horní části kokosového mléka. Klíčem k výrobě dokonalého domácího kokosového oleje jsou nízké a stálé teploty. Pokud se pokusíte použít vyšší teploty, abyste zkrátili čas potřebný k výrobě tohoto oleje, vystavujete se riziku zničení oleje. Bohužel vysoké teploty mohou (a budou) měnit složení a vlastnosti kokosového oleje. Nenechte se tedy zlákat přílišným teplem! Takže buďte trpěliví! Při zahřívání se ze směsi kokosového mléka odpaří voda. Kokos se začne drobit a bude tuhnout. Nyní si začnete všímat, jak se olej odděluje od pevných látek. Jakmile se směs zcela rozdělí na pevnou látku a olej, jednoduše všechnu pevnou látku shromážděte a zlikvidujte, pokud je příliš spálená.
 5. Krok pět: Poté přelijte zbývající olej přes sítko do vzduchotěsné nádoby a přitlačte na zbylé pevné části, aby se uvolnilo co nejvíce oleje. Ten lze následně uchovávat v lednici.

Obrázky z výroby domácího kokosového oleje

Rozmixovaná dužina kokosu

Rozmixovaná dužina kokosu

 

Získejte takto kokosové mléko

Získejte takto kokosové mléko

 

Kokosové mléko zahřejte na mírném ohni (střední stupeň na plotně).

Kokosové mléko zahřejte na mírném ohni (střední stupeň na plotně).

 

Jakmile se směs zcela rozdělí na pevnou látku a olej. Kokosový olej odeberte.

Jakmile se směs zcela rozdělí na pevnou látku a olej. Kokosový olej odeberte.

 

Nakonec kokosový sceďte

Nakonec kokosový sceďte

 

Jak mám kokosový olej skladovat?

Kokosový olej zakoupený v obchodě lze skladovat při pokojové teplotě. Tento domácí produkt však může mít ještě kousky kokosu a vodu. Proto je nejlepší domácí kokosový olej skladovat v lednici.

Sponzorováno

Pamatujte: Kokosový olej při skladování v lednici ztuhne. Zůstává však poměrně měkký a při vyšších teplotách se znovu roztaví.

Je toto proces výroby „panenského“ kokosového oleje?

Ano – i když k extrakci oleje používáme teplo, je to stále považováno za panenský kokosový olej. Ve skutečnosti rozdíl mezi tím, co je a co není považováno za „panenský“ kokosový olej, spočívá v tom, co se používá k extrakci oleje. Protože recept používá k extrakci oleje kokosové mléko, je to považováno za panenský kokosový olej, i když se používá při jeho výrobě teplo.

Kolik oleje vyrobí tento recept?

Tato dávka vyrobila přibližně jeden šálek kokosového oleje. Celkové množství bude záviset na tom, kolik tuku je v každém kokosu.

Toto je základní postup pro výrobu kokosového oleje doma. Mějte však na paměti, že výroba vlastního kokosového oleje může být pracná a ne vždy zaručuje stejnou kvalitu jako olej zakoupený v obchodě. Komerční kokosový olej je často vyrobený pomocí speciálních zařízení a procesů, které zajistí čistý a kvalitní výsledek.

Tento domácí kokosový olej pak můžete snadno uchovat v lednici po dobu 8-10 měsíců!

Sponzorováno

Zkoušeli jste vyrobit doma kokosový olej? Jak se to povedlo? Napište mi do komentářů, pokud si myslíte, že můj postup výroby kokosového oleje jde ještě nějak optimalizovat.

A dále si o kokosovém oleji přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva