Jak na metličky na nohou? 4.87/5 (67)

Sponzorováno

Jak si poradit s metličkami na nohou?

Jak si poradit s metličkami na nohou?

Hladké nohy bez zbarvených či dokonce vystupujících žilek jsou touhou mnoha žen. Ani muže al křečové žíly moc nepotěší, co si budeme povídat. Co můžeme dělat, aby naše dolní končetiny byly zdravé a hezké i na pohled? Samozřejmě bez metliček a křečových žil.

Nepěkné čáry na nohou jsou nejen estetickým, ale i zdravotním problémem. Většinou totiž signalizují začínající chronické žilní onemocnění, které patří do rukou odborníka, v první řadě všeobecného lékaře, později i a angiologa či chirurga.

Co přesně jsou metličky na nohou?

Metličky jsou vlastně tenké žilky přímo pod pokožkou. Obvykle nejsou viditelné okem, ale několik faktorů může způsobit, že vystoupí na povrch, otečou a mírně se zanítí. Tyto žilky mají fialovou, tmavomodrou nebo červenou barvu. Nejčastěji se nacházejí na lýtkách, ale postihují i stehna, obličej nebo dekolt.

Nejsou tak hrubé jako křečové žíly a ani nejsou pro krevní oběh tak nebezpečné. Obvykle ani nebolí, ale v některých případech se mohou zanítit, pokožka v jejich okolí bude na dotek velmi teplá a končetina může mírně otéct.

Proč nás metličky vlastně trápí?

Vznik cévních metliček obvykle bývá podmíněn geneticky, ale v některých případech může být i důsledkem užívání hormonální antikoncepce. Dalšími důvody může být hormonální nerovnováha (například v těhotenství nebo klimakteriu), nadváha, vysoký krevní tlak, vystavování se vysokým teplotám – například v sauně, horkých lázních. Kromě toho příčinou vzniku cévních metel může být i časté a nemírné opalování, protože UV záření poškozuje kolagen v cévních stěnách, dále nepříznivě ovlivňuje i kouření, nevhodné oblečení (například velmi úzké lemy na ponožkách, které nohu příliš stahují). Původcem cévních metliček mohou být i vysoké podpatky, ale ukazuje se, že i časté nošení bot s příliš tenkou podrážkou. Samozřejmě, negativní vliv má i nedostatek pohybu, či naopak dlouhodobé sezení, ale i stání.

Prevence proti metličkám a křečovým žilám

Pokud vás zatím tento problém netrápí, výborně. Už dnes je však čas na prevenci, díky které se budete z krásných nohou těšit ještě déle.

Kdy zbystřit pozornost?

První příznaky hrozícího chronického žilního onemocnění působí poměrně nevinně, nejsou totiž na pohled viditelné. Nevyplatí se je však podceňovat. Patří mezi ně pocit těžkých nohou, bolesti, svědění kůže, otoky či křeče. Pokud se týkají také vás, je na čase zbystřit pozornost – zvláště pokud splňujete také některé neovlivnitelné faktory, které riziko zvyšují. Patří mezi ně dědičnost, věk nad 65 let, ženské pohlaví, těhotenství, větší výška či překonána žilní trombóza. Samozřejmě, ani v těchto případech se nevyplatí hodit flintu do žita, ale o to více se zaměřit na vhodnou prevenci. I díky ní můžete mít tento problém pod kontrolou a vyhnout se nepříjemným a na pohled viditelným příznakům.

Máme pro vás tedy několik tipů pro krásné a zdravé nohy:

1. Omezte dlouhotrvající stání a sezení

Pokud již musíte během dne dlouho sedět či stát, dělejte si krátké přestávky, projděte se,nebo alespoň kružte nohama v kotnících.

2. Hýbejte se

Věnujte se vhodným sportům, při kterých se rytmicky hýbe hlezenní kloub v kombinaci s prací svalů lýtka – vhodná je turistika, běh nebo plavání.

3. Omezte nevhodné pohybové aktivity

Vyhněte se sjezdovému lyžování, fotbalu, či tenisu, nebo se jim věnujte jen příležitostně.

Sponzorováno

4. Pokud máte nadváhu, zhubněte

Omezte kalorický příjem a zařaďte do svého života více pohybu.

5. Dbejte na vhodné složení stravy

Jídelníček by měl obsahovat dostatek vlákniny a méně nasycených tuků. Dodržujte také pitný režim, předcházíte tak zácpě.

6. Noste volné oblečení

Těsné oděvy, zejména korzety a úzké kalhoty a sukně tlačí na žíly a brání žilnímu návratu. Nenoste obuv s vysokými podpatky, ani bez podpatků. Ideální obuv je s nízkými, 3 – 4 centimetrovými podpatky, která poskytuje dostatečný tlak k podpoře žilního návratu.

7. Sprchujte si nohy chladnou vodou

Teplo je absolutně nevhodné při problémech se žilami. Vyhýbejte se sauně, opalování i horkým koupelím.

8. Dopřejte svém nohám správně cviky

Mnohé z nich lze dělat i při práci s počítačem, jen na ně nelze zapomínat. Ideální je nastavit si připomínku na telefonu, nebo si spojit je procvičování s konkrétní pravidelnou činností – například odepisováním na emaily, vyplňováním tabulky apod. Totéž platí i o cvicích na doma. Spojte si je třeba s díváním televizních novin nebo jinou pravidelnou činností.

 • Chodidlem nahoru-dolů pohybujeme tak, že se střídavě dotýká země pouze patou nebo pouze špičkou.
 • Chodidlo opřeme o zem pouze patou a špičkami pohybujeme do stran.
 • Chodidlo se dotýká země patou a špička krouží nejdříve jedním, pak druhým směrem.
 • Pomáhá chůze po různých částech chodidla – po patách, špičkách, pravé či levé části chodidla.

Účinné jsou i cviky vleže:

 • simulujte jízdu na kole,
 • zvedněte nohy do pravého úhlu a krčte a natahujte prsty,
 • vleže kružte nohou v kotníku s nataženou špičkou,
 • napínejte a krčte špičku střídavě jedné a druhé nohy.

Jak zmírnit vzhled metliček a předejít jejich vzniku?

Na závěr ještě připojujeme pár rad:

Nepřekřižujte si nohy

Toto pravidlo platí pro metličky i pro křečové žíly. Takto si občas sednout je sice pohodlné, ale omezujete tok krve.

Noste kompresivní ponožky a punčochy

Pokud pracujete v zaměstnání, kde musíte být celý den na nohou, pořiďte si kompresivní punčochy. Ty vám pomohou krev vhánět zpět k srdci a udržovat lepší oběh, bez zatížení nohou.

Zbavte se přebytečných kilogramů

Každý kilogram navíc zatěžuje srdce, klouby a i žíly. Lidé s nadváhou se častěji stěžují na bolesti a otoky nohou. S tím se také spojuje častější výskyt metliček a křečových žil. Tak to prostě je.

Pravidelně cvičte

Zvláště sporty a cviky, při kterých budete běhat, jsou mimořádně vhodné na cirkulaci krve v nohách. Pokud se vám nechce běhat, zkuste rychlejší chůzi, procházky, turistiku.

Nohy do vzduchu

Kdykoliv budete mít šanci, vyložte si nohy do vzduchu. Krev tak z nohou pošlete do trupu, čímž odlehčíte cévy a žíly na nohou.

Pozor na boty

Vysoké podpatky a nepohodlná, těsná obuv zhoršuje průtok krve. Při dlouhodobém a časem nošení si takto můžete výskyt metel sami přivodit. Zkuste si volit pohodlné, kvalitní boty s podpatky do 3 cm.

Masírujte

Masírování je efektivní metoda, kterou si zlepšíte cirkulaci krve. Tím snížíte i šanci na výskyt metliček na nohách.

na metličky pomohou i bylinky

Sponzorováno

Tyto bylinky si můžete zakoupit ve formě mastí. Po konzultaci s doktorem byste je měli využívat během masáží nohou.

 • Gingko biloba – Posiluje stěny cév a zlepšuje krevní oběh.
 • Vilín virginský – Má protizánětlivé účinky a stahuje žilky.
 • Kaštan koňský – pomáhá snižovat otok a zarudnutí. Současně posiluje cévy.

Co si ještě přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva