Sponzorováno

Měsíčkový olej pro pleť – jeho výhody a použití 4.82/5 (11)

Měsíčkový olej pro pleť - jeho výhody a použitíMěsíčkový olej je celkem běžným olejem používaným při různých kožních onemocněních. Měsíček lékařský je známý jako rostlina, která je tak mírná, že je dokonce bezpečné ji použít na zadeček dítěte, ale je tak silná, že upoutala pozornost výzkumníků a lékařů.

Výhody a použití měsíčkového oleje pro pokožku jsou známy po staletí a mnohé z nich jsou aktuální i dnes.

Měsíček je rostlina, která se používá pro okrasné, kulinářské, kosmetické a léčebné účely. Najdete ho v pleťových krémech, olejích, gelech, ústních vodách, zubních pastách a používá se i do koupele. Můžete ho pít jako čaj nebo dokonce jíst v salátu.

Pokud jde o aplikaci měsíčkového oleje na kůži, lidé jej používali většinou k hojení ran a zánětů, stejně jako ke snížení bolesti, krvácení z nosu, křečových žil, hemoroidů, olupování rtů, plenovou dermatitidu a dalších stavů.

Takže se nedivte, že až se příště pořežete nebo zapomenete na opalovací krém, kamarádka vám nabídne měsíčkový olej na vaše kožní problémy. Nebo ještě lépe, přečtěte si o výhodách a použití měsíčkového oleje pro pokožku a budete oním přítelem, který je kdykoli připraven řešit tyto nepříjemné kožní problémy.

Jen si pamatujte, měsíčkový olej není magický bylinný lék a ne každé použití je stejně podporováno vědeckou komunitou a odborníky z praxe. To je přesně důvod, proč jsme připravili tento článek, abychom vám pomohli lépe porozumět jeho výhodám a tomu, co můžete očekávat od používání měsíčkového oleje na pokožku.

Co vlastně přesně je měsíčkový olej?

Měsíček je rod asi 15 až 20 druhů rostlin patřících do čeledi hvězdnicovitých. Měsíček lékařský neboli latinským názvem Calendula officinalis je nejčastěji pěstovaným a používaným druhem a téměř ve všech případech je to rostlina, ze které se vyrábí měsíčkový olej. Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je léčivá rostlina, která pochází z jižní Evropy a Orientu.

Květ měsíčku má jasně oranžové květy, které se používají k parním destilacím, extrakcím oleje, tinkturám nebo k extrakci na vodní bázi. Nejúčinnější forma této byliny se však získává extrakcí oleje, a proto je měsíčkový olej nejznámější a nejtypičtější složkou produktů péče o pleť a dalších lékařských produktů.

Měsíčkový olej se vyrábí macerací květů měsíčku lékařského, výsledkem je lepkavý produkt podobný medu.

Květ Calendula officinalis obsahuje triterpenoidní estery, karotenoidy, flavoxanthin a antioxidanty. Má se za to, že má antivirové, antigenotoxické a protizánětlivé vlastnosti a je také silným adstringentem.

Je měsíčkový olej dobrý pro pokožku?

Ano, protože měsíčkový olej je považován za skutečně bezpečný a stále účinný lék. Má vysoký obsah vitamínu A a chrání pokožku před škodlivými každodenními vlivy prostředí.

Je to dobrá volba pro matnou a suchou pokožku, protože vyživuje tkáně a pomáhá urychlit buněčnou výměnu. Obnoví pleť, která je mdlá, unavená, zralá a suchá.

Lidé s problematickou pletí, kteří trpí vyrážkami, infekcemi, ekzémy, růžovkou nebo častým výskytem akné, mohou také hodně těžit ze zařazení měsíčkového oleje do své rutiny péče o pleť. Je to jedna ze základních složek pro regeneraci a omlazení pokožky.

K čemu se měsíčkový olej používá?

V minulosti lidé běžně používali měsíčkový olej k léčbě problémů:

 • bolestí v krku,
 • menstruačních křečí,
 • žaludečních a dvanáctníkových vředů,
 • spalniček,
 • neštovic,
 • hojení ran,
 • bércových vředů,
 • křečových žil,
 • hemoroidů,
 • krvácení z nosu,
 • plenkové vyrážky (plenkové dermatitidy),
 • kvasinkových infekcí,
 • zánětu spojivek.

Dnes víme, že věda podporuje některá tradiční použití měsíčkového oleje pro pokožku, ale než budeme moci ospravedlnit všechna použití běžně spojená s měsíčkovým olejem, je zapotřebí mnohem více výzkumu.

Podle hodnotící zprávy o měsíčkovém oleji z roku 2018 od The European Medicines Agency se měsíčkový olej používá v medicíně a při volně prodejné léčbě zvětšených nebo zanícených lymfatických uzlin; mazových cystách; duodenálních vředů, zánětlivé kožní léze (rány), akutní nebo chronické.

Léčivé přípravky s měsíčkovým olejem se používají jako pomůcka při hojení povrchových ran, ale i ran se špatnou tendencí k hojení, zánětů v ústech a krku a kožních lézí jako jsou vředy, proleženiny, odřeniny a zlomená kůže.

Výhody používání měsíčkového oleje na pokožku

Zlepšení textury pleti

Předpokládá se, že měsíčkový olej zlepšuje celkový vzhled pokožky. Dokáže stimulovat produkci kolagenu, díky čemuž bude vaše pokožka pružnější a odolnější vůči mechanickému poškození.

Měsíčkový olej také zvyšuje hydrataci v pokožce, díky čemuž je vaše pleť zářivější a svěží. Jedna studie publikovaná v časopise Acta Poloniae Pharmaceutica Drug Research zjistila, že krémy s měsíčkovým olejem prokázaly výrazné zlepšení hydratace a pevnosti pokožky po osmi týdnech aplikace.

Ochrana Před Sluncem

V roce 2012 studie publikovaná v Journal Of Young Pharmacists navrhla, že krém s měsíčkovým olejem lze použít k ochraně pokožky před UV zářením a k udržení přirozené pigmentace pokožky.

Než budeme moci doporučit měsíčkový olej jako náhradu opalovacího krému, je zapotřebí mnohem více důkazů založených na výzkumu. Místo toho používejte měsíčkový olej a krémy z měsíčkového oleje jako další vrstvu ochrany, kromě vašeho typického opalovacího krému, nebo pro hojení spálené pokožky.

Na hojení ran

Můžeme říci, že nejznámější použití měsíčkového oleje pochází z jeho role v urychlení procesu hojení ran. Mnoho výzkumů podpořilo tato tvrzení tím, že odhalilo, že používání aloe vera a měsíčkové masti výrazně zvyšuje rychlost hojení ran po epiziotomii, a poskytlo důkaz, že extrakt z C. Officinalis má silnou aktivitu při hojení ran.

Měsíčkový olej pomáhá zvýšit průtok krve a kyslíku do ran, což pomáhá tělu rychleji s růstem nové tkáně.

Zmírnění příznaků ekzému a psoriázy

Bohužel, výzkumy ohledně těchto dvou potenciálních přínosů jsou slabé, i když mnoho neoficiálních důkazů naznačuje, že měsíčkový olej může být účinnou léčbou příznaků ekzému a psoriázy. Mnoho lidí uvedlo, že zažili úlevu po použití měsíčkového oleje na problematickou pleť.

Než se však rozhodnete začlenit měsíčkový olej do své péče o pleť, nezapomeňte se poradit se svým lékařem nebo dermatologem.

Léčba problémů s akné

Měsíčkový olej má silné protizánětlivé vlastnosti díky vysokému množství silných flavonoidů, které obsahuje. Jsou to silné antioxidanty, které chrání buňky před oxidačním stresem způsobeným poškozením volnými radikály.

Navíc protizánětlivá kyselina linolová je také přítomna ve vysokých koncentracích v měsíčkovém oleji. Kyseliny uvnitř měsíčkového oleje mají silné antimikrobiální a antivirové účinky, zvláště pokud jsou obohaceny o slunečnicový olej.

Všechny tyto protizánětlivé, antimikrobiální a antivirové vlastnosti měsíčkového oleje z něj dělají perfektní volbu pro pleť se sklonem k akné.

Sponzorováno

Uklidňuje různé vyrážky

Měsíčkový olej zklidňuje vyrážky, zejména plenkovou vyrážku (dermatitidu) nebo intertrigo, je dalším známým přínosem měsíčkového oleje pro pokožku. Studie v The Scientific World Journal zjistila, že kromě aloe vera by měsíčkový olej mohl sloužit jako bezpečná a účinná léčba problému plenkové dermatitidy u kojenců. Intertrigo je srovnatelná vyrážka v záhybech (například pod prsy) dospělých.

Na postižená místa můžete jemně aplikovat měsíčkový olej samotný nebo smíchaný s aloe vera několikrát denně.

Prevence procesů stárnutí

Nic nemůže zabránit normálnímu procesu stárnutí, ale rozhodně lze oddálit výskyt příznaků stárnutí na kůži. Měsíčkový olej funguje dvěma různými způsoby, jak toho dosáhnout.

Za prvé, napíná pokožku tím, že stimuluje produkci kolagenu, což také pomáhá vyblednout povrchové vrásky a jemné linky. Za druhé, je plný silných antioxidantů a protizánětlivých sloučenin, které pomáhají redukovat křečové žíly, strie, změnu barvy a další nedokonalosti.

Vedlejší účinky používání měsíčkového oleje při jeho použití na kůži

Měsíčkový olej je považován za bezpečný pro všechny lidi se všemi typy pleti a obecně neexistují žádné hlavní vedlejší účinky, které by byly známé nebo spojené s měsíčkovým olejem.

Ale kvůli nedostatečným důkazům podloženým výzkumem se vyhněte použití měsíčkového oleje, pokud:

Jste těhotná nebo kojíte

Existuje obava, že užívání měsíčkového oleje orálně může způsobit potrat. I když to není prokázáno, v tomto období je nejlepší zůstat v bezpečí a daleko od měsíčku.

Jste alergičtí na ambrózii a příbuzné rostliny

Lidé, kteří jsou citliví na čeleď Asteraceae/Compositae, by se měli vyvarovat místního a perorálního používání měsíčkového oleje, protože by se u nich mohla objevit alergická reakce. Mezi členy této čeledi patří ambrózie, chryzantémy, měsíčky, sedmikrásky a mnoho dalších.

Poraďte se svým lékařem, pokud máte obavy, že byste mohli být alergičtí.

Máte naplánovanou operaci

Měsíček interaguje s léky (sedativy) a může způsobit přílišnou ospalost. To je důvod, proč byste nikdy neměli používat měsíčkový olej před nebo po operaci. Dva týdny je dobrý časový interval mezi vaším posledním užitím měsíčkového oleje a vašimi pěstními léky na operaci.

Také nepoužívejte měsíčkový olej, pokud užíváte jakýkoli druh sedativ, protože interaguje se sedativními léky (látky tlumící CNS).

Jak vyrobit měsíčkový olej?

Milovníci zahrad považují měsíček za jednu z nejjednodušších rostlin na pěstování. Dokáže přežít v mnoha půdách a téměř za všech povětrnostních podmínek. Pokud žijete v teplejším klimatu, váš měsíček pravděpodobně pokvete každý měsíc.

Co musíte udělat pro výrobu měsíčkového oleje? Stačí natrhat květiny ve výšce jejich květu a nemusíte se bát, protože rostlina během chvilky vypěstuje další květy. Poté květiny rozložte na ručník nebo papír, aby zcela uschly, aniž byste je umývali. Před uložením je nechte zcela vyschnout na přímém slunci.

Takto vypadá nasušený Měsíček lékařský

Takto vypadá nasušený Měsíček lékařský

Nakonec najděte kvalitní nosný olej vhodný pro vaše potřeby a typ pleti a do nosného oleje vložte plně usušené květy měsíčku. Nádobu dobře uzavřete a před použitím ji skladujte asi měsíc až dva. Tolik času obvykle trvá, než se květy měsíčku důkladně vylouhují do nosného oleje.

Sušené květy Měsíčku lékařského zalijte nosným olejem

Sušené květy Měsíčku lékařského zalijte nosným olejem

Pokud je to pro vás příliš mnoho práce, můžete si vždy jednoduše koupit produkt z měsíčkového oleje. Existuje několik úžasných produktů z měsíčkového oleje, které dokážou s vaší pokožkou udělat svá kouzla.

Jen buďte s výběrem opatrní. Neexistují žádné 100% čisté produkty z měsíčkového oleje, protože květy musí být vyluhovány v nosném oleji. Proto je důležité číst etiketu na produktu, abyste viděli, z jakých složek je produkt vyroben, abyste mohli najít ten nejvhodnější pro váš typ pleti.

Jak používat měsíčkový olej?

Existuje mnoho způsobů, jak můžete použít měsíčkový olej ve své každodenní péči o pleť. Zde jsou nějaké z příkladů:

Jako zvlhčovač pleti

Během dne můžete měsíčkový olej používat jako přírodní zvlhčovač pleti. Je zvláště prospěšný pro suchou a problematickou pleť, protože hydratuje pokožku a chrání ji před vnějšími nečistotami. Navíc udrží vaši pokožku alespoň trochu chráněnou před škodlivým slunečním zářením – ale ujistěte se, že používáte opalovací krém.

Připraví váš obličej na make-up

Dalším způsobem, jak můžete použít měsíčkový olej, je jako podklad pod make-up. Než začnete nanášet make-up, dobře si obličej očistěte a navlhčete měsíčkovým olejem. Olej zjemní pokožku a ochrání ji před zbytky make-upu, které mohou ucpat póry.

Použijte ho jako noční krém

Měsíčkový olej může fungovat jako úžasný noční krém. Jeho výhody podporují proces obnovy a regenerace pokožky, ke kterému dochází v noci. Dokáže pokožce dodat právě ty živiny, které potřebuje k úplnému uzdravení.

A co dávkování měsíčkového oleje?

Pokud užíváte měsíčkový olej perorálně, určitě byste to měli nejprve projednat u svého lékaře. Dávkování závisí na vašem pohlaví, váze, výšce a dalších osobních vlastnostech. Ujistěte se, že dodržujete pokyny na štítku obalu produktu.

Pokud používáte měsíčkový olej lokálně, nemusíte se o tyto věci starat. S klidem používejte měsíčkový olej na pleť.

Měsíčkový olej je na pleť jednoduše super

Měsíčkový olej na pleť je skvělý bylinný prostředek, který můžete využít mnoha způsoby. Nečekejte však, že udělá na vaší pleti nějaké magické změny, ale spíše se na něj dívejte jako na další doplněk vaší každodenní péče o pleť, který přispívá k vaší lepší a zářivější pleti.

Měsíčkový olej dokáže zklidnit vaši zanícenou pokožku, redukovat akné, zabránit předčasnému stárnutí pokožky a hlavně může pomoci urychlit proces hojení ran a chránit pokožku před sluncem. Můžete si vyrobit svůj vlastní měsíčkový olej, je to velmi snadné, nebo si jej jednoduše koupit.

Můžete jej použít jako hydratační krém, noční krém, jako podklad pod make-up nebo opalovací krém.

Pamatujte, že jej nepoužívejte jako náhradu za svůj tradiční opalovací krém. Použijte jej jako další ochranný nástroj.

Moje doporučení: Je dobré mít s sebou vždy malou lahvičku měsíčkového oleje pro případ, že byste se pořezali nebo spálili.

Sponzorováno

A co vy? Také milujete měsíčkový olej? A jak ho používáte? Napište mi do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva