Jak na lipom přirozenou cestou? Jak se ho zbavit? 4.76/5 (79)

Sponzorováno

Lipom je způsoben růstem tukové tkáně. Není pro zdraví nebezpečný.

Lipom je způsoben růstem tukové tkáně. Není pro zdraví nebezpečný.

Pokud si všimnete malého výrůstku pod kůží, může to být lipom.

Co je to vlastně lipom?

Lipom je tuková tkáň, která se nachází mezi pokožkou a podkladovým svalem. Tukové tkáně jsou gumovité a obvykle jsou bezbolestné, neškodné. Lipomy jsou typicky malé, přibližně 1 až 3 cm velké a mohou se objevit pod kůží. Může se vlastně vyskytovat kdekoliv na našem těle, kde máme tuk – například poblíž vnitřních orgánů. Lipom může být i mnohočetný.

Lipomy se nejčastěji objevují v horní části zad, ramen, paží, podpaží, hýždích a stehnech. Občas se lipom může dokonce vyvinout ve svalu, orgánu nebo hluboko ve stehně, rameni nebo jinde na těle.

Přesná příčina vzniku lipomu dosud není známa. Odborníci se však domnívají, že to může být způsobeno nějakým fyzickým traumatem (úrazem a podobně). Také bylo zjištěno, že lipomy mají tendenci s vyskytovat v rodinách, takže genetické faktory mohou hrát roli ve jejich vývoji. Některé genetické stavy, jako je Gardnerův syndrom, adiposis dolorosa, familiární mnohočetná lipomatóza, Madelungova choroba a Cowdenův syndrom, mohou způsobit, že osoba má jeden nebo více lipomů. Některé dietní faktory mohou také přispívat k lipomům.

Lidé se často bojí, že jakmile si najdou bulku pod kůží, jde o zhoubný nádor, ale tato tuková bulka sama o sobě není nijak nebezpečná.

Lipomy mají tendenci růst pomalu za měsíce nebo dokonce roky. Mohou se vyvíjet u lidí v jakémkoli věku, ale obvykle se objevují u dospělých ve věku od 40 do 60 let. Problém je častější u mužů než u žen.

I když jsou zcela neškodné, mohou se lipomy jevit nevzhledně nebo způsobit nepříjemné pocity. Lékaři často doporučují chirurgický zákrok k úplnému odstranění lipomu. Možnost je také injekce steroidů, aby se zmenšil lipom, ale takto se neodstraní, jen zmenší (smrští se).

Jelikož tyto metody mohou být drahé nebo nepříjemné, mnoho lidí preferuje přirozené řešení problému. Ve skutečnosti existuje několik přirozených, neinvazivních způsobů, jak se zbavit lipomů. My jsme pro vás pár příkladů připravili.

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet je jednoduchá, ale účinná metoda řešení lipomů. Vyrovnává hladiny pH v těle, což pomáhá vymýtit lipom spolu s prevencí jeho opakování. Také pomáhá zmírnit vzhled hrudky a pomalu snižuje její velikost.

Dále tento ocet pomáhá trávení a pomáhá vyplavit toxiny a další nečistoty z těla.

 • Pro vnitřní spotřebu: Pijte sklenici vody s 1 až 2 čajovými lžičkami surového nefiltrovaného jablečného octa, dvakrát denně.
 • Pro místní použití: Smíchejte stejné množství roztaveného včelího vosku a surového nefiltrovaného jablečného octa. Používejte ho jako mast pro snížení velikosti lipomu.

2. Kurkuma

Dalším způsobem, jak vyléčit lipom přirozenou cestou, je kurkuma. Obsahuje totiž kurkumin, který má protizánětlivé i antioxidační vlastnosti, které účinně pomáhají smršťování hrudky. Kurkumu můžete použít lokálně i vnitřně.

 • Pro místní použití: Smíchejte 1 lžičku prášku z kurkumy s 2 až 3 lžícemi neemového oleje nebo lněného oleje. Naneste směs na lipom. Zakryjte jej obvazem, který chrání oblečení a ložní prádlo před žlutými skvrnami od kurkumy. Dělejte to každý den před spaním a opláchněte hned z rána.
 • Pro vnitřní spotřebu: Přimíchejte 1 polévkovou lžíci prášku z kurkumy do sklenice teplého mléka. Pijte ji dvakrát denně.
 • Můžete také zvážit užívání doplňků z kurkumy, ale to nejdříve konzultujte s lékařem (např. správné dávkování a podobně).

3. Ricinový olej

Můžete použít ricinový olej k léčbě různých benigních výrůstků, včetně lipomů. Kyselina ricinolejová v ricinovém oleji pomáhá zmenšit velikost tukových tkání pod kůží. Tento olej však funguje nejlépe na malých ložiskách tuku, které jsou nové.

 1. Namočte tampón do studeného lisovaného čistého ricinového oleje.
 2. Použijte takto olej na postiženou oblast.
 3. Masírujte místo několik minut a poté namočený tampón upevněte na místě pomocí bandáže nebo náplati.
 4. Ponechejte takto působit přes noc a další den ráno vyčistěte oblast teplou vodou.
 5. Opakujte toto opatření denně, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.

4. Česnek

Dalším dobrým prostředkem ke zlepšení je česnek. Ano, i ten může pomoci. Sloučeniny obsahující síru jako adenosin, allicin a parafinické polysulfidy v česneku pomáhají snižovat velikost tukových hrudek pod kůží.

Sponzorováno

 • Pro místní použití: Smíchejte několik kapek česneku v nějakém nosném oleji, jako je olivový nebo kokosový olej. Použijte směs k masáži postižené oblasti (masírujte několik minut). Proveďte to takto dvakrát nebo třikrát denně. Olej můžete opláchnout po kůži po 1 hodině.
 • Pro vnitřní spotřebu: Denně ráno jezte 2 nebo 3 surové stroužky česneku na prázdném žaludku. Můžete také užívat česnekové doplňky, ale pouze po konzultaci s lékařem.

5. Kajenský pepř

Kajenský pepř má silný účinek na tukové usazeniny pod kůží a pomáhá snižovat jejich velikost. Obsahuje totiž chemickou látku nazývanou kapsaicin, která může pomoci snížit vzhled lipomů. Také zlepšuje oběh v celém těle, to zlepší vaše celkové zdraví.

 • Pro místní použití: Použijte nějaký kapsaicinový krém k masáži postižené oblasti několikrát denně.
 • Pro vnitřní spotřebu: Přidejte čerstvé, nakrájené kajenské papričky (chilli) do jídla, polévek a podobně.
 • Můžete také zkusit užívat doplňky z kajenským pepřem nebo kapsaicinem, ale nejprve se poraďte s lékařem.

6. Zázvor

Zázvor je bylina, která může účinně pomoci snížit velikost lipomů. Může také zabránit rozvoji nových lipomů.Navíc podporuje zdravý krevní oběh v celém těle. A jak zázvor použít?

 • Pro místní použití: Masírujte postiženou oblast zázvorovým olejem několikrát denně. Olej můžete ponechat na pokožce po dobu 30 minut, poté jej opláchnout.
 • Pro vnitřní spotřebu: Pijte denně 2 nebo 3 šálky zázvorového čaje. Chcete-li připravit čaj, vařte několik plátků čerstvého kořenového zázvoru v 1 šálku vody. Nechejte 5 minut louhovat. Můžete přidat trochu citronové šťávy a med pro chuť.
 • Přidejte zázvor do svého jídelníčku, k vařeným pokrmům a vychutnejte si jeho obrovské přínosy pro zdraví.

7. DMSO

DMSO (dimethylsulfoxid) je dalším velmi účinným přirozeným řešením lipomů. K dispozici v kapalné a gelové formě, můžete ho použít ke snížení velikosti lipomů a napomoci je zcela rozpustit. Proniká do pokožky velmi snadno a poskytuje rychlé výsledky.

 • Aplikujte 70% roztok DMSO na postiženou oblast bavlněným tamponem.
 • Mírně místo promasírujte, aby se zlepšila jeho absorpce a účinnost.
 • Tuto nápravu používejte 2 nebo 3 krát denně po dobu několika dní.

Upozornění: Vyvarujte se použití chemikálií na pokožce při použití DMSO, protože může lehce „nést“ chemikálie do vašeho těla (proniká snadno do pokožky).

8. Snižte obsah tuku ve vaší stravě

Chcete-li snížit velikost lipomu, je důležité pečlivě sledovat, co jíte. Konzumace potravin s vysokým obsahem tuku a cholesterolu jen zhorší problém, protože lipomy jsou vlastně ložiska tukových tkání.

 • Snižte množství tučných nebo hluboce zpracovaných potravin ve vaší stravě.
 • Zaměřte se na jídelníček s nízkým obsahem nasycených tuků.
 • Vyhněte se nadměrné spotřebě sacharidů a zpracovaných cukrů.
 • Řekněte ne potravinám, které přispívají k vysokému cholesterolu, jako je červené maso, plnotučné mléčné výrobky, vaječné žloutky a zpracované potraviny.

Lipomy a další tipy

Přidáme ještě pár tipů na závěr:

 • Jód můžete aplikovat přímo na lipom pomocí bavlněného tampónu.
 • Pijte nejméně 2 šálky zeleného čaje denně, abyste zrychlili svůj metabolismus – lépe pak spalujete tuky.
 • Jezte potravu bohatou na omega-3 mastné kyseliny, abyste minimalizovali růst lipomu.
 • Pijte dostatečné množství vody po celý den, aby vyplavily toxiny z těla. Citronová voda (voda s citronem) dále pomáhá detoxikovat vaše tělo.
 • Jezte co nejvíce organické potraviny, abyste snížili množství konzervačních látek a přísad, které konzumujete.
 • Nikdy se nepokoušejte vymačkat nebo nějak dráždit lipom.
 • Pokud trpíte opakujícími se lipomy, pokuste se vyhnout se sójovým produktům, potravinám s glutamátem sodným, umělým sladidlům, mléčným výrobkům a zpracovaným potravinám. To může hodně pomoci.

Pokud nic nezabírá, tak klasicky pak odstranění lipomu probíhá chirurgicky, většinou ambulantně, v místním znecitlivění.

Opravdu velké lipomy

Velké lipomy mohou způsobit bolesti nervů, vyvolat pocit nízkého sebevědomí o vašem vzhledu a podobně. Tyto lipomy se musí řešit chirurgicky.

Sponzorováno

A co vy? Jak s lipomy bojujete vy? Budeme rádi za komentáře a rady pod článkem.

Co si ještě přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  12 Komentářů u článku “Jak na lipom přirozenou cestou? Jak se ho zbavit?”

  1. Lucie napsal:

   Přítel má familiární mnohočetnou lipomatozu. V tomto případě je nutné chirurgické odstranění. Lipomy jsou v oblasti stehen a předloktí. Největší má 10x8cm. Ty co jsou v podkoží půjdou odstranit s lokálním umrtvením. Ty které jsou v hloubce a musi být odstraněny v celkové narkóze. Příteli je 29let. Hubnutí u tohoto onemocnění nepomáhá. Lipomy zůstanou stále stejně velké. Dlouho trvalo než jsme sehnali lékaře který by zákrok udělal na pojišťovnu. Všichni předchozí nám tvrdili že se jedná pouze o kosmetickou vadu a má navštívit plastiku jejíž cena vycházela na 30tisic. I přes to že jsou některé lipomy bolestivé a opravdu překáží.

   • Mirek napsal:

    To mě celkem překvapuje (přístup lékařů) dnes jsem byl na operaci (zákroku) s karpálním tunelem, doktor který mě to prováděl si na předoperačním vyšetření všiml že mám na rukou několik lipomů a sám mě nabídnul že je chirurgicky odstraní. Podle něho se v případě kdy se zvětší a mohou překážet a nebo bolí pacientům odstraňují běžně…

    • Jan napsal:

     Lipomy trpim uz asi 15let od svych 14 ti let. Kazdym rokem se delaji casteji a cetnejsi. Ziji zdrave sportuji, strava v poradku nepiju nekourim. Piji vodu s citronovou stavou a jablecnym octem kazdy den. Doplnuji omega 3 a vyhybam se nasycenym tukum. Reknu vam ze nic at zkusite cokoliv vam nepomuze krom zakroku, uz mam po tele zada, nohy, ruce snad 50 jizev protoze jedine tak se toho zbavite a to neni vše pryc je toho jeste ohromne mnozstvi. Ovsem misto lipomu vam zbyde hromada jizev a to take neni reseni…

   • vlasta hankeova napsal:

    Ahoj Lucije,mam stejny problém jako tvůj pritel. Vůbec nic nato nepomaha a uz jsem dala tisice za odstraneni.Jedna bulka stoji 1000kc

   • Kristýna Oškerová napsal:

    Prosím u jakého lékaře jste tedy byly? Děkuji

  2. Mirek napsal:

   je tady někdo, kdo se už lipomů zbavil a jak a co mu pomohlo?

  3. Rosta napsal:

   Lidi nevěřte těm žvástum co se tady píše.Nic z toho vám nepomuže ani krušinova mast..sam jsem měl bulku za krkem a nic nepomohlo..Muselo to jít operativně ven.

  4. Roman napsal:

   Dobrý den ,
   je možné si vyléčit i lipom v žaludku např. pitím jablečného octa atd.zveřejněné ve vašem článku.Existují konkrétní případy? Děkuji.

   • Lékař: Děkuji za vaši otázku. Je velmi nepravděpodobné, že by tato léčba fungovala, protože lipom je kolekce tukových buněk, která stále roste. Bohužel konzumace jablečného octa tedy nesníží velikost lipomu v žaludku. Jedinou osvědčenou léčebnou metodou je chirurgická excize.

    Chirurgická excize je standardní způsob, jak tyto výrůstky odstranit.

  5. Marie napsal:

   Pod obočím sem měla bolestivou bulku. Po použití kurkumy přímo na bolavé místo ve formě krému ,okamžitě se mi ulevilo. Po 5 . dnech nemám nic . Děkuji za báječnou radu !

  6. Milan Holeček napsal:

   Tyto informace jsou naprostó zavádějící! Já bych řekl, že přímo lživé. Mám na na těle spoustu lipomů, odstraněných mám už asi 100 a žádný z těchto zde uváděných blábolů naprosto nic neřeší a v ničem nepomáhají..

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva