Sponzorováno

Co prodlužuje život? TOP 11 věcí dle vědců a studií 4.77/5 (13)

V některých studiích můžeme najít návod na to, jak si prodloužit život.

V některých studiích můžeme najít návod na to, jak si prodloužit život.

Pokud dojde řeč na udržení zdraví, většina lidí má stejnou motivaci: žít co nejdéle a žít kvalitní, zdravý život. A i když věda ještě nenašla skutečnou fontánu mládí, vědci identifikovali určité chování, které může prodloužit váš život.

Jedna studie, publikovaná v magazínu Circulation, dokonce tvrdila, že dodržování pouhých pěti zdravých návyků může prodloužit váš život zhruba o deset let.

V tomto článku těchto 5 návyků najdete, a navíc také to, co dosavadní výzkumy říkají o tom, co vlastně prodlužuje život.

1. Jíst zdravou stravu se vyplácí

To jste asi čekali, že? Jídelníček je silně spojen s dlouhověkostí. Asi to není extra překvapující zpráva. Výzkum již dlouho naznačuje, že dodržování středomořské diety – která v sobě zahrnuje spoustu ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, ořechů a zdravých tuků a málo cukru, červeného masa nebo zpracovaných potravin – přináší řadu zdravotních výhod, včetně delšího života.

Jiné studie také zjistily přínosy pro dlouhověkost spojené s některými konkrétními potravinami a živinami obsaženými ve středomořské stravě, jako jsou celozrnné výrobky, vláknina, ryby, rostlinné bílkoviny a zdravé tuky. Na druhé straně jsou pak nezdravé potraviny včetně zpracovaných potravin a masa, smažených jídel a nápojů slazených cukrem – ty jsou jednoznačně spojovány s vyšším rizikem chronických onemocnění a úmrtí.

I když vaše strava není dokonalá, výzkum naznačuje, že i malé chytré změny mohou přinést značné výhody. Jedna práce publikovaná v roce 2017 dospěla k závěru, že lidé, kteří jedli o 20 % více zdravých potravin, než měli na začátku studie, v průběhu 12 let snížili riziko předčasného úmrtí až o 17 %. A to už se vyplatí něco s jídelníčkem začít dělat.

2. Pravidelné cvičení

I tohle jste, myslím, čekali. Pravidelné cvičení je přínosem pro vaše fyzické i duševní zdraví, protože posiluje vše od kardiovaskulární kondice po náladu a energii – takže není překvapením, že vám může také prodloužit život. Obecné směrnice o fyzické aktivitě doporučují zaměřit se každý týden na alespoň 150 minut střední nebo 75 minut intenzivní aerobní aktivity plus dvakrát týdně trénink na posílení svalů, abyste získali výhody pro zdraví a dlouhověkost.

Ale nemusíte to přehánět. Dokonce i krátké epizody lehké fyzické aktivity, jako je rychlá chůze a úklid, zvýšily ve studiích z roku 2018 délku života starších mužů a žen. A studie zveřejněná v lednu 2019 zjistila, že i jemný pohyb namísto sezení 30 minut každý den může snížit riziko předčasného úmrtí o 17 %.

Pokud se rozhodnete pro intenzivnější trénink, některé výzkumy naznačují, že týmové sporty jako tenis a fotbal jsou nejlepší pro dlouhověkost, protože podporují sociální interakci i cvičení.

A pokud nyní necvičíte, můžete začít. Nedávná studie zjistila výhody dlouhověkosti spojené s celoživotním cvičením i cvičením v pozdějším věku. Nezáleží kdy začnete, ale jestli začnete!

3. Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost

Dietní a pohybové návyky pomáhají lidem udržet si zdravou tělesnou hmotnost, kterou studie definovaly jako index tělesné hmotnosti (BMI) mezi 18,5 a 24,9. Obezita je spojena s chronickými stavy včetně diabetu 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny, které mohou zkrátit váš život. Studie z roku 2018 zjistila, že obezita zkrátila o rok a více průměrnou délku života a je zodpovědná za až 186 000 úmrtí v USA ročně. Takže zdravá váha je opravdu důležitá.

4. Nepijte alkohol vůbec nebo hodně s mírou

Po léta bylo umírněné pití propagováno jako neškodný – a možná dokonce zdravý – zvyk. V poslední době se však vědecký názor začal posouvat směrem k opatrnějšímu postoji k alkoholu.

Jedna rozsáhlá metaanalýza předchozích studií týkajících se alkoholu dospěla k závěru, že neexistuje žádné bezpečné množství vypitého alkoholu, protože čistá rizika pro populaci – závislost, rakovina, dopravní nehody a tak dále – převažují nad případnými přínosy, jako je zlepšení kardiovaskulárního a kognitivního zdraví. A zatímco rizika a přínosy pro každého člověka závisí na jeho rodině a lékařské anamnéze, výzkumy stále více podporují myšlenku, že by lidé měli omezit konzumaci alkoholu na minimum, aby se vyhnuli zdravotním problémům a prodloužili si tak svůj život.

Sponzorováno

Co jo umírněné pití? Jeden alkoholický nápoj denně. 2dl vína nebo jedno pivo. Ne více.

5. Nekouřit je důležité

Kromě toho, že kouření způsobuje rakovinu plic, je spojeno s vážnými zdravotními problémy, včetně srdečního infarktu, mrtvice a rakoviny úst a krku, což z něj činí významnou hrozbu pro dlouhý život. Nejlepším způsobem, jak snížit riziko, je samozřejmě nikdy nekouřit – ale pokud už kouříte, odborníci doporučují přestat co nejdříve, aby se minimalizovalo ohrožení vašeho zdraví.

6. Přejídání zkracuje život

Studie na zvířatech naznačují, že 10–50% snížení normálního příjmu kalorií může prodloužit život. Studie na lidech tom, co prodlužuje život také pozorují souvislosti mezi nízkým příjmem kalorií, prodlouženou délkou života a nižší pravděpodobností onemocnění. Takže ne, nepřejídejte se.

7. Pijte hodně čisté vody

Voda je jedním ze stavebních kamenů veškerého života, a proto má smysl, abychom jí konzumovali ve zdravém množství. Je sporné, kolik vody bychom měli za den vypít, ale jednoduchým pravidlem je pokusit se vypít alespoň 8 sklenic vody denně, pro jistotu ještě více. Dehydratace není žádná legrace a i mírný případ může způsobit bolesti hlavy a svalů, které se jen zhoršují, čím déle budete bez vody.

Výhody dobré hydratace jsou však skoro nekonečné. Voda je skvělá pro duševní a fyzický výkon, hladinu energie, náladu, pleť a další. Dejte přednost vodě před sladkými sodovkami, to má další výhodu v tom, že z naší stravy vyloučíme rafinované cukry. Win-win. Sladké nápoje našemu zdraví jednoznačně ubližují.

8. Dostatek spánku vám také prodlouží život

Dostatek spánku není lahůdka, je to nutnost pro naše zdraví. Naneštěstí pro mnohé z nás kvalitní spánek není samozřejmostí a my se nakonec zmítáme a proháníme v hlavě všechny ty věci, které nás trápí a které se mohou snadno stát nezdravým cyklem. Naštěstí existuje spousta jednoduchých věcí, pomocí kterých můžeme zkusit „rozbít“ tyto vzorce.

Pravidelné cvičení je skvělým místem, kde začít, stejně jako další intervence všímavosti, jako je meditace nebo jóga. Tyto aktivity uvolňují naše svaly a uvolňují pozitivní endorfiny v našem mozku, což znamená, že je méně pravděpodobné, že se budeme zabývat jakýmikoli negativními myšlenkami, které mohou zahnat spánek.

Vyhýbání se stimulantům, jako je kofein, je samozřejmě klíčové, takže výměna odpolední kávy za uklidňující heřmánkový čaj by mohla změnit hru. A konečně, dobrá rutina před spaním může všechno změnit – takže vypněte všechny obrazovky, počítače, mobily, tablety včas, dejte si uklidňující bylinkový čaj, přečtěte si kapitolu knihy a za chvíli budete snít, uvidíte.

9. Pečlivý výběr přátel

Lidé kolem vás mohou být nečekaným zdrojem stresu a úzkosti a mnozí z nich možná ani netuší, že na vás mají tento vliv. Upřímně mluvit o tom, co k těmto lidem cítíte, může být prospěšné, takže to vždy stojí za zvážení, ale v některých případech je nejlepším postupem se od nich distancovat a věnovat čas rozmyšlení, zda stojí za to s nimi zůstat přáteli. Pro laskavé, empatické lidi to může být extrémně náročné, protože nikdy nechceme mít pocit, že jsme krutí nebo někomu ubližujeme – ale nechat je jít dát může být také extrémně osvobozující a výrazně zlepšit naše duševní zdraví. Obklopujte se lidmi, se kterými se cítíte dobře. Se kterými se zasmějete. Když vás někdo emočně vycucává, nepotkávejte se se ním.

10. Bezpečí na prvním místě

Riskovat je součástí života a může být skvělým zdrojem zábavy a dobrodružství. Je ale rozdíl mezi promyšleným rizikem a bezohledností a při jakékoli potenciálně nebezpečné činnosti je bezpečnost na prvním místě. I něco tak jednoduchého, jako je jízda na kole, může změnit život, pokud nenosíme správné bezpečnostní vybavení a dojde k nehodě. Stačí helma a změní se vše.

11. Snižte stres ve svém životě

Stres nemusí být nutně negativní reakcí – pomáhá nám přežít nebezpečné situace a říká nám, kdy je věcí příliš nezvládat – ale není to stav, ve kterém bychom měli být neustále. Život zachraňující reakce našeho těla mohou mít negativní vliv na náš imunitní, trávicí, kardiovaskulární a reprodukční systém. To může také časem vést k fyzickým příznakům úzkosti, jako je bolest svalů, třes a bolest žaludku.

V průběhu života může být stres skutečně tichým zabijákem – proto je důležité, abychom zvládali svou úroveň stresu a dělali si přestávky a byli k sobě laskaví, když je toho na vás až příliš mnoho.

Sponzorováno

A jak si prodlužujete život vy? Napište mi do komentářů, budu moc ráda.

A dále si přečtěte o tom, co prodlužuje život

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva