Sponzorováno

Tinnitus (pískání v učích) – příznaky, příčiny a léčba 4.9/5 (20)

  • Tinnitus, často nazývaný též "zvonění v uších," je stav charakterizovaný vnímáním zvuků, které nejsou způsobeny vnějšími zvuky. Osoba trpící tinnitem vnímá různé zvuky, jako jsou zvonění, pískání, hučení, syčení nebo brnění, které přicházejí z ucha nebo uší.
  • Tinnitus může být dočasný, krátkodobý nebo trvalý a může se objevit v různých intenzitách.
  • Hlavní příčiny tinnitu zahrnují poškození sluchového ústrojí, které může být způsobeno dlouhodobým vystavením hlasitým zvukům, trauma, infekcemi uší, věkem a dalšími faktory. Tinnitus může být také spojen s různými zdravotními problémy, jako jsou vysoký krevní tlak, cévní problémy, stres, úzkost a vedlejší účinky některých léků.
  • Pro lidi trpící tinnitem může být tento stav nepříjemný a omezující. Může mít vliv na kvalitu života, narušovat spánek a koncentraci a způsobovat emocionální nepohodlí. Léčba tinnitu se zaměřuje na zvládání a zmírnění příznaků. To může zahrnovat terapie, jako je zvuková terapie, kognitivně-behaviorální terapie a léky. V některých případech může lékař doporučit léčbu základního zdravotního problému, který tinnitus způsobuje. Je důležité konzultovat s lékařem, pokud máte podezření, že trpíte tinnitem, aby byl proveden vhodný lékařský výzkum a navržen individuální léčebný plán.

Tinnitus – když je nepříjemný zvuk jen ve vaší hlavěVelmi často se nám může stát, že nějaký zvuk nás vyloženě rozptyluje, ruší nám koncentraci na práci nebo na důležitý rozhovor. Pokud můžete odstranit z vašeho dosahu zdroj tohoto zvuku, máte obvykle vyhráno. Co když však nepříjemný zvuk vzniká v našich uších a nelze jej nijak vypnout?

Příznaky tinnitu – hučení, šumění

Slovo tinnitus pochází z latinského slova „tinnire“, což znamená „znít“. Označuje příznak, kdy pacient vnímá hučení, šelestění nebo pískání v jednom nebo obou uších. Tohle jistě na chvíli zažil nejeden z nás, avšak problematická je zejména situace, kdy se tyto zvuky u někoho objevují velmi dlouhodobě.

Nejčastěji je patrný subjektivní tinnitus, který vnímá jen pacient sám, lidé v jeho okolí nic podobného neslyší. O jaký zvuk se konkrétně jedná? Obvykle je to vysoký tón, někomu může připomínat skřípění brzd, jiní jej popisují spíše šumění. U některých pacientů se ke zvuku přidávají i další – škrábání, pískání, bouchání. Tento vjem je celkem tichý, někdy jen velmi obtížně slyšitelný a změřitelný. Ale je dlouhodobý a tím pádem otravný.

Tinnitus - ilustrace

Tinnitus – ilustrace

 

Příčiny tinnitu jsou nejen v samotném uchu

Při léčbě je podstatné zjistit, proč tinnitus vznikl. Může se jednat o poruchu vnitřního ucha, poškození bubínku, záněty středního ucha, nádor sluchového nervu, ale i o kardiovaskulární onemocnění často spojené s vysokým krevním tlakem.

Tinnitus může vzniknout též po tzv. akustickém traumatu, kdy došlo k jednorázovému nebo dlouhodobému přetěžování hlukem.

Nepříjemné sluchové vjemy mohou být též spjaty s metabolickými (cukrovka, snížená či zvýšená funkce štítné žlázy) nebo neurologickými poruchami. Zvukové šelesty bývají součástí také Mennierovy nemoci. U ní se nejprve objevuje zvonění v uších, postupem času se však přidávají i další příznaky – zejména poruchy rovnováhy.

Sponzorováno

Pečlivá vyšetření

Pokud jednoho dne zjistíte, že v uších vám stále píská, hučí nebo slyšíte cokoliv podivného, je třeba obrátit se na lékaře ORL. Zde mohou být doporučena další vyšetření – rentgen, výpočetní tomografie, magnetická rezonance nebo odborná konzultace s neurologem. Čím dříve se příčina tinnitu zjistí, tím je vyšší šance na úspěšné vyléčení.

Léčba tinnitu i bez zjištění příčiny

Tinnitus je možné několika způsoby mírnit.

1. Léky

Využívány bývají léky na podporu prokrvení vnitřního ucha nebo terapie infuzemi. Při ní se podávají pacientovi též kortikosteroidy s protizánětlivým působením a vazoaktivní léky ke zlepšení látkové výměny v mozku.

2. Hyperbarická kyslíková terapie

Někdy se navrhuje jako vhodná léčba též hyperbarická kyslíková terapie. Preventivní léčba v přenosné hyperbarické komoře je předepsána všem pacientům s cévními onemocněními a zvýšenou meteosenzitivitou. Pravidelná sezení v hyperbarické komoře chrání před rozvojem infarktu, mrtvice a akutních respiračních onemocnění.

3. Upravení životního stylu

Na intenzitě sluchového vjemu se mohou negativně odrazit i některé aspekty každodenního životního stylu. Při léčbě se doporučuje omezit zejména kávu a alkohol. Pomoci může odbourání stresu. Pokud zvukové šelesty ovlivňují ve značné míře každodenní život jedince, poznamenávají jeho celkovou stabilitu, je třeba zvolit též psychologickou či psychiatrickou léčbu.

Spouštěcí problém většinou neznámý

Bohužel ve většině případů je spouštěcí problém tinnitu neznámý nebo již není možné jej zcela odstranit. Pro pacienty je podstatná schopnost umět na něj zapomenout a přestat jej registrovat jako problém. Při léčbě se uplatní i poslech hudby, která se dotyčnému líbí. Může tinnitus mírnit a navodit příjemnou relaxaci.

Tinnitus a další komplikace

Samotný výskyt tinnitu může u pacientů značně zvyšovat četnost úzkostných myšlenek a vážných depresivních stavů. Je však nutné uvést, že v naprosté většině případů z hlediska fyzického zdraví není nebezpečný. Riziko však může přinést v případě, kdy se pacientovi nedaří na něj zapomenout nebo jej nějak mírnit a je pro něj tedy nestálé poslouchání nepříjemných zvuků značně psychicky náročné. Může pak docházet ke spouštění mnoha dalších stresových situací, k poruchám spánku, ke snížení pracovního výkonu.

A co vy a tinnitus? Budeme rádi za komentáře ke článku.

Co ještě si o tinnitu přečíst?

VIDEO: Jak se zbavit pískání v uších (tinnitus)

VIDEO: Co je to tinnitus?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Tinnitus (pískání v učích) – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Jaroslav Bruckner napsal:

    Dobrý den.Trpím tímto onemocněním a navíc ztrátou rovnováhy těla.Minulý týden jsem byl hospitalizován v místní nemocnici a byl mi předepsán lék BETASERC který celostátně v lékárnách není.Tak jak se mi má nemoc může zlepšit a proč mi tento lék je předepsán s tím že ho ale neseženu.Je to jako by mi prodali auto bez motoru abych si motor sehnal sám ale bohužel nikde není.Je to paradox.V levém uchu mi vrčí jako bych tam měl motůrek a v pravém uchu mám silný šelest.A jak jsem uvedl narušenou rovnováhu těla že jsem několikrát upadl.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva