Sponzorováno

Podběl lékařský a jeho léčivé účinky 4.94/5 (16)

Podběl lékařský a jeho léčivé účinkyPozitivní účinky podbělu jsou využívány již dlouhou dobu. Ve starověku byl bojovníkem proti kašli a onemocněním dýchacích cest. Na podběl nedala dopustit ani známá bylinkářka sv. Hildegarda z Bingenu. Ve středověku sloužila tato léčivá bylina jako prostředek, který pomáhal hojit odřeniny, popáleniny či otoky způsobené bodnutím hmyzu. Zajímavostí je, že dlouhé období se používal jako náhrada tabáku. Aktuálně se podběl léčivý využívá při onemocněních dýchacích cest, na podporu trávení i na eliminaci otoků.

Vzhled a výskyt podběl

Podběl léčivý (Tussilago farfara) patří mezi drobné léčivé rostliny, dorůstá do výšky maximálně 15 centimetrů. Zařazuje se do čeledi hvězdnicovitých. Poznáte ho podle žlutých kvítků, které mají dlouhé lupeny. Lístky jsou zase pokryté šupinkami žlutohnědé, nebo červenavé barvy. V hojném množství roste i u nás a to hlavně v okolí potoků, řek či v příkopech, protože miluje vlhkou a hlinitou půdu.

Kdy podběl sbírat a jak ho sušit?

Podběl lze klidně zařadit mezi posly jara, protože kvete již v březnu. Rozkvetlý podběl však lze nalézt až do května. V jarním období se sbírají květy, v létě zase zdravé listy. Suší se v tenké vrstvě na suchém a dobře větraném místě. Babky bylinkářky sušily podběl tak, že lístky navlékly na nitku, aby nedošlo k zapaření, a tedy následnému znehodnocení podbělový lístků. Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 40 stupňů Celsia.

Co podběl obsahuje?

Podběl obsahuje sliz, třísloviny, organické kyseliny, stopy silice, hořčiny, inulin, cholin a další látky. Již delší dobu se diskutuje o obsahu (sice minimálním) pyrrolizidinových alkaloidů, které mohou být ve vyšších množstvích a při dlouhodobém užívání rakovinotvorné. Proto třeba podběl užívat s rozumem.

Sponzorováno

Pozitivní účinky podbělu na naše zdraví

 • přináší úlevu při onemocněních dýchacích cest (astma, zánět průdušek, kašel, nachlazení, chřipka)
 • prospívá trávicímu traktu
 • eliminuje bolest svalů
 • pomáhá odstraňovat otoky způsobené bodnutím hmyzu
 • v lidovém léčitelství se používá i při zánětech žil
 • zmírňuje bolest hlavy
 • pomáhá hojit rány, popáleniny, vředy
 • eliminuje revmatické bolesti
 • prospívá pokožce, která je suchá nebo postižená ekzémy
 • jako kloktadlo se doporučuje při paradentóze

Podběl pro vnitřní i vnější použití

Podběl léčivý se využívá zejména pro přípravu čaje, ale i na obklady a napařování.

Čaj z podbělu léčivého

Tento čaj je skvělým bojovníkem proti kašli. Na jeho přípravu potřebujeme 2 čajové lžičky květů podbělu. Ty se zalijí vroucí vodou a nechají se deset minut louhovat. Po přecezení se čaj podává. Ideálním sladidlem je med.

Obklad na otoky a bolest svalů

Pro přípravu hojivého obkladu budeme potřebovat čerstvé lístky podbělu, které je třeba nasekat tak, aby vznikla kašovitá směs. Ta se pak přiloží na postižené místo a nechá se dostatečně dlouho působit.

Šťáva z podbělu

Šťáva se připravuje z čerstvých lístků pomocí odšťavňovače. Lze ji využít k zevnímu použití při ranách a popáleninách. Babičky ji však podávaly spolu s mlékem a medem při chorobách dýchacích cest.

Podbělový sirup

Pro přípravu sirupu se používají jarní květiny. Do vhodné nádoby postupně vrstvěte květy s třtinovým cukrem. Nádoba se uzavře, odloží na tmavé a chladné místo až na 8 týdnů. Následně se přivede k varu a přelije do lahví, ve kterých je sirup připravený k použití.

Podběl jako součást salátů

Pokud patříte mezi milovníky zeleninových salátů a lákají vás nové chutě, nebojte se použít mladé lístky podbělu pokrájené na tenké proužky i do zeleninových salátů.

VIDEO: Podběl lékařský

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva