Kadeřavá kapusta (kadeřávek) je superpotravinou? Zjistěte proč je tak zdravá. 4.84/5 (25)

Kadeřavá kapusta (kadeřávek) je superpotravinou? Zjistěte proč je tak zdravá.Pojem superpotraviny je skloňován v poslední době stále více. To proto, že podle své definice mohou mít na lidské zdraví naprosto unikátní vliv. Pokud se podíváme na několik nejznámějších, je to třeba goji, acai, nebo se jedná o spirulinu, a řadu dalších pro mnohé méně známých plodů.

Zároveň je třeba uvést, že mnozí se shodují na tom, že vlastnosti superpotravin jsou zbytečně přeceňovány a nejsou až tak jedinečné, jak si mnozí myslí. To logicky nahrává tomu, že mezi potraviny se může řadit i něco, co lze považovat za zcela běžnou součást jídelníčku. Ano, opravdu superpotraviny jsou i mezi obyčejnými potravinami. A na jeden takový příklad se aktuálně podíváme i my. A to na kadeřavou kapustu. Mnohými nesnášenou zeleninu, ale pokud jde o prospěšnost, tak skutečný unikát. Jak vám může pomoci?

Vitamíny jako základ

Nejdůležitější je samozřejmě vědět, jak je to s obsahem důležitých látek, které kadeřavá kapusta obsahuje. Je jich celá řada. Ve výčtu ale jasně dominují dva vitamíny. Jedná se o tyto:

Pokud jde o první jmenovaný, tak ten má velmi pozitivní vliv na srážení lidské krve. A jak je to s obsahem? Stačí, když si dáte hrst kapusty a tělu nejenom-že zabezpečíte denní dávku, ale dáte mu vitamínu dokonce sedmkrát více. A podobné je to i v případě vitaminu C. Kadeřavá kapusta je v porovnání k množství mnohem větším zdrojem, než tolik doporučované citrusy. Až budete mít chřipku, budete vědět, co si dát.

Dále nelze zapomínat ani na minerály

Nejsou to jenom vitamíny, protože opomíjet nelze také minerály. I těch má kapusta celou řadu. Také zde se podíváme na výčet těch, které je možné označit za ty, které jsou z hlediska celkového obsahu nejdůležitější. Jedná se o:

 • Draslík
 • Fosfor
 • Železo

Právě tato kombinace je ideální volbou, pokud chcete prospět hlavně vaší krvi. Jak je známo, právě tyto minerály se postarají nejenom o to, že budete mít dostatek krevního barviva, tak se postaráte třeba i o to, že budete mít celkově zdravou barvu a díky dobrému krevnímu oběhu si můžete být jisti i tím, že u vás nebudou nastávat případné křeče.

Zajímavý je i obsah vápníku

Když se o něm mluví, tak velmi často hlavně ve spojení s tím, že ho najdete v mléčných výrobcích. Ty ale nejsou jediné zdroje, kde se může vápník nacházet. Je jich mnohem více a kadeřavá kapusta patří mezi jeden z nich. Proto je vhodné ji do jídelníčku pravidelně zařazovat. Stejně jako řada jiných našich čtenářů a čtenářek, i vy určitě víte, že má velmi dobrý vliv na zdraví vašich kostí. Nejde ale o jedinou prospěšnost vápníku. Jelikož ho tělo dokáže z této zeleniny celkem dobře vstřebávat, tak si můžete být jisti také tím, že pravidelnou konzumací prospějete i svým zubům, nebo také svým nehtům. Lze tedy říci, že dokážete prospět své celkové kráse.

Buďte v psychické pohodě

Žijeme v době, která je nejenom velmi rychlá, ale která je spojena také s tím, že toho může být na mnohé z vás skutečně moc. Máme na mysli pracovní, ale i osobní povinnosti. Po psychické stránce to tedy nemusí být úplně dokonalé. Ne vždy jsou ale pomocí různá antidepresiva. Je třeba říci, že pomocníkem může být i tato zelenina. Důvodem je vysoký obsah hořčíku, který je označován doslova jako balzám na duši. Pokud chcete být v pohodě po psychické stránce, konzumujte kapustu pravidelně.

Dokonalá volba při hubnutí

Je to zelenina a tak se od ní už jenom proto očekává, že bude mít nízkou kalorickou hodnotou. A to je pravda. Proto se kadeřavé kapusty nemusíte obávat ani ve chvíli, kdy budete držet dietu. I když jí sníte hodně, na vaší kráse se to nijak nepodepíše. Dokonce můžeme říci, že se jedná o zeleninu, kterou při dietním režimu doporučujeme.

Prvním důvodem je vysoký obsah vlákniny. Pokud sníte 100 gramů této zeleniny, získáte hned 4 gramy vlákniny, která je důležitá nejenom pro činnost střev, ale i proto, že vám pomůže navodit celkový pocit sytosti. Dále obsahuje na stejné množství i tři gramy bílkovin. A ty jsou zase důležité pro správnou stavbu svalů. Pokud chcete eliminovat tukové zásoby a vyrýsovat svou postavu, je to nejlepší možný postup.

Možnosti konzumace jsou rozmanité

Nyní již víte, proč je tato zelenina důležitá a rozhodně si ji do jídelníčku zařadíte. Pokud k ní stále máte celkem velký odpor, je dobré vědět, že ji nemusíte jíst jenom syrovou, nebo z ní vařit polévku. Možnosti přípravy jsou mnohem rozmanitější. Díky tomu získáte stovky gramů této prospěšné zeleniny, a přitom ji v jídle nebudete možná ani cítit.

Třeba kapustové karbenátky, pesto nebo bramboráky

Mezi dobrý tip patří osvědčené kapustové karbanátky, do kterých když přidáte i trochu masa, bude hotový chutný pokrm, po kterém se u vás doma jenom zapráší. Stejně tak můžete kapustu přidat i do bramboráků, a vytvořit chutné zeleninové placičky pečené v troubě. Zajímavým využitím je také tvorba pesta, které se hodí jak na těstoviny, tak i k masu. A pokud lístky nakrájíte na menší kousky a necháte je pomalu péci v troubě, připravíte si zdravé dietní chipsy.

Pozor na nadměrnou konzumaci

Na závěr jedno upozornění. Vzhledem k obsahu vlákniny si dejte pozor na nadměrnou konzumaci. Pokud začnete tuto levnou superpotravinu jíst každý den, může to vést k výskytu průjmu. Ten bude mít na svědomí již zmíněné větší množství vlákniny. Dále by měly být na pozoru ty ženy, které mají problém se srážlivostí krve. Máme na mysli ty, které buď berou léky na ředění krve, nebo ty, u kterých není srážlivost tak dobrá, jako u zdravých jedinců. I zde může nadměrná konzumace uškodit. Jinak ale nemusíte mít strach a v menších porcích si lze kapustu dopřát i vícekrát během jednoho týdne.

Bojuje i proti rakovině – díky glykosinolátům

Několik studií potvrdilo vazbu mezi vysokou konzumací kadeřavé kapusty a sníženým rizikem rakoviny. Podle jednoho dokumentu, který shrnul nálezy z velkého počtu kohortních a případových studií, jsou důkazy podporující protinádorové účinky košťálové zeleniny, jako je hlávkové zelí či kadeřavá kapusta, nejvíce konzistentní při rakovině žaludku, plic a kolorektálního karcinomu, nejméně konzistentní potom pro karcinom endometria, vaječníků a prostaty.

Většina protirakovinných vlastností košťálové zeleniny, jako je hlávkové zelí, kedluben nebo brokolice, se předpokládá, že jsou spojeny s glukosinoláty, které obsahují. Glukosinoláty jsou prekurzory biologicky aktivních isothiokyanátů, u kterých bylo prokázáno, že neutralizují karcinogeny (látky způsobující rakovinu) a inhibují proliferaci rakovinných buněk.

A co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva