Sponzorováno

Srážet (snižovat) teplotu těla při horečce nebo ne? Ne vždy je snižování teploty nutné. 4.78/5 (98)

  • Kdy a zda snižovat tělesnou teplotu při horečce závisí na několika faktorech, včetně vážnosti horečky, věku a celkového zdravotního stavu jedince.
  • Horečka je obvykle obrannou reakcí těla na infekci nebo jiný zdravotní problém, která pomáhá zvýšit teplotu těla a tím usnadňuje imunitnímu systému bojovat proti patogenům. V některých případech může být tedy velice užitečná.
  • V článku najdete některé základní směrnice pro snižování tělesné teploty při horečce.
  • Pokud je horečka mírná (méně než 38,5 °C) a nezpůsobuje vám vážné nepohodlí, můžete ji nechat, aby probíhala. Horečka může pomoci tělu bojovat proti infekci.
  • Pokud máte vysokou horečku (nad 38,5 °C) nebo pokud máte další závažné příznaky, jako jsou zimnice, bolesti hlavy, svalová slabost nebo dehydratace, můžete zvážit snižování teploty. To můžete udělat pomocí léků proti bolesti a horečce, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Vždy dodržujte doporučené dávkování a pokyny na obalu.
  • U dětí je důležité být opatrný při snižování teploty a konzultovat to s lékařem nebo pediatrem. U novorozenců a kojenců může být horečka závažnější a vyžadovat lékařské posouzení.
  • U starších dospělých, lidí s chronickými onemocněními nebo těhotných žen je také důležité konzultovat snižování teploty s lékařem.
  • Snažte se udržovat dostatečný příjem tekutin, abyste předešli dehydrataci.
  • Pokud máte další komplikace nebo se horečka nezlepšuje, měli byste se poradit s lékařem.
  • Je důležité si uvědomit, že snižování teploty pomocí léků neodstraňuje příčinu horečky, ale pouze zmírňuje její příznaky. Pokud máte obavy ohledně vaší horečky nebo pokud máte nějaké závažné zdravotní problémy, měli byste se vždy poradit s lékařem, který vám poskytne správné rady a doporučení pro léčbu.

Je dobré srážet teplotu? Kdy ano a kdy ne?

Je dobré srážet teplotu? Kdy ano a kdy ne?

Vzhledem k tomu, že je zima v plném proudu, je zvýšená incidence různých onemocnění. Zejména těch sezónních. V poslední době proto dostáváme dost e-mailů s dotazy na přírodní způsoby snížení horečky, zejména u malých dětí. Proto jsme se rozhodli na toto téma sepsat článek a zeptat se lékařů, co oni osobně doporučují.

Srážet teplotu? Řešení může být trochu netradiční.

Ano, naše řešení může být poněkud netradiční, ale může pomoci v boji proti nemocem. Můžete se tak také vyhnout opakujícím se infekcím.

[Malá poznámka: Toto není doporučení lékaře. Vždy se zeptejte lékaře na jeho názor. Pak si můžete udělat názor svůj vlastní.]

Nejdříve se zamysleme: co způsobuje horečku?

Horečka je přirozenou odpovědí organizmu na nějakou infekci nebo nemoc. Mnoho nemocí moc dobře prospívá při normální tělesné teplotě a horečka (dokonce i ta vysoká) je dobrým indikátorem toho, že imunitní systém funguje, aby zabránil infekci. Ve skutečnosti je horečka dobrým znamením, protože to znamená, že tělo reaguje na boj s infekcí a ve většině případů je zvýšená teplota součástí přirozené tělesné odezvy, která by měla trvat i nadále.

Horečka může být způsobena bakteriálním nebo i virovým onemocněním, ve vzácných případech otravou, mozkovou mrtvicí, toxiny z životního prostředí nebo špatným fungováním hypotalamu. Pro většinu našich případů platí, že horečka je způsobena jednoduchou infekcí (nejčastěji virem) a sama se ztratí, jakmile se tělo vyléčí. Existuje několik výjimek, ale o nich až později.

Je horečka nebezpečná?

Navzdory tomu, co se se obecně traduje, ve většině případů horečka nižší než nějakých 39°C nebude určitě způsobovat poškození mozku a horečka pocházející z infekce obvykle nebude nad touto hranicí, pokud nejsou přítomny jiné faktory (horké prostředí atd.).

V mnoha případech trpí lidé poškozením mozku nebo jinými problémy ze samotné nemoci, nikoliv z horečky. Několik zahraničních zdrojů dokonce uvádí, že horečka nižší než 41°C dost pravděpodobně nepovede k poškození mozku nebo k jiným problémům, pokud není doprovázena závažnějšími příznaky (ačkoli pozor, takto vysoké teploty by nikdy nemělo mít dítě s horečkou).

Dokonce i horečky, které jsou natolik vysoké, že způsobují horečnaté záchvaty, samy o sobě nevykazují vážný problém.

Úryvek z jednoho článku: „Většina krátkodobých febrilních křečí probíhá velmi rychle (trvají krátce), neznamená to, že vaše dítě má epilepsii a nezpůsobí to žádné trvalé poškození.“

Pokud některý z rodinných příslušníků má horečku nižší než 39 stupňů, o čemž víte, že není následkem otravy, těžké bakteriální infekce, tepelné mrtvice nebo toxinů, je někdy nejlepší vyčkat, sledovat příznaky a přijímat taková opatření, aby se pacient cítil komfortněji. To je naše osobní preference v této situaci, a zatímco jsme nikdy neměly případ takto vysoké teploty, které by byly škodlivé, nebezpečné, je třeba vždy udělat svůj vlastní výzkum a promluvit si s lékařem, pokud si myslíte, že situace toto opravňuje. Podle našich zkušeností se většina horeček od onemocnění pohybuje v rozsahu do 39 stupňů a je účinnou součástí reakce těla na nemoci.

Proč snížení horečky může být kontraproduktivní

Existuje několik důvodů, proč je lepší, abyste zbytečně nesráželi horečku. Vzhledem k tomu, že horečka je součástí přirozeného způsobu boje proti nemocem nebo infekci, snížení horečky může vést k tomu, že onemocnění jednoduše potrvá déle, neboť příčina onemocnění trvá déle.

Navíc většina konvenčních metod snižování horečky může způsobit více škod než užitku. Tylenol a přípravek Advil, Ibuprofen a podobné (léky, které jsou nejčastěji podávány dětem ke snížení horečky) mají oba vedlejší účinky a způsobují jaterní selhání u dospělých i dětí (zejména pokud jsou podávány pravidelně). Léky jsou také jakýmisi cizorodými látkami v těle, které musí být metabolizovány (zpracovány) a filtrovány tělem a to vyžaduje další energii, kterou by tělo mohlo použít k řešení samotného onemocnění.

Sponzorováno

Zatímco lékařská intervence a obecně lékařství jsou určitě občas odůvodněné, nemělo by se jednat o první obranné linie u většiny typů horeček.

Léky někdy jen maskují příznaky

Když mají děti horečku (teplotu), obvykle leží klidně, jí velmi málo. Když léčíme horečku léky, dítě se cítí lépe a často pak běhá kolem, hraje si a jí. Logika ale říká, že by měly víc odpočívat a pohybovat se o to méně. To vše pro vaše dobro v boji proti viru. Snad naše tělo dobře ví, že trávení vyžaduje spoustu energie a chuť k jídlu je potlačena ve snaze o šetření zdrojů. Navíc, pokud uměle snižujeme horečku, jak můžeme vědět, kdy se dítě může vrátit do školy?

Jedna maminka nám napsala:

„Nedávno jsem byla na hřišti s matkou, která říkala, že její dcera byla ještě před hodinou hodně špatná, ale po prášku chtěla jít ven, aby si tam zahrála!“

To přece nedává logiku. Horečka je skvělá pro to, aby jinak aktivní děti odpočívaly, když to nejvíc potřebují. Důkazy také ukazují, že horečka je prospěšná léčivému procesu, vyvolává imunitní reakci a zabraňuje replikaci virů a bakterií. Jedna studie ukázala, že pacienti trpící chřipkou, kteří potlačili svoji horečku léky, byli nemocní o 3 dny déle než pacienti, kteří tyto léky neužívali.

Kdy je lékařská péče fakt nutná

Takže jak jsme v článku naznačili, ve většině případů je horečka přirozená a zdravá odpověď těla na nemoc (infekci), která by měla být ponechána dalšímu průběhu. Existují určitě výjimky a v těchto případech je důležité vyhledat lékařskou péči a ujistit se, že neexistuje nějaký závažnější problém. Neváhejte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud to situace vyžaduje. Je to o vyhodnocení situace.

Například vyhledejte pomoc nebo srážejte teplotu, když:

  • Dítě do tří měsíců má horečku nad 38°C
  • Horečka (vysoká teplota) trvá po dobu více než 2 po sobě jdoucích dnů
  • Pacient má jiné příznaky, jako je ztuhlý krk, zmatenost nebo citlivost na světlo, bolesti břicha a podobně
  • Osoba není schopna v sobě držet jídlo déle než několik hodin nebo vykazuje známky dehydratace
  • Osoba vykazuje jakékoli známky respirační tísně (to musíte vyhledat okamžitou pomoc)
  • Osoba byla vystavena toxinům nebo jedům, které mohou způsobit horečku
  • Intuice matky vám říká, že se děje něco vážnějšího, i když se dítě zdá v pořádku (ano, i intuice se počítá)
  • Dítě neustále pláče.

Rada od maminky:

Já srážím teplotu sobě nebo dítěti, i když si chceme trochu odpočinout. Pokud je pro moje dítě spánek příliš nepohodlný (prostě nemůže usnout), lékem mu snížím horečku, abychom mohli všichni odpočívat, což je samozřejmě rozhodující při boji s ošklivým virem.

Co tedy dělat při vysoké teplotě a horečce?

I když nepoužíváme konvenční metody léčby, také nejsme samozřejmě pro to, aby nemocný trpěl víc, než je nutné. Naštěstí existují relativně snadné a přirozené způsoby, jak uklidnit nemocné bez léků.

  • Příjem mnoha tekutin vás oddálí od dehydratace a pomáhá tělu ochlazovat. Doporučujeme pít vodu, bylinné čaje, jako je heřmánek, máta peprná, nebo šantu kočičí.
  • Větší dávka oleje z tresčích jater výrazně zkracuje dobu trvání onemocnění a také dává nemocnému člověku důležité výživné látky zvyšuje jeho imunitu. Je vhodné použít kapsle s olejem u dospělých a gel pro děti, když nemohou polknout pilulky. Dávejte také kapsle každý den všem členům rodiny, aby i oni mohli posílit imunitní funkce těla.
  • Probiotika – pravděpodobně jste slyšeli výrok, že „všechna onemocnění začínají ve střevě“ a proto zkuste dávat probiotika k podpoře imunitního a střevního zdraví. Dávejte preventivně i v době nemoci.
  • Spousta kvalitního vývaru a jiných domácích polévek – vyživují a poskytují živiny, které pomáhají při regeneraci.
  • Malé dávky kokosového oleje, který je přimíchán v jídle nebo ve smoothies. Dejte si ho pro jeho antibakteriální a antivirové vlastnosti.
  • Udělejte pacientovi teplou koupel s epsomskou solí nebo s vločkami chloridu hořečnatého.
  • Mátový čaj také zlepšuje bolesti hlavy a svalů spojených s onemocněním.
  • Odpočívejte v posteli.
  • Odstraňte zbytečné vrstvy oděvu, aby se teplota z dítěte mohla snadněji uvolnit přes kůži. Nejpraktičtější je obléknout dítě do jedné vrstvy oděvu a dítě přikrýt dekou nebo lehkou přikrývkou.
  • Jablečný ocet je starý lék, který používaly naše babičky a prababičky. Namočte žínky do zředěného jablečného octa (1 díl octa a 2 díly vody), pak je umístěte na čelo a břicho nebo přidávejte šálek této směsi do teplé koupele. Někteří lidé také nasáknou látku do jablečného octa a zabalí si ji kolem chodidel svých nohou.

Dejte na intuici a používejte selský rozum.

A co vy? Jaký na snižování horečky mát názor vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě přečíst?

VIDEO: Jak snížit horečku bez léků?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva