Pomalé stravování má jenom samé výhody. Naučte se jíst. 4.6/5 (15)

Sponzorováno

Jezte pomalu a na jídlo se soustřeďte. Z pohledu zdraví se to vyplatí.

Jezte pomalu a na jídlo se soustřeďte. Z pohledu zdraví se to vyplatí.

O tom, co je správné jíst, jistě víte více než dost. A to nejenom ze článků na našem magazínu. I proto se nebudeme aktuálně soustředit na to, co byste měli jíst, ale na to, jak byste měli jíst. Pokud máte na každé své jídlo jenom omezené množství času, je to špatně. Jídlo do sebe doslova jenom naházíte, což určitě není stravovací návyk, který bychom mohli označit za návyk dobrý. Právě naopak. Správný stravovací návyk je označován jako pomalé stravování. Podívejme se na něho blíže.

Co si pod pojmem pomalé stravování představit? Jedná se o akt, kdy při konzumaci jakéhokoliv jídla nebudete kamkoliv spěchat. Sice je to v dnešní době pro mnohé z vás komplikované, ale my doporučíme to zkusit. S pomalým stravováním by mělo být spojeno toto:

 • Vyčlenění dostatku času na každé jídlo
 • Důkladné žvýkání potravy
 • Konzumace v příjemném prostředí

Pokud budete toto všechno dodržovat, bude to na vás mít jenom pozitivní vliv. Jestliže nevěříte, podívejte se na několik důvodů, proč pomalé stravování zkusit. Už po prvním týdnu sami zjistíte, jako prospěšné výhody to pro vaše tělo může mít. Jak po stránce zdravotní, tak po stránce společenské, tak i po stránce vaší krásy, nebo také po stránce psychické pohody.

Bude se vám jednodušeji hubnout

Pomalé stravování má skutečně vliv na to, že docílíte lepší váhy. Pokud se rozhodnete držet dietu – tedy zdravěji se stravovat, není důležité jenom to, co konkrétně jíte. Je důležité také to, jak konkrétně jíte. Pokud se budete stravovat neustále ve stresu, znamená to, že své jídlo zkonzumujete velmi rychle. Než vaše tělo vůbec stihne zareagovat na to, že je úplné a že mu to stačí, tak si dáte i několik desítek dalších soust.

Pomalé stravování je naopak cestou, jak navodit pocit sytosti dříve. Logicky to vede k tomu, že vaše tělo se nasytí i menší porcí jídla. Díky tomu toho sníte mnohem méně, což logicky znamená nejenom eliminaci špatného přejídání, ale znamená to pro vás i to, že budete mít podstatně nižší kalorický příjem. I to je plus. Navíc je možné lépe hlídat velikost jednotlivých porcí, což je při dietě také nesmírně důležité.

Jídlo si vychutnáte

Kdo z vás jí příliš rychle, ta jenom málokdy dokáže říci, jak konkrétní jídlo chutnalo. Většinou dáte spíše na zkušenosti než na to, že budete rozeznávat jednotlivé chutě. Potom je v podstatě jedno, co jíte. Jídlo pro vás není ani tak požitkem, jako spíše potravou. Při pomalém stravování však každé sousto vychutnáte. Můžete tak rozeznávat jednotlivé chutě a svůj pokrm si doslova užívat. Zvláště, pokud si dáte něco zvláštního a netradičního. V takovém případě je opravdu na místě jíst raději pomalu. Z jídla tak budete skutečně něco mít.

Sponzorováno

Ideální pro vaše trávení

Co znamená jíst pomalu? Jde o postup, který je založený na tom, že do svých úst vložíte vždy jenom menší množství potravy. A to následně důkladně rozkoušete. Až po tom dojde ke spolknutí. I když se to může zdát jako nedůležitá věc, opak je pravdou. Pomalé stravování je cestou k tomu, jak dokážete výrazně zlepšit své trávení. Během pozvolné konzumace dojde k několika věcem:

 • Jídlo se v ústech lépe smíchá se slinami
 • Jídlo bude důkladněji rozmělněno
 • Žaludek bude mít méně práce se zpracováním

Pozitiva tohoto postupu jsou jasná. V první řadě ulehčíte svému žaludku. A jelikož i ten vyžaduje ke své činnosti energii, nebude vám jí tolik brát. Lépe tak zvládnete běžné činnosti a budete mít neustále dostatek síly. Druhým důvodem je to, že správným zpracováním jídla dojde k tomu, že z něho vaše tělo získá více živin. Bude tak mít dostatek všeho, co potřebuje. Od vitamínů a minerálů, až po další nezbytné látky pro své fungování.

Pomalé stravování vede i k eliminaci stresu

Tedy jenom za předpokladu, že si na jídlo skutečně vyčleníte dostatek času. Situace, kdy budete s každým soustem sledovat hodinky a budete vědět, že už nestíháte, není ta pravá. Opačná situace ale přispěje k tomu, že nebudete tolik vystresovaní. Prvním důvodem je to, že pozvolná konzumace jídla může být brána i jako forma určité relaxace. Soustředíte se na jídlo a nic jiného do vaší hlavy nesmí.

Také bývá zvykem, že lidé málokdy jedí sami. Právě sociální aspekt je také důležitým pojmem, který pomáhá eliminovat stres. Nehledejte za ním ale žádné složitosti. Tím, že budete jíst pomalu a ve skupině, si budete moci povídat a tím se jednoduše uvolníte. Je to hračka, kdy máte společná témata.

Budete jíst zdravěji

Sponzorováno

Byli jste zvyklí stravovat se v různých rychlých občerstveních, nebo jste si kupovali různé nekvalitní potraviny? A to proto, že vám bylo jedno, jak chutnají, jelikož během oné krátké doby jste to ani nepocítili? Pomalé stravování vás naučí jíst zdravěji. Je to spojeno s tím, že si budete každé sousto dokonale vychutnávat. Je jasné, že v takovém případě nebudete chtít jíst nic špatného, jelikož dlouhodobá konzumace ne příliš povedených potravin vyvolá spíše nepříjemné pocity. Proto se budete soustředit na výběr dobré stravy, kterou si opravdu vychutnáte. A jelikož dobrá strava je obvykle mi tou zdravější, prospějete svému tělu jako celku právě v oblasti zdraví.

Co si ještě přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva