Sponzorováno

Proč pravidelně pít černý čaj? Zde je 10 zdravotních účinků černého čaje. 4.76/5 (54)

Proč pít černý čaj? Má úžasné účinky na zdraví.

Proč pít černý čaj? Má úžasné účinky na zdraví.

Dodržovat pitný režim je nesmírně důležité, jelikož jedině tak zajistíte správné fungování svého těla. Pokud se podíváme na seznam doporučených nápojů, patří sem klasická čistá voda, stejně jako je doporučován i zelený čaj. Velmi často se však zapomíná ještě na čaj druhý, a to černý. Ten nejenom že vám bude chutnat, ale pokud zvolíte opravdu ten kvalitní, kupovaný v osvědčené prodejně, můžete prospět svému zdraví. Společně s námi se podívejte na hlavní důvody, proč černý čaj pít a v čem všem vám umí prospět.

1. Ideální na vysoký krevní tlak

Podívejme se na první důvod, proč černý čaj pít. Je to proto, že díky němu můžete celkem výrazně snížit krevní tlak. Pokud na něho trpíte, je černý čaj vhodným doplňkem klasické léčby a životního stylu. Je dobré připomenout, že dané účinky byly ověřeny i v rámci studií. V nich bylo prokázáno, že za několik měsíců dokážou už pouhé tři šálky černého čaje denně pomoci pacientům, kteří mají potíže s krevním tlakem. Pokud jste v této skupině, rozhodně doporučíme zařadit i do svého pitného režimu. A to i proto, že dokáže snížit oba druhy. Tedy tlak diastolický, tak i tlak systolický.

2. Skvělý jako prevence proti mrtvici, nebo infarktu

Jste v rizikové skupině, a to třeba kvůli vaší váze, nebo věku? O důvod více si černý čaj dopřávat pravidelně. Je dobrým pomocníkem právě proto, že dokážete snížit rizika, jako je infarkt a také mrtvice. A čísla jsou poměrně zajímavá, jelikož při pravidelném každodenním pití černého čaje dojde k tomu, že jsou rizika sníženy až o dvacet procent. To jsou výsledky podložené studií, která tak potvrzuje, že i zde je vhodné mít černého čaje pravidelný přísun.

3. Pomůže také vašim ústům

Nejenom, že dokáže působit v oblasti vašeho krevního oběhu. Začne pozitivně působit už v době, kdy ho máte ve svých ústech. Obsahuje totiž celou řadu látek, které jim jenom prospívají. A jak konkrétně? Stačí vypít šálek černého čaje a máte jistotu, že:

  • Se snižuje tvorba plaku
  • Se méně tvoří bakterie
  • Se odstraňují záněty

Zde však musíme upozornit na dvě možná rizika. Čaj byste měli pít výhradně jenom bez cukru. Když už hledáte sladkou variantu, zvolte některá z přírodních sladidel. Druhým rizikem je nadměrné pití černého čaje. Vzhledem ke své barvě totiž může být problémem zabarvení zubů. Při menší konzumaci však nehrozí.

4. Pomůže s krevním cukrem

Trpíte cukrovkou, nebo vám poslední měsíce hodnoty krevního cukru stoupají? Pokud ano, nezapomeňte jak na úpravu jídelníčku, tak i na to, že byste měla začít pít dostatek černého čaje. Proč? Jelikož je prokazatelně doloženo, že pravidelná konzumace černého čaje může snížit riziko cukrovky druhého typu až o 70 procent. Je to dáno hlavně tím, že tento typ je spíše civilizační chorobou, než zdravotním problémem jako takovým. Optimálním množstvím jsou dva šálky denně. Samozřejmě podobně jako v předchozích případech, i zde myslete na to, že čaj musí být bez cukru.

5. Černý čaj láká na mnoho antioxidantů

Pokud se v souvislosti s antioxidanty mluví o nějakém čaji, tak je to vždy ten zelený. I proto se mna černý poměrně často zapomíná. Ale neprávem. To proto, že i černý čaj obsahuje širokou škálu antioxidantů, které velmi výrazně pomáhají hned v několika ohledech. O jaké se jedná?

  • Eliminují volné radikály
  • Odstraňují toxiny
  • Eliminují těžké kovy

Opět stačí jenom jedna jediná věc, a to je pravidelné pití daného čaje. Zde je velmi důležité, aby šlo o čaj přírodní a kvalitní. Pokud půjde o takový, který nebude dokonalý, tak nebude mít nejenom takové účinky, jaké mít má, ale také do svého těla můžete mnoho škodlivých látek i dostat. A to je kontraproduktivní.

6. Ideální proti rakovině

U antioxidantů ještě zůstaneme, jelikož právě to, že jsou v černém čaji zastoupeny v poměrně velkém množství, má vliv i na to, že dokážou dobře chránit vaše buňky. To vede k tomu, že černý čaj můžeme označit i za nápoj, který může posloužit jako dobrá prevence rakoviny a samotného bujení. Nejde pochopitelně o zázrak, který by zvládl vše. Pokud ale chcete žít zdravě a chcete riziko této zákeřné nemoci snížit, může černý čaj pomoci.

7. Umí vás omladit

I tento důvod je lehce spojený s antioxidanty. Ty totiž mohou velmi dobře bránit předčasnému stárnutí. Pokud zajistíte pravidelný přísun čaje, podepíše se to pozitivně na tom, že buňky vašeho těla budou stárnout mnohem pomaleji. Také pravidelným pitím čaje zajistíte to, že vaše tělo bude optimálně hydratované. A to znamená, že budete mít i dostatečně hydratovanou pokožku, což se podepíše na její kráse.

8. Super pro hydrataci – ideální také v létě

Právě to je období, kdy je nutné myslet na dostatečný přísun tekutin, pro optimální hydrataci. Problémem je v tomto ohledu hlavně to, když pijete sladké limonády, které pocit žízně znásobují. I proto je lepší dát si raději černý čaj, a nejlépe potom bez cukru, a vlahý. Je nejenom zárukou, že dodržíte ten správný pitný režim, ale je také dobrou zárukou v souvislosti s tím, že celkem jednoduše a rychle zaženete žízeň. I toto je důvod, proč černý čaj rozhodně nepodceňovat a proč ho pít doslova celý rok.

Sponzorováno

9. Černý čaj obsahuje prospěšné látky

Podle Národního onkologického institutu čaj obsahuje:

  • alkaloidy (kofein, teofylin a theobromin)
  • aminokyseliny
  • uhlohydráty
  • proteiny
  • chlorofyl
  • fluorid
  • hliník
  • minerály a stopové prvky
  • těkavé organické sloučeniny, které přispívají k jeho zápachu a chuti

Černý čaj také obsahuje polyfenoly, chemické sloučeniny, které chrání rostliny před ultrafialovým zářením nebo škodlivými choroboplodnými patogeny. Například flavonoidy jsou druh polyfenolu. Třeba zdravotní přínosy červeného vína jsou zejména v tom, že víno obsahuje flavonoidy. Pokud jsou tyto polyfenoly konzumovány lidmi, mají antioxidační účinek. A antioxidanty mohou potlačit aktivitu buněk volných radikálů, to už jsme si řekli. Volné radikály mohou poškodit zdraví a poškozovat, měnit a dokonce zabíjet buňky v těle. Volné radikály přispívají k rozvoji mnoha nemocí a stavů, jako je ateroskleróza a některé druhy rakoviny. Takže pryč s volnými radikály.

10. Proti ateroskleróze

Oxidační proces v černém čaji, který dodává listům hnědou barvu, může být také spojen s potenciálními přínosy černého čaje pro zdraví. Ateroskleróza je vlastně nárůst plaku ve stěnách jakékoli tepny v těle. To může následně vést k koronárním onemocněním srdce a chronickým onemocněním ledvin. A volné radikály opět silně přispívají k tomuto stavu.

Studie z roku 2004 provedená výzkumnými pracovníky na univerzitě v Marylandu o křečcích spojila antioxidanty obsažené v zeleném a černém čaji s bojem proti volným radikálům, které způsobují aterosklerózu. Byly doporučeny tři šálky kvalitního černého čaje denně – ty pak snižují riziko aterosklerózy o 11 procent. A další přezkum publikovaný v Evropském časopise o klinické výživě naznačuje, že pití 3 nebo více šálků čaje denně může poskytnout ochranu před koronárními onemocněními srdce.

A nyní z jiného soudku – způsoby konzumace čaje

Černý čaj jednoduše zůstává zdravější alternativou mnoha výrobků, pokud hledáte alternativu ke kofeinovým nápojům. Zde jsou 4 tipy, jak zakomponovat černý čaj do vaší denní rutiny.

Tip 1: Použijte černý čaj místo vývaru

Koukáte, že? Černý čaj může přidávat výbornou chuť. Zkuste ho použít místo vývaru.

Tip č. 2: Místo vody při vaření

Zkuste vařit rýži v černém čaji.

Tip č. 3: Dejte si ho jako součást dezertu

Výrazná chuť čaje může být podávána v teplém mléce a přidávána do pudinků nebo jiných desertů s mlékem. Přidání černého čaje do čokoládového krému může přinést také skvělé výsledky.

Vedlejší účinky černého čaje – na co si dávat pozor?

A máme pro vás i pár rad a informací s ohledem na možné vedlejší účinky černého čaje:

1. Toxické prvky

Prakticky kterýkoliv vařený čaj obsahuje minerály, které mohou být nadměrně jedovaté. Třeba olovo a hliník jsou přítomny v čaji. Tyto těžké kovy mohou být ve velkých dávkách pro člověka toxické. Také velmi drobné stopy arsenu a kadmia lze nalézt v některých čajích, ale ne ve škodlivých množstvích.

Černý čaj má obzvláště vysoké množství manganu, který je toxický v enormních dávkách. Čím déle se čaj louhuje, tím vyšší je koncentrace těchto toxických prvků, proto doporučujeme vařit čaj po dobu nejvýše 3 minut.

V závislosti na tom, kde a jak se čaj pěstuje, mohou být v listech také stopy pesticidů, proto doporučujeme jeho umírněnou (rozumnou) konzumaci. Doporučuje se maximálně 10 šálků denně.

2. Účinky kofeinu

Černý čaj obsahuje 2 až 4% kofeinu. Lidé, kteří jsou obzvláště citliví na kofein, mohou při konzumaci čaje ve velkém množství zaznamenat nespavost, úzkost, podrážděnost nebo žaludeční problémy. Nadměrný příjem kofeinu může také vést k srdeční arytmii nebo nepravidelnému srdečnímu tepu, průjmu a syndromu dráždivého střeva, zvýšené vylučování vápníku v moči (riziko osteoporózy).

Pravidelní pijáci čaje, u kterých se objeví některý z výše uvedených příznaků, by měli zvážit snížení spotřeby čaje. Pokud příznaky pokračují, měli by se podívat na lékaře.

3. Interakce s léky a doplňky

Je známo, že černý čaj interaguje s řadou různých léků a doplňků. Například:

  • Inhibitory MAO, používané k léčbě deprese
  • stimulanty, jako je Ritalin
  • léky k prevenci arytmie, nespavosti, pálení žáhy, vředů nebo úzkosti
  • Může snížit vstřebávání kyseliny listové.

A co vy? Kolik černého čaje pijete denně vy? Pamatujte, že vše je v jeho rozumné konzumaci.

Co si o černém čaji ještě přečíst?

VIDEO: Jak připravit čistý černý čaj

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Proč pravidelně pít černý čaj? Zde je 10 zdravotních účinků černého čaje.”

  1. Tereza napsal:

    Dobrý den moc mate pěkný článek – kolik má teta vypit cerneho caje? Pomáhá i kupovanej? Je to i proti nervům? Pomáhá s hubnutím? děkuji Bártová

  2. marta beranova napsal:

    vaš članek jse mi moc libi

Zanechat komentář ke článku

Zpráva