Sponzorováno

Dentální hygiena u dětí – začněte už od mala 4.77/5 (13)

S dentální hygienou u dětí začněte brzy.

S dentální hygienou u dětí začněte brzy.

Každá maminka, tatínek chce pro své dítě to nejlepší. Zajistit zdraví po celý život. A to se podaří, když svému dítěti podaří zdraví hned od narození. Takže kdy by mělo dítě začít chodit do ambulanice dentální hygieny? Co nejdříve. Už od narození je důležitá správná péče o dětskou dutinu ústní. Prostě už když se prořízne do dutiny ústní první mléčný zoubek, je důležitá správná péče. Každý zub, který se prořízne do dutiny ústní je kolonizován bakteriemi. To znamená, že pokud se zub dostatečně neočistí správně zubním kartáčkem, nedokáže se plocha zubu udržet hladká a bakterie se začínají uchycovat na drsné ploše zubu.

Správné návyky od dětství jsou základ

Snažte se budovat u dítěte od malička správné návyky. Každodenní čištění zubů, mechanické rozrušování plaku zajistí, že se dokonale vyleští povrch zubu a bakterie nemají šanci na množení a uchytávání se na drsné ploše. Sklovina zubu u dětského zubu bude krásně hladká, lesklá.
 
Správný kartáček pro děti předškolního věku je ta, který má malou hlavičku a velmi jemná vlákna. Maminku musí dentální hygienistka správně instruovat a motivovat. Každá matka zná nejlépe své dítě. Rituál čištění mléčných zubů, to není jen vyčistit si je ráno a večer. Formou hry lze čistit dítěti zuby i během dne.
 

Pamatujte_ dítě dělá to, co vidí u rodičů. Jste jejich vzor.

Dítě opakuje po rodičích. Pokud vás uvidí se zubním kartáčkem, určitě to bude brát jako samozřejmost. Bude opakovat. Hravou formou se to pro něj stane zábavou. A proto nebude mít strach před návštěvou u zubního lékaře. Pokud předtím navštíví ambulanci dentální hygieny, o to snadněji zvládne i prevenci.
 

Výživa dětských zoubků je také důlžitá

Každá matka by měla být seznámena s výživou, která ovlivňuje správný vývin zubů, mléčných i i trvalých, které se zakládají ještě v kosti. Správnou péčí tak zabezpečíte dítěti hladkou, lesklou sklovinu. Bez pigmentů, bez nánosů plaku ale i zubního kamene, který se u dětí školkařských věku objevuje stále častěji.
 
Bohužel mámy často nemají čas na čištění zubů dětí. Takže stále více dětí přichází v předškolním věku do ambulancí s nánosy zubního kamene, čajových pigmentů, ale i zubních kazů. Ten vzniká také na trvalých i mléčných zubech.
 

Uvědomte si, co dítě během dne jí

U dětí vzniká zubní kaz v souvislosti s jedením během dne, pitím sladkých nápojů, konzumováním čokolády. Cukr se považuje za drogu, která sice dodá jednorázovou energii, ale způsobuje právě odvápnění. Také sladké (kyselé) nápoje, šťávy, džusy a sladkosti běžně dostupné v supermarketech.
 
U dentálního hygienika dětští pacienti dostanou při první návštěvě výživový protokol, který rodiče vypíší. Během 48 hodin zaznamenají do něj vše co dítě snědlo a vypilo. Podle protokolu pak vyhodnotí jako dlouho je sklovina v kyselém prostředí. V kyselém prostředí totiž ph v ústech klesá, minimálně 30 minut trvá, dokud sklovina zremineralizuje a ph stoupne. Podle toho lze upravit výživu, aby se správnými návyky zajištěna správná péče a tím i zdravý chrup.

Sponzorováno

Dentální hygiena pro nejmenší

  • První návštěvu může dítě v doprovodu rodiče absolvovat již kolem 6. měsíce života, je věnována především instruktáži rodičů
  • Návštěva u dentální hygienistky je pro dítě výborným způsobem jak se seznámit s prostředím zubní ambulance. Proč? Ošetření trvá krátce, probíhá v příjemné atmosféře, není bolestivé a u dětí nezanechává nepříjemné vzpomínky.
  • Dentální hygienik se věnuje především nácviku domácí péče, dítě se učí používat zubní kartáček a získává první informace o svých zoubcích
  • Stejně důležitá je práce s rodiči, dozví se jak nejlépe zvládnout každodenní boj s čištěním zoubků svých ratolestí. Dochází k upozornění rodičů na vliv stravy z hlediska jejího složení a způsobu podávání
  • V tomto věku je u dítě možné provést přeleštění zoubků, odstranění pigmentaci a bakteriálního povlaku dentální hygienistkou. Zubní kámen v tomto věku je přítomen jen velmi zřídka. Prospěšná je i profesionální fluoridace mléčných zubů.

Co bychom si měli pamatovat v souvislosti s dětskými zuby?

  1. Mléčné zoubky je třeba čistit od okamžiku než se začnou prořezávat do úst dítěte
  2. Dětské zoubky čistí nejdříve rodiče, děti se postupně učí své zuby čistit
  3. Hlavní pomůckou na čištění je dětský zubní kartáček, často je nezbytné použít i dentální nit a mezizubní kartáček
  4. Ve třetím roce života mají děti kompletní mléčný chrup = 20 zubů
  5. Přibližně do 7 až 8 roku života děti nejsou schopny vyčistit si zuby samy, nemají dostatečně vyvinutou jemnou motoriku a intelektuální nedokážou zvážit důsledky nedostatečné hygieny, čištění zubů vnímají spíš jako hru

Co čeká dítě u dentálního hygienika?

Návštěva dítěte u dentální hygienistky je odlišná než u dospělého. Je zaměřena hlavně na prevenci před zubním kazem a na nácvik správné techniky čištění zoubků. Musí být při tom alespoň jeden z rodičů, hygienistka totiž spolupracuje i s ním. Dítě se nejprve seznámí s prostředím, se zubařským křeslem. Hygienistka mu vysvětlí, co se bude dít a jaké přístroje a nástroje bude používat. Potom mu vyšetří stav zubů i dásní.

Obarví se zoubky

Cílem prevence před zubním kazem je důkladné odstranění zubního plaku, na jeho odhalení se používá barevný roztok, který zbarví zoubky všude tam, kde se na nich povlak drží.

Pak se dítě a rodič dozví, jak má vypadat správný zubní kartáček, a na řadu přichází čištění zoubků. Dítě si je začne čistit prvé, aby zjistilo, jak dlouho a kolikrát musí projít kartáčkem po zubu, aby se roztokem zabarvený povlak setřel.

Později mu hygienistka ukáže správnou techniku. Nejprve čistí jen ona, později s pomocí dítěte a nakonec si dítě vyzkouší čištění samo. Celá instruktáž se provádí pomocí zrcadla.

Vyleštit, nafluoridovat

Sponzorováno

Dentální hygienistka rodiči zároveň názorně vysvětlí, jak má dítěti pravidelně zuby dočišťovat. Na důkladné vyčištění totiž pouze zubní kartáček nestačí, potřebuje i zubní nit na držáku na mezizubní prostory a jednosvazkový kartáček. Následuje odstranění zbývajících povlaků a přeleštění zubů leštící pastou, při níž se důkladně vyhladí povrch zubů. Posledním krokem je fluoridace zubů. Co je to? Fluoridace je název pro aplikaci fluoridů. Fluorid se spojuje se zubní sklovinou, vytvrzuje ji a ta se tak stává odolnější vůči vzniku zubního kazu.

Co si ještě přečíst o dentální hygieně?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva