Sponzorováno

Rozinky a zdraví – dodají vám energii! 4.91/5 (11)

Rozinky obsahují mnoho energie...

Rozinky obsahují mnoho energie…

Rozinky jsou výživné občerstvení a chutné jako zdravá výbava do salátů, ovesných vloček, ale pouze tehdy, pokud vyvážíte svůj jídelníček řadou dalších zdravých potravin.
Kromě rozinek by vaše strava měla obsahovat dostatek čerstvého ovoce nejen sušeného, ​​hodně zeleniny, libové bílkoviny. Pouze tak zůstanete fit, budete najezení, spokojení a zdraví.

Rozinky nejsou zrovna nejlákavější sušené ovoce. Vypadají jako scvrklé bradavičky. Ve skutečnosti jde o hrozny, které byly vysušeny na slunci nebo s použitím potravinářské sušičky. Rozinky jsou výživné a mohou vám poskytnout dostatek energie, ale mají také vysoký obsah kalorií a cukru. ¼ šálku rozinek obsahuje 130 kalorií, žádný tuk, 10 mg sodíku, 31 g sacharidů, 2 g vlákniny, 29 g cukru a 1 g bílkovin. Rozinky také obsahují malé množství železa a vápníku.

Rozinky s mírou

Jíst rozinky v každém jídle, nebo jíst více než jednu nebo dvě porce denně, může způsobit zvýšení tělesné hmotnosti a zvýšení hladiny cholesterolu. Místo toho, snězte hrst sušeného ovoce hlavně ráno.

Sladké rozinky se dají žvýkat i jako svačina. Posypte několik rozinek na zmrzlinu nebo váš dezert. Pro výživné občerstvení na cestách, kombinujte k nim mandle, vlašské ořechy, arašídy a vezměte si je do malého sáčku, který budete mít kdykoliv k dispozici v kabelce nebo v batohu.

Tak si to zopakujeme. K snídani posypte ovesnou kaši rozinkami namísto cukru. Na oběd si můžete užít salát posypaný s rozinkami. Na večeři přidejte pár rozinek do bramborové kaše. Dohromady dejte pozor, aby váš celodenní příjem rozinek nepřekročil jednu malou hrstku.

Rozinky – zdravé a chutné

Rozinky jsou nejen chutné, ale i velmi zdravé, výživné a velmi dobře trvanlivé.

Mají opravdu široké a skvělé využití. Neznáme asi domácnost ani kuchyň, kde by je neznali a občas nepoužívali. Mohou se jíst přímo tak, jak jsou. Ale jsou i jiné možnosti. Přidávají se často do koláčů, pečiva, či různých sladkých jídel. Jejich výborná sladká chuť jejich všestranně favorizuje. K dispozici je mnoho druhů různých rozinek. V závislosti na druhu révy, ze kterého pocházejí. Chutě mají tedy mnoho různých odstínů. Skoro jako víno .. Mají různé názvy, například Korintky nebo Thompson. Nejlepší druhy hroznů pro výrobu rozinek jsou ty, které obsahují co nejméně zrníček. Největšími producenty rozinek jsou typické vinařské velmoci. USA, Chile nebo Argentina. Ale i nevinařské země jako Mexiko, či Turecko. Nejčastějším způsobem produkce rozinek je sušení na slunci. Na sušení se mohou využít i elektrické, či plynové sušičky.

Sponzorováno

Dlouhá trvanlivost je největším benefitem rozinek

Trvanlivost je dlouhá a stabilní. Při zachování dobrého a správného skladování. Rozinky zůstávají dlouho sladké a chutné. Svými vlastnostmi se téměř přibližují čerstvému ​​ovoci. Zachovávají si nejen chuťové parametry, ale i výživové vlastnosti. Těší se velké oblibě. Jsou nenáročné a přitom chutné. S velmi univerzálním využitím.

Rozinky jsou o moc lepší než bonbony

Zubaři dlouho nedoporučili jíst rozinky, protože se domnívali, že způsobují zubní kazy a nemoci dásní. Nedávno se však zjistilo, že na destruktivní procesy v ústech nemají žádný vliv a navíc právě v rozinkách jsou látky, které se podílejí na ničení škodlivých bakterií. Jsou pro děti lepší alternativou než bonbony.

Obsahují hodně přírodního sladidla. Hodně glukózy a fruktózy. Rozinky jsou plné antioxidantů. Obsahují hodně vitamínů i minerálů. Jsou zdrojem energie. Přitom se z nich prakticky nepřibírá! Mají pozitivní vliv na metabolismus a trávení. Nemají zdaleka tolik negativních účinků než běžný cukr. Týká se to nejen metabolismu, ale například i chrupu.

V porovnání s čerstvým ovocem jsou rozinky mnohem bohatším zdrojem minerálních látek a stopových prvků (K, Ca, Mg, P, Zn, Fe a B), stejně tak vitamínů A, C a E.

Tip na recept – Ovesná kaše s rozinkami a jablky

Potřebujeme:

 • 250 ml mléka
 • PL vanilkového extraktu
 • 75 g cukru
 • 100 g ovesných vloček
 • 1-2 PL másla
 • 2-3 PL třtinového cukru
 • 2 jablka
 • rozinky
 • lískové oříšky
 • zakysaná smetana

Postup:
1. Mléko, vanilkový extrakt a cukr dáme do středně velkého kastrolu a pomalu přivedeme k varu, vsypeme ovesné vločky a povaříme 2-3 minuty nebo do zhoustnutí.
2. Kaši promícháme a rozdělíme do misek. Máslo rozpustíme v pánvi, přisypeme třtinový cukr a necháme zkaramelizovat a mírně zhoustnout.
3. Potom do pánve přidáme plátky jablek, rozinky a zlehka je opečeme. Směs dáme na kaši a posypeme sekanými lískovými oříšky. Podáváme s kopečkem smetany.

VIDEO: Přeměna hroznů a rozinky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva