Sponzorováno

Jak na odvodnění organismu efektivně? 4.9/5 (52)

 • Pokud máte pocit, že jste zavodnění, je důležité postupovat opatrně při odvodňování organismu. V tomto článku je několik kroků, jak to udělat bezpečně.
 • Pijte vodu pomalu a postupně: Pokud jste závažně zavodnění, neměli byste se pokoušet najednou vypít velké množství vody. To by mohlo způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je nauzea nebo zvracení. Místo toho pijte malé dávky vody každých 15-20 minut.
 • Pijte nápoje s elektrolyty: Kromě vody můžete pít nápoje s elektrolyty, které pomohou obnovit ztracené minerály. To mohou být komerční elektrolytové nápoje nebo domácí nápoje, jako je voda s citronem a solí.
 • Jezte hydratační potraviny: Potraviny s vysokým obsahem vody, jako jsou ovoce (například meloun nebo pomeranče) a zelenina (například okurky), mohou pomoci s hydratací.
 • Omezte fyzickou aktivitu: Pokud jste zavodnění, je vhodné omezit fyzickou aktivitu a odpočívat.
 • Sledujte své tělo: Dejte pozor na příznaky odvodnění, jako je suchá kůže, suché sliznice, tmavá moč, závratě nebo slabost. Pokud se tyto příznaky zhoršují nebo nezmizí, vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Konzultujte vše s lékařem: Pokud máte vážné problémy nebo jste zavodnění způsobeno nemocí, měli byste se poradit s lékařem. V některých případech může být potřeba intravenózní podání tekutin.
 • Pamatujte, že prevence je vždy nejlepší. Snažte se udržovat správnou hydrataci tím, že budete pravidelně pít vodu a sledovat své tekutinové potřeby.

Jak na odvodnění organismu efektivně?

Jak na odvodnění organismu efektivně?

Cítíte se nafouknutí, trápí vás otoky nohou nebo se příliš potíte? Možnou příčinou může být přílišné zavodnění vašeho organismu. Pak je třeba tělo odvodnit. Jak na odvodnění organismu? Poradíme vám, čtěte dál.

Jak poznáte zavodněný organismus?

Voda je nedílnou součástí lidského těla, je důležitá pro správné fungování organismu, ale v nadměrném množství tělu škodí. Lidé se zavodněným organismem trpí na otoky nohou a rukou, nadměrně se potí, mají pocit nafouknutého břicha.

Příčiny zavodnění organismu

Příčin zavodnění může být několik – příliš mnoho soli nebo cukru v potravě, premenstruační syndrom, překyselení organismu, špatná funkce lymfatického systému, nedostatečný pitný režim, nevhodná hormonální antikoncepce, ale také nemoci jako je cirhóza jater, onemocnění ledvin, srdeční choroby nebo vysoký krevní tlak.

TIP: Příjem a výdej tekutin v našem těle by měl být v rovnováze. Podívejte se na nejčastější příčiny a řešení zadržování vody v těle vycházející z filozofie Sebastiana Kneippa a vyzkoušejte bylinky na odvodnění.

Jak odvodnit organismus?

Pokud je zavodnění způsobené nemocí, lékař předepíše pacientovi diuretika ve formě léků. Ale existují i ​​přírodní prostředky, které pomohou organismus odvodnit.

Odvodnění organismu pod lékařským dohledem

Rychlé odvodnění organismu sebou nese jistá rizika, proto by mělo být prováděno pouze na doporučení lékaře a pod lékařským dohledem. A to nejen odvodňování pomocí léků, ale měli byste se poradit i o užívání volně dostupných bylinných produktů, které slouží k odvodnění organismu.

Odvodnění by rozhodně nemělo sloužit jako prostředek pro rychlé zhubnutí. Nejenže svou hmotnost získáte během pár týdnů zpátky, ale ještě nějaké kila navíc naberete.

Potraviny podporující odvodnění organismu

V první řadě je třeba snížit příjem soli a výrobků s jejím vyšším obsahem (např. Uzeniny nebo instantní polévky). Dále je důležité snížit příjem cukrů.

Skvělým diuretikem je meloun nebo okurka, dále pak kořenová zelenina – celer, petržel a pastiňák. Proto při odvodňování tyto potraviny do svého jídelníčku zařazujte co nejvíce. Dobrým pomocníkem pro odvodnění jsou i obyčejné jablka, které navíc pomáhají upravovat peristaltiku střev.

Sponzorováno

Byliny pro odvodnění organismu

Při odvodnění jsou hojně využívány také bylinné čaje a výtažky z bylin. Rostliny, které se využívají k odvodňování, jsou kopřiva dvoudomá, bříza, pampeliška lékařská, přeslička rolní, pýr plazivý, ale i černý rybíz nebo brusinka obyčejná. Čaje z těchto bylin koupíte v každé lékárně.

Dostatečný pitný režim

Při odvodnění organismu je důležitý pravidelný pitný režim. Na nedostatek přijímaných tekutin totiž tělo reaguje zadržováním vody, kdy si tvoří zásoby na horší časy. Proto je vhodné pít dostatek neperlivých vod.

Prevence zavodnění organismu

Aby nedocházelo k přílišnému zavodnění organismu, je důležité vyhýbat se nadměrnému solení, omezit příjem cukrů, jíst dostatek potravin s obsahem draslíku a dostatečně pít.

Pokud i přesto budete mít příznaky zavodnění, informujte svého lékaře, protože by to mohla být známka nějaké nemoci.

8 TOP tipů na odvodnění organismu

Všeho moc škodí, to víme všichni. I když vám ze všech stran kážou, že třeba pít hodně vody, i zde je třeba se zastavit a zamyslet nad tou správnou mírou. Velmi jednoduše se může stát, že se vám v organismu začne přebytečná voda ukládat a pocítíte to nejen na hmotnosti, ale také v podobě různých otoků.

Ať už jde o oči, obličej nebo nohy a kotníky. Ledviny totiž přílišný „nával“ vody nezvládají a do tkání se ukládá sůl, která vodu v těle zadržuje.
Jak se však takovému ukládání ubránit, když neustále potřebujete hasit žízeň a těžko odhadnout, kolik je správná míra?

1. Šetřete své ledviny

Vyplatí se vyloučit ze stravy živočišné bílkoviny, které nadměrně zatěžují ledviny, také slané potraviny, sýry a uzeniny. Mořské řasy zbaví organismus těžkých kovů a upraví vaši hormonální činnost.

2. Mořské řasy jsou zázrak

V prodejnách se zdravou výživou najdete mořské řasy jménem kombu, ty mají tu schopnost, že odstraňují a rozpouštějí usazeniny tuků a hlenů, které vznikají při přílišném požívání živočišné stravy. Kromě toho je využijete i při detoxu, zbaví váš organismus těžkých kovů a upraví vaši hormonální činnost.

3. Kořenová zelenina je kamarád

Nakupte si čerstvou petržel, celer, mrkev, bílou ředkvičku, šalotku, křen, celer, okurku, nevynechejte ani zelí a listovou zeleninu.

4. Návrat k ovesným vločkám

Oves a ječmen umí být při odvodňování také velmi užiteční.

5.Pomoc z přírody

Přeslička, březové listy, jitrocel, kopřiva, lopuchový kořen, máte široký výběr bylinek, které díky své močopudnosti odstraní přebytečnou vodu v těle.

6. Nebojte se chřestu

Tato u nás víceméně nová zelenina obsahuje saponiny a fruktan, které přirozeným způsobem pomáhají organismu odvodnit se bez ztráty důležitých solí v těle. Kromě toho chřest obsahuje velmi důležité minerální soli, jmenujme například draslík.

7. S exotikou ruku v ruce

Ananas je u nás sice už dostupnější jako kdysi, jeho „balení“ zvykne ale většinou odradit. Co může být chyba. Ananas totiž obsahuje velmi užitečný enzym bromelin, ten podporuje přirozené trávení a pročištění organismu.

8. Technikou ke zdraví

Zkoušeli jste už někdy elektrolýzy v detoxikační vaničce? Už i v ČR lze nalézt detoxikační centra, které se této metodě věnují. V tomto případě je lepší svěřit se odborníkům, jak si bez rozmyslu objednat různé produkty, které nám nabízí teleshopping.

Sponzorováno

Jak jste zkoušeli odvodnit organizmus vy? Napište nám vaše tipy na odvodnění do komentářů.

Co číst dál?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  7 Komentářů u článku “Jak na odvodnění organismu efektivně?”

  1. Deniska napsal:

   Se zavodňování jsem se potýkala dva roky. Zkusila kde co, čaje, diety, ale nic nepomohlo. Potom jsem na doporučení kamarádky zkusila tabletky H2Out a otoky byly rázem pryč!

  2. Klára napsal:

   Taky mám problém se zavodněním organismu. Za jak dlouho se prosím dostavily výsledky?

   • Katka napsal:

    H2Out užívám 14 dní a už na sobě pociťuji změny. Byla jsem hodně zavodněná a natékaly mi nohy. A jak píšou holky nahoře, otoky jsou pryč a cítím se mnohem líp. Musím říct, že to fakt funguje.

  3. Lenka Volná napsal:

   H2out mi taky dost pomohl. Otoky i přebytečná voda zmizely.

  4. Hedvika Svobodová napsal:

   H2out mi přijde cenově dostupný a účinný, takže souhlasím s holkama.

  5. Zuzka napsal:

   Ahoj holky, také mohu přidat svou pozitivní zkušenost s H2outem. Jako jediný mi zabral na odvodňení a k tomu, abych se zbavila otoků.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva