Sponzorováno

Stříbrná voda – jak se vyrábí a jaké má účinky? 4.57/5 (14)

Naši předkové vodu, ale i víno uchovávaly ve stříbrných nádobách. Stříbrné nádobí ale nebylo pouze znakem majetku, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale bylo i účinným dezinfekčním prostředkem. V dnešním článku si budeme povídat o stříbrné vodě.

Stříbro – jednoduchá dezinfekce v minulosti

Stříbro je vzácný kov, ale i úžasná léčebná látka. Stříbro se používalo v dávné minulosti na dezinfekci vody. Jak? Horké stříbro se máčelo ve vodě, případně se stříbro ponechávalo ve vodě na delší dobu. Lidé v minulosti házeli do studní stříbrné mince, aby vodu dezinfikovali a také posvětili.

Stříbro se také používá již tisíce let k léčbě onemocnění, ale i pro prevenci. V minulosti se jím léčili různá poranění. I čínská akupunktura ví o jeho schopnostech a už tři tisíce let používá stříbrné jehly.

To, co naši předkové intuitivně věděli, objevili vědci v 19. století, když zkoumali vlastnosti stříbra. Třeba zjistili, že bakterie záškrtu zahynuli jen tři dny poté, jak je položili na postříbřený talíř. Stafylokokus přežil pouze dva dny a bakterie tyfu 18 dní.

Účinky stříbra jsou známé již od starověku. Především námořníci či antičtí bojovníci používali stříbrné předměty a sklenice na dezinfekci vody.

Zjistili, že stříbro má silné bakteriální účinky. Proniká rychle do buněk mikrobů a ničí je. V dnešní době objevili jeho kouzlo mnoho výrobců kuchyňských spotřebičů (ledničky, pračky), stříbrné nitě se používají také v textilním průmyslu při výrobě matrací.

Používá se v kosmickém průmyslu, ale také v medicíně (při svorkování mozkových cév), stříbrné přísady se využívají ve zdravotnických zařízeních na prevenci infekcí při ranách a popáleninách. Takže je toho mnoho.

Jak stříbro funguje?

Stříbro reaguje s mikroby třemi způsoby.

  1. Působí na buněčné membrány, dostane se do DNA buňky a blokuje mechanismus bakterie.
  2. Stříbro blokuje bakterie různými způsoby, proto si nedokáží vybudovat vůči stříbru rezistenci. Stříbro není návykové a neškodí člověku. Problém představuje pro mikroby. Ne pro člověka.
  3. Stříbro ničí takzvané bezkyslíkaté mikroorganizmy. To jsou ty, které nepotřebují ke svému životu kyslík.

Kromě toho, že stříbro je vzácný kov, má význam pro správné fungování organismu. Posiluje imunitní systém. Věkem však jeho koncentrace v organismu klesá. Jeho zásoby dokáže doplňovat například právě stříbrná voda. Tu si můžete vyrobit bez problémů v domácím prostředí.

Koloidní stříbro

Pro léčebné účinky se využívá koloidní stříbro. Koloidní stříbro je v podstatě jednoduché stříbro, jehož molekuly jsou rozptýlené ve vodě.

Jeho koncentrace se uvádí v jednotkách ppm. Stříbrná voda je pak čirá, bezbarvá kapalina, ale při vyšších koncentracích dosahuje mírně našedlé barvy. Takto hodně koncentrovaná voda se používá obvykle pro použití z venku.

Obsahuje dvě formy stříbra, a to kladné stříbrné ionty a stříbro jako kov. Ionty mají oxidační vlastnosti. Molekuly stříbra s kladným nábojem oxidují patogen, ten ztrácí svůj záporný náboj.

Jak vyrobit stříbrnou vodu?

Rychlou a také relativně dostupnou možností k výrobě či získání stříbrné vody v pohodlí domova je přístroj zvaný Ionizátor vody. Princip jeho fungování je velmi snadný. Fungování ionizátoru vody je vlastně založeno na dvou elektrodách, mezi nimiž prochází ve vodě konstantní elektrický proud. Pod vlivem proudu se stříbro rozpouští, a ionty stříbra se uvolňují do vody ve velkých množstvích.

Sponzorováno

Tímto procesem získáte vodu s velmi vysokým obsahem stříbra. Vysoce koncentrovaná stříbrná voda se doporučuje používat pouze navenek a pít ve stanovených doporučených množstvích, neboť nadměrné hromadění stříbra v lidském těle může způsobit výraznou pigmentaci kůže, která se projevuje ztmavnutím sliznic a pokožky.

Stříbrná voda se dá vyrobit pomocí ionizátoru a dvou elektrod

Stříbrná voda se dá vyrobit pomocí ionizátoru a dvou elektrod

Na co se stříbrná voda používá?

Způsobů a důvodů pro použití stříbrné vody je mnoho. Zmiňme alespoň ty nejčastějčí:

Pro léčbu nemocí ústní dutiny

Stříbrná voda umí pomoci třeba při zánětu dásní, zánětu sliznice dutiny ústní (tzv. stomatitidě) či při jiných onemocněních dutiny ústní. Jak takovou stříbrnou vodu používat? Obecně se doporučuje aplikovat roztok vody se stříbrnými ionty ve formě výplachů úst. Má také příznivý vliv na ústní sliznici, hojí dásně a léčí zánětlivá onemocnění ústní dutiny.

Pro léčbu problémů a nemocí trávicího traktu

Podle některých statistik má asi polovina populace z rozvinutých zemí problémy s trávicími obtížemi. Tak třeba opakující se bolest žaludku může člověka znepokojovat roky, což může vyústit až k žaludečním vředům nebo atrofii žaludeční sliznice s rizikem vzniku polypů či dokonce rakoviny. Relativně nedávno vědci objevili mikrobiální příčinu chorob – Helicobacter. Bakterie Helicobacter konzumuje červené krvinky a je hlavním důvodem rozvoje gastrointestinálních nemocí.

Při výzkumu se ukázalo, že ionty stříbra velmi účinně potlačují Helicobacter, jakož i jiných bakterií, které ovlivňují gastrointestinální trakt (E. coli, Staphylococcus atd.). A co je ještě super? Ionty stříbra nenarušují prospěšnou střevní mikroflóru.

Sponzorováno

A co vy? Používáte nějak stříbro pro svoje zdraví? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o stříbru a o dalších tématech přečíst?

Zdroje článku a studie o stříbrné vodě

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva