Jak na zavodněný organismus? Jak odstranit vodu z těla? 4.67/5 (33)

Sponzorováno

Máte zavodněný organismus?

Máte zavodněný organismus?

Zadržování vody v organismu a následný efekt kil navíc není ničím výjimečným. Nepříjemnými doprovodnými příznaky často bývají i oteklé nohy či oči, což se projevuje zejména ráno po probuzení. Proč se to ve vašem těle děje a jak se nechtěného zavodnění zbavit?

Neukazuje ručička na váze večer a ráno to samé?

Příčinou zřejmě nebude rapidní přírůstek tukových zásob. Prudké změny váhy, jakými jsou například byť kilový rozdíl na váze ráno ve srovnání s večerem, má na svědomí právě zadržovaná voda. Rovnováha mezi vylučováním a zavodňováním se tak naruší a vy můžete mít nepříjemný pocit nafouknutí či otoku. Proč se tak ve vašem těle děje? Souvisí to zejména se stravou, kterou jste snědli, resp. s jejím deficitem.

Prsty v tom má sodík i cukry

Právě nadměrný příjem sodíku je nejčastějším důvodem, proč dochází ke nadměrnému zadržování tekutin v těle. Příliš mnoho sodíku konzumuje většina z nás zejména v pochutinách, jako jsou slané oříšky, chipsy, krekry, ale zdrojem je i přesolené jídlo, polotovary, či zpracované jídla. Podobně to však v těle funguje také s nadměrným příjmem cukru a škrobu. Pozor proto i na přejídání těstovinami, bílou rýží nebo slazenými nápoji a zákusky.

Viníky mohou být i nemoc a léky

Pokud jste se právě dozvěděli, že jste zavodnění i když nekonzumujete hodně slaného či sladkého, můžete mít pravdu. Příčinou zavodnění totiž může být i nemoc, zejména nesprávně fungující ledviny. Kromě toho se mohou na zadržování vody v těle podílet i léky, které berete – například hormonální antikoncepce. Pokud si myslíte, že je tento problém způsoben právě nevhodnou léčbou, poraďte se se svým lékařem o jiné alternativě. Kolísání váhy spojené s tímto problémem může také u žen souviset i s menstruačním cyklem.

Co platí proti zavodnění?

Pokud jste přesvědčeni o tom, že nadbytek vody ve vašem těle má stravovací základ, pak je klíč k jeho odstranění poměrně jednoduchý – změnit jídelníček. Jak?

Sponzorováno

  • příjem soli omezte na minimum – vzdejte se všeho slaného či prosoleného, co vám přijde do cesty, přestaňte používat slánku k při stolování pokrmů v restauraci, vyhněte se rychlému občerstvení a zpracovaným jídlům a polotovarům, které obsahují množství sodíku. Nevhodné jsou i slané sýry a uzeniny.
  • odpusťte si i cukr – pokud to myslíte vážně, měli byste se vzdát i cukrovinek, sladkostí, zákusků, ale i bílého chleba, pečiva, bílé mouky, těstovin a bílé rýže. Množství cukru se skrývá v slazených a energetických nápojích, proto pozor i na ně.
  • doplňte draslík – tento minerál je velmi důležitý pro udržení rovnováhy tělesných tekutin. Neváhejte proto jíst více ovoce a zeleniny, které ho obsahují. Bohatými zdroji draslíku jsou například: banány, meruňky, pomeranče, brambory, drůbež, či mléčné výrobky.
  • pijte, pijte, pijte – zní to sice jako nesmysl na druhou, ale co se zpočátku může zdát jako ještě větší zlo, je právě naopak pomocí. Dostatek čerstvé vody dokáže vyplavit z těla nahromaděný sodík a s ním společně i nadměrně zadrženou tekutinu.
  • obiloviny, luštěniny i mořské řasy – vaše strava by se měla skládat ze zeleniny, vhodná je například chřest, kořenová zelenina, například mrkev, petržel, celer. Dbejte na dostatek luštěnin (zejména sója a mungo), z obilovin byste měli upřednostnit zejména oves a ječmen. Doplňte si i vitaminy A a C a vhodný je i příjem mořských řas, zejména druhu kombu.

Pomáhá také lymfodrenáž

Lymfatický systém hraje při tématice nadměrného zadržování tekutin v těle důležitou roli. Pokud je přetížen, nesplňuje svou funkci na 100% a tím pádem také přispívá ke zavodnění. Efektivně působí lymfodrenáž, která se provádí přístrojově a pocitově připomíná příjemnou masáž nohou. Ještě o něco účinnější je však ruční lymfomasáž, kterou můžete podstoupit u maséra. Bez úpravy životního stylu však ani ona nepřinese zázraky. Lymfodrenáž má kromě odvodnění i jiné přednosti – pomáhá například snižovat hmotnost, zmírňuje celulitidu a je i prevencí křečových žil.

A co vy? Jak bojujete se zavodněným organizmem ty?

VIDEO: Manuální lymfodrenáž

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva