Sponzorováno

Jitrocel kopinatý a zdraví – na ošetření ran i na lepší dýchání 4.88/5 (26)

Jitrocel kopinatý a zdraví - na ošetření ran i na lepší dýcháníJitrocel kopinatý má mezi léčivými rostlinami významné a důležité postavení. Vzezřením sice nepatří mezi „krásky“, zato v sobě ukrývá neuvěřitelnou léčivou sílu. Nemusíme ani cestovat příliš daleko, abychom to kouzlo odhalili. Už český název nám napovídá, že jitrocel rychle celí rány. Plinius dokonce tvrdil, že pokud přidáme do hrnce ke kusům masa jitrocel, znovu se scelí. Anglosasové mu v spisech z 10. století připisují vlastnosti statečného, nebojácného a vytrvalého rytíře odolávajícího zlu. Obecně byl jitrocel odpradávna považován za zázračnou bylinu na ošetřování ran.

Pokud při letních toulkách natrefíte na jitrocel kopinatý, určitě ho nepřejděte jen tak. Jitrocel léčí modřiny, vyrážky, kožní záněty, ale zacelí i žaludeční vředy.

Co z jitrocele sbírat?

Trhejte kopinaté listy. Sušte je v tenkých vrstvách, ve stínu a vzdušné místnosti, protože se snadno zapaří. Po vysušení ho vložte do papírových krabic nebo sáčků.

Na co je jitrocel dobrý?

Ničí vás časté nemoci dýchacích cest, kašel a zahleněné průdušky i plíce? Do hrnku nasypte dvě čajové lžičky rozdrobeného jitrocele, zalijte je třemi decilitry vroucí vody a nechte dvacet minut odstát. Čaj pijte třikrát až čtyřikrát denně a po mírném ochlazení si ho smíte i přisladit medem.

Jitrocel zlepší i trávení, pokud na přípravu nápoje použijete tři čajové lžičky bylinek a tři decilitry vařící vody. Čaj nechte louhovat od dvaceti do čtyřiceti minut, nepřidávejte sladidla a posrkávejte ho vlažný i pětkrát denně. Porazí zánětlivá onemocnění žaludku i střev, působí totiž protizánětlivě a antibakteriálně. Zacelí i žaludeční či dvanáctníkové vředy, ale při nich stejně jako při zánětu žaludeční sliznice ho nestačí jen pít. Po dopití si lehněte na záda a během patnácti minut se otáčejte postupně nejprve na jeden bok, pak na břicho, na druhý bok a nakonec se vraťte do polohy na zádech. Jen tak čaj propláchne celou žaludeční sliznici a nejen její spodní část.

Jitrocelová kaše

Při trampotách s trávením pomůže i konzumace čerstvých umytých jitrocelových listů. Trochu je rozklepte vařečkou na kaši, snězte ji a zapijte. Jitrocel již v žaludku a střevech svou práci udělá.

Jitrocel pomáhá i zvenku

Jitrocel léčí i rány, modřiny, vředy a kožní záněty. Obklad si připravte takto: Suché bylinky rozemelte na prášek, zalijte je malým množstvím vařící vody, aby vám vznikla kašička. Rozetřete ji na mikrotenový sáček, přiložte na postižené místo a upevněte obvazem. Obklady vyměňujte dvakrát až třikrát denně. Na mikrotenový sáček můžete poskládat i čerstvé pohmožděné jitrocelové lístky.

Sponzorováno

Jitrocel se především používá na všechny nemoci dýchacích orgánů, zejména na silné zahlenění, kašel, černý kašel, plicní astma, dokonce na plicní tuberkulózu. Švýcarský přírodní léčitel kněz Künzle, samouk a znalec velké léčivé síly všech našich rostlin, píše: „Používá se celá rostlina – kořen, stvol, klas, semena a všechny její druhy. Tak jako žádná jiná rostlina pročistí krev, plíce a žaludek, je proto dobrá pro každého chudokrevného nebo se špatnou krví, slabými pľícemi a ledvinami, pro toho, kdo je bledý, má vyrážky, lišeje nebo kdo pokašlává, je ochraptělý, hubený jako koza, i kdyby ho do másla ponořil. Pomáhá slabým dětem, které přes dobré stravě sotva se udrží na nohou!“

Jak použít jitrocel?

Nálev

1 vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru vody. Zapaří se a krátce vyluhuje.

Čajová směs

1 vrchovatá lžička směsi jitrocelových listů a mateřídoušky ve stejném poměru se zapaří 1/4 litrem vody.

Čerstvé listy jitrocele kopinatého nebo velkého se umyjí, na desce rozválíme na kaši a přiloží.

Sirup z jitrocele

4 plné hrsti umytých jitrocelových listů se rozdrtí na mlýnku na maso. K této kašovité hmotě přidáme trošku vody, 300 g cukru a 250 g včelího medu. Za stálého míchání vše na slabém plameni povaříme, až vznikne houstnoucí kapalina, tu ještě horkou nalijeme do lahví a uložíme do chladničky.

Pleťová voda

Hodí se na dočištění mastné pleti, stahuje póry, čistí a dezinfikuje. Nejprve si připravíme tinkturu z 5g čerstvých listů a 100g lihu (60%). Listy vyluhujeme asi deset dní při pokojové teplotě v nádobě se širokým hrdlem, tekutinu pak scedíme. 30g z ní smícháme se 70g destilované vody a zbytek tinktury uložíme do tmavé nádoby. Pleťová voda je na světě.

Koupel, kloktadlo

Oba se připravují ze šťávy z lisovaných, rozmixovaných nebo v mlýnku na maso rozemletých čerstvých listů. Rozředěnou s vodou ji můžete použít jako kloktadlo při zánětech hrdla, úst nebo dásní. Lázeň je vhodná při zánětech, vředech a ranách. Samotnou šťávu užívejte pokud trpíte zánětem sliznic, cystitidou, průjmem nebo plicní infekcí. Doporučená dávka je 10ml třikrát denně.

Druhy jitrocele

Na světě existuje několik druhů. Kromě jitrocele kopinatého je to i například jitrocel větší (P. major), který má rovněž značnou léčivou moc. Hraje roli první pomoci při včelích bodnutí a štípnutí hmyzem. Oba druhy najdeme na loukách, okrajích cest, pastvinách, prakticky téměř všude. Pro vysokou spotřebu se pěstuje i na polích a v zahrádkách. Sbírají se listy a to v době, kdy narostou do obvyklé velikosti – netřeba čekat na rozkvetlé květy. Musí být odříznuty opatrně, aby se nestlačily a později při sušení nezhnědly.

VIDEO: Jitrocel kopinatý – ošetření ran,ekzémů a popálenin

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Plantago lanceolata3“ od StaraBlazkovaVlastní dílo. Licencováno pod GFDL via Wikimedia Commons.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva