Hořčičný olej na vlasy – jak a proč ho používat? 4.71/5 (7)

Sponzorováno

Hořčičný olej na vlasy - jak a proč ho používat?Možná jste někde slyšeli nebo četli o použití hořčičného oleje na vlasy. Pokud se o použití tohoto oleje na vlasy dozvědět více, je zde sedm věcí, které byste měli vědět.

A my se na ně v tomto článku podíváme.

1. Existuje více druhů hořčičného oleje

Hořčičný olej se také nazývá „sarson ka tel“, pochází ze semen rostliny hořčice. Tento pikantní olej je oblíbený v indické a nepálské gastronomii. A někteří lidé používají tento olej při péči o vlasy.

Existuje několik druhů hořčičného oleje – můžete se setkat s olejem z hořčice černé, hořčice hnědé a bílých hořčičných semínek. A každý s těchto olejů můžete použít na vlasy.

2. Používá se na masáže i vlasy, ale ne vše je schválen pro konzumaci

Hořčičný olej není schválený k přímé konzumaci v některých státech USA, protože může obsahovat až 40 procent kyseliny erukové, která byla spojena se zdravotními riziky v některých studiích na zvířatech.

Hořčičný olej je tak ve Spojených státech používán spíše jako vlasový a masážní olej.

Před použitím hořčičného oleje na vlasy a pokožku hlavy proveďte test na kůži. Umístěte malou kapku oleje na vnitřní stranu předloktí. Vmasírujte ho a počkejte 24 hodin. Sledujte jakékoli známky alergické reakce, jako je zarudnutí, otok, svědění nebo kožní vyrážka. Pokud se u vás nic takového v místě aplikace oleje neobjeví, můžete ho použít na vlasy.

3. Je populární jako kondicionér na vlasy

Hořčičný olej je bohatý na přírodní tuky, což z něj činí dobrý kondicionér pro vlasy. Ve 100 g hořčičného oleje je asi:

 • 59 gramů mononenasycených tuků
 • 21 gramů polynenasycených tuků
 • 12 g nasycených tuků

Přírodní tuky pomáhají pěkně utěsnit každý pramen vlasů. To může pomoci k tomu, aby vaše vlasy vypadaly lesklejší a hladší. Může to pomoci zabránit těmto problémům:

 • suché vlasy
 • suchá, šupinatá pokožka hlavy
 • křehké vlasy
 • roztřepené konečky vlasů
 • poškození vlasů teplem

4. Používá se také ke snížení zánětu a bolesti

Při aplikaci na kůži má hořčičný olej ohřívací účinek. Proto se používá jako domácí lék na uklidnění svalových bolestí.

Výzkum ukazuje, že hořčičný olej má podobné vlastnosti jako kapsaicin, rostlinná sloučenina v chilli papričkách. Kapsacin je znám pro jeho protizánětlivé vlastnosti.

Z tohoto důvodu může hořčičný olej také pomoci vyřešit některé problémy s vlasy či pokožkou hlavy, jako jsou například tyto:

5. Používá se k léčbě lupů

Výzkum ukázal, že hořčičný olej má také antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Používání na pokožce hlavy může pomoci zabránit nebo omezit tyto problémy:

 • lupy způsobené růstem kvasinek
 • akné nebo různé pupínky

6. Hořčičný olej je pro některé lidi dráždivý

Hořčičný olej v sobě má přirozeně se vyskytující sloučeniny, jako je třeba kapsaicin, kyselina eruková, a síru zvanou allyl thiokyanát, které mohou být mírně dráždivé pro kůži u některých lidí. Záleží na vaší pokožce a její citlivosti.

Sponzorováno

Lichen planus

Hořčičný olej, který je konzumován nebo aplikován na kůži, může u některých lidí způsobit kožní vyrážku zvanou lichen planus. Tento druh vyrážky způsobuje fialové léze nebo bílé puchýře.

Podráždění kůže a očí

Nepoužívejte příliš mnoho hořčičného oleje na vlasy nebo pokožku hlavy. Přírodní chemikálie v něm mohou způsobit podráždění kůže nebo očí.

Ucpané póry

Stejně jako ostatní oleje může i tento olej ucpávat póry, pokud zůstane na kůži. Po použití hořčičného oleje si umyjte vlasy. Ujistěte se, že odstraníte veškerý olej, abyste se vyhnuli mastnotě vlasů, zablokovaným pórům na pokožce hlavy a štiplavému hořčicovému zápachu.

Není vhodný pro děti

Nepoužívejte hořčičný olej na kojence a malé děti. Chemikálie v tomto oleji, které mu dodávají typickou kořeněnou chuť a silný zápach, mohou dráždit citlivou dětskou pokožku.

7. Existuje několik způsobů, jak léčit vlasy a pokožku hlavy

Podívejte se, jak můžete použít hořčičný olej pro léčbu problémů s vlasy a pokožkou hlavy:

Udělejte si masku na vlasy z hořčičného oleje

Vezměte jednoduše lžíci hořčičného oleje nebo vyzkoušet směs olejů. Zvažte smíchání těchto olejů:

 • 1 lžíce hořčičného oleje
 • 1 lžíce mandlového oleje
 • 1 lžíce jojobového oleje

Směs (nebo samostatný hořčičný olej) mírně zahřejte až na 10 sekund. Masku hořčičného oleje naneste na vlasy od kořenů až po konce.
Před vymytím nechte působit nejméně 30 minut. Olej pak důkladně opláchněte teplou vodou. Používejte takto jednou měsíčně.

Ošetření pokožky hlavy

Potřete špičky prstů malým množstvím oleje, pak jemně masírujte olej do pokožky hlavy. Nechte působit až hodinu. Umyjte si a šamponujte vlasy jako obvykle.

Nezapomeňte nejdříve provést test na malém kousku pokožky. Známky zarudnutí, svědění, mravenčení nebo nepohodlí znamenají, že byste ho měli opláchnout a raději nepoužívat.

Použijte hořčičný olej před šamponováním vlasů

Nalijte malé množství oleje do dlaně vaší ruky. Olej naneste na vlasy nebo jen na jejich konce. Nechte působit asi 10 minut. Pak si umyjte šamponem vlasy jako obvykle.

A co o hořčičném oleji říkají výzkumy?

Existují různé výzkumné studie o léčivých vlastnostech hořčičného oleje. Většina výzkumu je zaměřena na obecné účinky na zdraví a ne na účinky hořčičného oleje na vlasy. Nicméně, mnohé z vlastností, které dělají hořčičný olej prospěšný pro zdraví těla také, mají pozitivní dopady na pokožku hlavy a vlasy.

Hořčičný olej má vysoký obsah tuků včetně omega-3 mastných kyselin. To může pomoci snížit zánět na kůži a pokožce hlavy. Použití hořčičného oleje jako ošetření pokožky hlavy může pomoci chránit nebo zlepšit zdraví vlasových kořenů – vlasy budou silnější.

Studie z roku 2016 na myších zjistila, že hořčičný olej pomohl blokovat některé receptory bolesti v těle. To znamená, že může pomoci zmírnit bolesti svalů a jiné druhy bolesti v těle. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda má hořčičný olej u lidí stejný účinek při zmírnění bolesti.

Další studie z roku 2016, která testovala hořčičný olej v laboratoři, ukázala, že má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. To znamená, že může pomoci zastavit růst bakterií a zabránit infekcím kůže, pokožky hlavy a těla.

Sponzorováno

A co vy? Používáte hořčičný olej na vlasy a pokožku hlavy? Zkuste to.

A co si dále na toto téma přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva