Sponzorováno

Přírodní a přirozené řešení žlučníkových kamenů – alternativní léčba 3.63/5 (16)

Jak na žlučníkové kameny přírodně?

Jak na žlučníkové kameny přírodně?

Žlučníkové (či žlučové) kameny jsou tvrdá ložiska, která se mohou vytvořit ve vašem žlučníku. Existují dva typy žlučníkových kamenů:

 1. Cholesterolové žlučové kameny, které jsou nejčastější a jsou tvořeny nadbytkem cholesterolu. Cholesterolové kameny patří mezi žlučové kameny. Vytvářejí se, když žluč obsahuje větší množství cholesterolu nebo když má méně žlučových kyselin. Cholesterolové kameny mohou vznikat také při poruše vyprazdňování žlučníku. Představují 75-80% všech případů žlučníkových kamenů.
 2. Pigmentové žlučové kameny, které jsou tvořeny přebytkem bilirubinu. Pigmentové kameny tedy obsahují především bilirubin (žlučové barvivo) a jeho soli, vápenaté soli a vápník.

Chirurgické řešení je vnímáno jako běžná léčba žlučových kamenů, ale málokdo ví, že je můžete léčit přírodními (alternativními) prostředky. A v tomto článku se právě na takové přírodní a přirozené metody léčby žlučníkových kamenů podíváme.

Jak léčit žlučové kameny bez chirurgického zákroku

Žlučové kameny mohou způsobit ostrou a intenzivní bolest v pravé horní části břicha. Tato bolest může „vystřelovat“ do zad, někdy až na lopatku. Mezi další příznaky patří nauzea, zvracení, světle zbarvená nebo šedá stolice a průjem.

Než se pokusíte léčit žlučové kameny sami, promluvte si se svým lékařem. Váš lékař vám může pomoci získat správnou diagnózu. Může vám také poradit ohledně vašich možnostech léčby. Pokud máte zažloutlé oči, horečku nebo zimnici a intenzivní bolest břicha, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak tedy řešit žlučníkové kameny přírodně?

1. Vyčištění žlučníku

Existuje několik důvodů, proč se mohou tvořit žlučové kameny:

 • Vaše játra mohou vylučovat více žluči, než se může rozpustit.
 • Vaše tělo může mít přebytečný pigment zvaný bilirubin, který nelze rozpustit.
 • Žlučník se nemusí úplně, nebo tak často vyprázdnit (tak jak je potřeba).

Některé zdroje tvrdí (např. tento), že vyčištění žlučníku nebo vyprázdnění žlučníku může pomoci rozbít žlučníkové kameny a vyprázdnit žlučník. Neexistují však žádné vědecké důkazy na podporu těchto tvrzení. Tělo by mělo být schopné se z tohoto pohled očistit samo.

Přesto někteří lidé konzumují kombinaci olivového oleje, džusu a bylin po dobu dvou nebo více dnů. A mají pozitivní výsledky. Během této doby lidé nekonzumují vlastně nic jiného, než tuto směs oleje. Neexistuje žádná standardní směs ani recept. Tato směs však může být nebezpečná pro lidi s diabetem nebo pro ty, kteří mají nízkou hladinu cukru v krvi.

Jedna studie se zabývala účinky olivového a slunečnicového oleje na žlučových kamenech. Vědci zjistili, že zatímco olivový olej měl vliv na spotřebu žluči, neovlivnil žlučové kameny.

Než začnete s jakýmkoli typem takového očištění, promluvte si se svým lékařem. Nemusí to být pro všechny lidi úplně bezpečné.

2. Jablečná šťáva

Někteří lidé používají i jablečnou šťávu k léčbě žlučových kamenů. Je to proto, že se domnívají, že jablečná šťáva může zjemnit žlučové kameny a může to vlastně pomoci s jejich odstraněním. Tato myšlenka se rozšířila v důsledku dopisu zveřejněného v roce 1999 (zdroj zde, který podrobně popisuje příběh ženy, která se úspěšně zbavila žlučníkových kamenů s pomocí jablečné šťávy. Neexistují však žádné vědecké studie, které by toto tvrzení podporovaly.

Pití velkého množství ovocné šťávy pro vás nemusí být úplně zdravé, pokud máte cukrovku, hypoglykémii, žaludeční vředy a další stavy. Tak na to pozor.

3. Jablečný ocet

Jablečný ocet je oblíbený doplněk k podpoře zdraví, který je často součástí různých čistících kůr. Ačkoli jablečný ocet může mít pozitivní účinky na hladinu cukru v krvi, neexistují žádné studie na podporu použití tohoto octu pro léčbu žlučových kamenů. Existuje jen málo důkazů o tom, že tyto očisty jsou potřeba nebo účinné.

4. Jóga

Existuje několik zdrojů, které uvádí, že jóga vám může pomoci přirozeně odstranit žlučníkové kameny. Jóga dle jedné studie vede ke zlepšení lipidového profilu u lidí s diabetem. V jiné studii vědci zkoumali lidi s cholesterolovými žlučovými kameny a zjistili, že lidé s těmito typy žlučových kamenů měli častěji abnormální lipidové profily. Vědci však nenašli úplně 100% spojení mezi těmito neobvyklými úrovněmi a přítomností žlučových kamenů.

I když jóga může pomoci zmírnit některé z příznaků spojených se žlučovými kameny, neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly používání jógy k léčbě žlučových kamenů.

5. Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský, neboli Silybum marianum, může pomoci léčit poruchy jater a žlučníku. Předpokládá se, že stimuluje oba orgány, ale vědci se konkrétně nezabývali výhodami ostropestřce při léčbě žlučových kamenů.

Ostropestřec mariánský bývá k dispozici ve formě pilulek. Před použitím ostropestřce mariánského se poraďte se svým lékařem, zejména pokud máte cukrovku. Ostropestřec mariánský může u lidí s diabetem 2. typu snížit hladinu cukru v krvi. Je také možné být na tuto bylinku alergický, tak na to také pozor.

6. Artyčok

Artičok je prospěšný pro funkci žlučníku (dle tohoto zdroje). Pomáhá stimulovat žluč a je také prospěšný pro játra. Žádné studie se ale nezabývaly vlivem artyčoku na léčbu žlučových kamenů.

Artyčok lze dusit, nakládat nebo grilovat. Artyčok ve formě nějakých pilulek by měl být užíván až poté, co si o tom promluvíte s lékařem.

7. Vrbina zlatolistá

Vrbina zlatolistá, neboli Lysimachiae herba, se používá v tradiční čínské medicíně k léčbě žlučových kamenů. Souvisí se sníženou tvorbou žlučových kamenů. Někteří lidé doporučují žívat tuto bylinku před zahájením pročištění, aby se tímto mohly kameny změkčit.

Sponzorováno

Tuto bylinku můžete sehnat v práškové nebo tekuté formě.

8. Zábaly ricinového oleje

Zábaly z ricinového oleje jsou dalším lidovým léčivem. Někteří lidé používají tuto metodu na čištění žlučníku. Teplá látka se namočí do mírně(!) horkého ricinového oleje, pak tento zábal položíte na břicho. Tento zábal má zmírňovat bolest a pomáhat řešit vaše žlučové kameny. Neexistují žádné vědecké studie na podporu tvrzení, že tato léčba je účinná. Ale některým lidem opravdu pomáhá.

9. Akupunktura

Akupunktura může pomoci zmírnit bolesti od žlučových kamenů tím, že omezí křeče, zmírní žlučový tok a obecně obnoví správnou funkci. Bylo několik výzkumů, kde prohlašovali, že akupunktura léčí žlučové kameny, je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Byla provedena jedna malá studie, která měla sledovat účinky akupunktury na cholecystitidu u 60 účastníků. Cholecystitida je zánět žlučníku. Bylo zjištěno, že akupunktura zmírňuje příznaky a snižuje objem žlučníku.

Je však i zde zapotřebí více výzkumů, aby konkrétně zkoumaly přínosy akupunktury pro léčbu žlučových kamenů.

Akupunktura je relativně bezpečná. Při výběru akupunkturisty hledejte licencovaného akupunkturistu a ujistěte se, že používá nové jehly na jedno použití. Pozor však na podvodníky v této oblasti.

10. Pampeliška

Pampeliška se historicky používá k léčbě problémů se žlučníkem, játry a žlučovody. Příznivci pampelišky se domnívají, že hořké kořeny této květiny mohou stimulovat produkci žluči ve žlučníku.

Lidé obvykle pijí čaje z pampelišek, aby odstranili své žlučové kameny. Neexistují však žádné důkazy, které by naznačovaly, že je to nějak extra prospěšné. Kromě toho by si lidé se žlučovými kameny, problémy se žlučníkem nebo s ledvinami měli promluvit s lékařem před konzumací pampelišky. V obchodech se zdravím je k dispozici řada čajů a doplňků z pampelišky.

11. Psyllium

Psyllium je rozpustná vláknina získaná ze semen rostliny Plantago ovata (Jitrocel vejčitý). Výzkum ukázal, že je prospěšná pro srdce, pankreas a další oblasti těla.

Velmi stará studie zjistila, že slupky psyllia chrání před tvorbou cholesterolových žlučových kamenů. Novější studie z roku 1999 tyto nálezy podporuje.

Další možnosti řešení žlučových kamenů

Léky a chirurgické řešení – ty se hodně často používají k léčbě žlučových kamenů.

Léky

Často jsou předepisovány dvě žlučové kyseliny – vedou k rozpuštění menších žlučových kamenů:

 • kyselina ursodeoxycholová
 • kyselina chenodeoxycholová

Ve starší studii z roku 1989, kyselina ursodeoxycholová pomohla zabránit tvorbě žlučových kamenů u obézních lidí.

Léčba žlučových kamenů může trvat až dva roky. Když pak přestanete brát léky, mohou se žlučové kameny znovu vytvořit.

Chirurgické řešení – operace

Chirurgické řešení je často doporučovanou metodou léčby (řešení) žlučníkových kamenů. Chirurgický zákrok, známý jako cholecystektomie, znamená odstranění žlučníku, takže se po této léčbě žlučníkové kameny nemohou znovu vytvořit.

Žlučník není nutný pro přežití a u většiny lidí je tělo schopné kompenzovat ztrátu žlučníku minimálními vedlejšími účinky.

Prevence žlučníkových kamenů

Žlučové kameny jsou nejčastější u těchto osob:

 • ženy
 • lidé starší 40 let
 • lidé s diabetem
 • lidé, kteří jsou obézní
 • těhotné ženy
 • lidé, kteří užívají hormonální léky
 • lidé, kteří jedí jídla s vysokým obsahem tuku

Kombinace genetiky, stravy a faktorů životního stylu je pravděpodobně hlavní příčinou vzniku žlučových kamenů.

Strava

Studie z roku 2006 uvádí, že ženy, které jedly více ovoce a zeleniny, měly nižší riziko chirurgického odstranění žlučníku než ženy, které jedly málo ovoce a zeleninu. Vyvážená strava, která zahrnuje různé druhy ovoce a zeleniny, může pomoci podpořit zdravý žlučník a snížit riziko žlučových kamenů. Může také pomoci s kontrolou vaší hmotnosti.

Některá jídla mohou žlučníkové kameny ještě zhoršit, tak třeba tato:

 • vejce
 • potraviny s vysokým obsahem rafinovaného cukru
 • potraviny se spoustou nasycených tuků
 • potravinové alergeny

Promluvte si se svým lékařem o konkrétních potravinách, kterým byste se měli vyhnout.

Kontrola vaší hmotnosti

Obezita zvyšuje riziko vzniku žlučových kamenů. Hubnutí může být důležitou součástí prevence žlučových kamenů, ale na tom, jak zhubnete, záleží. Po velmi nízkokalorické dietě na hubnutí může ve skutečnosti zvýšit riziko žlučových kamenů.

Ve studii Důvěryhodný zdroj z roku 2013 se účastníci řídili jednoletým komerčním programem hubnutí. Během programu jedna skupina účastníků sledovala velmi nízkokalorickou dietu (500 kcal / den) po dobu 6-10 týdnů. Druhá skupina následovala nízkokalorickou dietu (1200 – 1500 kcal / den) po dobu tří měsíců. Skupina, která sledovala dietu s velmi nízkým obsahem kalorií, byla třikrát častější než druhá skupina, aby vyvinula žlučové kameny, které vyžadovaly hospitalizaci nebo chirurgický zákrok.

Pokud se snažíte zhubnout, poraďte se se svým lékařem o programu zdravé hubnutí. Mohou vám pomoci vytvořit zdravý plán hubnutí.

A co vy? Jak se žlučníkovými kameny bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře, tipy a doporučení.

A co si ještě o žlučníku přečíst?

VIDEO: Odstranění žlučových kamenů přirozeným způsobem

VIDEO: Žlučníkové kameny a TČM

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva