Sponzorováno

Kyselina eruková a její účinky na zdraví 4.78/5 (9)

Kyselina eruková a její účinky na zdravíEvropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) v minulosti oznámil, že kyselina eruková, přirozeně se vyskytující látka přítomná v rostlinném oleji, by mohla představovat dlouhodobá zdravotní rizika pro děti do 10 let, které konzumují velká množství potravin obsahujících tuto látku.

EFSA také zjistil, že hladiny kyseliny erukové přítomné v krmivu pro zvířata mohou být zdravotním rizikem pro kuřata.

Mononenasycená omega-9 mastná kyselina, kyselina eruková, je přítomna v olejnatých semenech rostlin čeledi brukvovité (Brassicaceae), zejména řepky a hořčice. Do potravinového řetězce vstupuje hlavně, když se řepkový olej používá v některých zemích při průmyslovém zpracování potravin a v domácí kuchyni.

Nejčastěji se používá v potravinách, jako jsou pečivo, koláče a kojenecká a následná kojenecká výživa a také v některých krmivech pro zvířata.

Hořčičný olej je třeba pro vnitřní použití (na vaření) zakázán v některých zemích USA. Je to proto, že obsahuje kyselinu erukovou, která může způsobovat srdeční problémy. Kyselina erucová je mastná kyselina, která není dobře metabolizována. Je považována za kontaminující látku.

Maximální hladiny kyseliny erukové v potravinách

Ačkoli přírodní formy řepky a hořčice obsahují vysoké hladiny kyseliny erukové (více než 40% celkových mastných kyselin), hladiny u řepky pěstované pro potravinářské účely jsou obvykle pod 0,5%. V roce 1976 stanovila EU maximální limity pro kyselinu erukovou jako znečišťující látku v rostlinných olejích a tucích a pro potraviny obsahující přidané rostlinné oleje a tuky jako přísadu. Specifické maximální limity pro počáteční a pokračovací kojeneckou výživu byly stanoveny jako pětkrát nižší než u ostatních potravin.

Sponzorováno

Úřad EFSA však byl požádán o nové posouzení rizik v rámci přezkumu těchto maximálních hladin.

Testy stavu srdce u zvířat ukazují, že použití olejů obsahujících kyselinu erukovou v průběhu času může vést k srdečním stavům nazývaným myokardiální lipidóza, což je dočasný a reverzibilní stav. Jiné potenciální účinky pozorované u zvířat, včetně změn hmotnosti jater, ledvin a kosterního svalu, se objevují při mírně vyšších dávkách.

Na základě těchto informací odborníci z EFSA stanovili přijatelný denní příjem 7 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti za den.

Pozor na kyselinu erukovou ve stravě dětí

Průměrná expozice spotřebitele se pohybuje v rozmezí od 0,3 do 4,4 mg / kg tělesné hmotnosti denně ve všech věkových skupinách, ale mezi spotřebiteli s vyšší expozicí jsou kojenci a další děti, které by mohly být vystaveny dávce až 7,4 mg / kg tělesné hmotnosti denně.

Odborníci však poznamenali, že je pravděpodobné, že toto riziko záměrně přeceňovali, aby zohlednili omezení dostupných vědeckých informací.

Pro většinu spotřebitelů, zejména pro batolata a další děti, jsou hlavními přispěvateli expozice kyseliny erukové ve stravě pečivo, koláče a sušenky. U kojenců je pak hlavním zdrojem kojenecká výživa.

Vědci z úřadu se také zabývali riziky pro zdraví zvířat v důsledku expozice kyselině erukové. Odborníci EFSA uvedli, že u drůbeže může existovat zdravotní riziko, ale poznamenali, že metoda výpočtu používá nadhodnocenou expozici.

Nové studie toxicity by dále mohly zlepšit porozumění účinkům na člověka a zvířata, zejména na cílová hospodářská zvířata a ryby.

Sponzorováno

Vědecké stanovisko týkající se kyseliny erukové v krmivu a potravinách bylo publikováno v EFSA Journal dne 9. listopadu 2016.

Co si dále přečíst o kyselině erukové?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva