Sponzorováno

Folikulitida (zánět vlasových váčků) – co je to a TOP 10 domácích léčebných prostředků 4.72/5 (47)

Takto může vypadat folikulitida (zánět vlasových váčků)

Takto může vypadat folikulitida (zánět vlasových váčků)

Folikul je tkáň obalující vlasové kořínky. Zánět vlasových váčků (vlasových folikulů) se nazývá folikulitida. Bývá bakteriálního (stafylokokového) původu. K folikulitidám zařazujeme všechny akutní, chronické a opakující se záněty folikulu různé etiologie. Mezi původce těchto infekcí patří stafylokok, g-bakterie, gonokok, kvasinky i dermatofyty. Při proniknutí infekce do hloubky může dojít k odumření vlasového váčku. Infekci nejvíce vyvolává bakterie stafylokok – Staphylococcus aureus, neboli Zlatý stafylokok. Nejčastější příčinou je poranění při holení, pracovní činnosti poškozující pokožku a jsou jí ve velké míře postižení pacienti s imunodeficiencí např. při AIDS, při léčbě kortikoidy, cukrovce.

Příznaky folikulitidy – zánětu vlasových váčků

 • Hnisavý zánětlivý uzlík obkružující vlasový folikul, obvykle se spontánně zhojí po vypadnutí vlasu.
 • Pálení a svědění v postižené oblasti kůže.
 • Zčervenání v oblasti.

Příčina zánětu vlasových váčků

 • Stafylokoková infekce.
 • Poranění folikulu při holení.
 • Folikulitida při AIDS.

Léčba zánětu vlasových váčků

 • Odstranit příčinu dráždění, pokud je známa.
 • Dezinfekce postižené oblasti.
 • Obvykle nevyžaduje speciální léčbu.

Folikulitida není moc vážná záležitost a obvykle odchází sama o sobě během jednoho až dvou týdnů. Může však být dráždivá a docela hodně bolestivá – v závislosti na jejím umístění samozřejmě. Závažné infekce mohou způsobit trvalou ztrátu vlasů a zjizvení. Což jistě není příjemné.

Jak na folikulitidu?

Existuje mnoho jednoduchých a přesto účinných domácích receptů, které mohou poskytnout úlevu od příznaků a urychlit proces hojení. Pár receptů si nyní ukážeme:

1. Teplý zábal

Když trpíte folikulitidou, první krok, který byste měli udělat, je použít teplý zábal na postiženou oblast. Ten pomůže uklidnit podráždění a snížit bolest. Teplý zábal také zvýší cirkulaci krve do postižené oblasti, což napomáhá hojivému procesu.

 1. Uvařte 2 šálky vody s 1 čajovou lžičkou soli a nechte trochu vychladnout.
 2. Namočte do roztoku roztok žínku a dejte pryč přebytečnou vodu.
 3. Dejte teplou, vlhkou žínku na postiženou oblast a nechte působit po dobu 10 minut.
 4. Opakujte 3 až 5krát denně.

2. Kurkuma

Kurkuma, kterou používáte při vaření, je také dobrým prostředkem pro léčbu folikulitidy. Tato bylina je silné a účinné přírodní antibiotikum, které působí proti bakteriím, což je jedna z hlavních příčin tohoto problému. Kurkuma má také protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají omezit otoky, svědění a bolest.

 • Pro lokální použití smíchejte 1/2 čajové lžičky kurkumy s dostatečným množstvím kokosového nebo olivového oleje, abyste vytvořili pastu. Použijte ji na postiženou oblast. Po 1 nebo 2 hodinách opláchněte a opět ji aplikujte. Provádějte tuto léčbu tak dlouho, dokud infekce nezmizí.
 • Pro vnitřní použití přidejte 1 čajovou lžičku prášku z kurkumy do sklenice teplého mléka a pijte ho dvakrát denně.

3. Jablečný ocet

Další levná a snadno použitelná domácí léčba folikulitidy je jablečný ocet. Ten má antibakteriální, antiseptické a antivirové vlastnosti, což znamená, že se může moc pěkně vypořádat s příčinou problému. Navíc je účinný při snižování zánětu a svědění.

 • Pro místní použití smíchejte 1 díl nefiltrovaného jablečného octa s 2 díly vlažné vody. Pro aplikaci tohoto roztoku na podrážděnou pokožku použijte vatový tampon. Nechte působit po dobu 10 minut, poté jej opláchněte. Aplikujte kokosový olej, aby se oblast následně pěkně zvlhčila.
 • Pro vnitřní použití přidejte 1 až 2 čajové lžičky nefiltrovaného jablečného octa do sklenice vlažné vody. Pijte ji 1 nebo 2 krát denně.

4. Koloidní stříbro

Koloidní stříbro je další jednoduchý, ale velmi účinný domácí prostředek. Je účinný proti bakteriím a houbám, a proto se může vypořádat s hlavní příčinou problému. Navíc je netoxické a začne pracovat téměř okamžitě!

Sponzorováno

 • Pro místní aplikaci aplikujte 2 nebo 3 kapky koloidního stříbra na postiženou oblast. Zakryjte místo bandáží. Opakujte dvakrát denně.
 • Pro vnitřní použití přidejte 1 až 2 čajové lžičky koloidního stříbra do sklenice filtrované vody a pijte ji dvakrát denně, nejlépe na prázdný žaludek. Pokračujte s pitím po dobu jednoho měsíce, abyste zničili všechny škodlivé bakterie a houby v těle.

5. Olej z čajovníku

Olej z čajovníku je účinný při léčbě různých kožních infekcí včetně folikulitidy. Díky antibakteriálním a antiseptickým vlastnostem pomáhá čajovníkový olej, při pravidelném používání, lépe čistit infekci. Také snižuje zarudnutí a svědění.

 • Smíchejte 5 kapek oleje z čajovníku ve 2 až 3 lžících olivového nebo kokosového oleje. Vmasírujte tento olej na postižené místo a opláchněte ho po 1 až 2 hodinách. Opakujte jednou denně.
 • Případně vložte 1 nebo 2 kapky oleje z čajovníku na navlhčený bavlněný tampón a opatrně jej dejte na postižené místo. Nechte ho působit 1 hodinu a opláchněte studenou vodou. Opakujte dvakrát denně.

Poznámka: Pokud používáte čajovníkový olej poprvé, doporučuje se provést zkoušku na malé oblasti, aby se vyloučila možnost alergické reakce.

6. Africké černé mýdlo

Pro úlevu od folikulitidy můžete vyzkoušet africké černé mýdlo. Toto přírodní mýdlo obsahuje léčivé přísady, jako je palmový olej, kakao, kokosový olej, bambucké máslo a vitamin E. Nabízí rychlou úlevu od svědění, bolesti a zánětu. Toto mýdlo je super nejen na folikulitidu, je účinné i při léčbě akné, psoriázy, ekzému, dermatitidy a suché kůže.

 • Použijte čisté, organické africké černé mýdlo, abyste postiženou pokožku opláchli nejméně dvakrát denně.
 • Pokud je folikulitida na pokožce hlavy, můžete použít africké černé mýdlo jako šampon – umyjte si takto vlasy několikrát týdně.

7. Potírání alkoholem

Potírání alkoholem také funguje jako domácí lék na folikulitidu. Díky svým dezinfekčním vlastnostem pomáhá odstranit infekci a podporuje rychlejší hojení. Navíc jeho uklidňující a chladící vlastnosti pomáhají zmírnit nepříjemné příznaky.

 1. Namočte bavlněný tampon do alkoholu (70%) a opatrně jej naneste na postiženou oblast.
 2. Nechejte jej působit po dobu 10 minut.
 3. Opláchněte postiženou oblast vlažnou vodou.
 4. Udělejte to takto dvakrát denně pouze po dobu 3 nebo 4 dnů.

8. Aloe Vera Gel

Aloe vera gel je další přírodní léčba folikulitidy. To hlavně díky silným antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem, které pomáhají léčit příčinu a zmírnit pocity pálení a svědění. Také udržuje pokožku hydratovanou a pomáhá udržovat pH rovnováhu pokožky, obě z nich pomáhají s hojením a regenerací.

 • Rozřízněte list aloe vera a gel z něj vyjměte. Použijte tento čistý gel na postiženou oblast a nechte působit po dobu 1 hodiny. Používejte jej dvakrát denně po dobu 1 týdne.
 • Případně důkladně promíchejte 1/2 šálku gelu z aloe vera a šťávu z poloviny citronu. Použijte směs na postiženou oblast. Počkejte 30 minut a poté opláchněte vlažnou vodou. Dělejte to jednou denně asi 1 týden.

9. Oreganový olej

Olej z oregana je další účinnou přírodní léčbou pro folikulitidu a další kožní problémy. Obsahuje silné antibakteriální vlastnosti ve formě karvakrolů a terpenů. Navíc obsahuje thymol, který má přirozené fungicidní a antiseptické vlastnosti. Dále jeho antioxidační, protizánětlivé a bolestivé vlastnosti pomáhají při rychlejším zotavení.

 • Pro místní použití rozmíchejte 8 až 10 kapek oreganového oleje ve 2 polévkových lžících olivového oleje. Použijte tuto směs na postiženou oblast a nechte působit několik hodin. Poté umyjte vlažnou vodou a důkladně osušte oblast. Dělejte to třikrát nebo čtyřikrát denně.
 • Pro vnitřní použití smíchejte 2 nebo 3 kapky oreganového oleje ve sklenici vody. Pijte ji dvakrát denně po dobu 1 týdne.

Sponzorováno

Poznámka: Požití oreganového oleje se nedoporučuje těhotným ženám.

Na závěr další rady na folikulitidu

 • Můžete také zkusit volně prodejné antibiotika ve formě gelu nebo krému.
 • Dokud není infekce vyčištěna, vyhněte se případnému holení daného místa. Pokud potřebujete oholit, použijte elektrický holicí strojek a holte ve směru růstu chloupků (ne proti růstu).
 • Vyhněte se extra těsnému oblečení, abyste snížili tření mezi kůží a oděvem.
 • Nepoužívejte veřejné vířivky a vyhřívané bazény.
 • Aby se zabránilo šíření folikulitidy, dodržujte hygienu pokožky tím, že se každý den omyjete mýdlem nebo sprchou. Po cvičení a po práci s chemikáliemi se vždy sprchujte.
 • Vyvarujte se nadužívání kožních olejů nebo make-upu, které mohou zachytit bakterie ve vašich pórech.
 • Použijte jemné mléko, které neucpává vaše póry, ale udržuje pokožku hydratovanou.
 • Pijte denně dostatečné množství čisté vody, abyste zabránili dehydrataci a stimulovali imunitní systém. Tím zabráníte další infekci.
 • Pokud touto infekcí trpíte nepůjčujte nikomu svoje ručníky, žínky ani jiné osobní předměty.
 • Nepoškrábejte se na postižených místech.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Folikulitida (zánět vlasových váčků) – co je to a TOP 10 domácích léčebných prostředků”

  1. Martin napsal:

   8 rokov vo vlasoch a nedá sa toho zbaviť navždy

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva