Pačuli – éterický olej – jaké má účinky na naše zdraví? 4.91/5 (11)Pačuli

Pačuli

Pačuli je tropický keř asi 1,2 m vysoký. Kvete bělopurpurovými květy, z nichž se dělával i voňavý nápoj.
Silici získáváme parovodní destilací listů a výhonků. Sbírají se ručně a tři dny suší. Kvalita a cena pačulového oleje uchováváním zvyšuje. Název pochází z hindustánské pačoli – používaného na vonění látek. Pačuli olej je jedním z nejstarších a nejběžnějších éterických olejů, protože byl používán po staletí k léčbě akné či bolestí hlavy.

 

Účinky pačuli

Má antidepresivní, antiseptické a protiplísňové účinky, podporuje koncentraci, požívá se při léčení průjmů, trávicích potíží, jizev, zastavuje krvácení, snižuje horečku, dodává energii do sleziny a slinivky, její nedostatek se zde projevuje zácpou, únavou nebo bolestmi břicha.
Posiluje imunitu organismu při propracovanosti a nadměrném nervovém i psychickém zatížení

Je výborná na meditace nebo jako afrodiziakum, kde uvolňuje úzkosti. Potlačuje přílišný intelekt, oživuje smyslové vnímání a podporuje tvořivost vyvěrající z nitra, pokud jsme ji příliš potlačili. V historii se Pačuli používala při epidemiích jako vykuřovadlo i jako odpuzovač hmyzu.

Ošetřujeme s ní suchou a popraskanou pleť, hojí rány, zlepšuje celulitidu, hemoroidy a křečové žíly – odstraňuje hromadění krve.

Olej proti celulitidě, hemoroidům a křečovým žilám:

1.: Do 25 ml nosního pleje nakapeme 3 kapky pačuli, 3 kapky jalovce, 3 kapky grepové silice a 3 kapky rozmarýnu. Promícháme, masírujeme směrem ke slabinám, na závěr zabalíme do fólie na 20-60 minut.

2. Do 20 ml oleje přidáme 3 kp. pačuli, 3 kp. pelargonie a 3 kp. cypřiše, postup jako předchozí

Masážní olej na oživení energie – zejména pro ženy:

20 ml bioslnečnicového oleje, 10 ml meruňkového oleje, 5 ml dýňového oleje, pár kapek jojobového oleje
Dodáme 5 kv. pačuli, 5 kv. benzoe, a posledních 5 kapek doplníme podle čichového vjemu masírované osoby: může být grep, pomeranč, citron, mandarinka, borovice, geranium, mateřídouška

Pačuli voní hluboko a mlhavě

Jeho vůně přetrvává ještě dlouho poté když ostatní oleje vyprchají. Dodává směsi éterických olejů hloubku. V malých dávkách působí tento éterický olej antidepresivně, antisepticky, a jako deodorant a sedativum. Ve velkých dávkách mě stimulační účinky. Používá se také jako fungicid, afrodiziakum a jako pomoc při problémech spojených se suchou, popraskanou pokožkou. Éterický olej je vhodné přidávat do směsí pro péči o vlasy a osobních parfémů, kde je žádaný hluboký, zemitý základ, a do koupele, který je pak opojný, probouzí smysly a působí dobře na vaši pleť.

Působí antidepresivně, navozuje dobrou náladu, uklidňuje, harmonizuje, posiluje imunitu, pomáhá při ekzémech, poraněních kůže, po bodnutí hmyzem, při impotenci a frigiditě.

Je vhodná na popraskanou pleť a na pleť se sklonem k zánětu. Regeneruje pokožku. Přidává se do masážních a koupelových olejů.

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Bez komentáře u článku “Pačuli – éterický olej – jaké má účinky na naše zdraví?”

  1. […] ✓ éterické oleje na odbourávání tuků : pomeranč, levandule, grapefruit, rozmarýn, šalvěj lékařská, limeta, citronová tráva ✓ éterické oleje na odbourávání tuků s diuretickým účinkem: grapefruit, citron, jalovec ✓ éterické oleje proti celulitidě: jalovec, grapefruit, tymián, rozmarýn, šalvěj lékařská, bazalka, pačuli […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva