Sponzorováno

Pačuli (Pogostemon Cablin) – éterický olej – jaké má účinky na naše zdraví? 4.83/5 (24)

Pačuli

Pačuli

Pačuli je tropický keř asi 1,2 m vysoký. Kvete bělopurpurovými květy, z nichž se dělával i voňavý nápoj.

Silici získáváme parovodní destilací listů a výhonků. Sbírají se ručně a tři dny suší. Kvalita a cena pačulového oleje uchováváním zvyšuje. Název pochází z hindustánské pačoli – používaného na vonění látek. Pačuli olej je jedním z nejstarších a nejběžnějších éterických olejů, protože byl používán po staletí k léčbě akné či bolestí hlavy.

Účinky pačuli

Má antidepresivní, antiseptické a protiplísňové účinky, podporuje koncentraci, požívá se při léčení průjmů, trávicích potíží, jizev, zastavuje krvácení, snižuje horečku, dodává energii do sleziny a slinivky, její nedostatek se zde projevuje zácpou, únavou nebo bolestmi břicha.
Posiluje imunitu organismu při propracovanosti a nadměrném nervovém i psychickém zatížení.

Náš tip: Zkuste tyto esenciální oleje

Je výborná na meditace nebo jako afrodiziakum, kde uvolňuje úzkosti. Potlačuje přílišný intelekt, oživuje smyslové vnímání a podporuje tvořivost vyvěrající z nitra, pokud jsme ji příliš potlačili. V historii se Pačuli používala při epidemiích jako vykuřovadlo i jako odpuzovač hmyzu.

Ošetřujeme s ní suchou a popraskanou pleť, hojí rány, zlepšuje celulitidu, hemoroidy a křečové žíly – odstraňuje hromadění krve.

Olej proti celulitidě, hemoroidům a křečovým žilám:

1.: Do 25 ml nosního pleje nakapeme 3 kapky pačuli, 3 kapky jalovce, 3 kapky grepové silice a 3 kapky rozmarýnu. Promícháme, masírujeme směrem ke slabinám, na závěr zabalíme do fólie na 20-60 minut.

2. Do 20 ml oleje přidáme 3 kp. pačuli, 3 kp. pelargonie a 3 kp. cypřiše, postup jako předchozí

Masážní olej na oživení energie – zejména pro ženy:

20 ml bio slunečnicového oleje, 10 ml meruňkového oleje, 5 ml dýňového oleje, pár kapek jojobového oleje
Dodáme 5 kv. pačuli, 5 kv. benzoe, a posledních 5 kapek doplníme podle čichového vjemu masírované osoby: může být grep, pomeranč, citron, mandarinka, borovice, geranium, mateřídouška

Sponzorováno

Pověst pačuli jako uvolňujícího afrodiziaka je dána schopností potlačit příliš aktivní intelekt a inspirovat svou kořenitou vřelostí. Pokud se cítíte odděleni od smyslových rozkoší, ale i od tvořivého vyjádření, pokud jste vyčerpaní nadměrným přemýšlením a rozebíráním starostí, tato esence vás pozvedne, uvolní vaši představivost a znovu probudí vaši touhu tvořit.

Pačuli voní hluboko a mlhavě

Jeho vůně přetrvává ještě dlouho poté když ostatní oleje vyprchají. Dodává směsi éterických olejů hloubku. V malých dávkách působí tento éterický olej antidepresivně, antisepticky, a jako deodorant a sedativum. Ve velkých dávkách mě stimulační účinky.

Používá se také jako fungicid, afrodiziakum a jako pomoc při problémech spojených se suchou, popraskanou pokožkou. Éterický olej je vhodné přidávat do směsí pro péči o vlasy a osobních parfémů, kde je žádaný hluboký, zemitý základ, a do koupele, který je pak opojný, probouzí smysly a působí dobře na vaši pleť.

Působí antidepresivně, navozuje dobrou náladu, uklidňuje, harmonizuje, posiluje imunitu, pomáhá při ekzémech, poraněních kůže, po bodnutí hmyzem, při impotenci a frigiditě.

Charakter vůně – Pačuli (Pogostemon Cablin)

Silná, dřevitá až zemitá, balzámová, pižmová, nasládlá a exoticky orientální vůně.

Použití a užívání Pačuli oleje

Dá se užívat různými způsoby:

Inhalace

  • afrodiziakum
  • čistí vzduch, dezinfikuje
  • koncentrace, osvěžení

Do vody přidejte 3-5 kapek silice. Při užití v aromalampě dbejte na to, aby miska nad hořící svíčkou nevyschla. Lze použít i do odpařovače na radiátoru ústředního topení či do jiné vhodné nádoby vystavené odpovídající teplotě.

Masáž

  • celulitida
  • hojení ran a zánětů
  • mastná pleť
  • suchá pleť
  • zralá pleť

Asi tak 5-10 kapek silice přidejte do 5 ml vhodného nosného oleje (například mandlový, makadamový, slunečnicový, meruňkový, sezamový, olivový). Proveďte 2-3 hodiny před masáží test alergické reakce nanesením kapky masážního oleje na vnitřní stranu předloktí.

Při koupeli

  • super na stres, úzkost – do příjemně teplé lázně nakapejte maximálně 20 kapek silice, pobyt ve vaně by neměl přesáhnout 30 minut.

Je vhodná na popraskanou pleť a na pleť se sklonem k zánětu. Regeneruje pokožku. Přidává se do masážních a koupelových olejů.

A co vy a Pačuli olej? Používáte ho někdy?

Dále si přečtěte

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Pačuli (Pogostemon Cablin) – éterický olej – jaké má účinky na naše zdraví?”

    1. […] ✓ éterické oleje na odbourávání tuků : pomeranč, levandule, grapefruit, rozmarýn, šalvěj lékařská, limeta, citronová tráva ✓ éterické oleje na odbourávání tuků s diuretickým účinkem: grapefruit, citron, jalovec ✓ éterické oleje proti celulitidě: jalovec, grapefruit, tymián, rozmarýn, šalvěj lékařská, bazalka, pačuli […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva