Esenciální hypertenze – netradiční viníci, kteří mohou dost ovlivnit váš krevní tlak 4.71/5 (17)

Sponzorováno

Esenciální hypertenze - netradiční viníci, kteří mohou dost ovlivnit váš krevní tlakVáš krevní tlak není spojen pouze s vaší genetikou, ale také s vaším životním stylem. Týká se vašeho jídelníčku, cvičení i spánku.

Mnoho lidí ví, že jídelníček s vysokým obsahem tuku, soli a cukru spolu se sedavým životním stylem může ovlivnit krevní tlak. Ale odborníci chtějí upozornit lidi i na jiné návyky, které mohou mít dopad na krevní tlak. Přesné příčiny hypertenze jsou někdy nejasné i pro většinu lékařů, ale určité faktory hrají na 100% roli, včetně nadváhy, kouření a nedostatku cvičení.

Je-li vaše váha víceméně pod kontrolou, nekouříte, cvičíte pravidelně a jíte zdravou stravu, ale váš krevní tlak je stále vysoký, co mohlo přispět k vašemu problému? Faktem je, že lékařští odborníci přiznávají, že někdy nemají ponětí, proč někteří lidé tímto problémem trpí – tento problém je známý jako „esenciální hypertenze“ – vysoký krevní tlak, u kterého nebyla nalezena žádná konkrétní příčina. Existuje však mnoho neobvyklých příčin hypertenze.

Nedávno společnost American Heart Association vydala seznam skrytých zlozvyků návyků, které mohou ovlivnit krevní tlak člověka. Boj proti vysokému krevnímu tlaku je klíčový, neboť přibližně jeden ze tří dospělých má vysoký krevní tlak. Podívejte se na následující příčiny vysokého krevního tlaku, které jste možná nezohlednili:

Užívání různých léků

Lidé, kteří používají léky, které jsou určeny k léčbě menších bolestí, mohou vidět špičky v krevním tlaku. Tak třeba léky bez nutnosti předpisu od lékaře, včetně protizánětlivých léků, jako je naproxen nebo ibuprofen, mohou zvýšit krevní tlak.

U mnoha dekongestantů (léky určené k odstranění zduření (dekongesci), zejm. nosní sliznice) je známo, že zvyšují krevní tlaku.

Léky na předpis, jako jsou léky na léčbu duševního zdraví, antikoncepce (pilulky do úst), imunosupresiva, léky proti rakovině a steroidy, mohou také zvýšit váš krevní tlak.

Nicméně, lékaři odborníci doporučují, aby lidé nepřestali užívat tyto léky bez konzultace s jejich lékařem. Nicméně myslete na to, že vaše léky mohou nepěkně zvyšovat váš krevní tlak.

Káva (kofein) nebo alkoholické koktejl

Jak alkohol, tak kofein mohou také přispět ke zvyšování krevního tlaku.

Omezení kofeinu na méně než 300 miligramů (mg), neboli na asi dva až tři šálky kávy denně, dokázalo zabránit tomu, aby vysoký krevní tlak dosáhl kritických úrovní.

Alkohol by měl být omezen na „ne více než jeden nápoj na den pro ženy a ne více než dva nápoje denně pro muže,“ radí oslovený lékař. Pamatujte, že i extrakt ze zeleného čaje a další produkty související s kofeinem, jako je Matcha, zvyšují nárůst adrenalinu. Tyto produkty mají zvýšit ostražitost, ale při tom zvyšují i krevní tlak. Takže na to také pozor.

Mnoho studií zjistilo, že kofein zvyšuje krevní tlak, ovlivňuje některé lidi více než ostatní. Někteří vědci věří, že kofein způsobuje uvolnění adrenalinu, což zvyšuje krevní tlak.

Různé ingredience, přísady a potravinové doplňky

Pamatujte: Doplňky a určité kombinace jídel mohou také vést ke zvýšení krevního tlaku.

Ne všechny doplňky označené jako „přírodní“ jsou považovány za bezpečné. Bylinné doplňky a domácí léky, které používají přísady, jako je lékořice, mohou vést například k hypertenzi.

Také jídla, kde jsou silné sýry, sušené maso a dokonce i sojové produkty mohou obsahovat vysoké množství tyraminu. Tato látka může interagovat s antidepresivy, jako jsou inhibitory monoaminooxidázy (MAOI), což vede k hypertenzi.

Obsah BPA

Bisfenol A nebo BPA je chemikálie používaná při výrobě plastových lahví (nebo při potahování vnitřku plechovek). Několik studií, včetně té publikované v magazínu Hypertension, zjistilo, že systolický krevní tlak se zvýšil u dobrovolníků o 4,5 mm Hg po pití dvou konzervovaných nápojů denně ve srovnání s těmi, kteří pili dva nápoje ze skleněných lahví. Můžete snížit množství BPA ve vašem těle nákupem potravin a nápojů ve skleněných obalech a tím, že se budete vyhýbat plastovým obalům. Hledejte štítky „BPA-free“.

Lékořice

Kromě cukrovinek se lékořice používá i v jiných produktech, třeba v různých nápojích. Ačkoli lékořice má mnoho léčebných účelů a používá se po tisíce let k léčbě pálení žáhy, koliky a dalších problémů, obsahuje sloučeninu nazvanou kyselina glycyrrhizinová, která může zvýšit krevní tlak. Kyselina glycyrhizinová může také snížit hladinu draslíku v těle, což může způsobit abnormální srdeční rytmy. Pokud užíváte léky k léčbě vysokého krevního tlaku, jako je hydrochlorothiazid a spironolakton nebo inhibitory ACE, lékořice mohou snižovat jejich účinnost. Studie zjistily, že lékořice může také ovlivnit krevní tlak během operace.

Sponzorováno

Spánková apnoe

Mnoho lidí trpí spánkovou apnoe a až 80 procent případů není diagnostikováno. Neklidné noci s neustálým přerušováním dýchání způsobují pokles kyslíku. Mozek reaguje odesláním signálů do těla ke zvýšení přívodu kyslíku do srdce a mozku, což způsobuje, že krevní cévy se utahují a zvyšují váš krevní tlak. Navíc neustálý nedostatek spánku může také zvýšit množství stresových hormonů, které mohou také zvyšovat krevní tlak. Na to jistě pamatujte.

Problémy se štítnou žlázou

Hypertyreóza (příliš mnoho hormonů štítné žlázy) a hypotyreóza (příliš málo hormonu štítné žlázy) mohou způsobit vysoký krevní tlak. Jedna studie zveřejněná v časopise Hypertension ukázala, že pacienti s hypotyreózou měli podstatně vyšší krevní tlak než pacienti s normální hladinou štítné žlázy.

Hyperparatyroidismus, který je přebytkem parathormonu (PTH) vyvolaného příštítnými žlázami v krku – ta může také zvýšit krevní tlak. Mnoho studií zjistilo, že když byly hladiny hormonů normalizovány, krevní tlak se vrátil do normálu.

Cukr

Tato studie zveřejněná v Open Heart zjistila, že cukr může být pro krevní tlak horší než sůl. Výzkumníci říkají, že konzumace cukru zvyšuje hladinu inzulínu, což ovlivňuje sympatický nervový systém a vede ke zvýšení krevního tlaku. Jedna studie zjistila, že konzumace stravy s vysokým obsahem cukru jen dva týdny může výrazně zvýšit krevní tlak. Jediný nápoj oslazený fruktózou stačil ke zvýšení krevního tlaku.

Osamělost

Studie z Chicagské univerzity zjistila, že osamělí lidé mají hodnoty krevního tlaku o 30 bodů vyšší než lidé, kteří se necítí osamělí. Účastníci studie zahrnovali osoby ve věku od 50 do věku odchodu do důchodu a rozdíly v krevním tlaku mezi osamělými a neosamělými lidmi byly největší mezi nejstaršími dospělými.

Nesprávné pochopení krevního tlaku

Někteří lidé mají syndrom bílého pláště, který se může objevit, když už jen samotná návštěva lékaře přináší úzkost – to pak vede k vysokému krevnímu tlaku.

Tato měření mohou dát nesprávný obrázek o hypertenzi v ordinaci lékaře, a to znamená, že lidé mohou skončit u užívání nepotřebných léků na krevní tlak. Aby tento stres bylo možné vykompenzovat, lidé mohou měřit svůj krevní tlak doma a pak porovnat tato měření s měřením u lékaře.

Abyste získali co nejpřesnější měření, měřte si svůj krevní tlak pomocí přenosného a kvalitního zařízení, které je dobře kalibrované a má dobré baterie.

Před měřením krevního tlaku by mělo předcházet vyprázdnění močového měchýře, vyhněte se cigaretám nebo kofeinu po dobu 30 minut před měřením a několik minut předtím, než začnete měřit, zkuste jen po dobu několika minut tiše sedět.

Jak poznat, že máte potíže

Podle současných pokynů má být normální krevní tlak systolický (horní) méně než 120 a diastolický (spodní) méně než 80.

První úroveň hypertenze nastane, když systolické číslo je mezi 130 až 139 a diastolické je mezi 80 až 89. Stupeň II hypertenze je systolický tlak větší než 140 a diastolický větší než 90.

Pokud máte systolický krevní tlak vyšší než 200 a diastolický vyšší než 120-130 a máte příznaky bolesti na hrudi, závratě nebo dušnosti – jde o hypertenzní krizi. To je velice závažný, život ohrožující stav. Při takto masivním zvýšení krevního tlaku dochází k poškozování nebo až k selhávání některých orgánů (srdce, ledviny, CNS, oči).

Pro každého, kdo je v této situaci, by měl ihned jít na nejbližší pohotovost, protože riziko mrtvice nebo srdečního záchvatu je velmi vysoké.

Riziko vysokého krevního tlaku

Vysoký krevní tlak přispívá k mnoha zdravotním problémům. Hypertenze je známá jako tichý vrah. Pokud pacient má vysoký krevní tlak, měl by navštívit svého lékaře, který pak na základě vyhodnocení může poslat pacienta ke specialistovi.

„Riziko srdečního záchvatu a mrtvice může být sníženo, pokud je vysoký krevní tlak zachycen a zvládnut včas.“

Sponzorováno

Navíc k výše uvedeným doporučením přidejte snížení příjmu sodíku a soli.

Co si dále o vysokém krevním tlaku přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva