Sponzorováno

Parathormon (PTH) – hormon příštítných tělísek – jaké má v těle funkce? 4.75/5 (12)

Příštítná tělíska jsou malé kulovité útvary uložené v blízkosti štítné žlázy. Vylučují parathormon.

Příštítná tělíska jsou malé kulovité útvary uložené v blízkosti štítné žlázy. Vylučují parathormon.

Co je parathormon?

Hormon příštítných tělísek se vylučuje ze čtyř příštítných tělísek, což jsou malé žlázy v krku, umístěné za štítnou žlázou. Hormon příštítných tělísek reguluje hladiny vápníku v krvi, a to zejména zvýšením jeho hladin, když jsou příliš nízké. Dělá to prostřednictvím působením na ledviny, kosti a střevo:

Jeho vliv na kosti

Parathormon stimuluje uvolňování vápníku z velkých zásob vápníku v kostech do krevního řečiště. To zvyšuje destrukci kostí a snižuje tvorbu nové kosti.
 

Jeho vliv na ledviny

Parathormon snižuje ztrátu vápníku močí. Parathormon také stimulují produkci aktivního vitamínu D v ledvinách.
 

Jeho vliv na ledviny

Parathormon nepřímo zvyšuje vstřebávání vápníku z potravy ve střevě, a to prostřednictvím jeho účinků na metabolismus vitamínu D.

Jak je parathormon kontrolován?

Hormon příštítných tělísek je řízen hlavně negativní zpětnou vazbou hladin vápníku v krvi do příštítných tělísek. Nízké hladiny vápníku v krvi stimulují sekreci parathormonu, zatímco vysoké hladiny vápníku v krvi brání uvolňování parathormonu.

Parathyroidní hormon (PTH) je peptidový hormon, který je syntetizován v příštítných tělískách. Hlavní funkcí PTH je zvýšení koncentrace vápníku v krevní plazmě.

Co se stane, když máte příliš mnoho parathormonu?

Primární problém v příštítných tělískách, když produkují příliš mnoho parathormonu, způsobuje zvýšené hladiny vápníku v krvi (hyperkalcémie), což se označuje jako primární hyperparatyreóza. Existuje podobný, ale mnohem vzácnější stav nazývaný terciární hyperparatyreóza, který způsobuje hyperkalcémii v důsledku nadměrné produkce parathormonu ze všech čtyř žláz, které jsou hyperaktivní (jejím základem je původní sekundární hyperparatyreóza, jejíž příčina již pominula). Sekundární hyperparatyreóza se objevuje v odezvě na nízkou hladinu vápníku v krvi a je způsobena jinými mechanismy, například onemocněním ledvin a nedostatkem vitamínu D.

Sponzorováno

Mírná primární hyperparatyreóza často způsobuje jen málo příznaků a je často diagnostikována nalezením vysoké koncentrace vápníku při rutinním krevním testu. Léčba může být chirurgickým odstraněním postižené žlázy (paratyroidektomie).

Co se stane, když máte příliš málo parathormonu?

Příliš málo parathormonu neboli hypoparatyreóza je vzácný zdravotní stav. To může vést k nízkým hladinám vápníku v krvi (hypokalcémie).

Test na parathormon

Tento test měří hladinu parathormonu v krvi. PTH, také známý jako parathormon, je tvořen ve vašich příštítných tělískách. Jak jsme si už ve článku řekli, PTH řídí hladinu vápníku v krvi. Vápník je minerál, který udržuje vaše kosti a zuby zdravé a silné. Je také nezbytný pro správné fungování nervů, svalů a srdce.

Pokud jsou hladiny vápníku v krvi příliš nízké, vaše příštítná tělíska uvolní PTH do krve. To způsobuje zvýšení hladiny vápníku. Pokud jsou hladiny vápníku v krvi příliš vysoké, tyto žlázy přestanou vytvářet PTH. Když jsou ladiny PTH příliš vysoké nebo příliš nízké, mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Na co se tento test používá?

Test PTH se nejčastěji používá spolu s testováním vápníku k:

 • Diagnostice hyperparatyreózy, stav, při kterém vaše příštítná tělíska produkují příliš mnoho parathormonu
 • Diagnostice hypoparatyreoidismu, stav, při kterém vaše příštítná tělíska produkují příliš málo parathormonu
 • Zjištění, zda jsou abnormální hladiny vápníku způsobeny problémem s příštítnými tělísky
 • Sledování onemocnění ledvin

Proč potřebujete test PTH?

Pokud vaše výsledky nebyly při předchozím testu na vápník normální, možná budete potřebovat právě test PTH. Tento test můžete také potřebovat, pokud máte příznaky přílišného nebo příliš malého množství vápníku v krvi.

Příznaky příliš velkého množství vápníku jsou:

 • Kosti, které se snadno lámou
 • Častější močení
 • Zvýšená žízeň
 • Nevolnost a zvracení
 • Únava
 • Ledvinové kameny

Příznaky příliš malého množství vápníku jsou:

 • Brnění v prstech nebo nohou
 • Svalové křeče
 • Nepravidelný srdeční tep

Co se děje během testu PTH?

Sponzorováno

Lékař odebere vzorek krve z žíly v paži pomocí malé jehly. Po zavedení jehly se malé množství krve shromáždí do zkumavky nebo lahvičky.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva