Spánková apnoe – příčiny, příznaky a léčba 4.9/5 (29)

Sponzorováno

Spánková apnoe - příčiny, příznaky a léčbaSyndrom spánkové apnoe je poruchou regulace dýchání, která se vyznačuje přestávkami v dýchání s minimálně 10 sekundovým trváním, a výskytem více než 10 přestávek na jednu hodinu spánku. Muži jsou postiženi dvakrát častěji než ženy, 80% pacientů trpí i nadváhou. Příčinou syndromu je obstrukce (zúžení / zanesení / ucpání vrchních dýchacích cest) nebo nesprávné fungování dýchacího svalstva.

Příznaky spánkové apnoe

Symptomy jsou hlasité chrápání s přestávkami v dýchání, únava během dne, špatná koncentrace a výkon, vysoký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu, deprese a problémy s potencí. Diagnóza se stanoví na základě příznaků pacienta, analýzy krevních plynů s měřením obsahu kyslíku a oxidu uhličitého, funkční diagnostikou plic a vyšetřením ve speciální spánkové laboratoři. Při neléčeném syndromu spánkové apnoe se může vyskytnout Cor pulmonale (čili zhuštění stěn a / nebo rozšíření pravé srdeční komory jako následek plicního onemocnění, oslabení / selhání pravé srdeční komory). Klinicky se Cor pulmonale projevuje rychlými údery srdce, ze začátku nedostatkem vzduchu při zatížení, později i v klidovém stavu, často se dostaví zvětšení jater a otoky nohou (ukládání vody v nohách). Col pulmonale je prokazatelný na typických EKG změnách, při rentgenu plic a prostřednictvím ultrazvuku srdce (echokardiografie).

Pacienti se často stěžují na únavu během dne s krátkými nutkáním k spánku, především při monotónní práci (např. jízda na dálnici), ranní bolesti hlavy, problémy s koncentrací, pamětí, deprese a problémy s potencí.

Partneři postižených hovoří o nočních přestávkách při dýchání, hlasitém chrápání a fázích hyperventilace, t.z. rychlé dýchání s hlasitým chrápáním, aniž by se postižený na tento projev probudil. Tyto fáze hyperventilace vedou k přerušovanému a rušivém spánkovému rytmu s následkem chronického spánkového deficitu a únavy během dne.

Při klinických vyšetřeních syndromu se ukazuje přemnožení červených krvinek, která je způsobená nedostatkem kyslíku během noci.

Četnost spánkové apnoe

Výskyt syndromu se odhaduje na 4% u mužů a 2% u žen starších 40 let. Více než 80% postižených trpí nadváhou. Intenzita výskytu se zvyšuje zvyšováním věku.

Podobné diagnózy jako spánková apnoe

Z pohledu diferenciální diagnózy je třeba rozlišovat obstrukční chrápání bez syndromu spánkové apnoe, které se vyskytuje u poloviny všech mužů ve věku nad 50 let. Rozdíl oproti chrápání ve spojitosti se syndromem spánkové apnoe je abstinence únavy během dne a zachování tělesného výkonu, apnoické fáze netrvají déle než deset sekund a neopakují se častěji než desetkrát za hodinu spánku.

Dalšími diferenciálními diagnózami mohou být spánkové deficity přetrvávající delší dobu, spavá nemoc a narkolepsie, nutkání ke krátkým spánkem, halucinace, kataplexie (ochabnutí svalů) a pod. Diferenciální diagnózu je možné zajistit ve spánkové laboratoři.

Příčiny spánkové apnoe

1. Obstruktivní syndrom spánkové apnoe

Při syndromu spánkové apnoe se hovoří o dvou příčinách. Nejčastější je tzv. obstruktivní syndrom spánkové apnoe vyskytující se ve více než 90% případech, při kterém dochází, oslabením svalstva hltanu v spánku, k zanesení / zacpání dýchacích cest. Při uzavření dýchacích cest vznikne nedostatek kyslíku, dojde k nárůstu oxidu uhličitého a bradykardie, t.z. k značně zpomalené tepové frekvenci. Nárůst CO2 vede k tomu, že mozek vydává impuls ke zvýšení frekvence dýchání a tím k hyperventilací, čili rychlému dýchání a k otevření dýchacích cest se současným nárůstem srdeční frekvence.

Sponzorováno

Masivní nadváha, nosní polypy, zvětšené hltanové mandle, poloha na zádech s dozadu nakloněnou dolní čelistí jen podporují výše uvedené neduhy.

2. Centrálním syndromu spánkové apnoe

U méně než u deseti procent postižených se nevyskytuje zanesení / ucpání dýchacích cest, mluvíme o centrálním syndromu spánkové apnoe, při kterém občas dochází k nefunkčnosti dýchacího svalstva v návaznosti na chybějící stimulace receptorů.
 

Diagnóza

Diagnóza syndromu spánkové apnoe se určuje na základě vlastní anamnézy (pacient popisuje symptomy tak, jak je vnímá on) a cizí anamnézy (příbuzní). Jednoznačné výsledky poskytne až spánková laboratoř. Pacient zůstane jednu noc v tzv. spánkové laboratoři, kde jsou během spánku pozorovány hodnoty jako frekvence dýchání, obsah kyslíku v krvi (bez nutnosti odebrání krve), zvuky vydávané při dýchání, echokardiogram (EKG) a křivka mozkových potenciálů (EEG test).

Podle výsledků je možné po stanovení počtu a trvání dýchacích přestávek vypočítat index syndromu spánkové apnoe. Má prognostický význam a hlavní hodnotou je počet dýchacích pauz během jedné hodiny spánku. Apnoe index větší než dvacet znamená u nijak neléčeného pacienta 40%tní úmrtnost po osmi letech.

Pro stanovení ostatních příčin nočního vynechávání / selhávání dýchání se doporučuje pacientům vyšetření u ušního, nosního a krčního lékaře. U diagnostiky je třeba nasazení EKG a echokardiografie, příp. utrazvuk srdce, aby se vyloučil Cor pulmonale nebo stanovil stupeň zatížení pravé srdeční komory.
 

Terapie a léčba spánkové apnoe

Kauzální terapie (léčba) neexistuje. Symptomatická terapie spočívá v redukci hmotnosti pacientů, korekci překážek v nosohltanu (nosní polypy, mandle), jakož i v nasazení dýchací masky, která během spánku zajišťuje otevřené dýchací cesty, čímž odstraňuje přestávky v dýchání a nedostatek kyslíku.

Neinvazivní i chirurgické zákroky

Pro léčbu syndromu spánkové apnoe existují konvenční metody jako léky a dýchací masky na noc, tak chirurgické zákroky. Chirurgické zákroky se týkají operativního odstranění překážek v dýchacích cestách (jako např. zvětšené mandle) prostřednictvím tonsilektomie odstranění nosních polypů (výrůstků).

Pomáhá i redukce hmotnosti

Jelikož většina pacientů má nadváhu, dá se zlepšení stavu dosáhnout už i redukcí váhy.

Použití speciálních masek doporučuje 90% pacientů

Pokud nepomůže zhubnutí a syndrom nadále přetrvává, osvědčilo se použití tzv. CPAP nebo BIPAP – masek během noci. Podle výsledků je ve spánkové laboratoři naordinované a nastaven respirátor, jehož úkolem je odstranit kolaps dýchacích cest způsobených přetlakovým dýcháním, a tím obnovit normální spánkový rytmus. Chronická nespavost odpadá, pacient přestává trpět únavou během dne, je výkonnější a koncentrovanější. Více než 90% pacientů doporučuje tento způsob léčby.

Medikamentózní terapie

Při již existujícím Cor pulmonale je na místě medikamentózní terapie s cílem snížit zvýšený krevní tlak v malém krevním oběhu následovaném zátěží pravé srdeční komory. Vhodné jsou nitráty, Nifedipin a Theophyllin, preparát povzbuzující dýchání a snižující tlak v plicních cévách. Theophyllin musí být napasován individuálně na příslušný krevní obraz, protože jeho předávkování vede ke zvyšování srdeční frekvence, třesu, nevolnosti a nepokojnosti. Pro úspěšnou léčbu je důležitá abstinence alkoholu min. čtyři hodiny před spánkem, nikotinu i omamných a utišujících prostředků.

TIP: Jaké jsou možné zdravotní důsledky nedostatku spánku

VIDEO: Léčba spánkové apnoe

VIDEO: Spánková laboratoř odhalí příčiny nespavosti, pomůže a poradí

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Spánková apnoe – příčiny, příznaky a léčba”

  1. Milan napsal:

   Super,děkuji.Též mám problémy s chrápáním a rozhodl jsem se podstoupit toto vyšetření,ale obávám se zákazu řízení.Je toto možné.Děkuji případně za odpověd´.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva