Obsah článku
Sponzorováno
Syndrom spánkové apnoe je poruchou regulace dýchání, která se vyznačuje přestávkami v dýchání s minimálně 10 sekundovým trváním, a výskytem více než 10 přestávek na jednu hodinu spánku. Muži jsou postiženi dvakrát častěji než ženy, 80% pacientů trpí i nadváhou. Příčinou syndromu je obstrukce (zúžení / zanesení / ucpání vrchních dýchacích cest) nebo nesprávné fungování dýchacího svalstva.
Příznaky spánkové apnoe
Symptomy jsou hlasité chrápání s přestávkami v dýchání, únava během dne, špatná koncentrace a výkon, vysoký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu, deprese a problémy s potencí. Diagnóza se stanoví na základě příznaků pacienta, analýzy krevních plynů s měřením obsahu kyslíku a oxidu uhličitého, funkční diagnostikou plic a vyšetřením ve speciální spánkové laboratoři. Při neléčeném syndromu spánkové apnoe se může vyskytnout Cor pulmonale (čili zhuštění stěn a / nebo rozšíření pravé srdeční komory jako následek plicního onemocnění, oslabení / selhání pravé srdeční komory). Klinicky se Cor pulmonale projevuje rychlými údery srdce, ze začátku nedostatkem vzduchu při zatížení, později i v klidovém stavu, často se dostaví zvětšení jater a otoky nohou (ukládání vody v nohách). Col pulmonale je prokazatelný na typických EKG změnách, při rentgenu plic a prostřednictvím ultrazvuku srdce (echokardiografie).
Pacienti se často stěžují na únavu během dne s krátkými nutkáním k spánku, především při monotónní práci (např. jízda na dálnici), ranní bolesti hlavy, problémy s koncentrací, pamětí, deprese a problémy s potencí.
Partneři postižených hovoří o nočních přestávkách při dýchání, hlasitém chrápání a fázích hyperventilace, t.z. rychlé dýchání s hlasitým chrápáním, aniž by se postižený na tento projev probudil. Tyto fáze hyperventilace vedou k přerušovanému a rušivém spánkovému rytmu s následkem chronického spánkového deficitu a únavy během dne.
Při klinických vyšetřeních syndromu se ukazuje přemnožení červených krvinek, která je způsobená nedostatkem kyslíku během noci.
Četnost spánkové apnoe
Výskyt syndromu se odhaduje na 4% u mužů a 2% u žen starších 40 let. Více než 80% postižených trpí nadváhou. Intenzita výskytu se zvyšuje zvyšováním věku.
Podobné diagnózy jako spánková apnoe
Z pohledu diferenciální diagnózy je třeba rozlišovat obstrukční chrápání bez syndromu spánkové apnoe, které se vyskytuje u poloviny všech mužů ve věku nad 50 let. Rozdíl oproti chrápání ve spojitosti se syndromem spánkové apnoe je abstinence únavy během dne a zachování tělesného výkonu, apnoické fáze netrvají déle než deset sekund a neopakují se častěji než desetkrát za hodinu spánku.
Dalšími diferenciálními diagnózami mohou být spánkové deficity přetrvávající delší dobu, spavá nemoc a narkolepsie, nutkání ke krátkým spánkem, halucinace, kataplexie (ochabnutí svalů) a pod. Diferenciální diagnózu je možné zajistit ve spánkové laboratoři.
Příčiny spánkové apnoe
1. Obstruktivní syndrom spánkové apnoe
Při syndromu spánkové apnoe se hovoří o dvou příčinách. Nejčastější je tzv. obstruktivní syndrom spánkové apnoe vyskytující se ve více než 90% případech, při kterém dochází, oslabením svalstva hltanu v spánku, k zanesení / zacpání dýchacích cest. Při uzavření dýchacích cest vznikne nedostatek kyslíku, dojde k nárůstu oxidu uhličitého a bradykardie, t.z. k značně zpomalené tepové frekvenci. Nárůst CO2 vede k tomu, že mozek vydává impuls ke zvýšení frekvence dýchání a tím k hyperventilací, čili rychlému dýchání a k otevření dýchacích cest se současným nárůstem srdeční frekvence.
Sponzorováno
Masivní nadváha, nosní polypy, zvětšené hltanové mandle, poloha na zádech s dozadu nakloněnou dolní čelistí jen podporují výše uvedené neduhy.
2. Centrálním syndromu spánkové apnoe
U méně než u deseti procent postižených se nevyskytuje zanesení / ucpání dýchacích cest, mluvíme o centrálním syndromu spánkové apnoe, při kterém občas dochází k nefunkčnosti dýchacího svalstva v návaznosti na chybějící stimulace receptorů.
Diagnóza
Diagnóza syndromu spánkové apnoe se určuje na základě vlastní anamnézy (pacient popisuje symptomy tak, jak je vnímá on) a cizí anamnézy (příbuzní). Jednoznačné výsledky poskytne až spánková laboratoř. Pacient zůstane jednu noc v tzv. spánkové laboratoři, kde jsou během spánku pozorovány hodnoty jako frekvence dýchání, obsah kyslíku v krvi (bez nutnosti odebrání krve), zvuky vydávané při dýchání, echokardiogram (EKG) a křivka mozkových potenciálů (EEG test).
Podle výsledků je možné po stanovení počtu a trvání dýchacích přestávek vypočítat index syndromu spánkové apnoe. Má prognostický význam a hlavní hodnotou je počet dýchacích pauz během jedné hodiny spánku. Apnoe index větší než dvacet znamená u nijak neléčeného pacienta 40%tní úmrtnost po osmi letech.
Pro stanovení ostatních příčin nočního vynechávání / selhávání dýchání se doporučuje pacientům vyšetření u ušního, nosního a krčního lékaře. U diagnostiky je třeba nasazení EKG a echokardiografie, příp. utrazvuk srdce, aby se vyloučil Cor pulmonale nebo stanovil stupeň zatížení pravé srdeční komory.
Terapie a léčba spánkové apnoe
Kauzální terapie (léčba) neexistuje. Symptomatická terapie spočívá v redukci hmotnosti pacientů, korekci překážek v nosohltanu (nosní polypy, mandle), jakož i v nasazení dýchací masky, která během spánku zajišťuje otevřené dýchací cesty, čímž odstraňuje přestávky v dýchání a nedostatek kyslíku.
Neinvazivní i chirurgické zákroky
Pro léčbu syndromu spánkové apnoe existují konvenční metody jako léky a dýchací masky na noc, tak chirurgické zákroky. Chirurgické zákroky se týkají operativního odstranění překážek v dýchacích cestách (jako např. zvětšené mandle) prostřednictvím tonsilektomie odstranění nosních polypů (výrůstků).
Pomáhá i redukce hmotnosti
Jelikož většina pacientů má nadváhu, dá se zlepšení stavu dosáhnout už i redukcí váhy.
Použití speciálních masek doporučuje 90% pacientů
Pokud nepomůže zhubnutí a syndrom nadále přetrvává, osvědčilo se použití tzv. CPAP nebo BIPAP – masek během noci. Podle výsledků je ve spánkové laboratoři naordinované a nastaven respirátor, jehož úkolem je odstranit kolaps dýchacích cest způsobených přetlakovým dýcháním, a tím obnovit normální spánkový rytmus. Chronická nespavost odpadá, pacient přestává trpět únavou během dne, je výkonnější a koncentrovanější. Více než 90% pacientů doporučuje tento způsob léčby.
Medikamentózní terapie
Při již existujícím Cor pulmonale je na místě medikamentózní terapie s cílem snížit zvýšený krevní tlak v malém krevním oběhu následovaném zátěží pravé srdeční komory. Vhodné jsou nitráty, Nifedipin a Theophyllin, preparát povzbuzující dýchání a snižující tlak v plicních cévách. Theophyllin musí být napasován individuálně na příslušný krevní obraz, protože jeho předávkování vede ke zvyšování srdeční frekvence, třesu, nevolnosti a nepokojnosti. Pro úspěšnou léčbu je důležitá abstinence alkoholu min. čtyři hodiny před spánkem, nikotinu i omamných a utišujících prostředků.
TIP: Jaké jsou možné zdravotní důsledky nedostatku spánku
VIDEO: Léčba spánkové apnoe
VIDEO: Spánková laboratoř odhalí příčiny nespavosti, pomůže a poradí
Sponzorováno
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost
Super,děkuji.Též mám problémy s chrápáním a rozhodl jsem se podstoupit toto vyšetření,ale obávám se zákazu řízení.Je toto možné.Děkuji případně za odpověd´.