Syndrom bílého pláště – co to je a jak na něj? 4.94/5 (34)

Sponzorováno

Také jste nervózní z podobného pohledu? Pak máte možná syndrom bílého pláště.

Také jste nervózní z podobného pohledu? Pak máte možná syndrom bílého pláště.

Zvedá se vám už jen při pomyšlení na lékaře krevní tlak do závratných výšin, ačkoli jindy s ním nemáte žádný problém? Máte velké obavy, neskutečně špatný pocit či panickou hrůzu v momentě, jak překročíte práh čekárny či ordinace? Možná i vy trpíte syndromem bílého pláště.

Když vás sužuje syndrom bílého pláště

Málokdo navštěvuje lékaře s radostí, ale někomu dělá obrovský problém i pravidelná preventivní prohlídka či běžný odběr krve. Studený pot i zrychlený tep jsou běžnou reakcí lidí trpících syndromem bílého pláště už jen při zmínce o lékařích či vyšetřeních. V podstatě však tento nepříjemný stav není nemoc. Jak to tedy se syndromem bílého pláště je? To si můžete přečíst v tomto článku.

Strach z lékařů mohl vzniknout v dětství

Řada lidí se necítí v ambulancích či poliklinikách dobře. Tyto pocity mohou pocházet například z nepříjemných vzpomínek z dětství. Jiným zase vadí zápach dezinfekce, mají strach z vyšetření, z bolesti a v neposlední řadě i z případných špatných zpráv. Podstatou tohoto syndromu je pocit vnitřního napětí a strachu během lékařského vyšetření, které se spojuje i s bílým oblečením, které lékařů symbolizuje. To vše dohromady tvoří syndrom bílého pláště.

Tlak si změřte raději doma! Můžete mít úplně jiné hodnoty!

Jedním z hlavních projevů syndromu bílého pláště je vysoký krevní tlak a zrychlený tep. Protože i nevědomá úzkost a obavy mají vliv na lidský organismus. Právě tehdy často dochází k chybné diagnostice. Pacientům trpícím syndromem bílého pláště lékař naměří při každé návštěvě vysoký krevní tlak a podle toho je, v podstatě nesprávně, léčí. Pacient tak začne užívat léky na tlak, ale protože má v domácím prostředí tlak normální, medikamenty tak užívá zbytečně. Také se může stát, že lék sníží jeho krevní tlak až příliš, což následně vede k motání hlavy, slabosti a kolapsům. V takovém případě si pacient dokáže pomoci i sám, když si zajistí domácí tlakoměr. Tak si bude tlak měřit v klidném domácím prostředí a následně zjištěné výsledky zanese lékaři.

Sponzorováno

Hrozí nesprávná léčba

Takovým lidem však nehrozí jen nesprávná léčba, ale i absolutně chybějící léčba. Jde zejména o ty pacianty, kterým panický strach nedovolí vůbec vejít do nemocnice či polikliniky. Tehdy mohou řešit i závažnější zdravotní problémy bez lékařského dohledu. Kvůli tomu mohou v konečném důsledku dopadnout dost špatně.

Strach si nejdříve přiznejte, pak řešte

Základem je přiznat si strach. Není se totiž vůbec za co stydět a také vám může někdo pomoci problém vyřešit. Vyslovení pocitů mívá navíc velmi uklidňující efekt a zmírňuje stres. Při méně vážných projevech pomáhá, když k lékaři jde s vámi někdo blízký, kdo by měl alespoň částečně odvést pozornost od prostředí nemocnice i lékařů. Pomoci může i kniha, časopis a podobně. Lékaři tento problém také nezatajujte.

Může pomoci i terapeut

Vážnější případy pomůže vyřešit odborník, terapeut. Společně s ním přiřazení původ a příčiny strachu a postupně zmírníte jeho projevy. Jelikož u každého jedince bývá příčina někde jinde, je žádoucí individuální přístup.

Se syndromem bílého pláště si můžete pomoci i sami

Sponzorováno

V některých případech si však dokážete pomoci i sami. Stačí upravit drobné detaily do ambulance se vám bude kráčet alespoň o trošku lépe:

 • domluvte se s lékařem, že při vyšetření nebude nosit bílý plášť (pokud to jde).
 • před vstupem do zařízení se několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Snažte se uklidnit a soustředit své myšlenky na příjemné věci.
 • do čekárny si vezměte něco na rozptýlení – knihu, časopis, tablet či svou polovičku.
 • vybírejte si na vyšetření den a čas, kdy se v čekárně vyskytuje co nejméně lidí. Pokud je to možné, objednejte se na přesný termín.
 • uvědomte si, že lékař vám v žádném případě nechce ublížit, právě naopak
 • pokud vám přístup lékaře nevyhovuje, zkuste se obrátit na jiného, ​​ideálně po tom, jak si zjistíte reference od známých.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva