Sponzorováno

Jak snížit vysoký krevní tlak bez léků? 4.73/5 (63)

Jak se dá bez léku snížit váš krevní tlak? Poradíme vám.

Jak se dá bez léku snížit váš krevní tlak? Poradíme vám.

Otázka, kterou si položíme v tomto článku zní, jak se dá snížit vysoký krevní tlak bez léků? Na snížení krevního tlaku se podílejí různé faktory, a to například strava, omezení alkoholu a kouření, ale i stresu. Potřebná je dostatečná pohybová aktivita a snížení tělesné hmotnosti. Jednotlivé body si spolu projdeme.

Pamatujte: Krevní tlak v těle se během dne mění

Hodnoty krevního tlaku se během dne mění. Krevní tlak není neměnný. Vliv mají vnější i vnitřní faktory. Při krátkodobém zvýšení se jeho hodnota snižuje na základě fyziologických procesů v organismu. Jiná situace nastává v případě, kdy je hodnota zvýšená dlouhodobě. To je nebezpečné. V té době je důležité vyšetření a vhodná léčba.

Tabulka hodnot krevního tlaku

Tabulka hodnot krevního tlaku

Tabulka hodnot krevního tlaku

Co má vliv na hodnotu krevního tlaku?

Na hodnoty krevního tlaku mají vliv například:

  • fyzická zátěž, práce, sport, pohybová aktivita
  • psychická zátěž, stres, únava
  • okolní prostředí a změny počasí
  • část dne, střídání dne a noci
  • strava a příjem sodíku
  • nadváha
  • alkohol
  • kouření
  • věk
  • přidružená onemocnění
  • genetická predispozice a rodinný výskyt
  • hormonální vliv
  • aktuální bolest

Co vám ve finále může způsobit dlouhodobý vysoký krevní tlak?

Vysoký krevní tlak, nebo i arteriální hypertenze, je rizikem pro vznik onemocnění srdce, cév, ledvin, mozkových onemocnění a poruch zraku. Mezi nejzávažnější patří infarkt srdečního svalu, cévní mozková příhoda a selhání ledvin. A právě pro uvedené onemocnění má význam dostatečná léčba. Při zanedbání vyšetření a léčby se člověk vystavuje vysokému riziku. Nebezpečné je vynechání léčby, a to jednorázové nebo i na delší dobu.

Vysoký krevní tlak je onemocnění, které nemusí bolet. A v některých případech je jeho prvním příznakem závažné poškození zdraví, například následkem srdečního selhání, srdečního infarktu nebo cévní mozkové příčiny. Nejzávažnější komplikací těchto onemocnění může být smrt. I proto přikládáme důraz na význam preventivní prohlídky a včasného vyšetření. A to i v případě domácího měření krevního tlaku s naměřením vysokých hodnot.

Jak se dá krevní tlak snížit bez léků?

Lékaři před zahájením léčby doporučují několik změn, které by měly mít vliv na hodnotu krevního tlaku. V některých případech mohou nahradit léčbu léky. Stejně významná je i podpora během samotné farmakologické terapie.

Mezi doporučení patří celková změna životního stylu, omezení soli, alkoholu a kouření, ale i redukce hmotnosti a zvýšení pohybové aktivity. To si nyní probereme:

1. Strava a krevní tlak

Velký podíl při doporučeních má změna stravovacích návyků. Důležité je snížení příjmu sodíku, tedy soli, tuků, a to hlavně nasycených tuků. Je třeba zvýšit podíl vlákniny, ale i hořčíku, draslíku a vápníku ve stravě. Jejich zastoupení je v obilovinách, zelenině a ovoci.

Denní příjem soli by měl být v rozmezí 2 – 4g. Přičemž, denní dávka je několikrát překročena a někdy dosahuje i 15 gramů. Nejvíce soli přijímáme v polotovarech nebo hotových jídlech. Takže na ně pozor.

2. Pitný režim

Samozřejmě, i pitný režim má velký význam pro celkový stav organismu. U vysokém krevního tlaku je podstatné omezení příjmu sodíku. Balené minerální vody mají na etiketě uveden obsah minerálních látek. Hodnota sodíku by měla být minimální. Naopak, vhodné jsou vody s vyšším obsahem hořčíku, vápníku a draslíku. Pozitivně ovlivňují regulaci krevního tlaku. Hořčík účinkuje na správnou funkci nervů, svalů.

Objem přijatých tekutin by měl odpovídat přibližně dvěma litrům za den. Do denního obsahu se nezapočítává mléko, káva, čaj, slazené nápoje a ani polévka. Při zvýšeném výdeji tekutin je nutná dostatečná náhrada. Jak je to například při fyzické aktivitě, během horkých letních měsíců a také při horečkách a průjmech. Takže by se tekutiny měly pohybovat někde kolem 2-3 litrů za den.

Káva a černý čaj mají močopudné účinky. Podporují vylučování tekutin z těla močí. Proto je vhodné, při jejich pití myslet na včasnou náhradu. To znamená, že ke kávě a čaji, sklenici čisté vody nebo minerálky.

Samozřejmě, při vysokém krevním tlaku je třeba omezit objem, a to i počet šálků kávy denně. Ale není úplně zakázána. Na každého člověka má jiný účinek. Vhodné je pít kávu s ohledem na hodnotu krevního tlaku. Někomu může kofein zvýšit krevní tlak a také srdeční frekvenci, jinému ne. Omezit by se měly energetické nápoje, ty mají vysoký obsah kofeinu a jiných stimulujících látek.

3. Alkohol

S alkoholem je to podobně jako s kávou. Při hypertenzi by měla jeho konzumace minimalizovat. Nicméně, dalo by se uvést, že jeden sklenici vína nebo piva nemá negativní účinek. Vědecký výzkum ukázal, že nízký příjem alkoholu není škodlivý a dokonce hladinu krevního tlaku mírně snižuje. Kromě toho má prospěšný vliv na hladinu cholesterolu a shlukování krevních destiček. Ale, vyšší příjem má opačný, tedy negativní účinek. Na to pamatujte.

Sponzorováno

Hodnota krevního tlaku tak stoupá s hladinou vypitého alkoholu. Následně zvyšuje riziko cévní mozkové příhody, onemocnění srdce, vzniku cukrovky, poškození jater. Orientovat se dá poměrně jednoduše. Objem etylalkoholu v jednom nápoji je přibližně 14 gramů. To odpovídá 300 ml piva, 150 ml vína a 30 ml tvrdého alkoholu. Přičemž muži mají povolené dva poháry a ženy jeden pohár denně.

4. Kouření

Tento zlozvyk má za následek množství onemocnění. A arteriální hypertenzi také. Dále zvyšuje například riziko vzniku srdečně – cévních onemocnění, rakoviny, a to jakékoliv. Zanechání kouření je jedním z hlavních kroků k úspěchu při boji s hypertenzí a dalšími onemocněními.

Uvádíme několik informací pro větší motivaci zanechání kouření:

  • za 20 minut se znormalizuje krevní tlak
  • 48 hodin znamená, že se nikotin dostává z těla ven a upravuje se vnímání čichu a chuti
  • po 72. hodině se vám vrací energie a i dýchání bude lepší
  • pokud byste nekouřili 2 týdny, tak věřte, že se vám zlepší cirkulace krve
  • za 9 měsíců ustupuje kašel, upravuje se dechový objem plic
  • po roce nekouření se snižuje riziko infarktu myokardu na polovinu
  • při výdrži nad 5 let si snížíte riziko cévní mozkové příhody
  • a po 10 letech nekouření je vaše riziko onemocnění rakovinou plic stejné jako u nekuřáka

5. Pohybová aktivita

Snížená pohybová aktivita, sedavý způsob života a sedavé zaměstnání zvyšuje riziko vzniku hypertenze. Potřebná je aerobní pohybová aktivita nebo kardio. Pravidelná aktivita snižuje krevní tlak při námaze, ale i v klidu.

Důležité je, že dávka fyzické zátěže by měla být minimálně 3 krát za týden, a to 40 minut. Samozřejmě, je třeba brát v úvahu individuální dispozice. Starším lidem je doporučená denní hodinová procházka. Ano, i samotná chůze je prospěšná. Pohyb a fyzická aktivita působí kromě krevního tlaku i na hladinu tuků. To prospívá ke snížení tělesné hmotnosti a celkovému tělesnému tuku.

Pro neprofesionály je vhodný běh, rychlá chůze, cyklistika, plavání, lyžování, ale i jóga, turistika, nordic walking, tanec. Aktivita, která se provádí méně často než 3 krát za týden a kratší než 40 minut je také prospěšná pro organismus. Nicméně, nesnižuje krevní tlak.

6. Redukce hmotnosti

Snížení tělesné hmotnosti při nadváze a obezitě má velmi příznivý vliv na hladinu krevního tlaku. Po snížení klesá hodnota krevního tlaku a v některých případech se krevní tlak normalizuje. Důležité je postupné snižování hmotnosti. První měsíc o 1 kilogram za týden. Následně, po měsíci přibližně o 0,5 kilogramu týdně. Rizikem je zpětné přibírání váhy. Význam má změna stravovacích návyků a rozumná dieta s přihlédnutím na individuální potřeby. Energetický příjem musí být vyvážený s výdejem energie.

7. Stres

Je jedním z hlavních činitelů při zvýšení krevního tlaku. Negativně působí na celý organismus. Jeho omezení má přímý vliv na snížení jeho hodnoty. Významně působí minimalizování pracovního stresu, vztahů v rodině. Důležitý je dostatečný odpočinek, spánek. V práci nezapomínejte na pravidelné přestávky. Procházejte se. Vhodné je osvojení relaxačních cviků.

Při stresu je významná správná forma dýchání. Najděte si pohodlnou polohu, vsedě nebo vleže. Uvolněte se, horní končetiny volně položte k tělu. Horní ani dolní končetiny by neměly být překřížené. Dýchat je třeba do břicha. Tento způsob je lepší než hrudní (brániční) dýchání. Nádech by měl trvat 4 sekundy a výdech 8 sekund. Vyhnout byste se měli hlubokému dýchání a prodýchávání se, jak se to lidově říká. Mohli byste si navodit hyperventilační syndrom – jedno ze starších označení pro panickou poruchu (je přítomna výrazná hyperventilace).

Stejně je důležité věnovat čas koníčkům a rodině. Pracovní doba je třeba organizovat tak, aby nezabíral příliš mnoho času na úkor volnočasových aktivit a rodiny. Tento čas pomáhá nabrat novou sílu a energii do práce.

8. Meditace

Tento bod souvisí s tím předchozím. Ano, meditace vám může pomoci se snížením vašeho krevního tlaku. Více si o tom přečtěte v tomto našem článku.

Sponzorováno

A v neposlední řadě, nezapomínejte na pozitivní myšlení. To negativně vás zbytečně obírá o energii, kazí náladu a motivaci do pracovního, ale i běžného života. Naopak pozitivní emoce dodávají energii.

Co si dále o vysokém tlaku přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva