Sponzorováno

Hyperparatyreóza – nadměrná funkce příštítných tělísek – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (10)

Obsah článku

  • Hyperparatyreóza je stav charakterizovaný nadměrnou funkcí příštítných tělísek (parathyreoidních žláz) v těle. Tato žláza produkuje hormon nazývaný parathormon (PTH), který hraje klíčovou roli v regulaci hladiny vápníku v krvi.
  • To má hned několik důsledků - Zvýšení hladiny vápníku v krvi: PTH způsobuje uvolňování vápníku z kostí do krve a zvyšuje jeho absorpci z trávicího traktu, což vede k hyperkalcémii (zvýšené hladině vápníku v krvi). Zvýšení hladiny fosfátu v moči: PTH snižuje reabsorpci fosfátu v ledvinách, což vede ke zvýšenému vylučování fosfátu močí. Oslabení kostí: Zvýšená resorpce vápníku z kostí může vést k oslabení kostí a zvýšenému riziku osteoporózy a zlomenin.
  • Příznaky hyperparatyreózy mohou zahrnovat slabost, únava, bolesti kostí a svalů, močení častěji, žízeň, nevolnost, zvracení a zácpu. Diagnóza se obvykle provádí měřením hladin vápníku a PTH v krvi a pomocí dalších diagnostických testů.
  • Léčba hyperparatyreózy závisí na příčině a závažnosti stavu a může zahrnovat léky, chirurgický zákrok nebo jiné terapeutické postupy.

Hyperparatyreóza nastává, když příštítná tělíska tvoří příliš mnoho parathormonu. To může ovlivnit vaši hladinu vápníku a způsobit další zdravotní problémy. Pokud vaše příštítná tělíska tvoří příliš mnoho parathormonu (PTH), můžete tedy mít hyperparatyreózu.

Příštítná tělíska jsou čtyři endokrinní žlázy o velikosti hrášku na krku, blízko nebo připojené k zadní části štítné žlázy. Endokrinní žlázy vylučují hormony nezbytné pro fungování vašeho těla.

Příštítná tělíska - ilustrace

Příštítná tělíska – ilustrace

 

PAMATUJTE: Navzdory podobným názvům a sousedství ve vašem krku jsou příštítná tělíska a štítná žláza různé orgány. PTH pomáhá regulovat hladiny vápníku, vitamínu D a fosforu ve vašich kostech a krvi.

Někteří lidé s tímto stavem nemají žádné příznaky a nemusí ani potřebovat léčbu. Jiní mají mírné nebo závažné příznaky, které už mohou vyžadovat chirurgický zákrok.

V tomto článku se dozvíte o příčinách, typech a léčbě hyperparatyreózy.

Jaké jsou příčiny hyperparatyreózy?

Při hyperparatyreóze se jedno nebo více vašich příštítných tělísek stává nadměrně aktivní a vytváří nadbytek PTH. To může být způsobeno třeba nádorem, zvětšením žlázy nebo jinými strukturálními problémy příštítných tělísek. Když jsou vaše hladiny vápníku příliš nízké, vaše příštítná tělíska reagují zvýšením produkce PTH.

To způsobí, že vaše ledviny a střeva absorbují větší množství vápníku. Odstraňuje se také více vápníku z vašich kostí. Když hladina vápníku opět stoupne, produkce PTH se vrátí na typické úrovně.

Jaké jsou typy hyperparatyreózy?

Existují 3 typy hyperparatyreózy: primární, sekundární a terciární.

Primární hyperparatyreóza

Tento typ se vyskytuje, když máte alespoň jedno nadměrně aktivní příštítné tělísko.

Příčiny problémů příštítných tělísek mohou být například tyto:

  • nějaké nezhoubné výrůstky na žláze
  • zvětšení alespoň dvou žláz
  • výjimečně i rakovinný nádor

Zvýšené riziko rozvoje primární hyperparatyreózy se také vyskytuje u lidí, kteří:

  • mají určité dědičné poruchy, které postihují několik žláz v celém těle, jako je mnohočetná endokrinní neoplazie
  • byli vystaveni záření kvůli léčbě rakoviny
  • užívají lék zvaný lithium, který léčí hlavně bipolární poruchu

Sekundární hyperparatyreóza

Tento typ hyperparatyreózy se vyskytuje, když máte nějaké onemocnění, které způsobuje abnormálně nízké hladiny vápníku. Většina případů sekundární hyperparatyreózy je způsobena nedostatkem vitaminu D a chronickým selháním ledvin, které má za následek nízké hladiny aktivního vitaminu D a vápníku.

Terciární hyperparatyreóza

Tento typ hyperparatyreózy se vyskytuje po dlouhodobé sekundární hyperparatyreóze. Příštítná tělíska vytvářejí příliš mnoho PTH poté, co se vaše hladiny vápníku vrátí na typické úrovně. Tento typ se obvykle vyskytuje u lidí s problémy s ledvinami.

Příznaky – jaké jsou příznaky hyperparatyreózy?

Příznaky nemoci se mohou lišit od mírných až po závažné v závislosti na typu hyperparatyreózy.

Příznaky primární hyperparatyreózy

Někteří lidé s primární hyperparatyreózou nemají žádné příznaky. Pokud už máte příznaky, mohou se pohybovat od mírných až po závažné. Mírnější příznaky mohou být obecně tyto:

  • únava
  • svalová slabost
  • deprese
  • bolesti těla

Závažnější příznaky mohou pak být:

Sponzorováno

  • ztráta chuti k jídlu
  • zácpa
  • zvracení
  • nevolnost
  • nadměrná žízeň
  • zvýšené močení
  • zmatenost
  • problémy s pamětí
  • ledvinové kameny

Sekundární hyperparatyreóza

U tohoto typu můžete mít kosterní abnormality, jako:

  • časté zlomeniny
  • oteklé klouby
  • deformity kostí

Další příznaky mohou záviset na základní příčině vaší hypertyreózy, jako je chronické selhání ledvin nebo závažný nedostatek vitaminu D.

Jak se diagnostikuje hyperparatyreóza?

Lékař může mít podezření, že máte hyperparatyreózu, pokud rutinní krevní testy ukazují vysoké hladiny vápníku ve vaší krvi. K potvrzení této diagnózy bude lékař pravděpodobně muset provést další testy.

Krevní testy

Další krevní testy mohou pomoci vašemu lékaři stanovit přesnou diagnózu. Lékař může zkontrolovat vaši krev na vysoké hladiny PTH, hladiny alkalické fosfatázy a nízké hladiny fosforu.

Vyšetření moči

Vyšetření moči může lékaři pomoci určit, jak závažný je váš stav a zda mohou být příčinou problémy s ledvinami. Lékař může zkontrolovat vaši moč, aby zjistil, kolik vápníku obsahuje.

Vyšetření ledvin

Lékař může provést ultrazvuk vašeho břicha, aby zkontroloval abnormality ledvin.

Léčba – jaké jsou možnosti léčby hyperparatyreózy?

Léčba hyperparatyreózy se může lišit v závislosti na příčině a závažnosti vašich příznaků.

Léčba primární hyperparatyreózy

Možná nebudete potřebovat léčbu, pokud vaše ledviny fungují dobře, pokud jsou vaše hladiny vápníku jen mírně vysoké a pokud je hustota vašich kostí v rámci typických hodnot. V tomto případě může lékař použít pravidelné (roční) krevní testy ke sledování zdraví ledvin a hladin vápníku. K měření hustoty kostí možná budete potřebovat vyšetření jednou za dva roky.

Lékař může také doporučit pít hodně vody, aby se snížilo riziko ledvinových kamenů. Pravidelné cvičení může pomoci posílit vaše kosti.

Pokud je léčba nezbytná, lékař může doporučit tyto metody léčby:

Chirurgické řešení – operace
Chirurgické zákroky zde znamenají odstranění zvětšených příštítných tělísek nebo nádorů na žlázách. Komplikace jsou zde spíše vzácné – mohou to být poškozené nervy hlasivek a dlouhodobé nízké hladiny vápníku.

Léky
Pokud nemůžete podstoupit operaci, lékař vám může doporučit určité léky. Kalcimimetika působí jako vápník v krvi a způsobují, že vaše žlázy produkují méně PTH. Bisfofonáty chrání vaše kosti před ztrátou vápníku a mohou pomoci snížit riziko osteoporózy.

Léčba sekundární hyperparatyreózy

Léčba zahrnuje uvedení vašeho PTH na typické úrovně léčením základní příčiny.

Metody léčby mohou být pak tyto:

  • doplňky vitaminu D při závažných nedostatcích
  • doplňky vápníku a vitaminu D, pokud trpíte chronickým selháním ledvin
  • léky a dialýza, pokud trpíte chronickým selháním ledvin

Jaké jsou komplikace spojené s hyperparatyreózou?

Hyperparatyreóza se může objevit s dalšími stavy, jako třeba:

  • nízké hladiny vitaminu D
  • problémy s ledvinami
  • osteoporóza neboli oslabení kostí

Pokud máte osteoporózu, můžete zaznamenat i další příznaky. Primární hyperparatyreóza vede k osteoporóze, protože vysoké hladiny PTH způsobují uvolňování vápníku z kostí, a tím je oslabují. Příznaky mohou pak být:

  • zlomeniny kostí
  • menší celková výšky
  • slabost kostí

Lékař může zkontrolovat známky osteoporózy pomocí rentgenu kostí nebo provedením testu kostní minerální hustoty. Tento test měří hladiny vápníku a kostních minerálů pomocí rentgenových přístrojů.

Jaký je dlouhodobý výhled pacientů?

Chirurgie léčí většinu případů primární hyperparatyreózy. Lékaři většinou léčí některé případy terciární hyperparatyreózy chirurgicky.

Pokud jste se s lékařem rozhodli sledovat svůj stav spíše než provádět operaci, užívání předepsaných léků, pití dostatečného množství vody a pravidelné cvičení může pomoci zmírnit příznaky nebo jim předejít.

Shrnu to

Hyperparatyreóza nastává, když alespoň jedna nadměrně aktivní příštítná tělíska tvoří příliš mnoho PTH. To pak může ovlivnit množství vápníku v krvi a způsobit příznaky od mírných až po závažné.

Lékaři obvykle doporučují operaci k odstranění postiženého příštítného tělíska. V některých případech, zejména pokud nemají příznaky, se mohou rozhodnout sledovat váš stav.

Sponzorováno

Máme s hyperparatyreózou nějaké svoje zkušenosti? Napište nám prosím do komentářů.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: CLIPAREA / depositphotos.com
  • Hyperparathyroidism Autor: William D Fraser

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva