Sponzorováno

15 zajímavých a zábavných faktů o nervové soustavě 4.79/5 (14)

15 zajímavých a zábavných faktů o nervové soustavěNervová soustava je jakýsi vnitřní komunikační systém těla. Je tvořen mnoha nervovými buňkami těla. Nervové buňky přijímají informace prostřednictvím tělesných smyslů: dotek, chuť, čich, zrak a zvuk. Mozek interpretuje tyto smyslové vjemy, aby pochopil, co se děje venku a uvnitř těla. To umožňuje nám lidem „používat“ své tělo k interakci s okolním prostředím a ovládat své tělesné funkce.

Nervová soustava je velmi složitý systém. Spoléháme na něj každý den. Proč bychom si měli naši nervové soustavy velmi vážit? Proč bychom ji měli vynášet až do nebe? Přečtěte si zajímavosti o nervové soustavě – pak hned pochopíte, proč je pro nás lidi tak cenná.

1. Tělo má miliardy nervových buněk

Tělo každého člověka obsahuje miliardy nervových buněk (tzv. neuronů). V mozku je asi 100 miliard a v míše 13,5 milionu těchto nervových buněk. Neurony těla přijímají a vysílají elektrické a chemické signály (elektrochemická energie) dalším neuronům. Takto se informace v těle předává a šíří.

2. Neurony mají tří částí

Alespoň tak jsme je rozdělili my, lidstvo. A jsou to části:

  1. Dendrit – neurony přijímají signály pomocí této „anténní“ části
  2. Axon – s jeho pomocí neurony vysílají signály do jiných neuronů. Axon může být dlouhý až metr.
  3. V některých neuronech jsou axony pokryty tenkou vrstvou látky zvanou myelin, která působí jako izolátor. Pomáhá přenášet nervové signály nebo impulsy po dlouhém axonu.

  4. Tělo neuronu – Ano, hlavní část neuronu se nazývá buněčné tělo. Obsahuje všechny důležité části buňky, které umožňují správnou funkci.

3. Neurony se mohou od sebe navzájem lišit

Neurony mají různé tvary a velikosti – to v závislosti na tom, kde se nacházejí v těle, a k čemu jsou naprogramovány. Smyslové neurony mají dendrity na obou koncích a jsou spojeny dlouhým axonem, který má uprostřed buněčné tělo. Motorické neurony mají buněčné tělo na jednom konci a dendrity na druhém konci, s dlouhým axonem uprostřed. Záleží prostě na typu neuronu. Podle toho pak také vypadají.

4. Neurony v nervovém systému jsou naprogramovány tak, aby dělaly různé věci

Existují čtyři typy neuronů:

  • Smyslové: Smyslové neurony dodávají elektrické signály z vnějších částí těla – žláz, svalů a kůže – do CNS.
  • Motorické neurony: ty přenášejí signály z CNS do vnějších částí těla.
  • Senzorové receptory a receptory: receptory těla vnímají okolí (světlo, zvuk, dotek a chemikálie) kolem vás a přeměňují jej na elektrochemickou energii, která je vysílána senzorickými neurony.
  • Interneurony: Interneurony odesílají zprávy z jednoho neuronu do druhého. Jsou to takové interní mezikomunikační linky.

5. Existují dva typy nervových buněk

Jsou to neurony a gliové buňky.

Gliové (nebo glia) buňky jsou odvozeny z řeckého slova „glue“. Jsou to specializované buňky, které poskytují strukturu a podporu neuronům. Pomáhají udržovat neurony na místě, dodávají živiny neuronům, ničí bakterie, odstraňují mrtvé neurony a řídí axony neuronů. Některé typy gliových buněk také vytvářejí látku zvanou myelin, která obaluje axony a působí jako elektrická izolace, která jim pomáhá rychle a efektivně přenášet signály.

Neurony rychle a přesně vysílají signály jako elektrochemické vlny podél axonů do jiných buněk.

6. Existují dvě části nervového systému

Nervový systém lidí je rozdělen do dvou částí. Vyznačují se lokalizací v těle a zahrnují centrální nervový systém (CNS) a periferní nervový systém (PNS).

  1. Centrální nervový systém (CNS) se nachází v lebce a páteři. Zahrnuje nervy v mozku a míše.
  2. Všechny zbývající nervy v jiných částech těla jsou součástí PNS.

7. Existují dva typy nervových systémů

Každé lidské tělo má CNS a PNS, jak víme z předchozího bodu. Má však také dobrovolné a nedobrovolné nervové systémy. Dobrovolný (somatický) nervový systém těla řídí věci, kterých si je osoba vědoma, a může je vědomě ovládat, například pohyby hlavy, paží, nohou nebo jiných částí těla. Nedobrovolný (vegetativní nebo automatický) nervový systém těla řídí procesy v těle, které člověk vědomě nekontroluje. Je vždy aktivní a reguluje srdeční frekvenci, dýchání, metabolismus a další kritické tělesné procesy.

Sponzorováno

8. Nedobrovolný systém je rozdělen na tři části

CNS a PNS tedy obsahují dobrovolné i nedobrovolné části. Tyto části jsou spojeny v CNS, ale nikoli v PNS, kde se obvykle vyskytují v různých částech těla. Nedobrovolná část PNS zahrnuje sympatický, parasympatický a enterický nervový systém.

9. Tělo má nervový systém pro přípravu těla k akci

Sympatický nervový systém říká tělu, aby se připravilo na fyzickou a duševní činnost. Způsobuje, že srdce bije rychlejší a otevírá dýchací cesty pro snadné dýchání. Také dočasně zastaví trávení, takže se tělo může soustředit na rychlou akci.

10. Existuje nervový systém pro klidový režim těla

Parasympatický nervový systém řídí tělesné funkce, když je člověk v klidu. Některé z jeho aktivit zahrnují stimulaci trávení, aktivaci metabolismu a pomoc tělu relaxovat.

11. Existuje nervový systém pro ovládání střeva

Tělo má svůj vlastní nervový systém, který ovládá pouze střevo. Enterický nervový systém automaticky reguluje pohyby střev jako součást trávení.

12. Váš nervový systém může být hacknut

Vědci nyní vyvíjí způsoby, jak „proniknout“ do imunitního systému a získat schopnost ovládat mozkové buňky zábleskem světla. Buňky mohou být naprogramovány tak, aby reagovaly na světlo genetickou změnou.

Toto nahackování může vědcům pomoci se dozvědět více o funkcích různých skupin neuronů. Mohou aktivovat několik mozkových buněk současně a pozorovat jejich účinky na tělo.

13. Nervový systém je rychlý

Nervový systém může přenášet signály rychlostí 100 metrů za sekundu.

14. Když se nervy poraní, je problém

Nervy v našem těle jsou zranitelné – a to jak fyzickým poškozením, tak i chorobami. Poškození nervů může způsobit velkou bolest, ztrátu citlivosti nebo ztrátu nad kontrolou svalů. Fyzioterapeuti pomáhají rehabilitovat pacienty s poškozením nervového systému.

15. A dalších pár zajímavostí o nervovém systému

A přidáme ještě pár zajímavostí o nervovém systému:

  • Mozek spotřebovává více energie těla než ostatní orgány a využívá více než 20% energetických zásob v těle.
  • ✅ Mozek je tvrdě pracuje dokonce i když spíte.
  • Jak se v životě učíme novým věcem, struktura mozku se neustále mění. Vznikají nová neuronální spojení, která zvyšují hustotu mozku.
  • ✅ Neúmyslné reflexy nejsou ovládány vaším mozkem. Jsou ovládány reflexním obloukem.
  • ✅ O neurony přicházíme, jak stárneme. To začíná u lidí někdy kolem 20 let. 1/10 našich neuronů je pryč, než dosáhneme věku 75 let.
  • Jak stárneme, náš mozek se každoročně zmenšuje asi o 1-2 gramy v důsledku ztráty neuronů.
  • ✅ Muži a ženy mají různé složení mozku. Muži mají více šedé hmoty, zatímco ženy mají více bílé hmoty.
  • ✅ Levá strana lidského mozku ovládá pravou stranu těla a pravá strana mozku ovládá levou stranu těla.
  • V průměrném lidském těle je více než 200 různých druhů nervových buněk.
  • Váš nervový systém nemůže dlouhodobě správně fungovat bez přítomnosti draslíku a sodíku. Vitamin B je stejně tak nezbytný pro váš nervový systém.

To jsou hodně zajímavé informace, že? Máte nějaké informace o nervové soustavě, které nám tady chybí? Budeme moc rádi za komentáře.

A co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Přednáška – Nervový systém – Doc. MUDr. Švíglerová Jitka Ph.D.

VIDEO: Přenos informace v nervovém systému

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva