Domácí dezinfekční prostředky mohou možná za obézní děti, říká studie. Proč? 4.57/5 (7)

Sponzorováno

Víceúčelové čisticí prostředky a jiné běžně používané dezinfekční prostředky v domácnostech by mohly dělat obézní děti s nadváhou tím, že mění bakterie nacházející se v jejich střevech – to tvrdí nová studie zveřejněná v časopise Canadian Medical Association Journal.

Děti žijící v domácnostech, kde se používají antimikrobiální dezinfekční prostředky nejméně jednou týdně, měly dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít vyšší hladiny bakterií Lachnospiraceae ve věku 3 až 4 měsíců než děti, v jejichž domovech nebyly často používány tyto dezinfekční prostředky. To zjistili kanadští vědci. Když pak byly děti s vyššími úrovněmi Lachnospiraceae ve věku 3 roky, byl jejich index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než u dětí, které nežijí v domácnostech, které často používají dezinfekční prostředky, ukázala také studie. To je velmi zajímavý výsledek studie.

Bakterie Lachnospiraceae jsou „normální součástí naší střevní mikrobiologie“, uvedla Anita Kozyrskyjová, hlavní autorka studie a profesorka pediatrie Univerzity Alberta. Nicméně vysvětlila, že je známo „ze studií na zvířatech, že vyšší hladiny bakterií Lachnospiraceae byly spojeny s vyšším tělesným tukem a rezistencí na inzulín.“

Studie spojující použití dezinfekčního prostředku a tělesnou hmotnost

Nová zpráva využívá údaje z kanadské studie o dlouhodobém vývoji zdravé výživy dětí, která začala v roce 2009 a výzkumníci aktivně vybírají účastníky, kteří rostou a vyvíjejí se od poloviny těhotenství do raného dětství a až do dospívání.

Když děti byly ve věku 3 až 4 měsíců, jejich rodiče poskytli vzorek od každého dítěte a odpověděli na otázky o svém domově, vysvětlil Kozyrskyj. Vzorky ze 757 kojenců byly profilovány a analyzovány spolu s daty BMI ve starším věku a rodičovským použitím dezinfekčních přípravků. Jedním ze zjištění studie je, že zhruba 80% kanadských domácností používá dezinfekční prostředky, nejčastěji vícestupňové čističe, alespoň jednou týdně, říká Kozyrskyj.

Zatímco výzkumníci zjistili nárůst bakterií Lachnospiraceae v souvislosti s častějším čištěním dezinfekčními prostředky, neviděli stejnou asociaci s pracími prostředky bez ingrediencí zabíjejících bakterie v dezinfekčních prostředcích nebo ekologicky šetrných čisticích prostředcích.

„Tyto výsledky naznačují, že střevní mikroflóra byla viníkem v souvislosti s použitím dezinfekčního prostředku a nadváhy,“ řekl Kozyrskyj.

Střevní mikroflóra se týká společenství bakterií, které žijí harmonicky společně v našem zažívacím traktu, vysvětluje Kozyrskyj. Tato komunita se rozvíjí v dětství, když získáváme větší počet bakteriálních druhů, přičemž každý druh se v průběhu času snižuje nebo zvyšuje.

„Každý z nás má jedinečnou střevní mikrobiologii, ale existují společné vzorce, existují běžní mikroby, které se očekávají v dětství a v dospělosti,“ řekl Kozyrskyj. „Řekl bych, že kolem 3 let věku máme bakteriální kompozici, kterou můžeme nazvat naší, a zůstává u nás po zbytek našeho života.“

To je důležité, protože minulý výzkum poukázal na souvislost mezi kompozicí střevní mikroflóry a hmotností v dospělosti. To je důležité.

Pozorování rizikových faktorů pro obezitu

Ačkoli výsledky studie zdůrazňují souvislosti mezi dezinfekčními prostředky a střevní mikrobiální látkou, Kozyrskyj poznamenal, že „stále by bylo nadměrné používat slovo příčina.“

Sponzorováno

Ano, některé důkazy jasně poukazují na přímý vztah mezi dezinfekčními látkami a vyššími hladinami běžných střevních bakterií. Studie na zvířatech například zjistily podobné změny v bakteriích střev u selat, když byly vystaveny dezinfekčním činidlům. A „vyšší frekvence použití dezinfekčního prostředku byla spojena s vyšším počtem Lachnospiraceae,“ uvedl Kozyrskyj. Přesto varoval, že je zapotřebí více výzkumu k potvrzení těchto výsledků a vzniku kauzálního vztahu.

Richard Sedlak, výkonný viceprezident Amerického ústavu pro čištění, uvedl ve svém prohlášení, že institut byl „zklamán z tohoto senzačního tvrzení“, které vypracovali autoři studie. „Studijní vady zahrnují nezapočítání stravy dětí,“ řekl Sedlak.

„Správné používání čistících prostředků a dezinfekčních prostředků pro domácnost významně přispívá ke kontrole infekcí a vede ke zdravým domovům,“ řekl. „Tyto produkty mají důvěryhodnost rodin, aby efektivně vyčistily a dezinfikovaly oblasti jejich domovů, čímž se sníží možnost, že děti v mladém věku mohou trpět významnými nemocemi.“

„Správné používání dezinfekčních přípravků registrovaných v EPA hraje důležitou roli třeba v prevenci šíření chřipky,“ dodal Sedlak, který citoval internetové stránky Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění v USA, která radí lidem, aby „čistili a dezinfikovali povrchy a předměty, které mohou být kontaminované bakteriemi, jako je chřipka.“

Ve zveřejněném komentáři vědců z oddělení epidemiologie v Bloomberské školy stálo, že výsledky studie byly „biologicky přijatelné“.
Proč? Bakterie, kterým jsme vystaveni během našeho dětství, vzdělávají náš imunitní systém a programují náš metabolismus, vysvětlují vědci. Bakterie tedy odnepaměti programují a nastavují náš imunitní systém. Jak jsme vytaveni bakteriím (samozřejmě v rozumné míře), tak se náš imunitní systém vzdělává a my jsme silnější a odolnější. A už v dříve publikovaných studiích výzkumníci zjistili, že narušení přirozeného vývoje bakterií střevních kojenců – kvůli císařskému porodu, prenatálnímu a postnatálnímu antibiotiku nebo výživě – bylo spojeno s vyšším rizikem dětské obezity. Bakterie nám v raných fázích života tedy pomáhají. Nemá smysl je před nimi dětský organizmus zarputile bránit.

„Výskyt dětské obezity se stále zvyšuje na celém světě,“ uvedli vědci, že je „důležitější než kdy jindy“ identifikovat rizikové faktory obezity a způsoby, jak zabránit vysokému přírůstku hmotnosti u dětí.

Kozyrskyj řekl, že jedno zjištění v nové studii překvapilo výzkumný tým. Děti žijící v domácnostech, které používaly ekologicky šetrné čisticí prostředky, měly různé mikroflóry – a mnohem nižší hladiny Enterobacteriaceae – a měly menší pravděpodobnost nadváhy už jako batolata. Analýza údajů však neukázala, že tato změna bakteriální komunity byla spojena se sníženým rizikem obezity u dětí.

„Ekologicky šetrné výrobky používající matky mohou být zdravější,“ řekl a dodala, že celkový zdravý životní styl a stravovací návyky matky mohou mít prospěch jak pro bakterie střev, tak pro jejich děti.

Sponzorováno

Protože výsledky ještě musí být potvrzeny, Kozyrskyj ještě není připraven doporučit spotřebitelům, aby kupovali ekologicky šetrné výrobky. Nicméně sdělil, že studie otevřela jejich mysl k používání zelených produktů, včetně třeba domácích čistící roztoků z octa.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva