Sponzorováno

L-theanin (Theanin) a jeho účinky na zdraví – na co je dobrý? 4.82/5 (28)

Aminokyselina L-Theanin je tedy nejvíce známá tím, že pomáhá lidem relaxovat, uvolnit se.

Aminokyselina L-Theanin je tedy nejvíce známá tím, že pomáhá lidem relaxovat, uvolnit se.

L-theanin je aminokyselina, která se nejčastěji vyskytuje v čajových lístcích a v malých množstvích také v Hřibu hnědém (Bay Bolete). L-theanin najdete jak v zeleném, tak v černém čaji. Je také k dispozici ve formě tablet v mnoha lékárnách.

Výzkum naznačuje, že L-theanin podporuje relaxaci (uvolnění) bez ospalosti. Mnoho lidí si L-theanin chválí, že pomáhá zmírnit stres a pomáhá jim uvolnit se.

Než jakýkoliv přípravek s touto aminokyselinou koupíte, přečtěte si tento článek, dozvíte se více o potenciálních přínosech pro zdraví, a o možných rizicích nebo komplikacích souvisejících s touto aminokyselinou.

L-theanine – jeho zdravotní účinky a použití

Tato aminokyselina je tedy nejvíce známá tím, že pomáhá lidem relaxovat, uvolnit se. L-theanin má však i mnoho dalších potenciálních přínosů pro zdraví, pojďme se na ně společně podívat:

Poradí si s úzkostí + úleva od stresu

Horký šálek čaje může pomoci někomu cítit se lépe, na někoho však moc neúčinkuje. Výzkum naznačuje, že L-theanin může být prospěšný pro ty, kteří trpí vysokou úrovní úzkosti.

Pět randomizovaných kontrolovaných studií s celkem 104 účastníky zjistilo, že L-theanin snížil stres a úzkost u lidí, kteří zažívají stresové situace.

Další studie zjistila, že zlepšuje relaxaci, aniž by způsobil ospalost a sníženou klidovou srdeční frekvenci (studie je zde).

Studie publikovaná v časopise Journal of Clinical Psychiatry se zaměřila na osoby se schizofrenií nebo schizoafektní poruchou. Výzkumníci zjistili, že L-theanin snížil úzkost a zlepšil příznaky u pacientů (odkaz na studii).

Zlepšené soustředění a pozornost

Užívaný s kofeinem, L-theanin může pomoci zvýšit pozornost a soustředěnost.

Studie z roku 2013 zjistila, že mírné hladiny L-theaninu a kofeinu (přibližně 97 mg a 40 mg) pomohly skupině mladých dospělých lépe se zaměřit na náročné úkoly. Studie byla velmi zajímavá. Účastníci studie se obecně cítili více ostražitě a byli méně unaveni. Podle další studie se tyto účinky mohou projevit až za 30 minut.

Lepší imunita

Některé výzkumy naznačují, že L-theanin může zlepšit funkci imunitního systému těla. Jedna studie zveřejněná v magazínu Beverages zjistila, že L-theanin může pomoci snížit výskyt infekcí horních cest dýchacích.

Další studie zjistila, že L-theanin může pomoci zlepšit záněty ve střevním traktu. Je však zapotřebí více výzkumu k potvrzení a rozšíření těchto zjištění.

Tumor a léčba rakoviny

Autoři jedné studie z roku 2011 naznačují, že L-theanin, který se nachází v Hřibu hnědém, spolupracuje na zlepšení účinnosti některých chemoterapeutických léků. Na základě těchto slibných zjištění mohou biotechnologičtí vědci očekávat, že L-theanin může také pomoci zlepšit schopnost chemoterapie bojovat proti rakovině.

A dále, přestože neexistují žádné konečné důkazy o tom, že čaj brání rakovině, řada studií naznačuje, že lidé, kteří pravidelně pijí čaj, mají nižší výskyt rakoviny. Třeba výzkumníci jedné studie v Číně zjistili, že ženy s diagnózou rakoviny vaječníků, kteří pily nejméně jeden šálek zeleného čaje denně, žili déle než ty, kteří ho pravidelně nepily. To je zajímavé, že? Zde je odkaz na studii.

Další studie, která se zaměřila na milovníky čaje ve srovnání s těmi, co čaj nepijí, zjistila, že ti, kteří pili čaj, měli o 37 procent nižší pravděpodobnost vývoje rakoviny pankreatu (odkaz na studii zde).

Sponzorováno

Řízení krevního tlaku

L-theanin může být přínosný pro ty, které trápí zvýšený krevní tlak ve stresových situacích. Studie z roku 2012 pozorovala osoby, u kterých s určitými mentálními úkony přišel i vyšší krevní tlak. Zjistili, že L-theanin pomohl v těchto skupinách zvládnout nárůst krevního tlaku. Ve stejné studii vědci poznamenali, že kofein měl podobný, ale méně příznivý účinek.

Zlepšuje kvalitu spánku

Některé výzkumy naznačují, že L-theanin by mohl být prospěšný i pro dobrý a kvalitní noční spánek. Výzkumníci v jedné studii zjistili, že dávky 250 mg a 400 mg L-theaninu značně zlepšily spánek u zvířat a také u lidí.

Také bylo prokázáno, že 200 mg L-theaninu snižuje klidovou srdeční frekvenci a to poukazuje na jeho schopnost podpořit relaxaci. L-theanin může také pomoci chlapcům s diagnózou poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) spát lépe.

Studie z roku 2011 zkoumala účinky L-theaninu na 98 chlapců ve věku 8 až 12 let. V randomizované skupině byly podávány dvě 100 mg žvýkací tablety L-theaninu dvakrát denně. Druhá skupina dostávala placebo pilulky. Po šesti týdnech bylo zjištěno, že skupina s L-theaninem měla delší a klidnější spánek. Zatímco výsledky jsou určitě slibné, je zapotřebí dalšího výzkumu, než se bude moci toto ukázat jako bezpečná a účinná metody, zejména pro děti.

Jiný výzkum zjistil, že L-theanin zlepšil kvalitu spánku u těch, kteří byli diagnostikováni schizofrenií.

Úleva od sinusitidy

Pokud trpíte sinusitidou, v šálku čaji můžete najít mírnou úlevu.

MUDr. Murray Grossan, autor celosvětové knihy o přístupu k alergiím a sinusovému zdraví a zakladatel institutu Grossan Sinus & Health, poznamenává, že L-theanin může velmi efektivně podpořit pohyb cév v nosu.

Řasinky (cilia) jsou buněčná struktura, která se nachází v některých eukaryotických buňkách. Má úzký vlasovitý tvar a velikost asi 5-10 mikrometrů. Směřuje ven z povrchu buněk. Pomáhají vyčistit hlen, který může být infekcí postižen.

L-theanin – rizika a vedlejší účinky

Neexistují žádné potvrzené nebo přímé vedlejší účinky užívání L-theaninu. Obecně řečeno, je bezpečné užívat tyto přípravky a pít čaje, které obsahují L-theanin.

Ale i když některé výzkumy ukazují slibné výsledky pro antitumorové vlastnosti L-theaninu, čaje, které obsahují aminokyseliny, mohou mít další složky, které by mohly být škodlivé pro lidi s rakovinou.

Podle Memorial Sloan Kettering Cancer Center může polyfenol EGCG nacházející se v zeleném čaji skutečně snížit účinnost některých chemoterapeutických léků, jako je bortezomib.

Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby pacienti, kteří užívali chemoterapeutické léky, informovali své lékaře, než začnou pít velké množství zeleného čaje jako součást svého léčebného plánu.

Podobně jako když pijete příliš mnoho kávy a jiných kofeinových nápojů, může velké množství kofeinových čajů také způsobit problémy, například:

  • nevolnost
  • žaludeční problémy
  • podrážděnost

Ženy, které jsou těhotné nebo kojí, by také měly omezit, kolik čaje pijí, aby se zabránilo nadměrné kofeinaci. Nejlepší je požádat svého lékaře o informaci, co je pro vás bezpečné. Stejné rady platí také pro děti.

Dávkování a bezpečnostní doporučení pro L-theanin

Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný přesvědčivý výzkum, není úplně známé ani bezpečné dávkování L-theaninu. Nebyly hlášeny případy předávkování nebo vedlejší účinky užívání L-theaninu a pití čaje je pro většinu lidí obecně bezpečné.

Sponzorováno

Obecné pokyny ke konzumaci kofeinu však mohou být užitečné, pokud pijete hodně zmíněný čaj. Pro ty, kteří užívají přípravek L-theanin, je nejlepší poradit se svým lékařem o tom, jak ho dávkovat.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva