Sponzorováno

Detoxikace jater – jak a proč čistit svá játra? Jak na to? 4.8/5 (40)

Nejlepším jídlem, které pomáhá při očistě jater, je brukvovitá zelenina.

Nejlepším jídlem, které pomáhá při očistě jater, je brukvovitá zelenina.

Játra jsou jediný vnitřní orgán, který se dokáže na 100% zregenerovat. K regeneraci pomůže zdravá strava, trvá jí to 3 a půl roku. Chcete vědět víc? Čtěte dále náš článek.

Detoxikace jater

Nejlepším jídlem, které pomáhá při očistě jater, je brukvovitá zelenina. Anglické slovo „cruciferous“ označující brukvovitou zeleninu je odvozeno od toho, že tyto rostliny mají 4 listy uspořádané do kříže, což je anglicky „cross“ nebo „krucifix“. K brukvovité zelenině se řadí kadeřavá kapusta, zelí, brokolice, růžičková kapusta, ředkvička – veškerá vynikající hořká zelenina.

Tyto druhy zeleniny nejsou pro většinu lidí velmi populární, často se používají na talíři jen jako příloha, například kapustový list nebo petrželka. A přitom to je ta nejlepší věc na talíři.

Brukvovitá zelenina má velmi dobré vlastnosti a dodává velmi důležité látky. Nejlepší věcí na této zelenině je, že kromě velkého množství mikroživin jako jsou vitamíny, minerály, atd., obsahuje i něco velmi jedinečného, co se nazývá životně důležité živiny. Chcete-li vědět některé chemické názvy – jsou to například izoflavonoidy, lykopen a mnoho dalších. Jejich názvy popisují chemické látky na rostlinné bázi, které poskytují jedinečné zdravotní výhody.

Nedá se přímo říct, že tyto látky vyléčí každou nemoc, ale můžete si prohlédnout obrovské množství výzkumů, které dokazují, že konzumace této zeleniny sníží riziko všech druhů rakoviny, nemocí, makulární degeneraci a pracují i jako obranný mechanismus. Takže jejich konzumace je velmi velmi důležitá.

Proto někdo moc chytrý vymyslel například kapustový shake. Vezmete kapustu, borůvky, rozmixujete je a pijete každý den.

Proč jsou játra tak důležitá?

Vaše játra představují „skok“ ve vašem zdraví. Dá se říci, že jste tak zdraví, jak zdravé jsou vaše játra.

Játra se nachází v těle na pravé straně, mají mnoho a mnoho funkcí, třeba:

  • vyrábí v těle bílkoviny,
  • kontrolují hladinu cukru v krvi a uskladňují cukr,
  • řídí detoxikaci,
  • uskladňují v tuku rozpustné vitamíny,
  • vyrábí některé hormony jako růstový faktor, což je hormon spalující tuk a řídí i růstový hormon, který ovlivňuje stárnutí.

TIP: Funguje detoxikace ovocnými a zeleninovými šťávami?

Sponzorováno

Takže játra jsou velmi důležitý orgán. Problém je v tom, že mnoho problémů s játry se neprojeví, dokud tento orgán není na 95% zničen. Avšak stav jater se nedá ani snadno testovat, nemůžete jít na kontrolu krve z jater, dá se udělat jedině biopsie (odebrání tkání), což by nebyla příjemná záležitost. Vaše játra tedy mohou být ve špatném stavu a vy si to zatím nemusíte uvědomovat. Nejlépe uděláte, když brukvovitou zeleninu začnete konzumovat hned, preventivně. Pomáhá rozpouštět tuky a chrání vaše zdraví.

Detoxikaci ani neucítíte

Brukvovitá zelenina stimuluje některé enzymy v játrech, které jsou zodpovědné za postupnou detoxikaci. Pokud si budete dělat jakoukoliv očistu, například bylinnou nebo jinou aktuální očistu, můžete se cítit jak nemocní a cítit to, jak detoxikujete. Ale pokud to děláte s brukvovitých zeleninou, nebudete cítit žádný detox.

Důvodem je, že enzymy, jejichž tvorbu stimuluje brukvovitá zelenina, pomáhají v tom, aby se jedy nebo toxiny nejdříve rozložily a aby se škodlivé částice zmenšily. V dalším kroku přichází k úplnému vyloučení toxických látek. Takže brukvovitá zelenina dokáže rozložit škodlivé látky na neškodné částice, které nebudou způsobovat žádné příznaky detoxikace.

Pomoci detoxikaci jater můžete i petrželkou (která má více vitaminu E než kapusta), česnekem (nejlepší lék proti virům) a kurkumou (antioxidační a protinádorové účinky).

Tip od Rehabilitace.info

Mnoho druhů brukvovité zeleniny je dostupných právě přes zimu. Avšak konzumace většího množství této zeleniny není jednoduchá a právě na to jsou dobré zelené smoothies. Ovoce pomůže zamaskovat chuť, na kterou nejsme zatím zvyklí.

Kadeřavá kapusta je chutný druh zeleniny, který se dá pěstovat po celý rok v zahradě nebo na balkoně. Celou zimu tedy můžeme mít vitamíny z čerstvé zeleniny. Pokud otrhávat jen spodní listy, rostlině budou stále dorůstat nové. Existuje více druhů kadeřavé kapusty, nejčastěji jsou zelený a fialový.

Sponzorováno

A jak detoxikujete svá játra vy? Budeme moc rádi za komentáře a tipy pod článkem.

Co si dále přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva