Sponzorováno

Jarní detox těla i mysli – jak na to a jaké má účinky? 4.88/5 (8)

Jarní detoxNástup nového ročního období je ideálním časem pro změnu. I proto začátek jara mnoho lidí využívá na očistu organismu a přehodnocení nefungujících návyků. Jarní očista nemusí znamenat hladovku, ani razantní přehodnocení života. Vemte ji jako hru a zkoušku, jak existovat jinak. Řekneme vám, jak na to.

1. Vyhoďte, co nefunguje

Tradiční jarní úklid našich maminek znamenal nejen povymetání prachu ze všech koutů. Šlo také o zbavení se věcí, které nám nepomáhají a překážejí. Udělejte si pořádek v šatníku, vyhoďte dekorace, na které jen sedá prach, zkontrolujte poličky ve spíži. Mimochodem, pořádek je i základní princip starobylého učení feng shui. V tomto panuje shoda s našimi západními tradicemi. Možná na tom něco bude…

2. Odpočívejte

Jaro nám přináší opět delší dny a vlídnější počasí. Nesnažte se však doběhnout vše, na co v zimě nebyla chuť. Dopřejte si čas, nic vám neuteče. Spěte tolik, kolik potřebujete a výlety do přírody či jarní procházky si dávkujte postupně. Dobrou praxí však je dát si na jaře jedno předsevzetí, které vám přinese radost a lepší kondici. Začněte například chodit pravidelně na masáž, do sauny nebo si konečně najděte sport, který vás bude bavit.

3. Dopřejte si to nejlepší

Přestaňte dělat kompromisy a nešetřete na sobě. Začněte jíst kvalitně i během pracovního týdne. Snídejte, zvykněte si chodit na trh, jezte čerstvé ovoce a zeleninu. Přemýšlejte nad tím, co pijete. Minerální vody vám dodají nejen potřebnou hydrataci, ale také zdraví prospěšné minerály. Sáhnout po nápoji, který je dílem čisté přírody, je zvyk, který vám určitě prospěje. Vybírejte si takové minerálky, které mají vyvážený poměr minerálů a osvěžující chuť. Výsledek se dostaví.

4. Zkuste dodržovat desatero jarního detoxu

Detoxikační desatero:

Sponzorováno

1. Vyhněte se nebezpečným ‚éčkám‘ – jak v potravě, tak i třeba v krémech, sprchových gelech a šamponech.
2. Omezte živočišné tuky.
3. Přestaňte kouřit a pohybovat se v zakouřených místnostech.
4. Choďte častěji do přírody, buďte na čerstvém vzduchu.
5. Omezte alkohol.
6. Jezte více zeleniny, obilovin, luštěnin (ideálně doma pěstovaných – od farmářů či bio).
7. Dodržujte pitný režim.
8. Pijte (s mírou) bylinkové čaje (heřmánek, kopřiva, lípa, atd.).
9. Snižte příjem cukru.
10. Vyhýbejte se stresu – pomozte si meditací, cvičením…

Zde se podívejte na další tipy pro jarní detoxikaci.

5. Neoddalujte začátek detoxu – začněte hned!

Doporučuje se začít s pitím džusů. Lepší jsou však nahrubo rozmixované šťávy z čerstvého ovoce. Ty totiž dokážou odstranit z těla škodlivé látky, obsahují vitaminy, minerály, antioxidanty a vlákninu. Ovocno-zeleninovou kúru nezapomínejte doplňovat dostatečným množstvím vody! Chcete-li na to jít z gruntu, zkuste jeden den „jet“ opravdu pouze na těchto ovocných a zeleninových drtích. Nejíst vůbec je hloupost! Další den přidejte celozrnné pečivo a těstoviny. A nezapomínejte ani na jogurty s živými kulturami a zakysané mléčné výrobky, které jsou důležité pro správný život střevní mikroflóry.

Pro zajímavost

Citrusové plody jako pomeranče a grepy mají vysoký obsah vitaminu C, což je antioxidant zpomalující stárnutí. Mrkvový džus i čerstvá syrová mrkev jsou bohaté na vitamin A, dále vitamin B, C, D, E a K. Džus z brokolice zase obsahuje minerály podporující kvalitu kostí. Šťávy z brusinek a borůvek mají antibakteriální účinky, zejména na močový systém a brání vzniku močových kamenů. Jablečný extrakt obsahuje vitaminy a látky snižující cholesterol.

A co si o jaru v souvislosti se zdraví ještě přečíst?

VIDEO: Jarní detoxikace

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva