Pitný režim miminek a malých dětí – kojených i nekojených: Kolik by měly vypít? 4.71/5 (14)

Sponzorováno

Pitný režim miminek a malých dětíKolik by mělo vypít miminko a kolik starší děťátko? Správný a dostatečný pitný režim je u dětí mimořádně důležitý, zvláště v horkých dnech. Poradíme vám, přečtěte si tento článek.

I když by se to mohlo zdát, pitný režim dětí není až taková věda. Důležité je jen osvojit si určitá pravidla, které budete důsledně dodržovat, aby bylo vaše děťátko stále dostatečně hydratované a nehrozily mu problémy jako bolesti hlavy, zhoršené trávení, nervozita, suchá pokožka a jiné … Kolik by tedy měli pít kojené a kolik nekojené děti?

1. Kojené děti – nepotřebují jiné tekutiny

Určitě se nedejte oklamat jinými radami. Kojené dítě si totiž plně vystačí s mateřským mlékem a nepotřebuje žádné další tekutiny.

A to platí i v případě horkých dnů. Je však velmi důležité mít tehdy na dítě trpělivost a dát mu pít z prsu častěji. Když opět začne plakat, je zřejmě tentokrát žíznivé a napije se alespoň trošku mlíčka.
V podstatě pokud dítě nemá žádnou jinou stravu, můžete v tomto pitném režimu pokračovat. Později po prvním pololetí, když už přijímá více pevné potravy, můžete postupně přidávat tekutiny. Nejprve začněte dětským čajem, později můžete přejít na čistou vodu.

Nezapomínejte i na vlastní pitný režim

Abyste však dokázali poskytnout dostatek tekutin svému miminku, nesmíte podceňovat ani vlastní pitný režim. Vždy musíte pít dostatek tekutin, abyste měli dostatek mléka a mohly tak pokrýt i pitný režim děťátka.

Také si však musíte dávat pozor na to, co pijete. V některých případech nejsou vhodné bublinkové nápoje. Lepší je pít čistou vodu, bylinné čaje a také omezte kávu jen na bezkofeinový nápoj. Nepijte nárazově hodně, vodu konzumujte vždy po menších částkách, aby mělo tělo vždy dostatek tekutin.

2. Nekojené děti – k umělému mléku patří i tekutiny

Pokud musíte dítě dokrmovat umělým mlékem, měli byste mu přidávat i dodatečné tekutiny. Vše závisí na konkrétním věku, hmotnosti a tabulce doporučeného pitného režimu. V tom případě musí mít děťátko i dodatečné tekutiny.

I v tomto případě je nutné začít nejprve dětskými čaji. Když už dítě začne přijímat tuhou stravu, nezapomeňte do ní připočítat i její podíl. Čili pokud mu dáváte například jablko, i to v sobě obsahuje část tekutin a dítě pak nemusí vypít tolik čaje. Totéž platí i o polévkách.

Proto byste neměli být překvapeni, pokud někdy děťátko nechce pít až tak hodně tekutin, když část z nich přijalo už ze stravy. Ale čím je strava tužší, tím se obsah tekutin v ní omezuje. Roční dítě by už proto mělo pravidelně doplňovat pitný režim i vodou a čaji.

Sponzorováno

Kolik by děti měly vypít v jakém věku?

Příjem tekutin u miminek a dětí si musíte vypočítat podle jejich věku a váhy. Myslete však na to, že v případě nemoci nebo horkých dnů musejí pít více, než je doporučeno. Čím je dítě starší, tím se potřebný podíl snižuje, protože miminka potřebují více tekutin, protože nepřijímají žádnou stravu.

Kolik by děti měly pít

Do půl roku – 150 ml na kilogram váhy
Do roku – 120 ml na kilogram váhy
Po jednom roce – hmotnost nad 10 kg – 1 litr a k tomu ještě 50 ml na kilogram váhy
Starší děti s hmotností nad 20 kg – 1,5 litru vody ak tomu 20 ml na kilogram váhy

Triky, jak naučit děti hodně pít

Pokud děti nenaučíte pravidelnému pití již v útlém věku, neporadíte si s tímto problémem ani později. Proto je velmi důležité nenechávat nic jen tak, že se to postupně naučí. Takto mu můžete způsobit zmíněné zdravotní problémy, když může být například z častých bolestí hlavy nervózní a uplakané.

Díte opakuje, proto pijte také

Prvním trikem je opakování po vás. Pijte vždy najednou, pro děti to bude zábavné a stane se to součástí jejich pravidelného režimu.

Pěkná láhev či hrníček

Připravte jim na pití pěknou láhev nebo skleničku. Když si ji dítě oblíbí, spíše mu napadne i napít se z ní. Třeba s nějakou pohádkovou postavou.

Po jídle

Dejte mu vodu tehdy, když se zrovna nají. Pokud mělo sušší stravu, padne mu to vhod a samo se rádo napije.

Pití na očích

Také mu nechávejte ať už láhev, nebo sklenici na viditelném místě, aby mu spíše napadlo napít se z ní.
Upřednostňujte čistou vodu.

TIP: Jak vhodně zajistit pitný režim u dětí?

Čistá voda je to nejlepší

Při pitném režimu je však zejména u starších dětí třeba dávat pozor nejen na to, kolik toho pijí, ale i co pijí. Slazené nápoje a džusy z obchodů jistě nejsou vhodným řešením. Proto neučte již miminka na to, že jim přidáte do čaje cukr, aby je spíše vypili. Namísto toho je naučte jen na čistou vodu.

Klidně můžete dávat i tu z vodovodu, pokud ovšem má dobrou kvalitu. Pokud máte vodu z vlastní studny, dejte ji raději před těhotenstvím na rozbor. Co je vhodné pro vás, nemusí být bezpečné pro děti. V opačném případě podávejte dětem balené vody určené právě pro ně. Pokud se vám ty nezamlouvají, naučte se převařit vodu z vodovodu. Když v ní máte chlor, nechte ji odstát minimálně dvě hodiny, aby zcela vyprchal. Pokud dítě vytrvale odmítá vodu a čaje, namísto sirupů jim raději připravte směs smícháním čerstvé ovocné nebo citrónové šťávy s vodou.

Tip na čtení: Podívejte se na mýty okolo pitného režimu

VIDEO: Pitný režim u dětí

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva