Sponzorováno

Podzimní detoxikace – jak na ni a proč přijde vhod? 4.67/5 (6)

Podzim je vhodný pro detoxikační kůru.

Podzim je vhodný pro detoxikační kůru.

Co je to vlastně detoxikace? Jedná se o proces, který můžeme přeložit jako vyčištění. Pokud souvisí s naším tělem, jde hlavně o postup, pomocí kterého se z těla snažíme odplavit vše, co v něm nemá co dělat. Může se jednat o takzvané volné radikály, těžké kovy, stejně jako řadu dalších nežádoucích látek. Ty se do těla dostanou různými způsoby. Obvykle s tím souvisí náš životní styl, se kterým je spjato prostředí kde žijeme, stejně jako nekvalitní strava a další věci, které jsou v moderním světě i velmi častým spouštěčem takzvaných civilizačních chorob.

Proč je detoxikace tak důležitá?

Hlavním důvodem je fakt, že prospějeme našemu tělu. To bude moci mnohem lépe fungovat, což se následně projeví na:

 • Celkovém zdraví našeho těla
 • Psychické pohodě
 • Fyzické pohodě

Nadneseně můžeme říci, že se budete cítit doslova jako znovuzrození. Budete mít dostatek energie na běžné činnosti, ubráníte se nemocem, stejně jako zvládnete i náročnější fyzické výkony. Proto je detoxikace organismu doporučována minimálně dvakrát do roka. Jednou na jaře, po zimním období, a podruhé na konci léta, když začíná podzim. To je pro lidský organismus obvykle nejnáročnější doba roku.

Jaké jsou metody detoxikace?

Je jich hned několik. Mohou být spojeny jak se silou přírody, tak mohou být spojeny i s různými poznatky z oblasti moderní medicíny. Jsou specializovaná studia, kde vám organismus vyčistí například pomocí speciálních lázeňských procedur, stejně jako lze z organismu odstranit vše škodlivé díky tomu, že budete pravidelně konzumovat různé speciální tablety.

TIP: Zkuste i detoxikační smoothie

Nejčastěji je vyčištění organismu spojeno s přírodou a tím, že zvládneme vše svépomocí. Stačí k tomu jenom běžné potraviny, které jsou k dostání v obchodech. Společně se podíváme na několik tipů. Než tak učiníme, je dobré připomenout, že by se mělo vždy jednat o takzvané BIO potraviny. Tedy takové, které během svého pěstování a skladování nepřišly do styku s žádnými chemickými látkami.

Několik podzimních tipů pro detoxikaci těla

1. Máte rádi ovoce? Zkuste jablko

Oblíbená metoda přírodní detoxikace, která je založena výhradně jenom na konzumaci jablek. Správné je konzumovat je i se slupkou, jelikož ta obsahuje vlákninu, která prospívá našemu trávicímu systému. Důležité je i množství zkonzumovaných jablek, které by mělo být zhruba 1,5 kilogramu denně. K tomu přidejte minimálně 3 litry čisté vody, která pomůže vše špatné z organismu odstranit. Tento režim by se měl dodržovat tři dny. I když to zní jakkoliv složitě, nezapomínejte na to, že jablek je na trhu několik desítek druhů a možných receptů z nich je také více než dost. Strava tak nemusí být jednotvárnou.

Sponzorováno

2. Preferujete zeleninu?

Detoxikace organismu pomocí zeleniny potěší tím, že není tak jednotvárná, jako v předchozím případě. I zde platí, že je třeba organismus čistit po dobu tří dní, kdy je konzumována především různorodá zelenina, která je zapíjena dostatečným množstvím čisté vody. Pokud se objeví velké pocity hladu, je možné jídelníček doplnit kvalitním celozrnným chlebem. Jídelníček by měl zahrnovat nejméně tři jídla denně, ve kterých nesmí chybět:

 • Mrkev a ředkvičky
 • Jablka nebo hrušky
 • Lněná nebo jiná semínka

Obohatit tento čistící program lze i kysanou zeleninou, a to nejenom v podobě zelí, jelikož takzvanou kvašenou zeleninu lze nakoupit v různých dalších formách. V obchodech může být dostupná pod názvem „pickle“, kdy jde o zajímavé zeleninové směsi, jejichž základem je kromě zelí i kořenová zelenina, okurky a mnoho dalšího.

3. Nezklamou ani bylinky

Třetí metoda detoxikace je spojena s kombinací ovocných a zeleninových šťáv, které doplníte dostatkem bylinek. Šťávy lze v tomto případě vytvářet z jakéhokoliv ovoce a zeleniny, přičemž prioritou by měly být již zmíněná jablka, nebo také mrkev. Do daných nápojů následně přidáváme třeba kopřivu, stejně například i pampelišku.

Samozřejmostí je, že dané nápoje nemusíme konzumovat výhradně jenom v době naší detoxikace, jelikož jsou skvělým doplňkem běžného jídelníčku, který se hodí jak v době potřebné zvýšené psychické nebo fyzické odolnosti, tak v době, kdy se rozhodneme pro dietní režim.

Jak ještě doplnit samotnou detoxikaci?

1. Zkuste příjemnou a relaxační koupel

Můžeme vyzkoušet koupel se solí. Do vany s horkou vodou přidáme sůl, která pomůže vyloučené škodliviny neutralizovat. Účinný je i odvar z bylinek, např. z dubové kůry nebo přesliček, které podpoří detoxikaci těla přes kůži.

2. Jemné masírování pokožky kartáčem

Doplňkovou metodou při čištění organismu je také jemné masírování pokožky kartáčem, který nám také pomůže zbavit se toxinů. Používá se při ní kartáč s dlouhým držadlem, kterou po celém těle (kromě hlavy a citlivých částí) provádíme krouživé pohyby. Postačí, když tuto masáž provádíme alespoň jednou denně, nejlépe ráno před sprchováním nebo během něj.

TIP: Jak na detoxikaci doma?

VIDEO: Přírodní léčebné prostředky, detoxikace organismu

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články